Демир Хисар - сте го посетиле?

Член од
10 април 2009
Мислења
337
Поени од реакции
16
Имам баба таму, идам многу често, има два три кафичи демек ама ипак пусто е многу.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.344
Поени од реакции
7.466
Тетка Вики вели дека има 2,593. Само 2 пати повеќе од моето село.
Во текот на школската година добар дел од жителите заминуваат по други градови за школо/работа, ама пак преку лето добар дел од гастербајтерите се враќаат и тогаш кафичите се полни со народ :)

Ахх... ми се иде пак натаму :)
 
Член од
4 јануари 2011
Мислења
3
Поени од реакции
7
Pred poveke od 15- tina godini ja imav taa privilegija odredeno vreme da ziveam i rabotam vo Demir Hisar.
Vo sekavanje mi e prekrasno malo gradce. Lugeto bea ljubezni i isklucitelno cesni, iako ziveea vo nekoj svoj ciklus na sekojdnevie koe ne bese ispolneto samo so 8 casovno rabotno vreme vo togasnite postoecki firmi , socijalizacija i odmor. Tie prihodot si go zgolemuvaa so makotrpna rabota po polinjata vo okolnite sela. Nnajpoveke odgleduvaa tutun, a kakva macna kultura za odgleduvanje e toa ne moram da pisuvam. Gradenjeto i dograduvanjeto na kukite, svadbite i mnogu drugi nesta se merea so tutunskata rekolta, so parite koi ke gi zemat od tutunot. Vo mene i posle tolku izminati godini ostanuva edna pocit kon tie trudoljubivi sustestva koi nastojuvaa so pot da postignat nesto vo svojot zivot.
Zapoznav luge koi na mene ostavija dlabok vpecatok i izvrsija izvesno vlijanie vo odnos na moite sopstveni normi na ziveenje. Na pozitivno.
Vo odnos na prirodata ne mozam so zbor da ja opisam. Taa cistota na okolinata e nesto sto retko se srekava vo celiot svet. Nautro niz otvoren prozorec te budi mirisot na majcina dusica, po poleto ima nezagaden stavej i kiselec, a sumata okolu gratceto e kako nekoja misticna zemja na samovili, polna so zelenilo i mirisi sto ti ja polnat dusata. Postarite zeni znaea dosta za prirodnite lekovi i trevkite od koi pravea caevi, masti za izgorenici (od "lisicina opaska") od koi ne ostanuva nikakva luzna, znaea da napravat najubav zelnik i pita pod sac i leb vo crepna. Tamu za prv pat probav za Badnik Pitulici so luk i mnogu drugi domasni specijaliteti sto ne mozat da se najdat cesto na nasite trpezi.
Iako poveke ne ziveam tamu i poradi dalecinata (Kanada) se somnevam deka nekogas bi dosla vo toj del na nasata Makedonija, dragi moi od Demir Hisar vi isprakam topli pozdravi i vi posakuvam se najdobro.
PS.Ve molam ispratete topli pozdravi do bibliotekarot od Babino, sekogas so radost i pocit se sekavam na nego, recete mu deka mu dolzam edna kniga i dokolku imam adresa ke mu ja ispratam preku posta.
 
Член од
5 февруари 2006
Мислења
8
Поени од реакции
1
Градот Демир-хисар е многу голем, и ако немате навигација, тешко ке се снајдите.Од семафорите, на неколку раскрсници, не работат, оти уште не се наместени,а тој едниот, не работи оти е на струја.А....струја, и Демир-хисар....!!! Леб ако не купиш до 10 сатот, пали колата и Крушево.
Многу....многу е убаво, жива душа нема.Супер е.
 
Член од
19 април 2012
Мислења
37
Поени од реакции
15
Би сакал да се смени името на Демир Хисар, нема смисла уште да се чуваат топоними од османлискиот период. Некој треба сериозно да седне и да објасни зошто е тоа така. Нема за што да се тагува, знаеме колку и какви градови во светот го имаат сменето името, некои и по неколкупати. Областа има убаво старо име Железник.
 
P

puppete dolly

Гостин
најубаво село во Демирхисарско ми е Бабино,родното село на баба ми и дедо ми.Веќе не е населено,чат пат по некој стар човек можеш да најдеш,греота за толку убаво место.Вреди да се посети

ова е рибникот,има и многу убаво ресторанче,во природа

ова е библиотеката





 
Член од
20 ноември 2010
Мислења
738
Поени од реакции
749
Да, сум го посетил. Ми се допадна онака, како и секое поголемо село.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.482
Поени од реакции
2.351
најубаво село во Демирхисарско ми е Бабино,родното село на баба ми и дедо ми.Веќе не е населено,чат пат по некој стар човек можеш да најдеш,греота за толку убаво место.Вреди да се посети

ова е рибникот,има и многу убаво ресторанче,во природа

ова е библиотеката





И јас сум од Бабино:).
 
Член од
11 август 2008
Мислења
112
Поени од реакции
14
Демир Хисарци некако се пасивизираја на форумов, гледам слабо активни се во афирмацијата на нашето родно место, кое и самото мирно си ужива во сопствената летаргија кое го зафатила последните неколку години благодарение на економскиот пустош, како и на нерманомерниот регионален развој во државава, но не е се така црно еве едно видео кое докажува дека и во Демир Хисар има урбан стил на живеење и дека сеуште има раскошни таленти едноставно самото присуство таму раѓа креација
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Досега не сум бил но сум слушал за Демир Хисар па во прва прилика планирам да отидам и да видам како е таму
 
Член од
19 април 2012
Мислења
37
Поени од реакции
15
Во голем дел се сложувам со тоа дека е убаво место, природата многу дала, инспиративно е за оние кои што се креативен дух, итн. Меѓутоа од друга страна тоа е град на клептомани, кодоши и ситни крадци, љубители на задкулисни игри и дволични интриги, лажачи „на очи“ фати-закрпи, „од јалова крава, теле крадат“, тоа што местото е мало во ништо нема никаква предност, напротив ужасно е да се живее во Демир Хисар од овие причини. Народот едноставно не е нормален! Точка.
 
Член од
19 април 2012
Мислења
37
Поени од реакции
15
Ах, да! Заборавив, пиромани. Демир Хисар е полн со пиромани, постојано некој пали на јавни места, се палат разни работи, ниви, ѓубришта, разни партали и отпад, се пали со причина, а најчесто без неа, зачадено е буквално секој ден, (единствено ако денот не е врнежлив па малку да може да се диши), и никој сè уште не бил ни во затвор ни во лудница заради тоа.
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
Ах, да! Заборавив, пиромани. Демир Хисар е полн со пиромани, постојано некој пали на јавни места, се палат разни работи, ниви, ѓубришта, разни партали и отпад, се пали со причина, а најчесто без неа, зачадено е буквално секој ден, (единствено ако денот не е врнежлив па малку да може да се диши), и никој сè уште не бил ни во затвор ни во лудница заради тоа.
si pravat zabava lugjeto,da ne mu bide dosadno :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom