Димитар Бузлевски Vs. Михајло Волкановски Vs. КИКО - ќе ја бијат битката за Ресен!

Кој ќе биде идниот градоначалник на Ресен?

  • Димитар Бузлевски (СДСМ)

    Гласови: 117 35,5%
  • Михајло Волкановски (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 171 51,8%
  • Сашко Василевски (НСДП)

    Гласови: 42 12,7%

  • Вкупно гласачи
    330
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
А

Ајсшутер

Гостин
Исто ко во Струмица
Тука има втор круг а гласовите од третиот ќе видиме кај кого ќе одат чим гласале за него сигурно се незадоволни од Бузлевски ама ќе видиме ништо не се знае.
 

lav

Член од
17 март 2005
Мислења
1.203
Поени од реакции
13
Е сега Сашко В. може да извлече најголема корист, зависи кој што ќе му понуди, па да ги насочи симпатизерите негови.

Како што се виде по резултатите Вмро не си ја заврши добро работата, за разлика од Бузлевски кој тропаше од врата во врата и води сега со не така мала разлика.
А сдсмОФЦИНЕ во Скопје ..неодамна си лелекаа насекаде по медиумине (демек се жалеа) дека некои им тропал(е) на врата..и потоа бегале???.
:pipi:
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
ke probam da dadam najrealna kolku sto mozam analiza za prespaza 1 krug.

buzlevski 4750
volkanovski 4120
vasilevski okolu 1200


za pobeda vo prv krug na taa izlezenost bea potrebni okolu 5200-5300

privrzanicite na buzlevski bea samouvereni za prv krug i tuka licitira so brojka od 6700 -7000, ali vo stvarnostispadna sosem drugo.

generalno zemeno dosta interesni situacii se slucuvaa.

imeno iako vmro e vo koalicija so dui vo prespa mnogu pogolem del od glsacite na dui zastanaa pozadi buzlevski ( naverojatno poradi toa sto na Io na opstina e eden od selogncari nasip a negoviot sin e pak vo predsedatelstvona dui vo prespa, za razlika od niv pak selmani glasacite negovi definitivno zastanaa zad vmro ,slucajot vo krani). turskoto naselnie vo poglom broj zastana ovie izbori zad vmro. glavniot udar na vmro vo prespa go dadoa ``clenovi`` koi zstanaa zad ljube i koi vo mnogu mesta go podrzaa buzlevski za gradonacalnik. glasovite na nsdp ke se odlucuvacki za vtor krug. vcera imase teska mobilizaija na sve sto se dvizi od site strani , da bea kabilj i umreni ke stanea.

za sovetnicka lista na opstina poveke glasovi osvoi vmro , ma posto se rabotat spored koeficienti uste neamam uvid kako izglda po broj na sovetnici

ima varijanta vmro 6,sdsm 6, dui2, nsdp 1 i
varijanra vmro 7, sdsm5,dui2 , nsdp 1

vo tek na denot ke vi kazam pooficijalno za sovetnici

se izvinuvame sto go rasipavme slavjeto na buzlevski za sinokja, i se nadevame na pobeda vo 2 krug ako gospod dade.

da zivee makedonija i prespa.

еве од републичка изборна за совет гласови за општина ресен

листа на вмро- 3916- 37,41
листа на сдсм- 3636 -34,73%
листа на дпа- 249 -2,38%
листа на дуи- 1125- 10,75%
листа на нова демократија 380- 3,63%
листа на нсдп/лдп 639 - 6,10


за градоначалник

бузлевски сдсм- 4765 -45,52%
волкановски вмро-4122- 39,37 %
василевски нсдп/лдп - 1181- 11,28%


очигледно е дека дуи за градонацалник гласасе за бузлевски иако е во коалиција на државно ниво со вмро.

извор http://www.sec.mk:90/
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
А сдсмОФЦИНЕ во Скопје ..неодамна си лелекаа насекаде по медиумине (демек се жалеа) дека некои им тропал(е) на врата..и потоа бегале???.
:pipi:
Па нормално секој за интерес. Туку друго ми беше муабетот, За разлика од Вмро во преспа, Симпатизерите на Сдсм беа растрчани насекаде и за секој глас се обидуваа да го придобијат, а овие од Вмро сакаат од седење да добијат, неможи така.
600 гласа не е така мала разлика за место како Ресен. Неизвесно ќе биди и втор круг, али сепак реално гледано Бузле е во предност.:toe:
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Па нормално секој за интерес. Туку друго ми беше муабетот, За разлика од Вмро во преспа, Симпатизерите на Сдсм беа растрчани насекаде и за секој глас се обидуваа да го придобијат, а овие од Вмро сакаат од седење да добијат, неможи така.
600 гласа не е така мала разлика за место како Ресен. Неизвесно ќе биди и втор круг, али сепак реално гледано Бузле е во предност.:toe:
горанчо верви дека во градот се што беше за вро беше на гласање, главна разлика се направи во јанковец 220 гласа плус за бузлевски, грнчари 120 гласа за бузлевски плус и само на едно место во мите богоевски 100 гласа плус за бузлевски, во некои села подмочани 30 плус за бузлевски, стење 20 плус за бузлевски. во градот бесе горе долу 50-50 буквално , во собрание на 4 места беше ( на едно нерешено, на друго =1 за бузле, + 5 на едно за мишко и не ми текнува за другото)
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Listata na sovetnici na SDSM bese daleku podobra od onaa na dpbne ama koga ke se glasa po direktiva na gvujo i partijata, moze vo sovet da vlezat i edinicari i ponavljaci i prevaranti. Ne gledam kako samo tie ke pridonesat za opstinata so nivniot minimalen mozok
Седи бе која листа на Советници беше салам, Пак од СДС била најарна-најкатастрофа беше.
 

lav

Член од
17 март 2005
Мислења
1.203
Поени од реакции
13
Седи бе која листа на Советници беше салам, Пак од СДС била најарна-најкатастрофа беше.
Ти од скопски припор си??
За да се движиш..во и по ваков кијамет..дали ти дадоа моторна санка..или крапли??.
Припор..порано било скопска вукојебина..тамоуспевало само лоза..
Одкаде ли...тамо „насадени„ комуњари???
:pipi:
 
Член од
21 октомври 2008
Мислења
67
Поени од реакции
2
Boskovski e kriv so ne padna buzle vo 1 krug,a i onaka vo 2 krug gotovi se :D
pa vcera tepaa i pak ne slavea so sakaja da tepaat so 10 000 haha
odime vo vtor krug da gi poraziime i da go zaprime buzle!
VMRO DPMNE
 
Член од
5 март 2009
Мислења
8
Поени од реакции
1
Boskovski e kriv so ne padna buzle vo 1 krug,a i onaka vo 2 krug gotovi se :D
pa vcera tepaa i pak ne slavea so sakaja da tepaat so 10 000 haha
odime vo vtor krug da gi poraziime i da go zaprime buzle!
VMRO DPMNE
хахаха готови биле во втор круг абе вие скрос сте ја забегале... мене за чудо ме зачуде што имате 4150 гласа... да не се заканвевте и да не дававте пари и дрва не ќе имавте појќе од 2500 што е преценето за вас.

Гледајте зачувајте ја фотелјата премиерска на вашиот глупак гвујо зошто ко шо гледам доаѓа времето на Бранко Црвенковски. Ќе ви го донесит умот фино лепо кажано. Ќе изгниете по затворите.

А брат љубе е брат љубе и ќе си има своја партија. Вие како шо гледам имате 150 илјади гласа помалку од лани... така да не се залетувајте во Македонија иде нова надеж.
 
Член од
21 октомври 2008
Мислења
67
Поени од реакции
2
Kako e mozno DUI da glasa za buzle koga se koalicija so vmro vtor krug mislam ke bide obratno :) se nadevam :toe:
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Ти од скопски припор си??
За да се движиш..во и по ваков кијамет..дали ти дадоа моторна санка..или крапли??.
Припор..порано било скопска вукојебина..тамоуспевало само лоза..
Одкаде ли...тамо „насадени„ комуњари???
:pipi:
За Ресен зборам бре. Уживај :smir:

Boskovski e kriv so ne padna buzle vo 1 krug,a i onaka vo 2 krug gotovi se :D
pa vcera tepaa i pak ne slavea so sakaja da tepaat so 10 000 haha
odime vo vtor krug da gi poraziime i da go zaprime buzle!
VMRO DPMNE
Не ви ја гледам логиката зошто Бошковки бил крив, не беше кандидат за градоначалник.

Гледајте што Дуи гласаше против вас, а се во коалиција со Вмро, нека ги затегнат малце тие. Од две страни сакаат убајни како може тоа.
 
Член од
21 октомври 2008
Мислења
67
Поени од реакции
2
За Ресен зборам бре. Уживај :smir:



Не ви ја гледам логиката зошто Бошковки бил крив, не беше кандидат за градоначалник.

Гледајте што Дуи гласаше против вас, а се во коалиција со Вмро, нека ги затегнат малце тие. Од две страни сакаат убајни како може тоа.
ti od resen si? a drugo stabot na boskovski imase dogovor so buzle tie so se za boskovski da glasat za buzle a albancite ke gi ubedime za vo 2 krug

хахаха готови биле во втор круг абе вие скрос сте ја забегале... мене за чудо ме зачуде што имате 4150 гласа... да не се заканвевте и да не дававте пари и дрва не ќе имавте појќе од 2500 што е преценето за вас.

Гледајте зачувајте ја фотелјата премиерска на вашиот глупак гвујо зошто ко шо гледам доаѓа времето на Бранко Црвенковски. Ќе ви го донесит умот фино лепо кажано. Ќе изгниете по затворите.

А брат љубе е брат љубе и ќе си има своја партија. Вие како шо гледам имате 150 илјади гласа помалку од лани... така да не се залетувајте во Македонија иде нова надеж.
ЗНЕШ ВАКВИ КАКО ТЕБЕ МЕ ИЗВААТ ОД КОНТРОЛА САКАМ ДА ТИ КАЖАМ АКО НЕМАШ ИНФОРМАЦИИ ШТО ДАВАЛ БУЗЛЕ ЈАС КЕ ТИ КАЖАМ-САЛАМИ ПО КУЌИ ДЕЛЕЛ ВО СЕЛО ЈАНКОВЕЦ,ВО СЕЛО СОПОЦКО-ДАВАЛ ПО 2000 ДЕНАРИ НА СЕКОЈ ШТО ЌЕ ГЛАСА,А ЗА ВО РЕСЕН ПАК ДА НЕ ЗБОРВИМЕ,И БАРАКИТЕ КАЈ ОЧАКОТ СЛОГА!!! АМА НЕ Е ТОЈ КРИВ ТЕШКО ОНАЈ ШТО ЌЕ ГЛАСА ЗА ПАРЧЕ САЛАМЧЕ :pos2:
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
Kako sto vikas ti, treba da letaat glavi, toa e parolata na dpbne, so nasilstvo, zakani i pritisoci!
Ako e taka treba i na Kiko da mu leta glavata zosto SDSM i NSDP se sekade zaedno, a toj vo Resen izigrava majmun, treba Tito od deneska da go smeni od vodeckata uloga vo NSDP REsen i tie da ja dadat svojata podrska na Buzle:toe:

Uste ednas se dokaza deka ne se glasa za licnost tuku za partija. Listata na sovetnici na SDSM bese daleku podobra od onaa na dpbne ama koga ke se glasa po direktiva na gvujo i partijata, moze vo sovet da vlezat i edinicari i ponavljaci i prevaranti. Ne gledam kako samo tie ke pridonesat za opstinata so nivniot minimalen mozok.
Ne mi e toa sto Buzle ne tepa vo prv krug tuku sto uste 2 nedeli ke se seci sumata.

Uste nesto. dpbne imase na raspolaganje 200 000 eura, ne sdsm koj kampanjata ja proturkaa so 20 000 eura taka da CELTIK ti si vo zabluda. Izgleda i ti si so sredno taka da nekoi raboti ne mozes da gi razberis, kazuvas toa sto si slusnal a ne si doslusnal!
ne me smej se otepa gjupcite od transakcioni otvaranje 25 000 evra za podmocani5000 e nakolec bratmu jankovec ko pomine kukja po kukja so plika vo torbata isto i del od resen narocito vo crkviste bukvalno vo sekoe selo buzle vete po 5000 evra za mesnite i kako ne pustil vo optek 200 000 e
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
59
Поени од реакции
8
Kiko se dogovori so VMRO.
DUI se dogovorija na kompenzacija na glasovite Resen za vmro a Struga za dui.
Na bulze mu izbegaa 2000 glasa iako potrosi 300.000 evra.
Lugjeto vidoa deka nema nikakva sila povekje i masovno se otkazuvaat i pokraj zakanite i pritisokot za belezenje na glasovite so kvadratcinja i triagolnici i slicno.
Vrateni se 5000 maici, 100 viski i drugi pijacki so bea spremni za slavenje.
Bliskite pocxnaa da go zaebavaat.
Insepktori prateni od buzle da gi tresat dukjandziite iako znaat deka vlasta e vo VMRO a ne vo buzle.
Neviden razdor na partijata na SDSM. Ako mu se odzemat 1200 glasa od ljube buzle dobil 3200 glasa..
Golem pad na buzle i negovo otkazuvanje od trkata.
Golema panika za buzle i so toa sto od sinokja partijata vo Resen pocna da ja vodi direktno vladata so MInisterot za odbrana Konjanovski i drugi ministri koj za vreme na celata kampanja ke rabotat vo Resen.
E PA NAPRAVETE ANALIZA NA RABOTIVE PA POSLE ZAKLUCUVAJTE. :smir:

[FONT=arial,helvetica,sans-serif]Не велиме дека фабриката што е гради АД ОРАНЖЕРИИ с. Хамзали е диво граба него тврдиме дека е ДИВО ГРАДБА Без одобрение за градба но ќе почекаме истрагата да си го каже своето. После повеќе обиди на Агенцијата за приватизација на РМ за продажба на капиталот односно акциите на Идустрија за Градежни Материјали „СЛОГА“ АД - Ресен беа понудени од Агенцијата за приватизација на РМ за јавна продажба, огласот беше објавен во дневниот весник „ДНЕВНК“ на 04.03.2002 година на страна 27 .
DOKAZ
http://www.golemgrad.com/index.php?option=com_content&view=article&id=124:2009-03-23-16-15-35&catid=7:2009-02-26-13-41-41&Itemid=16
[/FONT]
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom