Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.473
Поени од реакции
7.756
Не е за мене само прашував инаку ме интересира доколку човек ја има што ќе бидат пречките и дали влијае на спортската активност и дали доколку ја имаш може да се прими вакцина ?
Доколку имаш хепатит, не можеш да примаш вакцина!
Вакцината е само за превенција а не за лечење!
 
Член од
24 јануари 2009
Мислења
18
Поени од реакции
2
dokolku ja imas ne smee da se primi vakcina.Istoto vazi i ako ja imas prelezano i si izlecen(iako ti se obrakam tebe,mislam opsto za sekogo).Dokolku ja imas,se zavisi,dali si izlecen(virusot ne e poveke vo organizmot) ili virusot se uste e vo organizmot,i tuka sega ima vaznost dali virusot e aktiven i se razmnozuva ili samo "si zivee" tuka i ne se razmnozuva.Da ne te zamaram so medicina,kaj site virusni zaboluvanja(tuka se vbrojuva i hepatitot),najgolema i najbitna uloga ima imunitetot(samo toj moze da go unisti virusot),odmor(nikakva fizicka aktivnost),visoko proteinska ishrana,vitamini(osobeno b vitamini) i lekovi za zastita na crniot drob.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
може те урочил некој , гадна работа е тоа . Се чуствуваш омалаксан, изнемоштен, неможеш да спиеш итн. :smir:
Јас не верувам во уроци. Такво нешто не постои а ако почнеме дискусија за сите работи кои не постојат а веруваме во нив нема да ни стигнат ни 100 страни.... :zlo:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Од што може да се загуби чувството за вкус? Значи сеедно ми е дали јадам лимон или чоколадо или прополис, ни кисело ни благо ни горчливо не осеќам. А настината сум... Некој лек?:smir:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.473
Поени од реакции
7.756
Од што може да се загуби чувството за вкус? Значи сеедно ми е дали јадам лимон или чоколадо или прополис, ни кисело ни благо ни горчливо не осеќам. А настината сум... Некој лек?:smir:
Не ми се верува да си го загубила чувството за вкус.
Да не носиш некоја мобилна протеза за заби??????? Или си го изгорела јазикот (од пиење жежок чај на пример)???????????
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Не ми се верува да си го загубила чувството за вкус.
Да не носиш некоја мобилна протеза за заби??????? Или си го изгорела јазикот (од пиење жежок чај на пример)???????????
Не, ни едното ни другото... Само сум настината... Од шо ми е затнат носот ваљда?:nesum:Не ме плаши бе... :back:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
ако ти е затнат носот, не се секирај, од тоа не осеќаш вкус. и јас бев настината пред некое време, ми беше носот скроз затнат и се што јадев имаше ист вкус, т.е. немаше вкус. ќе ти помине тоа кога ќе ти помине и носот :smir:
п.с. лек за носот капки африн ако можеш тука да ги најдеш, ако не оперил, ама три дена најмногу смееш да ги користиш. природен лек инхалации, испирање на носот со физиолошки раствор, многу течности, витамин ц и ако е вирус само време спасува.
Не, ни едното ни другото... Само сум настината... Од шо ми е затнат носот ваљда?:nesum:Не ме плаши бе... :back:
 

Elena F.Sinatra

Temper Tantrum
Член од
5 август 2008
Мислења
227
Поени од реакции
14
Од што може да се загуби чувството за вкус? Значи сеедно ми е дали јадам лимон или чоколадо или прополис, ни кисело ни благо ни горчливо не осеќам. А настината сум... Некој лек?:smir:
И јас го имав тој проблем пред десетина дена... не вкусував, односно храната ми немаше вкус.
Инаку имав грип во тој период, поради вирусот е, реверзибилно, немај гајле, за неколку дена поминува :smir:
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.366
Поени од реакции
25.096
Кои се симптоми за да знаеш дали коленото ти собира вода?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.473
Поени од реакции
7.756
Кои се симптоми за да знаеш дали коленото ти собира вода?
Најдобро се гледа на рентген.
Најчесто се чувствува болка при движење и е со оток.
За да видеш дали имаш оток на површинскиот слој на коленото ќе притиснеш со еден прст и доколку по отстранувањето на прстот се познава отпечаток кој бавно се враќа,значи има задржување на вода во тој дел.
 
П

Паган-др

Гостин
Не е нешто сериозно за да одам по лекари ама ме интересира.
Од време на време ке ме здоболи коленото кога одам т.е. кога стварам притисок на коленото. Некогаш левото некогаш десното. Дали е ова поради тоа што се извишувам сега или нешто друго е?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.473
Поени од реакции
7.756
Не е нешто сериозно за да одам по лекари ама ме интересира.
Од време на време ке ме здоболи коленото кога одам т.е. кога стварам притисок на коленото. Некогаш левото некогаш десното. Дали е ова поради тоа што се извишувам сега или нешто друго е?
Штом е од време на време и како што велиш после стварање на притисок не е ништо страшно т.е едноставно си го преоптеретил малку.
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
13
Поени од реакции
3
Не е нешто сериозно за да одам по лекари ама ме интересира.
Од време на време ке ме здоболи коленото кога одам т.е. кога стварам притисок на коленото. Некогаш левото некогаш десното. Дали е ова поради тоа што се извишувам сега или нешто друго е?
Пробај со наколенките на доктор Ливајн
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.366
Поени од реакции
25.096
Најдобро се гледа на рентген.
Најчесто се чувствува болка при движење и е со оток.
За да видеш дали имаш оток на површинскиот слој на коленото ќе притиснеш со еден прст и доколку по отстранувањето на прстот се познава отпечаток кој бавно се враќа,значи има задржување на вода во тој дел.
Неможам ни да ја исправам скроз ногава, имам болки кога ќе ја исправам. Да одам со обичен рентген ќе видат дали имам или не?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom