Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
тоа не го менува фактот дека измамата е погрешна
Значи исто мислиме, погрешно е...
Зошто го избегнувате зборот неморално?
Што е разликата помеѓу погрешно и неморално?

Нема да ве поштедам, тоа е мојата воља.
:coffee:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Значи исто мислиме, погрешно е...
Зошто го избегнувате зборот неморално?
Што е разликата помеѓу погрешно и неморално?

Нема да ве поштедам, тоа е мојата воља.
:coffee:
Затоа што моралот не е апсолутен како што вие го замислувате, многу нешта што во минатото биле ,,неморални" сега не се. Затоа според мене многу посоодветно е да се каже погрешно одколку неморално.
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Но според телемитското учење, Соња не фаќа кривини бидејќи тоа е нејзин нагон и не треба да се ограничи со некакви морални пу пу вредности, Стојна треба да се разбере..

Шо мислиш ти, дали телемитите смислиле начин како да ја фукаат Стојна кога им е воља, но притоа она да си седи кај Миле и он да продужи да плаќа за нејзиното одржување, воедно да ги почасти и со ракииче?

Дали ради тоа се толку активни да ги преусмерат луѓето од староеонските религии во нивниот нов еон?

:coffee:
По мене...Миле е верник,верува во монотеистичка религија и си тера по неговиот Пат... а и комшијата (во овој случај телемит) е исто верник и си тера и тој по неговиот Пат, си прави што му е воља. Али да ти кажам право, и Стојна е телемит и таа си ја тера по нејниот Пат и си праи што и е воља.
Е сега, проблемот кај комшијата (кој е телемит нели) е што Стојна, пошто нели е телемит и се држи до законот на Талемата, таа ќе фати и друга кривина, и така ќе си тера по сите кривини. Се додека Стојна ја фаќа неговата кривина , тој верува во талемата. Кога почне да фаќа други кривини, тогај станува неверник и Стојна ќе го јадит стапот на камени мост.
Прашањето е...Дали комшијата, кој е телемит, има право да ја нарече КУРВА Стојна, пошо нели фака и други кривини, не само неговата?

ПС. Денес го сфатив езотеричкиот превод на зборот КУРВА на ит....јас мислев дека значи само кривина, а оно да ти имало и езотерично значење ....наравоучение...сите курви се езотеричарки..
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Нема да ве поштедам, тоа е мојата воља.
:coffee:
Ако ти си христијанин како што тврдеше, тогаш немаш право да ја вршиш твојата волја, туку божјата, а христијанскиот бог вели - Сврти го и другион образ, не суди за да не ти судат и слично.
Реши се што си.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Ако ти си христијанин како што тврдеше, тогаш немаш право да ја вршиш твојата волја, туку божјата, а христијанскиот бог вели - Сврти го и другион образ, не суди за да не ти судат и слично.
Реши се што си.
Не гледаш дека @ПрофаундлиСтупид не знае македонски, а не пак нешто за Телема? Ја користи својата воЉа, не својата чиста волја :)
По се изгледа, далеку ќе стигне со оваа неговата воЉа (y)

@Ne-misli, гледаш - секогаш Телема.:love:
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
По мене...Миле е верник,верува во монотеистичка религија и си тера по неговиот Пат... а и комшијата (во овој случај телемит) е исто верник и си тера и тој по неговиот Пат, си прави што му е воља. Али да ти кажам право, и Стојна е телеми и таа си ја тера по нејниот Пат и си праи што и е воља.
Е сега, проблемот кај комшијата (кој е телемит нели) е што Стројна, пошто нели е телемит и се држи до законот на Талемата, таа ќе фати и друга кривина, и така ќе си тера по сите кривини. Се додека Стојна ја фаќа неговата кривина , тој верува во талемата. Кога почне да фаќа други кривини, тогај станува неверник и Стојна ќе го јадит стапот на камени мост.
Прашањето е...Дали комшијата, кој е телемит, има право да ја нарече КУРВА Стојна, пошо нели фака и други кривини, не само неговата?

ПС. Денес го сфатив есотеричкиот превод на зборот КУРВА на ит....јас мислев дека значи само кривина, а оно да ти имало и езотерично значење ....наравоучение...сите курви се езотеричарки..
Држи вода, Стојна дефинитивно е телема и треба да си ја следи својата воља, посебно ако тоа значи фукање со комшија телемит.

Но Миле како затуцан христијанин е пречка оти ако дознае може да попизди и да ја нарече КУРВА, па тука ќе има драма, можда и развод, Миле можеби ќе му каже на комшијата телемит - на ти ја, земи си ја дома.

На телемитот тоа не му одговара, идеално е Миле да продолжи да ја чува и одржава, и тука е уствари најгенијалното во телема - да го убедиме Миле да го прифати новиот еон!

Со тоа телемитот си обезбедува не само путе туку и ракииче и мезе од Миле.

Значи ја тек сега видов зошто у телема има скалила, таквите ко Миле се првото почетно и идеата е таму да останат.

А наредниот левел на генијалност на телемитите е што Миле не само што ќе им обезбеди спална, ракија и мезе туку и ќе им плаќа чланарина!

И затоа Ипси не сака да признае дека морал не значи само староеонски религиозен систем на вредности, туку општочовечки, па сега зборчето ни пречи.

:coffee:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Не знам зошто се плашиш да не испаднеш ти Миле во реалниот живот.

Подобро чувај се од христијанскиот ти брат кој што знае како тебе за моралот, отколку Телемит да дојде да ти го руши бракот заради тоа што твоја Стојна нешто има мака со тебе или во својот занес и лошо расудување да направи грешка во однос на даден збор.

Не се плаши за жена ти, твоја Стојна, твој дом - но ако жената не е твојата свештеничка дома и ја третираш по христијански учења, ретки се таквите што ќе го трпат тоа денес.
Да не биде после моја Стојна е виновна, "се имаше дома", а не ти...

За валцер треба двајца, исто како и за проблеми во заедничкиот живот!

Извршувањето на својата чиста волја е поврзано со други ствари на Земјата, не е се поврзано со секс ...
Телемит го знае тоа, ете сега и ти го знаеш.

Иако за да расправаш ти за Телема, треба да прочиташ нешто за тоа, да се едуцираш, запознаеш со сето тоа, и ќе знаеш доволно што е што, а не вака...
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Проблемот со моралот што го форсираат староеонските религии е што ги игнорира природните нагони и потреби за сметка на идеологии и теологии што се прикажуваат како божји а не може да бидат подалеку од тоа.
Секогаш кога било кој морален или етички кодекс ќе дојде во конфликт со природен нагон, кодексот е тој што треба да се преиспита или смени, а не да се потиснува тоа што природата ни го дала како дел од нас. Тука настануваат проблемите, но вие проблемот наместо во причината, го гледате во последицата.
Ќе сакаш ли да ми објасниш што поточно е "Природен Нагон"?
Дали мислиш дека природниот нагон е побитен и е над моралниот или етичкиот кодекс?
Дали мислиш дека природниот нагон на поединецот или малцинството е побитен од колективот, моралните и етичките вредносри на едно општество?
Доста интересна дискусија тука може да се отвори околу ова :)
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Држи вода, Стојна дефинитивно е телема и треба да си ја следи својата воља, посебно ако тоа значи фукање со комшија телемит.

Но Миле како затуцан христијанин е пречка оти ако дознае може да попизди и да ја нарече КУРВА, па тука ќе има драма, можда и развод, Миле можеби ќе му каже на комшијата телемит - на ти ја, земи си ја дома.

На телемитот тоа не му одговара, идеално е Миле да продолжи да ја чува и одржава, и тука е уствари најгенијалното во телема - да го убедиме Миле да го прифати новиот еон!

Со тоа телемитот си обезбедува не само путе туку и ракииче и мезе од Миле.

Значи ја тек сега видов зошто у телема има скалила, таквите ко Миле се првото почетно и идеата е таму да останат.

А наредниот левел на генијалност на телемитите е што Миле не само што ќе им обезбеди спална, ракија и мезе туку и ќе им плаќа чланарина!

И затоа Ипси не сака да признае дека морал не значи само староеонски религиозен систем на вредности, туку општочовечки, па сега зборчето ни пречи.

:coffee:
Ами твоето е евидентно..колку и да е глуп човек, ова твоево ќе го разбере. Миле ја нарекува курва Стојна и таа си оди.
Јас поставив друг проблем...
Што праиме со комшијата кој е телемит? И кој е високо на скалата?
Дали тој може да ја нарече курва Стојна, ако Стојна се држи до законите на телемата?
Зошто тој станува неверник?.., додека Миле си останува верник.
Зошто тој не се држи по Законот на талемата и да и дозволи таа да си фаќа и други кривини, да си ја прави нејзината воља?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Доста интересна дискусија тука може да се отвори околу ова :)
Ако успеат да ја поврзат со религија, инаку ќе треба да оди на друго место, друг подфорум...
Не дека и до сега муабетот е поврзан ама ајде :LOL:
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
И ти ми ја потврдуваш тезата дека воа трола без контрола:misticen:
Не заради тоа, туку заради тоа што друг заморува со бесцелни примери кои немаат врска со Телема и религија... подобро кажи му „кучето не лае по карванот, туку по месечината“ и си гледаш раатот после.

Бесцелни муабети или кога некој постојано те наведува да му ја потврдиш тезата без да знае за она што ти го зборуваш (ниту сака да го знае) и што значи - не води никаде. Тоа не е дијалог, туку „јас не знам ништо за твоето, ама моето е точно“ - Стојна ќе ја нарекуваме курва. Својата жена ако мислиш дека треба да ја нарекуваш курва - слободно! :D
Јас никогаш не сум го користел тој збор за жена. НИКОГАШ. Нема ни сега, на форумов, заради измислени примери... и што би било кога би било :)

Не знам какви примери да ми даваат каде што по дефолт жената е лошиот пример, таа што греши некаде, а мажот ете дури и христијанин испадна, го навредиле, повреден, праведен бидејќи нели - христијанин, другото е зло, јас нема да го користам тој збор... премногу христијански нели :D

Подобро напиши му што сака да прочита соговорникот кога не се разбираме и готово :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Се' ти е сервирано, фино изџвакано..., Ти само голтни, инката задржија ќе ти треба многу подолго отколку што Ценев, се поубеден сум дека си искрен, наивен, НеСвесен трол. :misticen:
Автоматски споено мислење:


И ти ми ја потврдуваш тезата дека воа трола без контрола:misticen:
Автоматски споено мислење:


И за моралот имам на времето дискутирано посериозно, нешто си читал и сега ,,сакаш да кажеш нешто незнаеш да речеш“.... Смешно— трагично, кој ве “штанца“ у тоа телемата у ПМ, ваква идиотштина и у наша политика немоеш да најдеш ццц:facepalm:
Повеќе да е бљувотина одколку изџвакано. Навикнат сум на вакви празни одговори, се ќе кажете, ама аргументи нема, суштина нема. Сте кажале, сте објаснувале, ама некогаш, негде и никако да видиме што е објаснето.
Ама јас сум бил тролот....
Автоматски споено мислење:

Ќе сакаш ли да ми објасниш што поточно е "Природен Нагон"?
Дали мислиш дека природниот нагон е побитен и е над моралниот или етичкиот кодекс?
Дали мислиш дека природниот нагон на поединецот или малцинството е побитен од колективот, моралните и етичките вредносри на едно општество?
Доста интересна дискусија тука може да се отвори околу ова :)
Природен нагон е оној што го има кај сите, и кај малцинство и кај мнозинство и кај мажи и кај жени.... Разликата е само во тоа што некој го игнорира и потиснува, некој не. Што се однесува до тоа што е поважно, веќе реков, сметам дека природните потреби треба да ги диктираат моралот и етиката а не обратно.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Ами твоето е евидентно..колку и да е глуп човек, ова твоево ќе го разбере. Миле ја нарекува курва Стојна и таа си оди.
Јас поставив друг проблем...
Што праиме со комшијата кој е телемит? И кој е високо на скалата?
Дали тој може да ја нарече курва Стојна, ако Стојна се држи до законите на телемата?
Зошто тој станува неверник?.., додека Миле си останува верник.
Зошто тој не се држи по Законот на талемата и да и дозволи таа да си фаќа и други кривини, да си ја прави нејзината воља?
Сличен е проблемот а уствари е телемитскиот морал наспроти универзалниот... општочовечкиот и нивната цел.

Значи ако Стојна му е верна на Миле ондак она одлучила да следи универзални морални вредности.
А ако она следи морални вредности она е во стариот еон.
А ако некоја е во стариот еон телемитот слободно може да ја нарече КУРВА.
Бидејќи Стојна и Миле со староеонскиот морален кодекс се закана по сексуалниот живот на телемитот.

Повеќе да е бљувотина одколку изџвакано. Навикнат сум на вакви празни одговори, се ќе кажете, ама аргументи нема, суштина нема. Сте кажале, сте објаснувале, ама некогаш, негде и никако да видиме што е објаснето.
Ама јас сум бил тролот....
Цел ден ффчера еве и ја ти соџвакав состојбата на Стојна, со аргументи и суштина многу фино објаснето ко за мало дете, што е морал и зошто го има ама ти стварно изгледа си трол
Автоматски споено мислење:

Иако за да расправаш ти за Телема, треба да прочиташ нешто за тоа, да се едуцираш, запознаеш со сето тоа, и ќе знаеш доволно што е што, а не вака...
Хепта ја тоа и правам, расправам за телема, се едуцирам од тебе и Ипси, вас ве читам како претставници на таа религија и гледам што е уствари финтата.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Премногу "if-then" структури за мој вкус.
Не оди така ... :)

Телемитот има слобода да каже што му е по волја - но дали е потребно да се каже сето тоа и дали има основа за тоа - е друга сказна!
Ако можеш нешто, не значи и дека треба...

Многу лошо ја гледате слободата, со тоа и животот со тоа и љубовта, а затоа и немате светлина која доаѓа од
Телема! :love:

И дојде до заклучокот како ептен се закана христијаните и муслиманите за еден Телемит, посебно кога се работи за сексуалниот живот :)
Абе која лудница од размисли... :vozbud:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Цел ден ффчера еве и ја ти соџвакав состојбата на Стојна, со аргументи и суштина многу фино објаснето ко за мало дете, што е морал и зошто го има ама ти стварно изгледа си трол
Значи јас треба да имам ист став како тебе за тоа што е морал за да не бидам трол.... Браво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom