Демографија

Член од
17 август 2011
Мислења
9.940
Поени од реакции
17.756
Во нивниот дисконект со реалноста, они би се зачудиле како работите сами ќе се вратат во нормала во рок од само една генерација, само ако еднаш засекогаш се прекине увозот на „култура“ и влијание од тие кои се инжинери на сето ова што се случува. Ако почнат да се промовираат традиционалните вредности, наместо ова лудило денес.

Нема потреба од дистопија по рецептот на Алдус Хаксли (@Menethil веројатно не ни слушнал за него). Има потреба од прекинување на ненормални работи и пракси. Има потреба од забранување на финансирање на невладни организации од странство. Па кој сака да се eбe во г'з за кеиф, нека се ебe, ама не и за пари платени за ширење пропаганда.
Јас никако не би дозволил да не се дава пензија за самци и бездетни фамилии, но би направи да има значајни даночни повластици за фамилии со деца. Колку повеќе деца, толку помалку данок. Пази не зборувам за социјална помош, не! Помалку данок, помалку земање од заработеното. Пошто ако видите во пресметките за плати, бруто и нето износите се скоро за половина различни. Плаќате и за циганите и за сите неработници. Значи имај деца и помалку ќе плаќаш данок. Па „ѓуптинот“ (како што кажаа) нека прави пак по 10+ деца, ама без социјална помош. Но ако заработува тогаш пеки и за него помалку данок. Истото и за Шќиптарите, и за сите други. Инцентива за работење и заработување, не инцентива за паразитирање и цицање туѓи заработени пари.

Исто и цел рамковен договор треба да се укине и отсега бенефиции/вработување само по меритократија. Намалување админситрација за едно 50-80%. Итн, итн, ама подобро тука да застанам... Нормално ова е утопија се додека сме под западно ропство, и под шќиптарски сатрапи.
Автоматски споено мислење:

А таквите како @Menethil што не тагнуваат кога зборуваат за некој што не ја следи дискусијата... На таквите можам само да им дадам зелено џамче. :D
Автоматски споено мислење:



Niso od toa tvoeto nema da pomogne. Vekje e probano vo mnogu zemji. I ogromni benefiti, i zabrana za stransko vlijanie.

Kako sto kazav, celta nema da bide podobruvanje na demografijata(toa e gotova rabota), tuku kako da se zivee so poslediicte. Ako ne se sluci toa, kje iame strasno imbalansirano i nestabilno obstestvo.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.113
Поени од реакции
30.891
Niso od toa tvoeto nema da pomogne. Vekje e probano vo mnogu zemji. I ogromni benefiti, i zabrana za stransko vlijanie.

Kako sto kazav, celta nema da bide podobruvanje na demografijata(toa e gotova rabota), tuku kako da se zivee so poslediicte. Ako ne se sluci toa, kje iame strasno imbalansirano i nestabilno obstestvo.
Каде е тоа пробано - долгорочно - жити се?


Еве ти пример каде нема западно влијание, пропаганда од филмови/интернет медиуми, итн... Кореја. Имаат таму проблем со наталитет?

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.326
Поени од реакции
40.126
Со закон многу лесно може да се среди, 3-4 деца на една жена и готова работа. И ова ќе се деси, прашање е само која држава ќе го скрши мразот.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.940
Поени од реакции
17.756
Каде е тоа пробано - долгорочно - жити се?


Еве ти пример каде нема западно влијание, пропаганда од филмови/интернет медиуми, итн... Кореја. Имаат таму проблем со наталитет?

Rabotata e so ti si specificen primerok pa nema da skontas, ama povekjeto lugje ne bi sakale da ziveat vo zemja ko Korea.

Ja go gleam toa deka ima nepovraten proces vo 90 posto od zemjite vo svetot. Vidi ja mapata na Gags, toa e trendot a ne zapaden isklucok. Zemji preogjaat od ovaa demografija(korejskata) vo obtatna piramida, i potoa nema nazad. Problemot nastanuva koga zemjite kje se urbaniziraat.
Автоматски споено мислење:

Со закон многу лесно може да се среди, 3-4 деца на една жена и готова работа.
prelesno, kako ne im teknalo do sea
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
642
Поени од реакции
377
Državi bez i so malo zapadno vlijanie a so mal natalitet: Kina, Severna Koreja, Kuba, Nikaragva, Iran, turcija (?), Rusija, Belrusija, Ungarija (?) kade e na sila namaluvanje na danoci ako imaš poveke deca, bez uspeh ama baraat poveke vreme, da im dademe ušte nekoja godina.

Državi so zapadno vlijanie i mnogu deca: Nigerija, Obala Slonovače, Gana, Angola, DR Kongo, itn..

Državi bez zapadno vlijanie i mnogu deca: Afganistan, Irak, Jemen, Somalija, Pakistan i ušte nekoi.

Zaključok - pogolem natalitet imaat državite od islamskiot svet i na pomal stepen na razvoj, pomala pismenost, siromaštija bez pristap do internet pa i do voda, električna energija, kanalizacija... Rešenieto samo se nametnuva - da go vratime trkaloto nazad i site da bideme takvi. Ne možam da kažam deka nema takvi obidi. No, mnogumina treba da se otkažat od svoite tastaturi i pametuvanjeto preku niv.

Važna e i položbata na ženata, za pogolem natalitet ona mora da sedi doma, da ne raboti, da ne izlaguva na ulica, po možnost da e pokriena od glava do peta, da e nepismena, da ne postoi domašno nasilstvo i domašno siluvanje, da nema abortus, itn. NE deka i toa ne se probuva i ušte poveke ke se probuva da se "dostigne"
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.735
Поени од реакции
4.339
Абе драпање муда. Со појавата на социјални мрежи, сите почнаа да сакаат да ебат, шетаат, јадат, уживаат, сликаат без при тоа да имаат товар на деца на грб. Некои лажни видици од тоа скапаниот инстаграм дека ете без деца ќе си многу успешен, ќе се сликаш со кроасанот и кафето у Париз, на плажа у Грчка ќе се сликаш со коктели и така се до 60та година божем сите ќе бидеме оној вампирон Џанлука Вачи, па и тој на крај го накваси мачорот и напраи дете.

Да тешко е, али проаѓа све бе, децата растат, пак ќе си имаш време и за себе а ќе си имаш и деца. Ронка, за тебе зборам цреп еден.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.940
Поени од реакции
17.756
Абе драпање муда. Со појавата на социјални мрежи, сите почнаа да сакаат да ебат, шетаат, јадат, уживаат, сликаат без при тоа да имаат товар на деца на грб. Некои лажни видици од тоа скапаниот инстаграм дека ете без деца ќе си многу успешен, ќе се сликаш со кроасанот и кафето у Париз, на плажа у Грчка ќе се сликаш со коктели и така се до 60та година божем сите ќе бидеме оној вампирон Џанлука Вачи, па и тој на крај го накваси мачорот и напраи дете.

Да тешко е, али проаѓа све бе, децата растат, пак ќе си имаш време и за себе а ќе си имаш и деца. Ронка, за тебе зборам цреп еден.
Pa trendot e dosta pred toa pocnat, pred socijalnite mrezi. Lugjeto ne gledaat benefit od imanje deca, a vo urbanite sredini nema ni opstestven pritisok da mora da naprai. Toa e.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.735
Поени од реакции
4.339
Pa trendot e dosta pred toa pocnat, pred socijalnite mrezi. Lugjeto ne gledaat benefit od imanje deca, a vo urbanite sredini nema ni opstestven pritisok da mora da naprai. Toa e.
Имање деца не е животно осигурање па да гледаш дали има бенефит од тоа или не. Ако е финансискиот товар проблем, место да се луѓето мекуши, треба да ги искористат како мотивација. Секако себичизмот игра најјака улога како иделогија поткрепена од лажната слика за прејак живот ако си сингл без деца. Никој нејќе да се лиши од комоцијата што ја има, а таа комоција што вреди да се размислиш дали е за жртвување со деца ја имаат макс 0.1% од населението. Сите други бараат само изговори од превземање одговорност и акција у својот живот. Од друга страна па не е ни само да го напраиш и да го фрлиш на улица, а такви случаи има премногу. Ја ќе кажам само дека децава ми направија преокрет у животот да не се замарам за небитни работи, да покажам муда за работи што потсвесно сум ги избегнувал претходно, и да ми дадат некоја нова смисла на животот у овие години. За се има време.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
642
Поени од реакции
377
Едно е да се нема ни едно дете, друго е да се нема повеќе од две или три...

Нападите за себичност кон парови кои немаат ниедно дете се помене оправдани, иако секој е ковач на својата среќа, јас никогаш никому отворено не му имам речено да има или да нема деца.
Нападите кон луѓе што имаат деца да имаат уште деца не се оправдани. Јас имам две и не планирам уште. Причините се од приватна природа и не ги дискутирам. Секој што се обидува да ми паметува на таа тема од корен го сечам (доста роднини и пријатели тоа ми го сугерираат дури и оние што имаат помалку деца од мене, нешто да се каже).
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.113
Поени од реакции
30.891
Rabotata e so ti si specificen primerok pa nema da skontas, ama povekjeto lugje ne bi sakale da ziveat vo zemja ko Korea.

Ja go gleam toa deka ima nepovraten proces vo 90 posto od zemjite vo svetot. Vidi ja mapata na Gags, toa e trendot a ne zapaden isklucok. Zemji preogjaat od ovaa demografija(korejskata) vo obtatna piramida, i potoa nema nazad. Problemot nastanuva koga zemjite kje se urbaniziraat.
Па не, ти како неспецифичен примерок можеби имаш проблем да разбереш што ти се покажува. Еве уште еднаш полека препрочитај: Проблем има само таму каде проблемот е направен со западниот социјален инжинеринг.

Така да - не прашувавме дали некој сака да живее во Кореја. Ниту зборувавме какви економски/онакви/овакви проблеми и услови има таму во Кореја.
Ти покажувам лесно разбирлив пример за како и мало дете да разбере каде е проблемот. Не ти ја покажувам Кореја како место каде треба да сакаш да живееш, туку ти покажувам немање проблеми со наталитет во место каде нема перење мозок со лгбт и хедонизам како „идеал“ за стремење во животот.

Најпосле самите западни држави биле такви - без испрани мозоци за лгбт и остали воук срања, ти зборувам за времето пред социјалниот инжинеринг со кој забрзано се менуваат традиционалните културни вредности. Најпосле ако баш инсистираш да зборуваш кој каде би сакал да живее, тогаш ете прашај ги западните граѓани дали би сакале да живеат во сегашната сменета реалност - или со вредностите со кои живееле нивните татковци и дедовци. Во сегашноста со црнчуги и цигани и сегдеприсутен простотилук и криминал, или во минатото каде тие работи биле скоро непостоечки.
Се разбира дека тоа би било реторичко прашање, ама ете обиди се.
Автоматски споено мислење:

Dali nekoj ja spomena S Korea?

Отвори да видиш откаде им се „податоците“?
Или ќе не тераш да ти покажуваме (пак, и пак) колку си неук за да распознаеш пропаганда... Но ајде можеби ти си во право. Покажи официјални севернокорејски статистички податоци, па евентуално да се извинам.


Eбaтe, ова како артилериската муниција, ракетите и проектилите на Русија. Од 2022-ра им снемува според западните. Но никако навистина да им снема.
Автоматски споено мислење:

Кога народот живее под вакво програмирање, тоа е нормално да се дешаваат вакви работи.




 
Последно уредено:
Член од
30 јануари 2014
Мислења
642
Поени од реакции
377
Официјални Северно Корејски податоци? Ти тоа сериозно?

Друже многу се бламираш, каде ја најде С Кореја да ја посочуваш за пример? Ако негде го има тој твој „Социјален инженеринг„ тоа е баш таа Кореја не Јужна туку Северна. Не смееш да мислиш а не да кажеш нешто што не е „на линија„. Тоа е единствена комунистичка монархија во светот.

Стално се вадиш на тоа дека моите извори на податоци не се валидни, а твоите се! Твоите не се ни извори, туку обична петпарачка пропаганда. Ко некој да ти плаќа по пост.

Ебате...

Проштетај малку. Ако немаш со кого или ти е скапо уклјучи телевизор почнува ТурД Франс уживај малку во пределите, ќе ти годи.

И запомени, светот се менува, сакале ние или не!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.113
Поени од реакции
30.891
каде ја најде С Кореја да ја посочуваш за пример?
Пример за држава без западен социјален инжинеринг.




Стално се вадиш на тоа дека моите извори на податоци не се валидни, а твоите се! Твоите не се ни извори, туку обична петпарачка пропаганда. Ко некој да ти плаќа по пост.
Не јади бурек. Не реалативизирај. Прашањето е (едноставано прашање): Откаде се податоците за демографска состојба во Северна Кореја?




Официјални Северно Корејски податоци? Ти тоа сериозно?
Да сериозно. Што очекуваш за Северна Кореја да пишува во јужнокорејски медиуми, жити се??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom