Дигитални учебници во образованието

Дали сте за дигитализација на учебниците во образованието?

  • Да

    Гласови: 13 26,5%
  • Не

    Гласови: 36 73,5%

  • Вкупно гласачи
    49

Reptilian

веган хејтер
Член од
15 мај 2021
Мислења
130
Поени од реакции
211
Глупости, се знае книга си е книга.
Јас и 10-12 часа трошам на компјутер. Нека се научат...денес секоја професија е на компјутер 21 век сме не 19ти.
Јака штикла ако е 21ви век, нека е и 31ви и 51ви. Ако тоа се одразува лошо на здравјето на децата тогаш дигитализација е сосема непотребна
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Ова не е никаква дигитализација, па сите учебници се пишувани на комјутер и потоа печатени.
Освен олеснување на торбата на учениците нема друга предност оваа ,,реформа”. учениците ќе си гледаат филмови или ќе играат игри додека наставникот сам си ја предава лекцијата. Ќе им се јават проблеми со очите на учениците.
Башка тоа, книгата никогаш не сецка или кочи како што знае да прави компјутерот, што ако викендот се расипе лаптопот, па понеделникот го носиш на сервис и ако имаш среќа вторник ќе го земеш назад, а во меѓувреме имаш тест/испит?
Дигитализација на образованието значи промена на начинот на предавање, додавање нови алатки за презентирање на лекциите.
За да се спроведе дигитализација треба наставниците 1-2 години да одат на курсеви за усовршување на компјутерските вештини. Мене на час по информатика ми се случи додека менувам фонт во ворд да дојде наставникот и да ме праша ,,што чепкаш таму на гогле” @ManUtdChampions
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.606
Поени од реакции
43.227
Ова не е никаква дигитализација, па сите учебници се пишувани на комјутер и потоа печатени.
Освен олеснување на торбата на учениците нема друга предност оваа ,,реформа”. учениците ќе си гледаат филмови или ќе играат игри додека наставникот сам си ја предава лекцијата. Ќе им се јават проблеми со очите на учениците.
Башка тоа, книгата никогаш не сецка или кочи како што знае да прави компјутерот, што ако викендот се расипе лаптопот, па понеделникот го носиш на сервис и ако имаш среќа вторник ќе го земеш назад, а во меѓувреме имаш тест/испит?
Дигитализација на образованието значи промена на начинот на предавање, додавање нови алатки за презентирање на лекциите.
За да се спроведе дигитализација треба наставниците 1-2 години да одат на курсеви за усовршување на компјутерските вештини. Мене на час по информатика ми се случи додека менувам фонт во ворд да дојде наставникот и да ме праша ,,што чепкаш таму на гогле” @ManUtdChampions
Хахахаха, толко беше од учејне информатика у наше време. :)


Btw, I agree. :) Не е дигитализација ако читиш учебници од компјутер, дигитализација е ако учиш как да го користиш тоа компјутер.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.742
Поени од реакции
5.016
Што е тоа вредносно мерило на "21 век"!? "21 век" не е, ниту може да биде аргумент. Кој век е во Кина, според нивниот календар?

Вториот аргумент ти е уште полош. Не значи ако е пракса, треба да се учат од мали. 7 дополнителни часови пред монитор се навистина многу. Тука е и времето додека седат на социјални мрежи, читаат или си играат игри. Дали тоа може да се одрази по здравјето?

Третиот, не е секоја професија на компјутер.
Isto sranje kniga vo hartija ili digitalno samo so digitalnoto ke naucat i nesto povekje za kompjutari...samo bonus. Ne deka se uci pobrgo od hartija. Nema poenta kritikata za digitalnoto.
Автоматски споено мислење:

Глупости, се знае книга си е книга.

Јака штикла ако е 21ви век, нека е и 31ви и 51ви. Ако тоа се одразува лошо на здравјето на децата тогаш дигитализација е сосема непотребна
Kakva hartija. Jas ja napustiv pred 15 godini. I povekje citam i ucam. Se si citam vo everzija. Pobrzo e, ne zafakja prostor, ne trebaat golemi raftovi i kredeci, polesno e i pomobilno i polesno se prebaruva, isto ima copy/paste. Nema prednost hartijata. Samo negativnosti.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.993
Isto sranje kniga vo hartija ili digitalno samo so digitalnoto ke naucat i nesto povekje za kompjutari...samo bonus. Ne deka se uci pobrgo od hartija. Nema poenta kritikata za digitalnoto.
Што ќе научи повеќе на компјутер кога ќе гледа во книга? И ако воошто гледа во книга.
Автоматски споено мислење:

Kakva hartija. Jas ja napustiv pred 15 godini. I povekje citam i ucam. Se si citam vo everzija. Pobrzo e, ne zafakja prostor, ne trebaat golemi raftovi i kredeci, polesno e i pomobilno i polesno se prebaruva, isto ima copy/paste. Nema prednost hartijata. Samo negativnosti.
Ете јас уживам во мојата библиотека! Читам и е-книги, но повеќе сакам хартија.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.993
pdf. formati plus i e poeftino.
Што е поевтино? 4-5 генерации да учат од еден ист учебник или на секое дете кое нема адекватен уред државата да му го набави!?

Многу големо знаење е пдф. (y)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.742
Поени од реакции
5.016
Што ќе научи повеќе на компјутер кога ќе гледа во книга? И ако воошто гледа во книга.
Автоматски споено мислење:


Ете јас уживам во мојата библиотека! Читам и е-книги, но повеќе сакам хартија.
Nema video vo kniga, plus stranici se lepat na prsti, bookmarkeri itn.
Автоматски споено мислење:

Што е поевтино? 4-5 генерации да учат од еден ист учебник или на секое дете кое нема адекватен уред државата да му го набави!?

Многу големо знаење е пдф. (y)
Treba 100 knigi za edno 13 godisno obrazuvanje to se 2000 evra ili edno 4 prosecni laptopi. A ima fajde od laptop i za drugo a kniga e samo za potpalka korisna posle.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.993
Treba 100 knigi za edno 13 godisno obrazuvanje to se 2000 evra ili edno 4 prosecni laptopi. A ima fajde od laptop i za drugo a kniga e samo za potpalka korisna posle.
Нели, компјутерот не се расипува.

Не знам како дојде до оваа математика! Учебниците се менуваат на 4-5 години, во случај претходно да не се уништат и ако се уништат паричната надокнада паѓа на самиот ученик!

Може сега да ме водиш по твојата математика!? Како дојде до тие 2.000 евра за 100те учебници за 13 годишно школување? :)
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.742
Поени од реакции
5.016
Нели, компјутерот не се расипува.

Не знам како дојде до оваа математика! Учебниците се менуваат на 4-5 години, во случај претходно да не се уништат и ако се уништат паричната надокнада паѓа на самиот ученик!

Може сега да ме водиш по тројата математика!? Како дојде до тие 2.000 евра за 100те учебници за 13 годишно школување? :)
Jas vo moe vreme tolku plativ sega neznam kakva im e semata. Ama logicno e od kompjuter da se uci. Imas audio, video, sliki mozes da prebaruvas, pisuvas editirias itn. Jas taka pravam. A moze sum i postar od tebe.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.267
Поени од реакции
10.945
pdf. formati plus i e poeftino. a i profesorite i ucenicute kje naucat povekje tekst editing.
За се треба основа и предуслови. Во последниве 30 години секој министер се обидува да го "реформира" образованието и наместо да имаме прогресија, регресијата е евидентна. И што е продуктот? Форма без содржина. И сега наместо фокусот да биде насочен на содржината, ние упорно ја гибаме формата.

Никаде во светот не се целосно отфрлени хартиените учебници, туку се користи дигитализацијата како средство плус за дообјаснување, дополнување, истражување итн. Корисна е секако, но дали кај нас имаат капацитет за да го спроведат тоа кога основната ни е никаква? Или сакаш да ми кажеш дека услови за компјутери има, а за основни хигиенски услови по училиштата нема?

Дигитализацијата нема да ни ги реши проблемите на образовниот систем и растечкиот процент на необразовани млади луѓе, посебно не во услови кога ништо не е како што треба.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.993
Jas vo moe vreme tolku plativ sega neznam kakva im e semata. Ama logicno e od kompjuter da se uci. Imas audio, video, sliki mozes da prebaruvas, pisuvas editirias itn. Jas taka pravam.
Нема врска, ме интересира просечна цена по учебник. :)
 

Reptilian

веган хејтер
Член од
15 мај 2021
Мислења
130
Поени од реакции
211
Kakva hartija. Jas ja napustiv pred 15 godini. I povekje citam i ucam. Se si citam vo everzija. Pobrzo e, ne zafakja prostor, ne trebaat golemi raftovi i kredeci, polesno e i pomobilno i polesno se prebaruva, isto ima copy/paste. Nema prednost hartijata. Samo negativnosti.
Негативности бе. Од компјутерите и таблетите имаш зрачење, од хартијата не. Уместо да се инспирираат децата повеќе да бидат надвор во природа и да спортуваат они уште од основно ќе ги напраат зомби.

И јас како што кажа @Dumbledore уживам во сопствената библиотека. Кафенце, книга пред себе. :love:

Еднаш се занесував со тоа да читам на компјутер. 10 мин траеше тоа и баталив
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.742
Поени од реакции
5.016
Негативности бе. Од компјутерите и таблетите имаш зрачење, од хартијата не. Уместо да се инспирираат децата повеќе да бидат надвор во природа и да спортуваат они уште од основно ќе ги напраат зомби.

И јас како што кажа @Dumbledore уживам во сопствената библиотека. Кафенце, книга пред себе. :love:

Еднаш се занесував со тоа да читам на компјутер. 10 мин траеше тоа и баталив
Да и од книгата има зрачење од електромагнетни бранови како резултат на атомски реакции. :) За 50 години единствена хартија дома ќе биде тоалетната. Ние ќе бидеме на оној свет таму незнам во каков формат ќе бидат книгите новите генерации ќе имаат импланти и ќе прават дебати дали е подобро да се гледа видео или директно во мозок да се вградат информациите. Читање нема да биде ни опција.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.102
Поени од реакции
37.043
Да и од книгата има зрачење од електромагнетни бранови како резултат на атомски реакции. :) За 50 години единствена хартија дома ќе биде тоалетната. Ние ќе бидеме на оној свет таму незнам во каков формат ќе бидат книгите новите генерации ќе имаат импланти и ќе прават дебати дали е подобро да се гледа видео или директно во мозок да се вградат информациите. Читање нема да биде ни опција.

Истите мубети се правени и во 1970 дека во 2020 ќе има летечки коли со холограми како сообраќајни знаци.
Па еве, уште возиме по нивните патишта изградени во текот на 70тите. :pos:

Во денешно време за да прочиташ квалитетна книга треба да платиш 5-10 евра на моменталниот пазар. Ако се дигитализира се автоматски пиратеријата ќе си го превземе своето, и ќе се наоѓа се бесплатно како денес музика шо слушаме. Милиони работни места ќе пропаднат, и илјадници писатели ќе престанат да творат без да им носи приходи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom