Децата и разводот

Chandler

По религија - ПОПУЛИСТ
Член од
27 август 2005
Мислења
362
Поени од реакции
11
A sto koga roditelite se razveduvaat a decata imaat 20 pa i poveke godini a seuste zavisat od niv ( finanskiski ) ili vo polos slucaj, samo od edniot? Na zalost takva e situacijata so mladive kaj nas, finanskski gledano zavisat od roditelite do podocnezna vozrast...Sto ako togas resat da se razvedat??? Kaj kogo treba da se otide? Kaj finanskiski pomokniot ili???
 
B

black angel

Гостин
Развод и неговите последици

jas ke stanam dete na razvedeni roditeli ako ima nekoj vakov moze da mi dade nekoj sovet
 
N

n/a

Гостин
Prvo...ne svakjaj tragicno.
Bolje taka odkolku da se karaat ili da ne se primetuvaat niz doma i nervozata da lebdi vo vozduhot!
Svati deka vo denesnite uslovi...za povekjeto lugje brakot ne e vekje institucija i deka e manje vise isto kako koga ti ke raskines so decko ti!
Stvarno...nema frka...duri od celata situacija moze da si ja doteras vodata na tvojata vodenica...samo poleka!
:helou: :back:
 
Член од
29 март 2007
Мислења
21
Поени од реакции
0
Celosno se soglasuvam so Zevsus....podobro da se razvedat nego celata negativna energija so ja imaat da ja prenesuvaat naokolu.osobeno na decata...Tesko e ako se raboti za mali deca koi ne razbiraat sto e i zosto e...vo sekoj slucaj...bolje spreciti nego leciti...
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
Ех развод...моите се разведени! Немам време сега детално да ти објаснувам али кога ке се вратам секако ке подискутираме!
Немој да свакаш трагично како што кажа Зевсус! Сеа тоа не и делува нај нај али како и да е разводот е најдобра опција во една толку лоша состојба! Многу подобро се чуствувам сега откако сватив како им било на таткоми и мајками кога секојдневно се караа, посебно во нокните часови, а јас спијам демек ништо не слушам а плачам во перница и не знам шо да праам!
И ти ке ставиш дека тоа било најдобро решение за нив двајца, подобро е да бидат разделени од колку да живееш во свет полн со караници, расправии по дома, да не сакаш да ги погледнеш и двајцата...
Сепак ги ти ке ги имаш двајцата во еден ист град заедно , но различни домови....а што да речам јас кога го имам само едниот...а дргата е далеку далеку од мене...:cry:
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Живееме во такви “модерни„ времиња што разводот е веќе понормална работа од свадба во црква... И во најголем број од случаите, е за доброто на сите во семејството. Подобро да живеат разделен живот отколку децата да мораат секој ден да ги трпат нивните испади, караници, урлања, (не дај боже) тепачки... Некои родители уште поголема грешка прават што остануваат заедно демек “за доброто на децата“, а само трауми им оставаат и полошо им прават...

black angel, ти претпоставувам имаш над 14-15 години... На твоја возраст ќе биде многу полесно да го поднесеш разводот, отколку ако се развеле додека си била уште малечка. На детето за здрав и правилен развој му се потребни двата родитела, две фигури во животот, и затоа е најдобро да живее со двајцата, а не преку суд да му биде одредено кој ден ќе биде со мајката, кој со таткото... Многу поголема траума е за малите деца (на 5-6-7 итн. возраст), отколку за веќе постарите, што се (барем делумно) веќе изградени како личности и позрели, па полесно можат да ја сфатат ситуацијата.

Не ти треба совет, подобро е вака, ќе се гледаш со двајцата, и барем ќе има мир во куќа.:)
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
Живееме во такви ”модерни„ времиња што разводот е веќе понормална работа од свадба во црква... И во најголем број од случаите, е за доброто на сите во семејството. Подобро да живеат разделен живот отколку децата да мораат секој ден да ги трпат нивните испади, караници, урлања, (не дај боже) тепачки... Некои родители уште поголема грешка прават што остануваат заедно демек ”за доброто на децата”, а само трауми им оставаат и полошо им прават...
Јас ја молев мајками да не си оди бидејки знаев дека нема да издржам без неа, ја молев да остани за мене-со надеж дека кога тошгаш ке се смират! Но таа убаво ми објасни тогаш дека сум мала и понатаму ке сватам колку е тепка да живееш со некој со кој не се согласувш!
Сватив сега и криво ми е за сите зборови кои и ги изнареков на мајками, бидејки дури сега свакам како е да си со некој кој не сакаш!
Многу е подобро да живееш одделно и да ги гледаш барем еденаш годишно-за жал тоа мене ми се случи...а добро е кај тебе што можеш секој ден ако останат во ист град!
black angel, ти претпоставувам имаш над 14-15 години... На твоја возраст ќе биде многу полесно да го поднесеш разводот, отколку ако се развеле додека си била уште малечка. На детето за здрав и правилен развој му се потребни двата родитела, две фигури во животот, и затоа е најдобро да живее со двајцата, а не преку суд да му биде одредено кој ден ќе биде со мајката, кој со таткото... Многу поголема траума е за малите деца (на 5-6-7 итн. возраст), отколку за веќе постарите, што се (барем делумно) веќе изградени како личности и позрели, па полесно можат да ја сфатат ситуацијата.
шо да правам, ме остави на само десет години, и во тој момент не можев да поверувам дека нема да ја гледам секој ден до мене, како ме бакнува милува помага...ме остави во таа фаза кога ми беше најпотребна...али пребродив битни моменти -САМА и верувај дека и ти блек енџел можеш само ако ти сакаш!
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Разводот обично настанува како последица на нефункционирање повеќе на бракот. Секако дека има негативни последици и обично децата тоа многу трагично го сфаќаат, па многу деца се чувствуваат виновни и мислат дека тие се виновни или мислат дека родителите не ги сакаат. Меѓутоа многу подобро е мајката и таткото да се разведат и да останат во добри односи (да не речам и пријателски) и повторно да се грижат заеднички за децата, отколку децата да живеат во нехармонична средина во којашто децата ќе бидат постојани сведоци на дерење, вриштење, навредување, пцуење и воопшто нема да почувствуваат љубов.
 
Член од
14 март 2007
Мислења
18
Поени од реакции
0
DA ZIVEES SO NEKOJ STO NE GO SAKAS !!!!
GO ZIVEAM TOJ ZIVOT, AKO MOZE DA SE NARECE ZIVOT.NO USTE POSTRASNO STO I TOJ NE TE SAKA I TUKA TREBA DA SE STAVI KRAJ NELI!?ZNAAT I DECATA DEKA NEMA LJUBOV NITU VO KUJNA NITU VO SPALNA ,A SEPAK NE ZAMINUVAS??!!PA STO MOZE DA TE KOCI 15 GOD.DA OSTANES KADE SE GUSIS:nesum:
LJUBOVTA,LJUBOVTA!!DA !! GOLEMATA LJUBOV KON DECATA ZASTO TIE SAKAT DA GI IMAAT I TATKOTO I MAJKATA NA EDNO MESTO VO ISTA KUKA KADE SE I TIE ,PA MAKAR RODITELITE DA IM BIDAT VO POSEBNI SOBI!! DECATA GI SAKAAT RODITELITE VO PAKET BEZ RAZLIKA KAKVO E PAKOVANJETO!!!
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
HELGA напиша:
LJUBOVTA,LJUBOVTA!!DA !! GOLEMATA LJUBOV KON DECATA ZASTO TIE SAKAT DA GI IMAAT I TATKOTO I MAJKATA NA EDNO MESTO VO ISTA KUKA KADE SE I TIE ,PA MAKAR RODITELITE DA IM BIDAT VO POSEBNI SOBI!! DECATA GI SAKAAT RODITELITE VO PAKET BEZ RAZLIKA KAKVO E PAKOVANJETO!!!
Да, прекрасно е кога децата живеат заедно со двата родитела. Нема дете што не го сака тоа. Но, само кога живеењето е издржливо.А кога нивните караници го претвораат домот у место од кое сакаш да побегнеш, не можам да се согласам дека е подобро да останат во "пакет".
Јас сум дете на разведени родители, и после првичниот шок, раводот ми дојде како олеснување. Не мораше веќе да бидам сведок на нивните викања и меѓусебни навреди, у кои често и мене ме вовлекуваа. Конечно домот не го доживував како пекол и можев да бидам мирна. Поради тоа не сметам дека е најдобро за децата родителите да останат заедно по секоја цена.Затоа што ако моите беа сеуште заедно и продужеа со своите конфликти, не сакам ни да помислам што ќе се случеше со мене.
Black angel, прво олеснителна околност е што не си мало дете и можеш пореално да ги согледаш нештата. Доколку беше помала сигурно ќе ти беше многу потешко. Не сакам да те лажам дека ќе биде лесно или дека нема да осетиш поголеми промени. Сепак еден многу важен сегмент од твојот живот се менува, а тоа не може да те остави рамнодушна. Но верувај ми дека после извесно време ќе се осеќаш дури и подобро. Иако веќе нема да живеете сите на исто место, барем нема да бидеш изложена на негативните чувства кои ги создаваат несогласувањата на родителите, и ќе се осеќаш многу поспокојно.
Нема конкретен совет кој би ти ја отстранил болката. Едноставно мора да си дозволиш да поминеш низ овој период. И колку и да звучи ко клише, од лично искуство ти кажувам дека времето само од себе ќе ги излечи раните.
Само додека сеуште се привикнуваш на променава, немој да се изолираш од пријателите, да се затвараш дома и постојано да мислиш на разводот. Излегувај, дружи се, цртај, пишувај и прави се што барем на кратко ќе ти ги оттргне мислите. А потоа верувај ми дека едноставно ќе го прифатиш фактот дека твоите се разведени и истиот нема да ти предизвикува болка. И запомни дека со нивниот развод не губиш еден од родителите, колку и да мислиш дека тоа е така. Баш напротив, сега кога ќе почнат да живеат одвоено можеби дури ќе се зближиш уште повеќе и со двајцата.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
DA ZIVEES SO NEKOJ STO NE GO SAKAS !!!!
GO ZIVEAM TOJ ZIVOT, AKO MOZE DA SE NARECE ZIVOT.NO USTE POSTRASNO STO I TOJ NE TE SAKA I TUKA TREBA DA SE STAVI KRAJ NELI!?ZNAAT I DECATA DEKA NEMA LJUBOV NITU VO KUJNA NITU VO SPALNA ,A SEPAK NE ZAMINUVAS??!!PA STO MOZE DA TE KOCI 15 GOD.DA OSTANES KADE SE GUSIS:nesum:
15 години да останеш во таков брак само за љубов кон децата? Тие со тебе ќе останат кога ќе останеш сама со сопругот после наредните 15 години и кога нема да си викате ни здраво? Што тогаш? Ќе се исплати ли таа твоја нелогична жртва?

LJUBOVTA,LJUBOVTA!!DA !! GOLEMATA LJUBOV KON DECATA ZASTO TIE SAKAT DA GI IMAAT I TATKOTO I MAJKATA NA EDNO MESTO VO ISTA KUKA KADE SE I TIE ,PA MAKAR RODITELITE DA IM BIDAT VO POSEBNI SOBI!! DECATA GI SAKAAT RODITELITE VO PAKET BEZ RAZLIKA KAKVO E PAKOVANJETO!!!
Немој со вакви тешки муабети ... децата ако не го прифатат разводот веднаш, не значи дека нема да го прифатат еден ден кога ќе ги разбираат повеќе работите и кога ќе сфатат дека подобро живееле со разведени родители и дека тоа нема врска со нив ...
Воопшто не се сложувам со тоа дека децата ги сакаат родителите во еден пакет без разлика каков е ... со тој пакет може повеќе да им наштетиш, кога ќе размислиш малку повеќе ...
Не оди светов напред и не.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
HELGA напиша:
DA ZIVEES SO NEKOJ STO NE GO SAKAS !!!!
GO ZIVEAM TOJ ZIVOT, AKO MOZE DA SE NARECE ZIVOT.NO USTE POSTRASNO STO I TOJ NE TE SAKA I TUKA TREBA DA SE STAVI KRAJ NELI!?ZNAAT I DECATA DEKA NEMA LJUBOV NITU VO KUJNA NITU VO SPALNA ,A SEPAK NE ZAMINUVAS??!!PA STO MOZE DA TE KOCI 15 GOD.DA OSTANES KADE SE GUSIS:nesum:
LJUBOVTA,LJUBOVTA!!DA !! GOLEMATA LJUBOV KON DECATA ZASTO TIE SAKAT DA GI IMAAT I TATKOTO I MAJKATA NA EDNO MESTO VO ISTA KUKA KADE SE I TIE ,PA MAKAR RODITELITE DA IM BIDAT VO POSEBNI SOBI!! DECATA GI SAKAAT RODITELITE VO PAKET BEZ RAZLIKA KAKVO E PAKOVANJETO!!!
Сама рече: „... ако може да се нарече живот“.
Нема дете кое не сака да му се и двајцата родители до него. Но, дали има дете кое сака да гледа и чувствува дека меѓу двајцата нема љубов? Точно е дека разделбата тешко им паѓа на децата, меѓутоа живо мачење е и „животот“ каков што го опиша ти. Немој да мислиш дека посреќни се што ве гледаат во посебни соби. Знаат дека претходно не било така, па ако се помалечки мислиш дека не се прашуваат и мачат зошто е сега поразлично?
Дали ако двајца се разведат значи дека веќе нема да ги сакаат своите деца? Големата љубов кон нив си останува.
Иако бев мала (5 години) кога моите се разведоа, сеуште се сеќавам на тоа каква беше ситуацијата, на тоа што сум гледала и слушала. Најсреќна сум што не се заедно, најсреќна сум што среќата која не можеле да ја имаат заедно ја нашле со друга личност. Не можам ни да си замислам како би живеела доколку не се случеше тоа, но сигурно немаше да бидам посреќна од тоа што сум сега.

Не дозволувајте да се мачат, да гледаат сцени и драми. Верувајте дека посреќни ќе бидат доколку сте вие среќни, а со тек на време ќе сфатат и ќе прифатат дека разводот е најдоброто решение доколку домашната ситуација е неподнослива и ако не може да се најде начин да се доведе во ред. Ненамерно може да се создаде одбивност кај детето кон едниот родител и да го гледа како „лошиот“.
Да не се разбереме погрешно. Сум за тоа да нема разводи, но ако не се издржува подобро за сите е да не се одржува нешто што одамна го доживеало својот крах.
 
Член од
30 јануари 2007
Мислења
80
Поени од реакции
0
HELGA напиша:
DA ZIVEES SO NEKOJ STO NE GO SAKAS !!!!
GO ZIVEAM TOJ ZIVOT, AKO MOZE DA SE NARECE ZIVOT.NO USTE POSTRASNO STO I TOJ NE TE SAKA I TUKA TREBA DA SE STAVI KRAJ NELI!?ZNAAT I DECATA DEKA NEMA LJUBOV NITU VO KUJNA NITU VO SPALNA ,A SEPAK NE ZAMINUVAS??!!PA STO MOZE DA TE KOCI 15 GOD.DA OSTANES KADE SE GUSIS:nesum:
LJUBOVTA,LJUBOVTA!!DA !! GOLEMATA LJUBOV KON DECATA ZASTO TIE SAKAT DA GI IMAAT I TATKOTO I MAJKATA NA EDNO MESTO VO ISTA KUKA KADE SE I TIE ,PA MAKAR RODITELITE DA IM BIDAT VO POSEBNI SOBI!! DECATA GI SAKAAT RODITELITE VO PAKET BEZ RAZLIKA KAKVO E PAKOVANJETO!!!
Хелга, викаш го живееш гушејќи се само поради големата љубов кон децата? Тоа не е љубов, тоа е жртва, а децата го чувствуваат тоа. Знаат дека се тие причината за твојата несреќа колку ти и да се залажуваш дека тие не го се свесни за тоа. Тоа не е добра подлога за емоционална зрелост, а сигурно и бидејќи цел свет ти се врти околу нив (нели, со маж ти спиете во одделни соби, немате блискост никаква) твојата љубов нив ги гуши. Ги тераш да се чувствуваат одговорни за нешто, за што никогаш и нема да бидат. Тоа се деца. Себични во своите барања, себични во своето живеење.
Мислиш дека кога ќе почнат да излегуваат, кога ќе седиш сама дома чекајќи ги, ќе ти е лесно и ќе ти е доволна само љубовта кон нив?
Не верувам.

Подобро е со еден родител во емотивен мир, отколку со двајцата во емотивен пекол.
Не е лесно, а и кој рекол дека животот е лесен?
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
HELGA напиша:
DA ZIVEES SO NEKOJ STO NE GO SAKAS !!!!
GO ZIVEAM TOJ ZIVOT, AKO MOZE DA SE NARECE ZIVOT.NO USTE POSTRASNO STO I TOJ NE TE SAKA I TUKA TREBA DA SE STAVI KRAJ NELI!?ZNAAT I DECATA DEKA NEMA LJUBOV NITU VO KUJNA NITU VO SPALNA ,A SEPAK NE ZAMINUVAS??!!PA STO MOZE DA TE KOCI 15 GOD.DA OSTANES KADE SE GUSIS:nesum:
LJUBOVTA,LJUBOVTA!!DA !! GOLEMATA LJUBOV KON DECATA ZASTO TIE SAKAT DA GI IMAAT I TATKOTO I MAJKATA NA EDNO MESTO VO ISTA KUKA KADE SE I TIE ,PA MAKAR RODITELITE DA IM BIDAT VO POSEBNI SOBI!! DECATA GI SAKAAT RODITELITE VO PAKET BEZ RAZLIKA KAKVO E PAKOVANJETO!!!
...pa jas HELGA ke se slozam donekade so tvoeto mislenje...zatoa sto pokraj ljubovta na decata im trebaat dvata roditela poradi familijarnite obvrski sto zivotot gi nosi...decata pokraj toa sto treba da se sakaat treba i da se usmerat vo zivotot,da im se pomogne vo uchenjeto vo sekojdnevnite zivotni obvrski familijarni treba da uchestvuvaat dvata roditela...inache toj "single" zivot e malce nevoobichaen i koga edniot od roditelite bi falel,siguren sum deka decata bi go osetile najveke toa,zatoa sto sekoj chovek koga ke se navikne na neshto i potoa ke go izgubi toa ke strada...ima mnogu sluchaevi sakale nie da priznaeme ili ne koga ljubovta posle odredeno vreme megu dvata partnera pomalce zgasnuva ili skroz se gubi...toa sto ostanuva bi trebalo da bide navikata za zaednichki zivot i odgovornosta sprema toa sto sledi vo zivotot...ima i nekoi ekstremni sluchaevi na nasilstvo koi nikako ne gi opravduvam i gi osuduvam ...megutoa da bideme realni do kraj...za vojna i ljubov treba dvajca...a decata se deca tie se nevini i samo proizvod na ljubovta megu dvajca koi se odluchile vo zivotot da napravat neshto sto ke vredi i za sto ke ziveat...inache sve drugo e gola voda i zaebancija chista...
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Ljupco напиша:
...pa jas HELGA ke se slozam donekade so tvoeto mislenje...zatoa sto pokraj ljubovta na decata im trebaat dvata roditela poradi familijarnite obvrski sto zivotot gi nosi...decata pokraj toa sto treba da se sakaat treba i da se usmerat vo zivotot,da im se pomogne vo uchenjeto vo sekojdnevnite zivotni obvrski familijarni treba da uchestvuvaat dvata roditela...inache toj "single" zivot e malce nevoobichaen i koga edniot od roditelite bi falel,siguren sum deka decata bi go osetile najveke toa,zatoa sto sekoj chovek koga ke se navikne na neshto i potoa ke go izgubi toa ke strada...ima mnogu sluchaevi sakale nie da priznaeme ili ne koga ljubovta posle odredeno vreme megu dvata partnera pomalce zgasnuva ili skroz se gubi...toa sto ostanuva bi trebalo da bide navikata za zaednichki zivot i odgovornosta sprema toa sto sledi vo zivotot...ima i nekoi ekstremni sluchaevi na nasilstvo koi nikako ne gi opravduvam i gi osuduvam ...megutoa da bideme realni do kraj...za vojna i ljubov treba dvajca...a decata se deca tie se nevini i samo proizvod na ljubovta megu dvajca koi se odluchile vo zivotot da napravat neshto sto ke vredi i za sto ke ziveat...inache sve drugo e gola voda i zaebancija chista...
Ако двајцата родители се у постојани несогласувања тешко дека ќе можат доволно добро да се сносат со фамилијарните обврски, а уште помалку ќе можат да им помогнат на децата да се усмерат и да им го олеснат секојдневието. Состојбата на конфликт прави буквално секој сегмент од фамилијарниот живот да пати од дисфункција. Не може мајката и таткото да бидат ко маче и куче, а животот на децата, и на фамилијата во целина, да тече нормално. Еве и нека немаат бучни расправи. Доволно е да не осеќаат никаква љубов еден кон друг...Не мора родителите да кажат со зборови дека не се сакаат, тоа децата го чувствуваат. А таа емотивна дистанцираност остава итеккви траги кај детето, и му оневозможува да се чувствува мирно и задоволно.
И не се само физичкото насилство и гласните конфликти доказ за нефункционирањето на бракот. Мажот и жената можат да се повредуваат со многу "посуптилни" и не толку очигледни средства, како што се психичко малтретирање или емотивна манипулација во која често ги вовлекуваат децата. А овие нешта не се помалку трауматични за децата од физичкото насилство меѓу родителите на пример.
Така да дефинитивно не се слагам дека треба да се остане во брак кој е без љубов и кој не функционира заради "доброто" на децата. Баш напротив, со тоа што растат во таква средина им се нанесува голема штета и апсолутно би им било подобро доколку родителите се разведат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom