Како да се победи депресијата?

Член од
24 мај 2014
Мислења
5.294
Поени од реакции
5.853
krivo mi e so site se nerviraat a jas sum tolku nemoken da smenam nesto[DOUBLEPOST=1473010325][/DOUBLEPOST] Kako koga lygeto ne gi gledam kako porano nz od kade se ispolniv so strav nesigurnost taga
Те разбирам апсолутно зошто сум минел низ истото. Игнорирај се што е лошо во тебе и те притиска, не се бори против тоа едноставно не фермај и колку и да е силна и невозможна пречката направи го чекорот, и да се лоши резултатите повторија акцијата, смени начин ако сметаш дека е подобар од првиот ама никако не се откажувај. Само храбро да си сигурен дека иако голем дел од нас на форумов не те познаваме во живо те разбираме потполно, веруваме во тебе и те чекаме да ни се пофалиш со успех. Поздрав и само машки. :) (y)
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
И јас ја читам темава зошто имам поминато низ сето тоа.

Пробај негирај ја секоја негативна мисла со дело.
Мислам дека сум бескорисен, ќе поправам три работи по дома и ќе бидам корисен за инает.
Мислам дека сум тажен ќе нафрлам насмевка ќе се прошетам ќе најдам некој што ми е пријател
Мислам дека немам пари - ќе земам еден чорап со две три дупки, пиштол и в банка... гледаш за се има решение...
Немој сикирики сигурно сите твои проблеми имаат решение, ако проблем нема решемие тогаш ситуацијата оди во друга насока од планираната и се отвараат нови можности.
 
Член од
26 август 2016
Мислења
13
Поени од реакции
0
И јас ја читам темава зошто имам поминато низ сето тоа.

Пробај негирај ја секоја негативна мисла со дело.
Мислам дека сум бескорисен, ќе поправам три работи по дома и ќе бидам корисен за инает.
Мислам дека сум тажен ќе нафрлам насмевка ќе се прошетам ќе најдам некој што ми е пријател
Мислам дека немам пари - ќе земам еден чорап со две три дупки, пиштол и в банка... гледаш за се има решение...
Немој сикирики сигурно сите твои проблеми имаат решение, ако проблем нема решемие тогаш ситуацијата оди во друга насока од планираната и се отвараат нови можности.
Problemot e sto nemam problem nesto preku nok mi se sluci lugeto primetija deka nesto me maci a jas zapadnav I nemozam da stanam kako bolen v krevet sum 2 meseci mi idat sekakvi misli najcesto I glavobolki tazen sum nervozem bataliv I fb I mobilen I se cudam kako naednash nesto me isprszni I vo glavata I vo dusata kako nesto me koci
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Problemot e sto nemam problem nesto preku nok mi se sluci lugeto primetija deka nesto me maci a jas zapadnav I nemozam da stanam kako bolen v krevet sum 2 meseci mi idat sekakvi misli najcesto I glavobolki tazen sum nervozem bataliv I fb I mobilen I se cudam kako naednash nesto me isprszni I vo glavata I vo dusata kako nesto me koci
Ne pisuvaj po forumi,tuku idi na psiholog/psihijatar, ne si igraj
 

Ѕид на плачот

Намќорка
Член од
7 септември 2016
Мислења
143
Поени од реакции
68
Сам човек не може да ја победи депресијата, во најлош случај може само да ја потисне :)
Од искуство.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Meditation is the only answer to all the questions of man. It may be frustration, it may be depression, it may be sadness, it may be meaninglessness, it may be anguish: The problems may be many but the answer is one. Meditation is the answer. And the simplest method of meditation is just a way of witnessing. There are one hundred and twelve methods of meditation, but witnessing is an essential part of all one hundred and twelve methods. So as far as I am concerned, witnessing is the only method. Those one hundred and twelve are different applications of witnessing. The essential core, the spirit of meditation is to learn how to witness. You are seeing a tree: You are there, the tree is there, but can’t you find one thing more? — that you are seeing the tree, that there is a witness in you which is seeing you seeing the tree. The world is not divided only into the object and the subject. There is also something beyond both, and that beyond is meditation
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Медитацијата ја репресира, ја поттиснува депресијата, не ја ослободува од умот, негативнта енергија може да се ослободи само преку физичка активност, (се разбира може и да се издереш негде на планина или дома, како сакаш).
Медитацијата може да биде успешна само кога ќе се изолираш од социјалниот живот негде на Хималаите или други плаини кај што нема да имаш фрустрации кои што секојдневно ги складираш у потсвест, просто невозможно е да медитираш во средина кај што имаш обврски, социјален живот, работа и сл. и да очекуваш да има некаков исход.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Медитацијата ја репресира, ја поттиснува депресијата, не ја ослободува од умот, негативнта енергија може да се ослободи само преку физичка активност, (се разбира може и да се издереш негде на планина или дома, како сакаш).
Медитацијата може да биде успешна само кога ќе се изолираш од социјалниот живот негде на Хималаите или други плаини кај што нема да имаш фрустрации кои што секојдневно ги складираш у потсвест, просто невозможно е да медитираш во средина кај што имаш обврски, социјален живот, работа и сл. и да очекуваш да има некаков исход.
Што е медитацијата.....и дали го прочита цел текст(кој не е многу голем) или само првата реченица? :)
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Што е медитацијата.....и дали го прочита цел текст(кој не е многу голем) или само првата реченица? :)
Го прочитав цел текст но не можам да ја воочам корелацијата на текстот со победата над депресијата.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Член од
20 декември 2015
Мислења
122
Поени од реакции
40
istiov problem go pisav i vo tema anksioznost. mada smetam deka povejke patam od depresija
vo poslednive 4 godini imav dosta haoticen zivot. prekinav dolga vrska ostanav bremena se omaziv,fakultetot go ostaviv vo proces na miruvanje.....se dobro podnesov togas no poslednava godina site tie promeni mi se odrazija so simptomi. sekoj den sum se ponervozna sitnica me nervira,sitnica me tera da placam.... a 3 godisno dete pokraj mene koi treba prvo poradi nego da se kontroliram. vo posledno vreme imam dosta cesti glavobolki nekogas oteznato disenje nizok ili zblizen pritisok.... ne znam koj pat da go fatam. zora na toa nemam zdravstveno osiguruvanje da mozam da si napravam detalni ispituvnja sto mi pravi dopolnitelen stre. ve molam na pozitivni misli.kolku tolku da mozam da se opustam.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
istiov problem go pisav i vo tema anksioznost. mada smetam deka povejke patam od depresija
vo poslednive 4 godini imav dosta haoticen zivot. prekinav dolga vrska ostanav bremena se omaziv,fakultetot go ostaviv vo proces na miruvanje.....se dobro podnesov togas no poslednava godina site tie promeni mi se odrazija so simptomi. sekoj den sum se ponervozna sitnica me nervira,sitnica me tera da placam.... a 3 godisno dete pokraj mene koi treba prvo poradi nego da se kontroliram. vo posledno vreme imam dosta cesti glavobolki nekogas oteznato disenje nizok ili zblizen pritisok.... ne znam koj pat da go fatam. zora na toa nemam zdravstveno osiguruvanje da mozam da si napravam detalni ispituvnja sto mi pravi dopolnitelen stre. ve molam na pozitivni misli.kolku tolku da mozam da se opustam.
Еве ти активност за утре - иди у маркет, продавница или што и да е со твоето дете и купи му сокче, нешто грицки, благо и една најобична топка од 40-50 денари и поиграјте се 1-2 саати негде у парк, двор што и да ти е у близина. Без изговори,без АМА муабети.
Напрај го тоа и ќе видиш дека ќе се осеќаш подобро.
 

Ѕид на плачот

Намќорка
Член од
7 септември 2016
Мислења
143
Поени од реакции
68
istiov problem go pisav i vo tema anksioznost. mada smetam deka povejke patam od depresija
vo poslednive 4 godini imav dosta haoticen zivot. prekinav dolga vrska ostanav bremena se omaziv,fakultetot go ostaviv vo proces na miruvanje.....se dobro podnesov togas no poslednava godina site tie promeni mi se odrazija so simptomi. sekoj den sum se ponervozna sitnica me nervira,sitnica me tera da placam.... a 3 godisno dete pokraj mene koi treba prvo poradi nego da se kontroliram. vo posledno vreme imam dosta cesti glavobolki nekogas oteznato disenje nizok ili zblizen pritisok.... ne znam koj pat da go fatam. zora na toa nemam zdravstveno osiguruvanje da mozam da si napravam detalni ispituvnja sto mi pravi dopolnitelen stre. ve molam na pozitivni misli.kolku tolku da mozam da se opustam.
Што било, поминало, соочи со тој факт дека нема назад да ги вратиш годините и како тоа се би направила да биде подобро и поинаку. Така требало да биде ко што е сега, соочи со сегашноста, верувај не ти е ништо, од искуство ти зборам дека депресијата е чудесна, сум имала притисок низок, висок до 200 со 120, сум носела холтери, ме пратија дури и на компјутерска томографија, со шеќерот проблеми, кога сум почнала негативните мисли да си ги оставам на страна, да не секирам за апсолутно ништо, три месеци така терав, едноставно се убедував себеси дека треба да го живеам животот, а не само да дишам и да чекорам низ него ко жив мртовец меѓу останатите. И притисокот исчезна, шеќерот, хормоните ми дојдоа на ред... И све си било најубаво. Меѓутоа повторно сега сум почнала да забушавам и погоди што? ...Притисокот повторно почна да ми варира, шеќерот исто... А и мензисот го снема редовен. :) Повторно се вратив на сите апчиња што ги пијам, као редовна терапија што ми ја дадоа...
Имаш детенце, играј си со него, смеј се, исполнувај си го времето, не биди тажна, за факс никогаш не е касно, почни да си го средуваш животот, не очекувај од нас да ти даваме волја за живот, самата напуни се со волја за понатака да чекориш, за твоето дете...
Се ќе се среди полека, само почни да живееш и да се соочуваш со она што надоаѓа. Животот не е лесен, се среќаваме со доста непожелни ситуации во него, обиди се да не паѓаш секојпат кога и да дојдат. Ти посакувам успех понатака низ патот што ќе го одбереш да го чекориш, среќно! :)
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
122
Поени од реакции
40
Еве ти активност за утре - иди у маркет, продавница или што и да е со твоето дете и купи му сокче, нешто грицки, благо и една најобична топка од 40-50 денари и поиграјте се 1-2 саати негде у парк, двор што и да ти е у близина. Без изговори,без АМА муабети.
Напрај го тоа и ќе видиш дека ќе се осеќаш подобро.
recisi sekoj den go pravam toa,no sakam nekogas i sama da si sednam bez galama na svez vozduh.... ke si imam pomalku glavobolki. a za custvuvanje.... ne sum presrejkna nekako sekoj den mi e onaka neutralen,ili vo retki slucaevi poloso depresiven.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom