Димитар Талев и односот на македонската јавност спрема него

Член од
26 март 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
Димитар Талев , роден на 1 септември1898 год. во Прилеп е голем бугарски писател. По доаѓањето на комунистите на власт во Бугарија, тој е затворен под обвинение дека ширел великобугарски шовинизам. Ослободен во 1948 година тој продолжува да живее и работи во Бугарија. Умира на 20 октомври1966 год. во Софија.
Негови романи се: "Железниот светилник" (1952), "Илинден" (1953), "Преспанските камбани" (1954), "Самуил" (1958) и "Гласовите ви ги слушам" (1966).
Димитар Талев беше славен од УНЕСКО во 1998 за придонес кон светската култура.
http://knigite.abv.bg/ms2/ms_talev.html
http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=171&WorkID=4705&Level=1
 
N

n/a

Гостин
Dimitar Talev e bugarski pisatel...
Nemam procitano niedno negovo delo,i mi e na ignore listata!
Iako dur bev vo Bugarija mi ja dadoa da ja procitam prespanskite kambani...knigite(vo nekolku toma e)posedoa kaj mene i gi vrativ!
Kolku do Prespa (posto za tie kambani pisuva on),od tamu e uste eden drug `velik blgarin` koi sto go ima obelezano politickiot zivot vo pocetokot na minatiot vek vo Bugarija,i ima deviza:
So kroce,so arno i so malku kjotek!
Da,imeno za Andrej Ljapchev govoram...
(nekulkukraten premier-minister,osnovac na partija...i.t.n...i.t.n)
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Ми се лоши, помагајте. Било кој...

Никој очигледно не читал ништо од типов, а јас најмалку.
И не е темава за Никола Јонков Вапцаров. И аман - не постирајте песни на бугарски јазик.
 
Член од
17 март 2007
Мислења
702
Поени од реакции
26
Извинјавам се... Стихотворението беше на Вапцаров.

А Талев е интересен, незнам дали е издаван на македонски.
У нас тој е "класика", от последните велики писатели, заедно с Димит'р Димов и Емилиан Станев.

И как да кажа... може да ви интересно е да прочетете нешто негово, както и на мен ште ми е интересно да прочета нјакој от големите македонски писатели. Много е лошо, че ние не знаем ништо за новата македонска литература...
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
Извинјавам се... Стихотворението беше на Вапцаров.

А Талев е интересен, незнам дали е издаван на македонски.
У нас тој е "класика", от последните велики писатели, заедно с Димит'р Димов и Емилиан Станев.

И как да кажа... може да ви интересно е да прочетете нешто негово, както и на мен ште ми е интересно да прочета нјакој от големите македонски писатели. Много е лошо, че ние не знаем ништо за новата македонска литература...
Димитар Талев се залагал за автономна Македонија... благодарам
 

Little Lady

Born To Be Wild
Член од
28 октомври 2008
Мислења
339
Поени од реакции
8
епа се додека не дојдов во бугарија немав слушнато за него..не ни знаев дека постои, а и од мојот град е :kesa:
знаеме дека се прогласувал за бугарин ама од сите имам слушано дека е многу добар писател сите се воодушевени од него, само сеуште не сум нашла време да прочитам нешто....и баш ме чуди зошто не сме го учеле по македонски јазик...па макар и како странски писател :pipi: сепак барем по потекло е од македонија
 
Член од
21 декември 2008
Мислења
8
Поени од реакции
0
Dimitar Talev vo site svoi dela ne spomnuva ni Bugari ni Bugarija , tuku site negovi dela naknadno se napraveni so Blgarski voobicaen "prepev"
 
Член од
6 август 2006
Мислења
201
Поени од реакции
29
Димитар Талев, иако пишува на бугарски човекот, сепак мислам дека треба да се земе предвид. На пример, во „Преспански камбани“ Преспа е всушност еден вид псевдоним за Прилеп, бидејќи Преспа е синоним на македонската престолнина за време на Самуил. Тука човекот си користи финти на Достоевски за да ја мистифицира работата... Е сега, како и многу други писатели, од политички причини кај нас Талев се премолчува, а кога би се превеле неговите дела на македонски, би се збогатила нашата книжевност со уште еден великан од овие простори.
Сепак мислам дека Талев како писател треба да се рехабилитира и да го добие заслуженото место кај нас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom