Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
Мирољуб има своја тема, таму имам споделено видеа... ти ме мене прашуваш што не е во право, а постојано велиш „за се е во право“.
Трол си. Батали вакви муабети.

Да сакав да гледам срби што зборуваат сешто, подобро ќе следев борбу за вјеру :LOL:
И што ако некој не сака повеќе да биде инициран може тоа да се поништи....
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.307
Поени од реакции
4.654
...еден совет од мене @Nikola001p
..."купи си скалички" за да стигнеш до високите и сочни плодови на сознанието и философијата на религиите кога реплицираш со @Хептаграм XI
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.710
И што ако некој не сака повеќе да биде инициран може тоа да се поништи....
Наместо да зборуваш напамет за нешта кои ти се фантомски премногу далеку, може да се запознаеш со нештата многу подобро, без да мора да брзаш да ми реплицираш на мене на форумов.

Сега ќе те поддучам малку, за да има што да зборуваш на форумов за да не одиш офтопик, барем за она што јас знам и сум искусил, на брзина и површно ќе ти речам два три збора, бидејќи не заслужуваш повеќе - како старо-нов член, пак со и стата песна одиш, а тоа не ми се допаѓа.

ВО О.Т.О. или Ordo Templi Orientis каде што јас сум инициран, кој што е прв од старо-еонските Редови на иницијација кој го прифати законот на Телема и ги модифицираше иницијациите и искушенијата во духот на тој закон, секој што ќе се иницира во I (прв) степен, не може да ги прекине врските со Редот.
Тоа го пишува јавно во нашите документи. Разгледај.

И тоа не е исто како крштевка во христијанските религии, каде што субјектот е неактивен, несвесен за она кон кое реално е присилно турнат (не е привлечен).

Може да се напушти активното дејствување во Редот кога ќе посака човек (кои сме ние да ги знаеме искушенијата кои не може некој да ги помине?), без разлика на причина (ние не се заморуваме со волјата на поединецот), но магиската врска поставена со иницијацијата, заветите дадени најпрво пред себе си - не може да се поништат... со тоа и казните на прекршување на даден завет не може да се поништат.
Како што светлината не прави скокови, така е и ова...

Даден збор од еден Крал, не оди назад - нема повлекување.

Кога ќе се удри магиското ѕвоно - звукот започнува да татни низ еоните како далечна грамотевица и се шири низ бесконечноста... that can not be undone! :coffee:
Автоматски споено мислење:

...еден совет од мене @Nikola001p
..."купи си скалички" за да стигнеш до високите и сочни плодови на сознанието и философијата на религиите кога реплицираш со @Хептаграм XI
Не сум јас ништо повисоко од вас на форумов, само имам чуден интерес за нешта кои мнозинството не ги интересира :)
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
И што е како се прави таа иницијација поточно.
Дека и во јога и медитација и во будизам/хиндуизам има оницијации или нема врска со тоа
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Не сум јас ништо повисоко од вас на форумов, само имам чуден интерес за нешта кои мнозинството не ги интересира :)
Лажна скромност? Пред некој ден ми кажа дека си магичар, дека живееш во склад со својата воља. не си веќе? :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.710
Лажна скромност? Пред некој ден ми кажа дека си магичар, дека живееш во склад со својата воља. не си веќе? :)
Која е разликата од Магичар и скромност?
Или битно ти е да ми кажеш било што? :coffee:
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Која е разликата од Магичар и скромност?
Или битно ти е да ми кажеш било што? :coffee:
Одговорт на ова прашање е сигурно у некоја од твоите книги, ја као практичар може да ти кажам дека магичарот не мисли на такви работи, само ја живее својата воља и тоа зрачи, инспирира, ја слика сликата а по неа се гледа.
Вечерва пиеме кафица заедно :coffee:
 
Член од
7 февруари 2021
Мислења
220
Поени од реакции
650
90% од вернициве веруваат на слепо бидејќи така пишувало во Библијата или во Куранот, останатите 10% објаснуваат што е како е ама не целосно бидејќи и тие не знаат како да објаснат нешто што не постои. Атеизмот вика Бог не постои, ти како верник треба да докажеш дека постои а не атеистот да бара докази дека не постои.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.710
Одговорт на ова прашање е сигурно у некоја од твоите книги, ја као практичар може да ти кажам дека магичарот не мисли на такви работи, само ја живее својата воља и тоа зрачи, инспирира, ја слика сликата а по неа се гледа.
Вечерва пиеме кафица заедно :coffee:
Ти ја наметна врската, мислејќи на мене, окупиран со мене и правеше глупи споредби заради твоја сатисфакција :coffee:

Секоја ѕвезда провлекува друга според сопствените орбити и влијанија. Сите ќе знаете или ќе слушате за Телема. Судбина го нарекуваат тоа неиницираните ;)

Нема потреба да се преставуваш како Телемит. Диши.
Се знае како и кој е Телемит, оној што ја извршува својата и само својата волја :love:
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Ти ја наметна врската, мислејќи на мене, окупиран со мене и правеше глупи споредби заради твоја сатисфакција :coffee:

Секоја ѕвезда провлекува друга според сопствените орбити и влијанија. Сите ќе знаете или ќе слушате за Телема. Судбина го нарекуваат тоа неиницираните ;)

Нема потреба да се преставуваш како Телемит. Диши.
Се знае како и кој е Телемит, оној што ја извршува својата и само својата волја :love:
Ма каков телемит, само си живеам, со вољата. :coffee:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.710
Ма каков телемит, само си живеам, со вољата. :coffee:
Одлично. :love: живееш со волја, некои ПО волјата...
Курвите на боговите завидуваат на оние кои се богови.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Одлично. :love: живееш со волја, некои ПО волјата...
Курвите на боговите завидуваат на оние кои се богови.
Инаку не сум те прашал што мислиш. пред да ја дефинира Кроули или кој и да е вољата, не постоеле луѓе шо живееле по неа? Шо иде прво, книгата или практичарот па книгата? :coffee:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.710
Инаку не сум те прашал што мислиш. пред да ја дефинира Кроули или кој и да е вољата, не постоеле луѓе шо живееле по неа? Шо иде прво, книгата или практичарот па книгата? :coffee:
In the Name of the Initiator, Amen.

1. In the beginning was Initiation. The flesh profiteth nothing; the mind profiteth nothing; that which is unknown to you and above these, while firmly based upon their equilibrium, giveth life.

2. In all systems of religion is to be found a system of Initiation, which may be defined as the process by which a man comes to learn that unknown Crown.

- Liber LXI vel Causæ A∴A∴, Publication in Class D.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom