Диети и слабеење

Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
ti mozes so sakas da si jadis,mene ne me interesira...jas ti kazuvam,kako praktikuvam pa sega ti ako sakas zemi go sovetot,ako nesakas nemoras...a patem,zato mn doktori vikaat jadi pomalce ama poveke pati,ali ti si poveke ucen pa sega solis pamet...abe sedi ziti sE!:tapp:
Аман бе....сакаш да испоумрат луѓево?

Енивеј, повеќе овошје и зеленчук, помалку рафиниран шеќер, 4-5 оброка на ден, наместо три, и најбитно од се, бројте калории. Башка нема да ослабнете со гладување, туку со почесто јадење, ужинка меѓу оброци (банана, јаболко, млеко). Вежбање е споредна работа при ослабнување, исхраната е набитна.

Инаку научници тврдат дека доколку пред секое јадење се јаде по едно јаболко, храната подобро се вари, помалку ке јадете и ке слабеете постепено.
Жими се. Патем, свесна си дека со твоите коментари можеш здравје на некој да му расипеш?
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
Секој е со различен метаболизам и реагира различно на диети,ако сакаш диета треба најпрво да ги исфрлиш од исхраната јадењата со животинско потекло но не целосно,барем два пати во недела да конзумираш месо пошто без масти и протеини и на женско не му личи да биде коски и кожа и со тоа да почнеш на некој начин да бидеш 65% од вегетаријанец,пробај со јадење на салати,овошје и зеленчук,добро количество на сок,житарици..и измеѓу практикувајте повеќе трчање одколку седење пред ПиСи/ТВ или вежбање дома насабајле и навечер,но не прекумерно.
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
929
Поени од реакции
21
Јас сум 40 кг.имам 14 години и пак сум на диеата! :vozbud:
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Јас сум 40 кг.имам 14 години и пак сум на диеата! :vozbud:
Не е баш за возбуда ова. Мој совет е да си престаниш со диетата,(ако си женско..претпоставувам)..ќе се опседниш многу со изгледот и ќе се напрајш ко чечкалица.
Сега моментално не сум на некоја баш диета да речам.. јадам само црн леб и многу салати, а пошо и постам салатите без масло се,ама се трпи некако.
 
M

marsovka

Гостин
Јас сум 40 кг.имам 14 години и пак сум на диеата! :vozbud:
ја да бев на твое место би прекинала со диетата бидејќи си премногу мала и може да има долгорочни последици по твоето здравје.

Иако мислам дека имаш сериозно психолошко нарушување наречено анорексија.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
40 кг. + 14 год = анорексија?:nesvest:

Имам школска другарка која има не повеќе од 45 кг., а 19 год. е...И не е анорексична...

А б0нус, се надевам дека кога вели дека е на диета-мисли на поздрава исхрана, избегнувајќи калорични и нездрави продукти.Ако не е така, тогаш еве апел и од мене да престане.Нема причина со оглед на нејзината тежина.
 
M

marsovka

Гостин
ависи колку е висока ,со оглед дека помладиве генрации се се повисоки(амерички батаци што ти прават)она е на добар пат кон тоа,
Инаку бонус колку си висока?
 

Феномен

Џомба
Член од
21 август 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
111
Добро бе, нели гледате дека се дупи? :tapp:
Не бидете до толку буквалисти...
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
ме интересира да прашам дали некој може да ми каже правилен начин на исхрана.. колку треба да внесувам јаглени хидрати, масти, протеини.. треба да симнам 5 кила.. тренирам кик бокс.. кажете некое советче како за побрзо како да се хранам ајде поздрав фала ! :)
 
Член од
25 март 2009
Мислења
22
Поени од реакции
0
:salut:Ete i ja pocnav so taa dietata za 15 dena,pa ke videme sto ke bide, dali ke izdrzam, bidejki prv pat drzam dieta a mnooogu sum strvna za jadenje:toe:
 
Член од
25 март 2009
Мислења
22
Поени од реакции
0
Ja vidov na ovoj forum nekade na pocetnite strani. Bila od bolnica-Kardiologija
Dorucekot e ist 15 dena se sostoi od 1 ovosje( ne smee banani i grozje), 1dvopek, kafe ili caj bez seker
1DEN
Rucek
1portokal
1vareno jajce
1kance kiselo mleko

Vecera
2domati
2vareni jajca
1/2glavica zelena salata ili krastavica
2dvopek

2DEN
Rucek
1portokal
1vareno jajce
1kance kiselo mleko
Vecera
125g vareno telesko
1domat
1portokal
1dvopek
caj ili kafe
3DEN
Rucek
1portokal
1vareno jajce
1kance kiselo mleko
1glava zelenasalata ili krastavica
Vecera
125g vareno telesko
1portokal
1dvopek
caj ili kafe
4den
Rucek
125g kravjo sirenje
1domat
1dvopek
Vecera
125g vareno telesko
2domati
1jabolko
1dvopek
5DEN
Rucek
200g vareno meso ili riba
1domat
1dvopek
vecera
1/2 kg varen zalencuk
1vareno jajce
1dvopek
mesoto i vareniot zelencuk so vegeta.
6 i 7 den bez dieta. Ne se pie alkohol
Mnogu voda.
Po dietata se jade normalno osven ponedelnik
Dorucek: 1casa sok od limon bez seker
Rucek:1 jabolko, 1 dvopek
vecera:1 vareno jajce,1 domat,1dvopek
Dokolku se4 jade po navedeniot redosled i ne se izostavuva nisto, se slabeelo do 15 kg
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Леле маше, со среќа. Ја правев лани кога за неколку дена требаше да намалам до четириесет и две три (решив еден фустан од пред 4 години дека ќе го носам:)) ама многу е напорна! Премногу! Не е дека нема ефекти, ама е од оние, кога после тоа одма си се враќаат килата ако не вежбаш...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom