Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ако немаш свест, сеќавање пред раѓањето како и по смртта, како постоиш?
Оној што добил трајна амнезија и не се сеќава на ништо пред да ја добие, како постоел пред тоа? Сеќавањето - меморијата не е доказ за постоење.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Оној што добил трајна амнезија и не се сеќава на ништо пред да ја добие, како постоел пред тоа? Сеќавањето - меморијата не е доказ за постоење.
Кој е доказот дека си постоел пред раѓањето?
 

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
Доказот е длабоко во битието на секој човек, до него секој сам мора да дојде.
Преку кој научен метод се доаѓа до тоа сознание?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Преку кој научен метод се доаѓа до тоа сознание?
Нема логика да е еден живот. Да сега во овој краток живот ти достигнеш духовно издигнување за д авлезеш во рајот. Тоа е просто невозможно да за еден живот станеш совршен. Да не збориме ак осе родиш во африка на пример ил иво друга вера итн.
 

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
Нема логика да е еден живот. Да сега во овој краток живот ти достигнеш духовно издигнување за д авлезеш во рајот. Тоа е просто невозможно да за еден живот станеш совршен. Да не збориме ак осе родиш во африка на пример ил иво друга вера итн.
На сите, па дури и на тие во Африка Бог ќе им суди според срцето (доколку не слушнале за Евангелието и Христа). Убаво вели светот апостол Павле во посланието до Римјаните. Ако те интересира прочитај го! За спасение на некого му треба малку а на друг многу време. Се зависи од тоа како ќе го прими покајанието и колку ќе му се предаде на Христа. На разбојникот на крстот му било потребен миг за да го сфати целиот концепт за спасение на човекот!
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
На сите, па дури и на тие во Африка Бог ќе им суди според срцето (доколку не слушнале за Евангелието и Христа). Убаво вели светот апостол Павле во посланието до Римјаните. Ако те интересира прочитај го! За спасение на некого му треба малку а на друг многу време. Се зависи од тоа како ќе го прими покајанието и колку ќе му се предаде на Христа. На разбојникот на крстот му било потребен миг за да го сфати целиот концепт за спасение на човекот!
Значи погледај го овој видео клип.


Ќе видиш дека Адам требал ода расне духовно за да може да проба од дрвото на познавање добро. Значи Адам кој бил створен совршен, кој бил во раљјската градина му требало врее за да дојде до некое духовно ниво, до некоја свест за да може да го достигне Господ и да може да проба од плодот на доброто.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Дали сте ја прочитале книгата на Исак Њутн - пророчанства библије


Jevrejski univerzitet iz Jerusalima prvi put javno izlaže neke rukopise o alhemiji i biblijskim proročanstvima ovog engleskog naučnika.

Engleski naučnik Isak Njutn (1643-1727), poznat po tome što je postavio osnove mehanike i objavio zakon univerzalne gravitacije, imao je i drugačija interesovanja kojima je primenjivao isto tako stroge principe. Budući da je bio ljubielj teologije i alhemije, Njutn je teoretizirao, počevši sa Biblijom, i u vezi sa ovom dao je datum kraja sveta.

http://www.scribd.com/doc/235141016/Isak-Njutn-Proucavanje-Prorocanstava-Biblije

п,с, не можев да ја најдам во пдф, ако некој ја има нека ја стави да ја прочитаме.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Научниот метод е еден, нема сто или десет.
Која област ја обработува овој метод и кој е предметот на изучување?[DOUBLEPOST=1418315911][/DOUBLEPOST]
Доказот е длабоко во битието на секој човек, до него секој сам мора да дојде.
Што претставува самиот доказ?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Scientific method

Што претставувал доказ.....што е следното прашање? Зошто светлината не е темна?
Научниот метод се користи во одредена област за конкретен предмет, кои се во твојот концепт?
Длабочината на битието не е доказ.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Научниот метод се користи во одредена област за конкретен предмет, кои се во твојот концепт?
Длабочината на битието не е доказ.
Ако бараш некој друг да ти ја покаже таа длабочина, тогаш да не е доказ.
Што се однесува до "мојот концепт" важат истите принципи - набљудување, споредување, повторување. Секој телемит води магиски дневник во кој ги бележи резултатите од својата работа. Тие резултати потоа може да ги спореди, и да види дали и кои од нив се повторуваат, што се сменило, што останало исто и слично.[DOUBLEPOST=1418322517][/DOUBLEPOST]
Toj dokaz e subjektiven ili objektiven?
Со оглед на тоа што лично секој мора да дојде до него, субјективен е, но резултатите секогаш може да се споредат со оние на другите, што значи дека тие се објективни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom