Детски заебанции!

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Какви се „ујдурми“ сте правеле во детството?

Порано немаше (барем кај нас) толку компјутерски игри, немаше интернет, немаше Counter-Strike - па моравме сами да бидеме креативни и сами да си го правиме интересен летниот распуст.

Ќе набројам некои заебанции што јас сум ги правел во детството:

- заврзување врвка помеѓу две дрва, со цел некој да „налета“ на неа;
- прскање со вода од балкон;
- мавање со црно грозје по бели кошули;
- и секако популарниот чатал на „пачки“!

Се сеќавам дека еднаш се криевме во грмушките позади МНТ, чекајќи „жртви“ со чаталот...
Го начекавме Тони Михајловски! :lol:
....Ама овој ербап, му се стрча на другарот, го фати и го расплеска со шамари! :lol:

Случки од вашето детство?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Лежевме тогаш заедно со Ејсид во заседата (грмушките карши студио ИН кои веќе не постојат) чекајќи ги "жртвите". Неколку девојки и еден момак (Тони Михајловски да ти бил, ама тогаш млад, набилдан, навежбан и во форма). Ја исушивме по нога девојката, па почна да писка на цел глас. Тони не виде и се разбегавме. Ама најспориот од нас копуците си го окрка убаво од разбеснетата десница на Тони!
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Истото сум го праел и јас као копиљак... истото што го наброја Acid. :lol: :lol: А или пак ќе ѕвониме по ѕвончиња и ќе избегаме... али еднаш заради тоа ѕвонење нога скршив... со другари кај нас во зграда ѕвоневме по ѕвончиња и како што бегавме по скали кај да се криеме ај во подрум и трчајќи по скали за во подрум тој другарот позади мене ме бутна и јас негде од 8-ма или 9-та скала паѓање доле и ја превиткав ногата кај глуждот и 3 недели у гипс ногата... али дечурлана што знае да напраи од беља во беља да влезе... :lol: :lol: Било поминало... детски лудории хехехе
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
А инаку Acid тоа прскањето од балкон ја на друг начин го праев... кога одев кај баба ми и она во куќа живее и земање со цревото и со другари пред порта седиме и сеа ќе прскаме коли како што ќе поминат по улица и поминување еден со фичо и чоеков застана со фичово да види што праиме и прозорот му беше отворен абе жива вода го напраив внатре и плус седиштата и се... и типов се налути и ја кога фатив да бегам зад куќи... ваму таму преку огради да се прекачувам... страв во коски... у пм :lol: :lol: :lol:

А исто сум праел и заврзување на врвка... ама во мојот случај завзувавме ленти од аудио касети... сите аудио касети по дома што ги имав отидоа лентите... и чекавме навечер некој да се враќа од град и да се фати... и повеќе пати се плеткаа луѓе на лентите... а ние да се мочаме од смеа... деца па и вие... :lol: :lol:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
А да ја префрлевме темава во Чек дис аут?
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
На есен кога има полно лисја по улица, ги собиравме и ги стававме на подлога врз канта за ѓубре(бетонирана), подлогата е врзана со конец, и кога поминуваше некој (особено женските) го тргавме конецот а лисјата ке се разлетаа насекаде. Каков стрес правеше тоа, требаше само да бидете таму да видите како пискаат и се разбегаваат.
 
Член од
29 април 2005
Мислења
236
Поени од реакции
1
Еј прекрасна тема, можам да раскажувам три страни.

Мавање на другари од другата улица со патлиџани и бомби од кал. Тепање на мачки и кучиња по населба со пушки на тапи (моето најдраго оружје). Правење чатал со пацки и жила со камења.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.846
Поени од реакции
10.182
Три сабајле заедно со мојот најдобар другар кој живее една врата до мојата одлучивме да оптегнеме лента од видео касета низ целата улица. Оние кои се од Охрид знаат дека Туристичка е најпрометна и најбрза улица во било која доба, поготово делот кој се исклучува автопатот. За наша голема среќа, првата кола која налета на лентата (и очигледно помисли дека е сајла) возеше со околу 100 км/ч кочеше филмски околу 50 метри. На голема радост од колата излезе таткото на мојот најдобар другар, прилично изнервиран, почна да не брка и да пука во воздух со пиштолот. Добра работа бевме далеку, побрзи и црна темница па не го виде комшијата и синот. :P
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Со другар ми на кров на зграда кај нас (6 ката), менталниот фрлање камче надолу накај улица, камчето паѓање во отворен кров на старите цитроени "дијана".
Чкрипење од кочење, а ние по скали надоле и секој домче на сигурно.
Инаку, летно време од кровот редовно летаа лубеници покрај минувачите

Кај истиот другар дома, туширање луѓе со вода. Ама, жртвата да не види, па да грабне камења и да почне да мава. Другар ми у паника спушта ролетни, ама овој нервозен брко еден, му ги сокапа, парчиња летаа.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ние во леген стававме: расипано сирење, расолница (кога имавме), зејтин, оцет, врела вода, стара манџа и врз случајните минувачи, кои беа подотерани го истуравме.

Мислам дека не мразеа!
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ми текнуе ко копиљ, од прозор у заседа со чатал на пачки, ама пачка -убица, лично мој изум: од шајка, со клешти стиснати двата краја и свиткана.
И така еден чичко, закључуе аутото со грб свртен накај мојот прозор, кога слушнав како му напраи "шшшшвврркк" оптегнатата кошуља и потоа крик! Гарант мислел оса нешто го апнала, ставал оцет...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Имаше еден пациенат кај мене у маало, одуше не баш во мое, ама тука во близина, кој со воздушна пушка гаѓаше луѓе од некои етнички заедници во тело, а понекогаш и во глава. Од оние кои чекаа за пасоши и лични карти. замисли креле, со дијабола во глава одека чекаш пасош, само затоа што му е досадно, а си мисли дека си од некоја етничка заедница кој тој, лично, не ја сака!!!
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Osven site ovie gorenavedeni zaebancii...imate li praveno puski so lastik a kako kursumi koristat tapi od pivo...svetska rabota.I posle normalno ides na grupna tepacka protiv drugoto maalo.
Isto taka i gaganje so cevki so onie crvenite(kako grasak izgledaat) na grmuski rastat.
A be Acid mi razbudi spomeni so temava :P
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Ufff....kaj da pocnam...dali vrbata koja ja pravevme svemiski brod i trcavme od planeta na planeta da ja unistuvame. :P Jas bev tret u komanda,ili drugcij kazane tretata granka od kaj na teta stojna terasata, i kapetanot demek ke sletase na planeta, drugarov ke postavese bomba vo bunkerot, aka podrum i imase 30 sekundi da se kaci na drvoto i da izbegamne, cuz he will die. :lol:

Dali igrata vo koja sekoj bese mlad volzebnik, i jas i dvajca drugari gi pretvaravme vo zivotni. Sekoj drugar imase poseben domain. Jas, bidejki obozavam reptili bev zadolzen za reptilsko carstvo, i gio pretvarav drugite vo reptilski zivotni. Primer, eden drugar ke pretvori drug vo macka, a drugiot vo orel, orelot ke ja pobedi mackata ako ovoj pobrzo ne zavrsi nekoj mini quest ili taka nesto, pa da bide pretvoren vo pojako sustestvo.

Imase i mnogu drugi igri ama aj da ne zamaram. :P :D Epten retko igravme klasicni igri, li gi pravev/me, ili crtvame nekoi boardgamemovi. Uste mi e u spomeni ogromniot monopoly so vonzemjani sto go napraviv. A imave samo 13 godini. Great times, great times...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Moрав да го кажам ова, може е гнасно - ама морам! :lol:

Ми текнува дека еднаш една кола се паркираше на знак за забрането паркирање, токму под мојот балкон. Јас како „прав граѓанин“ морав да ја казнам! Имав една саксија само со земја во неа. Се измочав, направив „кал“ и со лопатка фрлив на хаубата на колата! :lol:

Крај. :lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom