Детален Урбанистички План, кој ги носи предлозите за измени, кој носи одлуки, како да се реагира?

Член од
24 декември 2008
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.566
Вака, сакам да прашам нешто иако нема многу врска со прашањето на @Vanlok, да ми помогне некој доколку имал слично искуство.
Јас сакам да градам куќа, т.е. да ја рушам старата и да направам извесно прошурување, бидејќи старата ми е со димензии 8 х 8 m, а не ми дозволуваат надворешни скали, па затоа и ми треба проширувањето. Е сега, проблем е што во процедура уште од лани е донесување на нов ДУП за четвртот од општина Аеродром каде што живеам, а бидејќи во стариот парцелата и куќата си се со тие димензии, треба да го чекам новиот ДУП за да барам проширување. Арно ама, едни избори, други избори, летни одмори, нова година и знаете како идат работите кај нас по општиниве и администрацијата, ДУП-от уште се влечка. Сега последно што раздбрав е во град Скопје, ама стопирано е ради избориве.
Ме интересира, дали некој до сега поднесувал такви жалби/молби за проширување на јавната презентација на ДУП, дали добил такво проширување и сл., едноставно искуствата и што да очекувам.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.350
Поени од реакции
29.825
Денес бев во општината да предадам претставки од анкетните листови за новиот нацрт ДУП. Нормално сакав да ги предадам анкетните листови преку архива, нели, да се завери дека се примени и да имам показател дека им се врачени документите и се по правила да биде.

Ме одбија од архива со објаснување дека немало потреба се заверува примањето. Кога прашав дали имам право да инсистирам, или пак немам право на предавање преку архива... ништо конкретно не ми одговорија.
Многу непрофесионално.

Најинтересно беше кога се јавив кај Народен Правобранител. Нормално, се јави некој од неговата канцеларија, а не лично тој, но одговорот беше: „не знам„.
 
G

Gjoksi

Гостин
Денес бев во општината да предадам претставки од анкетните листови за новиот нацрт ДУП. Нормално сакав да ги предадам анкетните листови преку архива, нели, да се завери дека се примени и да имам показател дека им се врачени документите и се по правила да биде.

Ме одбија од архива со објаснување дека немало потреба се заверува примањето. Кога прашав дали имам право да инсистирам, или пак немам право на предавање преку архива... ништо конкретно не ми одговорија.
Многу непрофесионално.

Најинтересно беше кога се јавив кај Народен Правобранител. Нормално, се јави некој од неговата канцеларија, а не лично тој, но одговорот беше: „не знам„.
Како тоа „немало потреба се заверува примањето“? Мислам дека документот МОРА да се заведи дека е примен со дата на приемот и деловоден број! Пробај повторно, ако сеуште одбиваат да стават печат за примено, ќе земеш два примерока од претставките/анкетниот лист, ќе ги ставеш во едно обично плико кое ќе го адресираш до Општината, и ќе го пратиш пликото како препорачано писмо и ливчето за пратено писмо ќе го чуваш како доказ дека си го поднел анкетен лист до Општината во законскиот рок. Единствено тоа ти останува.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.350
Поени од реакции
29.825
... ќе го пратиш пликото како препорачано писмо и ливчето за пратено писмо ќе го чуваш како доказ дека си го поднел анкетен лист до Општината во законскиот рок.
Да, денес ова ми го советуваа и други. Фала Gjoksi.

На жалост утре е последен ден за поденсување представки од анкетните листови. Ќе прашам, ама мислам дека нема да може да стигне истиот ден.
Ќе видиме што ќе испадне, време е да направам муабет со адвокат во секој случај.
 
G

Gjoksi

Гостин
Да, денес ова ми го советуваа и други. Фала Gjoksi.

На жалост утре е последен ден за поденсување представки од анкетните листови. Ќе прашам, ама мислам дека нема да може да стигне истиот ден.
Ќе видиме што ќе испадне, време е да направам муабет со адвокат во секој случај.
Значи вака, денот кога ќе го поднесеш писмото во поштата (утре) ќе ти се смета исто како да си го поднел анкетниот лист тој ден во архивата на Општината (утре), а тоа нели е последниот ден за поднесување!!! Отиди утре до пошта, пушти го пликото и со тоа си го поднел анкетниот лист во законски предвидениот рок, пликото може да стигне во Општината после 4, 5, 6 дена, меѓутоа ти си го запазил рокот.
Затоа уште на почетокот те советував да разговараш со адвокат, гледаш дека не е така едноставно, посебно оти не си правник, па сите овие работи ти се непознати или ти изгледаат комплицирано!
Поздрав.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.350
Поени од реакции
29.825
Немам што да загубам, секако можам да пратам утре едно препорачано писмо.
Повторно, фала на советот.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Немам што да загубам, секако можам да пратам утре едно препорачано писмо.
Повторно, фала на советот.
Што направи, има ли некој исход за ситауцијава?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.350
Поени од реакции
29.825
@moongoses
Ништо. Не можам онлајн да најдам кој рокот за известување за исходот од целата постапка со претставките на ДУП-от. А од општина постојано велат „стрпете се, уште не е завршена работата„.
 
G

Gjoksi

Гостин
@moongoses
Ништо. Не можам онлајн да најдам кој рокот за известување за исходот од целата постапка со претставките на ДУП-от. А од општина постојано велат „стрпете се, уште не е завршена работата„.
ПИСМЕНО ќе ти стигне известување дали се прифаќа претставката или не!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.350
Поени од реакции
29.825
ПИСМЕНО ќе ти стигне известување дали се прифаќа претставката или не!
До денес, 28-ми Октомври 2014, немам никаков одговор.
Неколку пати имаме идено до општина да прашаме до каде е работата, последен пат пред некој ден, секогаш одговорот е: „се работи сеуште на планот„.


Како и да е, денес ми дојде инспекција -со објаснување дека имале пријава за „утврдување на легалност на изградба на ограда, надминат габарит на градба, и...„ пазете го следново „... број на паркинг места во дворот„.
Сосема ми е јасно од кој е пријавата, пошто подвлеченото погоре е буквално истиот муабет од комшијата, кога се обидов да почнам дијалог за проблемот. Прашуваше тогаш комшијата како тоа било „фер„ јас да имам толку многу паркинг места а тој ете, ниедно? :cautious:

Прво да нагласам, дека ги имам сите потребни документи -од дозвола за градба, до имотни листови, па дури и дозвола за изградба на ограда (не знам дали денес воопшто постои таква правна инстанца дозвола за изградба на ограда, ама во секој случај). Дури во одобрениот проект за изградба е наведено дека на имотот се планирани 4 паркинг места.
Ќе треба да отидам (пак) во општина и да ги покажам документите (пак). Ај тоа и не е толку проблем (освен што неколку часа ќе каснам на работа и ќе треба да ги надокнадам). Но многу ме интересира дали со некој закон воопшто се третира некако нечие право да има оволку или онолку паркинг места на свој личен имот?

Исто така, како некој може да добие дозвола да узурпира сервисна слепа улица и да блокира нечиј влез и пристап до паркинг место. Пошто улицата е широка само накај 3 метри -реално кога комшијата ќе ја паркира колата, проблем е и пешки да се помине (посебно кога врне, па се направила локва баш таму каде треба да се помине).
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
До денес, 28-ми Октомври 2014, немам никаков одговор.
Неколку пати имаме идено до општина да прашаме до каде е работата, последен пат пред некој ден, секогаш одговорот е: „се работи сеуште на планот„.


Како и да е, денес ми дојде инспекција -со објаснување дека имале пријава за „утврдување на легалност на изградба на ограда, надминат габарит на градба, и...„ пазете го следново „... број на паркинг места во дворот„.
Сосема ми е јасно од кој е пријавата, пошто подвлеченото погоре е буквално истиот муабет од комшијата, кога се обидов да почнам дијалог за проблемот. Прашуваше тогаш комшијата како тоа било „фер„ јас да имам толку многу паркинг места а тој ете, ниедно? :cautious:

Прво да нагласам, дека ги имам сите потребни документи -од дозвола за градба, до имотни листови, па дури и дозвола за изградба на ограда (не знам дали денес воопшто постои таква правна инстанца дозвола за изградба на ограда, ама во секој случај). Дури во одобрениот проект за изградба е наведено дека на имотот се планирани 4 паркинг места.
Ќе треба да отидам (пак) во општина и да ги покажам документите (пак). Ај тоа и не е толку проблем (освен што неколку часа ќе каснам на работа и ќе треба да ги надокнадам). Но многу ме интересира дали со некој закон воопшто се третира некако нечие право да има оволку или онолку паркинг места на свој личен имот?

Исто така, како некој може да добие дозвола да узурпира сервисна слепа улица и да блокира нечиј влез и пристап до паркинг место. Пошто улицата е широка само накај 3 метри -реално кога комшијата ќе ја паркира колата, проблем е и пешки да се помине (посебно кога врне, па се направила локва баш таму каде треба да се помине).
Mnogu ne se razbiram no imam slicen problem i se konsultirav so nekolku advokati megju koj e eden vrven (nesakam da go imenuvam). Prvo drzavata ima pravo da ti go odzeme imotot ili del od imotot SAMO ako se raboti za vitalni delovi od aspekt na pat za skolo, bolnica avtopat i nekoi drugi raboti. I pri toa kje ti plati po cena koja ja odredila opstinata za pazarna pri koja se plakjaat komunalii. E sega se drugo e prasanje na dogovor. Ti mozes da baras nekoja suma koja na niv nema da ti se isplati da ja platat i se da propadne vo voda. Isto taka ako vekje zimaat bez da prasaat (posto vo drzavava vladee vekje zakon na divinata) nasadi nekoi drvca sto povekje (rasprasaj se pri procenka koe kolku kosta) posto ako se sekjavam dobro rodnite drva se mnogu poskapi. Ti mozes da gi kupis evtino a oni tebe kne ti gi procenat poskapo.

Sega za vtoriot problem. Ako toa e vekje ulica zaednicka i kako sto vikas nema mesto da se pomine, mozes mnogu lesno da go resis toa. Kje si viknes pajak sluzba koja mora da go otstrani voziloto od javni povrsini, a ako toj ima vrski zemi ti snimaj od dvorot tvoj za da nemozat da pravat mucki dzandarite. Posle edna dve kazni kje se opameti i toj.


MOJA CUDESNA MAKEDONIJO :(
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
10
Поени од реакции
0
Здраво дечки,

ве молам за информација каде можам да ги најдам стариот и новиот предлог ДУП за општина Карпош ( реонот околу школото Војдан Чернодрински)???

На сајтот на општина Карпош неможам ништо за тој реон да најдам. Сакам да купам плац со куќа околу школото па ме интересира за да не испадне после дека треба пола двор да ми земат за улица.

Благодарам
Поздрав
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.350
Поени од реакции
29.825
Иди во општина и прашај на лице место.
На интернет нема да го најдеш новиот предлог ДУП. За постоечкиот ДУП мислам дека има некој сајт, ама моментално не можам да го најдам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom