Делам совети, но не ги применувам

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Дали и Вие правите така??Кога треба да посоветувате некој за проблем одлични сте советници,психолози,но сепак малце вие потешко кога треба Вие тоа да го примените??Многу е лесно да кажете на некој како да постапи,а Вие кога сте во иста ситуација,се повлекувате,незнаете дали тоа да го направите или не??Што правите Вие,дали ги примменувате своите совет и на себе или не??
Значи секогаш е така.На другите секогаш му делиме совети, а кога ќе дојди ред на нас,никогаш не ги применувам.Е ова навистина не можам да си го објаснам.Се трудам,си повторувам во главата ама некако тешко ми оди да ги применам советите што му ги давам на другите.По некој совет имам и применето ама со тешки маки:pos2:
 
Член од
26 август 2008
Мислења
88
Поени од реакции
3
Дали и Вие правите така??Кога треба да посоветувате некој за проблем одлични сте советници,психолози,но сепак малце вие потешко кога треба Вие тоа да го примените??Многу е лесно да кажете на некој како да постапи,а Вие кога сте во иста ситуација,се повлекувате,незнаете дали тоа да го направите или не??Што правите Вие,дали ги примменувате своите совет и на себе или не??
Ги применувам, но многу често барам туѓо мислење, со цел да видам како изгледа тоа од друго гледиште...
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Советот е најлесна работа на свет, рекол мудрецот:)
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Да,претерано често.
Кога некој ќе ме праша за совет секогаш се обидувам да му помогнам да ја направи вистинската работа да оди по вистинскиот пат и да не ги повторува грешките.
Кога се работи за мене не ги применувам тие совети.Можеби размислувам на истиот начин но едноставно не сакам да ги видам работитете такви какви што се и затварам очи пред грешките.Можам да им помогнам на другите но потешко ми е да си помогнам на себе си.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
1.120
Поени од реакции
163
Обично ногу сум по делењево совети.А во мојов живот истите, значително помалу ги употребвам.

Мислам дека то е поради то шо се плашам да не иам некоја грешна проценка.Пошо ко ќе му поможвам на некој друг ги глеам без пристрасност сите околности, а во мојот случај не можам.

Имам ситуации ко ќе морам сама да одлучам и сама да си закључам од мојве совети и и да не сакам морам да постапам така.Исто, и за некој поневажни работи, нешо шо немојт да ми го сменит животов, ги применвам некој од советите шо сум ги давала на љуѓево од слични ситуации.

Ама за важни работи, за среќа, иам доста добри советници. :) Како шо кажав се работит за пристрасност од моја страна во вакви случаи и неможам да проценам шо како е и морам да им се доверам на најблиските, кои шо во мојов случај се доста искрени личности и богами, ми се нашле во животов.:back:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.324
Поени од реакции
7.785
Дали и Вие правите така??Кога треба да посоветувате некој за проблем одлични сте советници,психолози,но сепак малце вие потешко кога треба Вие тоа да го примените??Многу е лесно да кажете на некој како да постапи,а Вие кога сте во иста ситуација,се повлекувате,незнаете дали тоа да го направите или не??Што правите Вие,дали ги примменувате своите совет и на себе или не??
Не делам совети туку само си го кажувам своето мислење кое не мора да е за некого вистинито, за мене сигурно е. За одредена ситуација за која имам искуство знам како да го применам тоа искуство за да го решам тој проблем. Ако немам искуство тука се принципите кои што ги имам научено а ги немам проверено, да ги проверам.
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
секогаш туѓиот проблем го гледаме како свидетели, но не директно инволвирани во него и ако ни побараат совет ние може трезвено без др.влијанија да дадеме конкретен совет . Кога се работи за нас веќе не е исто тука веќе не гледаме реално и многу често сме повлечени од емоции или др околности затоа и ни е тешко да го примениме тоа што би го посоветувале некој друг .
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Јебига, такви сме. Делам совети кои самата јас не ги применувам, а сум свесна дека треба секојдневно и во различни ситуации да се трудам барем некој совет да го применам.Иако знам како да постапам, убаво ми е да слушнам туѓо мислење кое иако ќе се вклопи со моето, повторно нема да можам да го применам. Но ќе напоменам дека се работи за различни ситуации, има моменти кадешто сама знам што сакам и не ми треба никаков совет,но на моменти кога се двоумам или имам проблем, советите ми се добредојдени.
 

Facka

Ми се може па се курчам..
Член од
11 март 2009
Мислења
65
Поени од реакции
1
Дали и Вие правите така??Кога треба да посоветувате некој за проблем одлични сте советници,психолози,но сепак малце вие потешко кога треба Вие тоа да го примените??Многу е лесно да кажете на некој како да постапи,а Вие кога сте во иста ситуација,се повлекувате,незнаете дали тоа да го направите или не??Што правите Вие,дали ги примменувате своите совет и на себе или не??



Ја, Ја, Ја.. кога се работи за друг точно знам шо треба да му кажам, и шо да направи, ваљда дека ја гледам ситуацијата од друг агол, а кога се работи за мене.. незнам.. не сакам да ги послушам своите совети.. :toe:
 
М

Мрак

Гостин
Да,така е,но нормално е тоа.Тешко е да се ставиме во неговата ситуција.Можеби кога на некој друг кажуваме ни иџгледа едноствно и правилно,но ако дојде време и ние истото да го примениме...хмм...малку потешко е.Најверојатно мислиме дека личност која ја советуваме е посилна од нас,ќе успее во тоа,бидејќи ако знаеме дека е како нас или уште послаб а не треба да предложуваме нешто кое нема да може да го оствари.Многу е глупаво кога еве пр,некој ќе ти реле да го заборавиш твојот ех,а ни самиот тој неможе да расчисти со неговаата ех:)Лесно е да се каже..оди направи го..да те видам:)
 
А

Александра Д.

Гостин
Морам да признаам дека не секогаш ги применувам советите кои ги делам на луѓето...но тоа е ретко...најпрвин се гледам себе си, а после другите.
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Секат делам совети, и скоро секат ги применуем и јас самиот! Ама ретко ги применуваат тие што ги советувам :/
 
Член од
31 декември 2007
Мислења
145
Поени од реакции
1
Нонстоп! ама во последно време,ги применувам и супер ми иде

:helou:
 

Eliza

EliXiR
Член од
10 ноември 2008
Мислења
129
Поени од реакции
3
Кога станува збор за ЉУБОТА не верувам дека некој може да применува совети.
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
Кога станува збор за ЉУБОТА не верувам дека некој може да применува совети.
можи можи ... применват т.е. применваме само шо не се секогаш успешни. инаку да делам совети, појќето од нив ги применвам ама голем дел и не ги применвам најчесто љубовните совети. мн знам да му помогнам на блиските а самиот во иста ситуација не знам баш најубо да се снајдам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom