Дереализација/ Деперсонализација

Член од
6 јули 2006
Мислења
117
Поени од реакции
8
Здраво на сите,

не знам дали досега имало ваква тема отворено, пробував да најдам, но не можам.
Ја отворив затоа што јас лично имам огромен психички проблем односно растројство дереализација и деперсонализација. Чувството трае постојано веќе 7 години. Досега не сум нашла никој со кој ќе можам да го споделам ова, од една страна бидејќи на луѓето кои не пателе не им е јасно што е, а од друга страна бидејќи разговарање околу ментално здравје е се уште табу кај нас. Психијатрите и психотерапевтите не се доволно обучени не само кај нас туку и во светот во однос на оваа состојба бидејќи се смета за прилично нова, но сепак многу луѓе почнуваат да страдаат.
За да ви стане малку појасно за што се работи:

https://www.youtube.com/watch?v=JO18GRJm7pM

http://www.merckmanuals.com/home/mental-health-disorders/dissociative-disorders/depersonalization-derealization-disorder

https://en.wikipedia.org/wiki/Depersonalization_disorder

Дали има некој кој го искусува истото?
Сакам да споделиме искуства и начини како се справувате со тоа. Меѓусебна поддршка многу ќе ни значи. Да знам дека и јас не сум сама со ова.

Јас лично го почувствувам по смрт на близок, односно како пост-трауматски стрес пропратен со анксиозност, депресија, панични напади и сл. Но, тоа беше само тригер бидејќи ако се навратам наназад сум имала и пред тоа панични напади и слични мисли. Чувството на нереалност, живеење во филм/ сон и слично дојде наеднаш, буквално за еден ден. Сите чувства ми затапеа и сетилата ми се намалија особено видот и слухот. Станав раздравлива на се ама не можев да плачам, ни да се смеам. Имам поминато низ пекол доживувајќи се и сешто. Не дозволував луѓето околу мене да ме забележат и доста успевав во тоа. За мојата состојба разговарав со најблиските кои не можат да разберат што е тоа и си помислуваат дека сум луда. Не можам повеќе, ми треба поддршка, ми требаат слични луѓе како мене да споделувам работи.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Здраво на сите,

не знам дали досега имало ваква тема отворено, пробував да најдам, но не можам.
Ја отворив затоа што јас лично имам огромен психички проблем односно растројство дереализација и деперсонализација. Чувството трае постојано веќе 7 години. Досега не сум нашла никој со кој ќе можам да го споделам ова, од една страна бидејќи на луѓето кои не пателе не им е јасно што е, а од друга страна бидејќи разговарање околу ментално здравје е се уште табу кај нас. Психијатрите и психотерапевтите не се доволно обучени не само кај нас туку и во светот во однос на оваа состојба бидејќи се смета за прилично нова, но сепак многу луѓе почнуваат да страдаат.
За да ви стане малку појасно за што се работи:

https://www.youtube.com/watch?v=JO18GRJm7pM

http://www.merckmanuals.com/home/mental-health-disorders/dissociative-disorders/depersonalization-derealization-disorder

https://en.wikipedia.org/wiki/Depersonalization_disorder

Дали има некој кој го искусува истото?
Сакам да споделиме искуства и начини како се справувате со тоа. Меѓусебна поддршка многу ќе ни значи. Да знам дека и јас не сум сама со ова.

Јас лично го почувствувам по смрт на близок, односно како пост-трауматски стрес пропратен со анксиозност, депресија, панични напади и сл. Но, тоа беше само тригер бидејќи ако се навратам наназад сум имала и пред тоа панични напади и слични мисли. Чувството на нереалност, живеење во филм/ сон и слично дојде наеднаш, буквално за еден ден. Сите чувства ми затапеа и сетилата ми се намалија особено видот и слухот. Станав раздравлива на се ама не можев да плачам, ни да се смеам. Имам поминато низ пекол доживувајќи се и сешто. Не дозволував луѓето околу мене да ме забележат и доста успевав во тоа. За мојата состојба разговарав со најблиските кои не можат да разберат што е тоа и си помислуваат дека сум луда. Не можам повеќе, ми треба поддршка, ми требаат слични луѓе како мене да споделувам работи.
Барај врска помеѓу просветлување(Satori) и ова DPD како го викаат скратено.....ова е од најголема важност.

Tи имаш слични ефекти постигнато како Зен мајсторите на пример со практицирање Дјана(chánnà) односно медитација, само што мислам дека главен проблем е заобиколувањето на една друга состојба што се вика samadhi...го наведов линков во еден пост на тема Како да се победи депресијата -> http://www.qiforlife.org/daves-basement-blog/2014/2/19/satori-samadhi
Можеби би можела да најдеш одговори во источната традиција посебно на Јога и Медитација без оние дополнителни срања што ги носи будизмот на пример.
Би додал поголем контакт со природа и спорт(трчање, велосипед и сл.)
Еве ти нешто што и сама на google би можела да го најдеш...
https://www.google.com/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=dpd vs enlightenment

http://www.theatlantic.com/health/archive/2014/12/enlightenments-evil-twin/383726/
https://www.youtube.com/watch?v=9zIKQCwDXsA
....
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Здраво, патев од силна Деперсонализација/Дереализација од 14 до 18 години. Сега сум 21 и сум тотално во ред. Најлошите 4 години во мојот живот. Иди на фејсбук постојат групи со луѓе кои што патат од ова, инаку знам дека истото настанува поради силна анксиозност, кај мене како почна така остана и не помина ниту за миг. По цели 24 часа се мачев цели 4 години. Но добро е што помина... постојат луѓе кои патат од ова дури по 11 години.[DOUBLEPOST=1474227860][/DOUBLEPOST]Два совети што ги имам прочитано и кои што би можеле да помогнат, а тоа се:

1. Играј премногу компјутерски игри. (зголемување на концентрација, плус би можело да ти даде чувство повторно како светот би изгледал во 3D бидејќи човекот кои пати од Дереализација и Деперсонализација има чувство како да го гледа светот во две димензии)
2. Земај магнезиум, магнезиумот е одговорен за концентрацијата, немој да пиеш алкохол затоа што кога пиеме алкохол го излачуваме магнезиумот преку мокрачата.

Јуни 2009г. беше датата кога прв пат се соочив со ова срање... :)
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
[DOUBLEPOST=1474293733][/DOUBLEPOST]За да видиш Рај мораш да видиш Пекол. Така иде патот. Не си сама , опушти се...
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Го делам истото мислење. Од искуство кажувам :D

Нормално.

Иначе има една заебанција што ја знам од некаде а тоа е дека персоната се менува цело време и цело време си бара себереализации во различни форми.
Затоа пред се треба човек да се опушти и да си ги бара најдобрите приоритети според тоа во каква ситуација се наоѓа во моментот кога ги детерминира најкомпитабилните приоритети кои би му донеле некаква себереализација и подобро чувство за постоење.
Колку побрзо сфатиме дека се менуваме хардверски и софтверски константно толку подобро за сите нас бидејќи биолошкиот часовник куца и треба да идеме во линеарен правец со него...
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Нормално.

Иначе има една заебанција што ја знам од некаде а тоа е дека персоната се менува цело време и цело време си бара себереализации во различни форми.
Затоа пред се треба човек да се опушти и да си ги бара најдобрите приоритети според тоа во каква ситуација се наоѓа во моментот кога ги детерминира најкомпитабилните приоритети кои би му донеле некаква себереализација и подобро чувство за постоење.
Колку побрзо сфатиме дека се менуваме хардверски и софтверски константно толку подобро за сите нас бидејќи биолошкиот часовник куца и треба да идеме во линеарен правец со него...

Како што има напишано @Bodhidharma , будистите се стремат да се пробијат од Samsara. Практикуваат разни Vippasani, медитации за да дојдат до стадиум да сфатат дека нештата што ги опкружуваат се илузија. Шала на страна. :)

Личноста што пати од dp/dr е свесна 100% дека постои и дека се околу нејзе е реално, но нешто постојано ја искушува и напрега да мисли дека и не е затоа што самиот ум перцепира само 2 димензии на постоењето, додека очите и видот се тотално во ред.
Најжално од се е што некогаш си знаел што е реалност, а повеќе не знаеш... и на луѓето им недостига реалноста. Но ќе помине. ♥
 
Член од
6 јули 2006
Мислења
117
Поени од реакции
8
Нормално.

Иначе има една заебанција што ја знам од некаде а тоа е дека персоната се менува цело време и цело време си бара себереализации во различни форми.
Затоа пред се треба човек да се опушти и да си ги бара најдобрите приоритети според тоа во каква ситуација се наоѓа во моментот кога ги детерминира најкомпитабилните приоритети кои би му донеле некаква себереализација и подобро чувство за постоење.
Колку побрзо сфатиме дека се менуваме хардверски и софтверски константно толку подобро за сите нас бидејќи биолошкиот часовник куца и треба да идеме во линеарен правец со него...
Мислам дека ова е една од подобрите заебанции што ги имам слушнато. Потполно се согласувам со тебе, многу е точно се што имаш напишано. Искрено јас сакам да излезам од оваа состојба дека долго време ми трае, можам да магистрирам за нејзе. Спремна сум и за секоја друга промена што следи која би ме довела да размилувам различно за мојата реализација во животот, на оваа ми е доволно[DOUBLEPOST=1474308652][/DOUBLEPOST]
 
S

SpaceTraveler

Гостин

Оваа песна најдобро ја опишува состојбата dp/dr


Hello,
Is there anybody in there?
Just nod if you can hear me.
Is there anyone at home?

Come on now
I hear you're feeling down
Well, I can ease your pain
And get you on your feet again

Relax
I'll need some information first
Just the basic facts
Can you show me where it hurts?

There is no pain, you are receding
A distant ship smoke on the horizon

You are only coming through in waves
Your lips move but I can't hear what you're saying

When I was a child I had a fever
My hands felt just like two balloons
Now I've got that feeling once again
I can't explain, you would not understand
This is not how I am
I have become comfortably numb

I have become comfortably numb


O.K.
Just a little pin prick
There'll be no more aaaaaaaah!
But you may feel a little sick

Can you stand up?
I do believe it's working, good
That'll keep you going through the show
Come on, it's time to go.

There is no pain you are receding
A distant ship smoke on the horizon
You are only coming through in waves
Your lips move but I can't hear what you're saying

When I was a child
I caught a fleeting glimpse
Out of the corner of my eye
I turned to look but it was gone
I cannot put my finger on it now
The child is grown
The dream is gone
I have become comfortably numb.[DOUBLEPOST=1474321267][/DOUBLEPOST]@Mortisha еве што имам пишувано порано на форумот за dp/dr можеби некој од советите во врска со дишењето ќе ти помогнат.

 
Последно уредено од модератор:
Член од
6 јули 2006
Мислења
117
Поени од реакции
8
@SpaceTraveler Еј го читав ова пред да ја отворам темава. Мислам дека ти си прекрасен човек. ;)

П.С Ги обожавам Пинк Флојд. Општо 24/7 слушам музика, тоа ми е единственото нешто што може да ме раздрма во текот на денот на чуден начин, ми помага со ова многу.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
@SpaceTraveler Еј го читав ова пред да ја отворам темава. Мислам дека ти си прекрасен човек. ;)

П.С Ги обожавам Пинк Флојд. Општо 24/7 слушам музика, тоа ми е единственото нешто што може да ме раздрма во текот на денот на чуден начин, ми помага со ова многу.
Фала. Друг начин што мислам дека би бил корисен за лице што пати од dp/dr би било визуелизација. Пример вежба со која би замислиле дека левото око ни е точка А, десното точка B, и дека два краци продолжуваат напред пред очите и прават совршен тријаголник и се спојуваат во точка C.
Ова е нешто што мене ми текна како идеја и сметам дека на пример би можело да го истренира мозокот да се врати во нормала т.е да ја перцепира реалноста и предметите во видното поле пак во 3D.
 
Член од
6 јули 2006
Мислења
117
Поени од реакции
8
Да и визуелизации многу помагаат, многу луѓе и несвесно го користат тоа за да испроцесираат полесно информации
 
S

SpaceTraveler

Гостин
http://www.dpselfhelp.com/forum/index.php?/topic/20892-the-holy-grail-of-curing-dpdr/

Човекот дава интересни информации и многу луѓе велат дека се задоволни, е сега некако... верувам дека сте го пробале сето ова за да би било вистина. Или можеби луѓето му велат фала само од општа култура.

1) Acceptance
2) Letting go
3) Distraction
4) Tuning focus back on external world(reality) and interact with it
5) Socializing
6) Facing your fears&burried surrows
7) Eating right
8)Sleeping/Exercising
9) Changing your thinking pattern
10) Re-enter reality & Never looking back


Ова првото секогаш ми е било добредојдено во борбата против dp/dr секогаш кога едноставно ќе решев да се помирам со состојбата дека тоа е така... некако како да бев искрен спрема сам себе, како да го прифаќам тоа како дел од мене и едноставно добивав нова надеж и убави чувства.
Ама само првото... другото не знам. Чудно е
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Гледај да не забегаш по секташки срања тоа 99,99% се измами што згора на се ќе ти наштетат. Земај се со резерва и многу бон сенс. Секој добар практичен совет како редовно спиење и физичка активност секако е добредојден но биди резервирана кога на некакви глупости (гледање во точки итн) препишуваат не знам какви лековити дејства. Ова од лични искуства (и грешки) кажувам :)
Не си сама, ќе го пребродиш ова посилна!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom