Децата и домашните обврски

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Децата најчесто се рефлексија на родителите.На почеток празен сунѓер кој што упива импресии од најблиската околина и понатаму се обликува во личност зависно од расположивиот материјал.Тука е многу битна поврзаноста на родителите со децата.Колу е таа поголема толку се поголеми шансите децата да бидат како родителите.Децата,во недостиг на свое искуство,имитираат.Ја имитираат најблиската околина.За ова да функционира треба да има континуитет во дејствијата.
Пример-се будиме сабајле,ги собираме чаршавите,јастуците,идеме у купатило и миеме лице,заби...Син ми ако е покрај мене секое сабајле по некој година кога ке се буди сам ке стане,ке си го раскрене креветот,ке отиде у купатило,ке измие лице,заби итн.
Која ми е поентата?Не можеш на дете да му кажеш направи го ова,направи го тоа,така треба,така не треба.За некои работи да станат навики треба да се повторуваат,што во краен случај значи дека децата ке ги превземат нашите навики,што не враќа на заклучокот дека родителите се главни и одговорни за развитокот на нивните деца.
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Osnovni raboti da !kako na primer da si gi sredi alistata,da si gi sredi knigite namesto,a nekoi posebi baranja nema niti potreba da mi cisti po doma da mi usisava ili ne znma sto,pa i na mene sekogas ne mi se cisti ne mi se mijat tanjiri ne nego sto e dete .Poveke bi obrnala vnimanie na domasnata zadaca nego li na kukata ,taa i onaka nema kraj:helou:
 
D

DeviL_32`

Гостин
пиши домашна, биди мирен, не седи ногу на компјутер...Сите ги почитуам... (да wе)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom