Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Да не е Бог немаше ни космосот да го има.
:love:
Aham...Svedoci sme deka kosmosot postoi...Go gledame...A nekoi i licno go pocustvuvaa...!
Tvojot imaginarno drugarce...nit go gleame nitu custvuvame...! Se krie li?
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.758
Поени од реакции
7.581
Зависи како е дефиниран......затоа што не постои универзална дефиниција.
Дефиниција за што?
За космос постои.Подреден, сложен систем.Ова во поширока смисла.

Што се однесува за бог, нема ни да има.Пишав каква тематика е. Да беше дел од реалноста, ќе беа најдени до сега заеднички зборови кои би дефинирале таков ентитет.Вака секој си свири своја песна.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Aham...Svedoci sme deka kosmosot postoi...Go gledame...A nekoi i licno go pocustvuvaa...!
Tvojot imaginarno drugarce...nit go gleame nitu custvuvame...! Se krie li?
Бидејќи немаш допирни точки со многу настани од Библијата,на кратко да ти објаснам,од Стариот завет,Бог преку Мојсеј го избира Израелскиот народ да го извади од Египет,го вади и ги покосува во меѓувреме многу од овие што ги поробиле.. им вика... молете се,постете и поклонувајте ми се,љубете ме и барајте ме,а јас ќе дојдам да склопам сојуз со вас на земјата... Израелците тоа го прават,Бог преку гром удира во планината под која биле сместени... зошто не се јавил на другите домородни народи на тие подрачја и денешен Израел.. ? одговорот е јасен и ќе го добиеш секаде ист.. БОГ Е СВЕТ И НЕ ИДЕ ТАМУ КАДЕ ШТО Е ЃУБРЕ...[DOUBLEPOST=1404402422][/DOUBLEPOST]
Пролистај го Next Testament, you'll like it :D.
https://www.youtube.com/watch?v=K-eSRcr9CWw
како викате вие Атеистите ? ПРЕД ФАКТИТЕ И БОГОВИТЕ МОЛЧАТ ?..
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Бидејќи немаш допирни точки со многу настани од Библијата,на кратко да ти објаснам,од Стариот завет,Бог преку Мојсеј го избира Израелскиот народ да го извади од Египет,го вади и ги покосува во меѓувреме многу од овие што ги поробиле.. им вика... молете се,постете и поклонувајте ми се,љубете ме и барајте ме,а јас ќе дојдам да склопам сојуз со вас на земјата... Израелците тоа го прават,Бог преку гром удира во планината под која биле сместени... зошто не се јавил на другите домородни народи на тие подрачја и денешен Израел.. ? одговорот е јасен и ќе го добиеш секаде ист.. БОГ Е СВЕТ И НЕ ИДЕ ТАМУ КАДЕ ШТО Е ЃУБРЕ...
Da, funkcionira za prostata raja za mene licno e apsurdno i smesno. Dokumentirano li e, dokazno li e ? Postoi li ovoa istoto vo drugite religii?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Дефиниција за што?
За космос постои.Подреден, сложен систем.Ова во поширока смисла.

Што се однесува за бог, нема ни да има.Пишав каква тематика е. Да беше дел од реалноста, ќе беа најдени до сега заеднички зборови кои би дефинирале таков ентитет.Вака секој си свири своја песна.
Епа како дискутираш на тема за Бог, а истиот не е дефиниран?
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Da, funkcionira za prostata raja za mene licno e apsurdno i smesno. Dokumentirano li e, dokazno li e ? Postoi li ovoa istoto vo drugite religii?
https://www.youtube.com/watch?v=K-eSRcr9CWw

Повели,снимките кои се снимани се направени ако не се лажам во 1999 од страна на Шведски новинари,тие се единствените кои луѓе на светов кои стапнале и ги снимиле тие места,каде Бог удира во планината(примети и ден дендеска седи изгорен врвот,телето кое богохулеле израелците итн..)
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.758
Поени од реакции
7.581
Епа како дискутираш на тема за Бог, а истиот не е дефиниран?
Реплицирам на нечие прашање, концепт. Се разбира со опипливи, расположливи факти. Тоа е начинот на кој една апстрактна идеја се дефинира и подоцна истата се испитува.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
https://www.youtube.com/watch?v=K-eSRcr9CWw

Повели,снимките кои се снимани се направени ако не се лажам во 1999 од страна на Шведски новинари,тие се единствените кои луѓе на светов кои стапнале и ги снимиле тие места,каде Бог удира во планината(примети и ден дендеска седи изгорен врвот,телето кое богохулеле израелците итн..)
Ti seriozno ovoa....cccc jas pak trgnav da go gledam...on slikicki u motion i kom animacija da ti bile...!
:facepalm:
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Ti seriozno ovoa....cccc jas pak trgnav da go gledam...on slikicki u motion i kom animacija da ti bile...!
:facepalm:
...........................................................како и да е,има видеа понатаму само толку те интересира,порано е да се лае ама тешко е да се верува..
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
...........................................................како и да е,има видеа понатаму само толку те интересира,порано е да се лае ама тешко е да се верува..
Pozadii naukata sto "lae" stojat i rabotat naucnici ,inzijneri,experimenti,... od koi sto soznavame,ucime,gledame ,dokazuvame itn...nasproti duhovni zabeleski koi tvrdat aposlotna visitina...Gospod ja sozdal zemjata... kade sto nema mesto za nikakvi dokazi razlicni ubeduvanja ili opiti! Yeah right...!
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Pozadii naukata sto "lae" stojat i rabotat naucnici ,inzijneri,experimenti,... od koi sto soznavame,ucime,gledame ,dokazuvame itn...nasproti duhovni zabeleski koi tvrdat aposlotna visitina...Gospod ja sozdal zemjata... kade sto nema mesto za nikakvi dokazi razlicni ubeduvanja ili opiti! Yeah right...!
Лаењето е укор бидејќи не го догледа целото видео и има снимки од местата а не само слики патем има и зборење а сеа ти ако не си стрплив или не знаеш англиски немој ДА ГИ НЕГИРАШ ФАКТИТЕ... истито видео може да го најдеш и на други линкови по Јутуб..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom