Дизел мотори: предности и мани

Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Струмикс напиша:
Теоретски зборувам, со основните нужни потребни трошоци за одржување на возилото. Секој таков дефект е друга приказна!
Што опрема имаш на ксарата?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
основната опрема + АБС, клима не сакав, и немам оние АСР АСЦ+Т...
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Јас во Нубирата иам клима...ене уште го менувам фреонот после...5 години :) а лади упм :) морам да средам тоа...татко ми пред некој ден „дааа бе...иихх ја баталивме... :)

Уба работа е климата, ама искрено не се исплаќа освен на долги релации (во лето)...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
А со потрошувачка... Не треба со вклучена клима да троши нешо појке? Немам јас клима на нишо. Освен на моторот се разбира :) . Крени 70... ке се изладиш салам. Па уште ако не носиш кацига....
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
На мотор со 50 ќе те излади камоли со 70! :)

Дем ит...ми се прај ќеф за мотор...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Кажи за потрошувачката со клима...by the way дај да ти го шитнам моторот издувај се малку :helou:
Ке не сечат администраторите пошо пишиме безвеза на темава за дизел мотори!
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Размислував за то, ама шо знам за 700-800 ќе средам фичуле некое. Ќе видам ќе размислам. Знам дека не е исто ама...то е то. Плус то треба да научам да возам. Тапа сум :) Знам само теоретски ...се неам качено на мотор!
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
со палење на Клима се губат нешто помалку од 5 коња, па сега ти пресметај колку гориво ти троши автомобилот на саат по коњ, и од таа вредност пресметај колку би ти идело на клима?
Како и да е во скопје се исплати клима, особено ко ќе заглавиш во гужва а надвор е 40.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Климата се исплаќа само на долги релации (меѓу кои и гужвите во 3-4 попладне во СК летно време)...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Аха... Значи 5 коња? Па тоа ке многу вака кога ке размислам. А за учење на возење на мотор... Само мора еднаш да паднеш... инаку нема да се научиш :). Малку мајтап... не е тешко. Заебано е тоа што не те гледаат со колите многу. Ама затоа имаш свирка....
 

Rodeo

Thrillseaker
Член од
15 април 2007
Мислења
243
Поени од реакции
36
За наши услови дизел моторите се измислена работа;мала потрошувачка,евтина е нафтата.....Со новата технологија дизел моторите се повеќе и повеќе наликуваат на нивниот вековен ривал-бензискиот мотор.Пред некој ден на телевизија гледав промоција на новата 525bmw дизел,произведувачите успеале да го намалат звукот на моторот за 17% од предходниот модел.Мене колку што ми текнува предходниот модел кога помина пред мене јас мислев дека е бензинец,но кога видов позади дека имаше ознака 525d, се ми стана јасно.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Еве ви само уште еден доказ дека дизелите се многу понапредни од она што беа. BMW 320ѕi и 330 cdi. Иста кубикажа. Дизелката е 1 секунда побрза од 0 до 100-ка, двата се електронски ограничени на 250, единствено во кочење од 100 до 0 бензинскиот е пократок 35,5 а дизелот 35,7 (разлика 20 цм.). Потрошувачката на дизел е за некои 3 литри помала од онаа на бензин.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
И, сепак, размислете за тоа каков е квалитетот на нашата нафта, модерниве дизели колку сулфур во нафтата поднесуваат, а колку има нашава нафта сулфур, па сето она оџачарење заради сулфурот по моторот, и скапите ремонти на бош пумпата (или нејзина промена) поради истиот тој сулфур, како и набавната цена на дизел верзијата, која е поскапа од соодветната бензинска, и поскапото одржување на дизел возилото воопшто...А и цените на горивата ќе се изедначат уште малку...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Па реално гледано за држави каде што има добра нафта дизелот е поарен. А и разликата во набавната цена не е толку голема (некои 4.000-5.000 евра), кога ке се удри заштедата на гориво (сепак кажувам за луѓе кои врват 20.000-30.000 годишно) и на крај кога ке сакаш да ја штиниш дизелот е поскап за некои 1000-1500 евра.

Сега ова за кај нас посекако не важи, башка ние возиме дизелки што би се рекло доодени од западна европа така да и дефектите кои се јавуваат се очекувани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom