Дежурна Ординација! #2

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
Кардиолошки преглед најповеќе каде би препорачале од приватниве- Систина, Жан Митрев, Неуромедика. Мислам од аспект на експертиза, каде се најдобри докторите?@bijons
... тешко да се одговори, секој со своето искуство, а околината „народот“ најчесто дава некогаш и погрешни информации за „добри специјалисти“ така да може и да ти делуваат погрешно во твојата одлука, најчесто приватните болници функционираат „позади име на најдобар доктор“ ама тоа не значи дека истиот ќе те прегледа, често пати даваат информации за успешните лекувања, а за грешките па дури и фатални лесно некако ги прикриваат!
...инаку, Жан Митрев како експерт би бил мој избор...ама лично ТОЈ и никој друг од неговата болница!
@bijons Го разбирам @bijons
Прашањето ми беше што може да значи, дали има причина за грижи, бидејќи кај нормални луѓе според америчките стандарди треба да е под 0.05 ng/ml. 0.1-0.4 го сметаат за можни проблеми со срцето, додека вредност над 0.4 треба да биде суспектен акутен миокарден инфаркт. Дали увид од 0.3 ng/ml може да укажува дека има некаков хроничен срцев проблем?
...барем да дадеше линк каде прочита за америчките стандарди на тропонинот за „нормални луѓе“!
...развојот на испитувањата на Срцевите тропонини I (cTnI) и T (cTnT) со сè помали граници на откривање доведе до често сигнализирање за благо покачено ниво на тропонин кај пациенти со болка во градите и сомневање за акутни коронарни синдроми, нестабилна ангина и миокарден инфаркт на елевација на не-ST-сегмент, може да резултира од неисхемични механизми на повреда на миокардот (на пример, миокардитис, тешка срцева слабост, срцева контузија) за предвидување на корист од инвазивна, конзервативна стратегија или со еден збор пациенти кои имале барем една ваква животно загрозувачка еписода во врска со срцето и веќе со таква дијагноза за понатамошно „внимавање“ на нивната ситуација и самите вредности на тропонинот „како нормални“ за нив се на многу пониски од вредностите на тие што немале кардијален проблем и се „нормални луѓе“ ... и затоа заедничкиот комитет од Европското здружение за кардиологија и Американскиот колеџ за кардиологија (ESC / ACC) се собрале да формулираат дијагностички критериуми за МИ, земајќи го во предвид воведувањето на кардиоактивни тропонини токму такви при нивните клинички студии пониски од нормалната граница!
сега прашање....дали ти си таков пациент со болка во градите и сомневање за акутни коронарни синдроми, нестабилна ангина и миокарден инфаркт на елевација на не-ST-сегмент, миокардитис, тешка срцева слабост, срцева контузија?
 
Последно уредено:
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Здраво дечки,
Ме интересира дали може да се зголеми килажа со некакви суплементи, како на пример, протеин во прав, аминокиселини, или, пак, БЦАА што го има во ампули во зегин или со нешто сосема трето? Јадам се и сешто ама никако да се поправам.:(
 
Член од
2 април 2019
Мислења
7
Поени од реакции
0
Здравоо луѓее, после толку многуу испитувања конечно ми дадоа дијагноза pharyngitis acuta па тоа не било страшно за џабе сум се грижел, но сега приметив и друг симптом. Од левата страна на вратот малку под увото ми се појави како топче безболно е и се осеќа само на допир матичната ми кажа да не се грижам за тоа па доколку почне да се зголемува ке сме направеле дополнителни испитувања. Дали треба да бидам загрижен или тоа е само реакција од воспаленото грлоо
Молам за одговор
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Здравоо луѓее, после толку многуу испитувања конечно ми дадоа дијагноза pharyngitis acuta па тоа не било страшно за џабе сум се грижел, но сега приметив и друг симптом. Од левата страна на вратот малку под увото ми се појави како топче безболно е и се осеќа само на допир матичната ми кажа да не се грижам за тоа па доколку почне да се зголемува ке сме направеле дополнителни испитувања. Дали треба да бидам загрижен или тоа е само реакција од воспаленото грлоо
Молам за одговор
Реакција од фарингитот е, не треба ич да те загрижува. Да не се плашиш, може и подолго да стои, во некои случаи знае и со месеци да остане така. Тоа не е знак на ништо страшно, се’ додека не расте и не боли.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
Здраво луѓее, нов сум на форумов и да ви кажам искрено маката ме натера да ви пишам.Пред околу 2 недели ми се појавија некои чудни точки на грлото( некогаш се црвени и отечени а некогаш само мали ситни со розева боја скоро и да не се приметуваат) бев на матичен и таа ми кажа демек немало ништо сум измислувал па отидов и на второ мислење и ме пратија да ми земат брис од нос и грло, резултатите беа супер немав ништо. Сега треба да правам крвна слика за хелиобактер и нели онаа основна што ја викаат па земав јас да гуглам и ми искочија разни болести( карциноми неоплазми и слични страшни работи) е сеа дали е можно и ја да иам такво нешо или сепак е некоја обична алергија :/ И да се надополнам, немам никакви други симптоми, не ми се фаќа гласот и такви слични работи( само можеби ми е малку отечена жлездада под адемовото јаболко од десна страна)Искуства?
си напишал пост на 21 април 2019 спомнувајќи дека пред две недели од тој датум ти се појавиле вакви симптоми за кои бараш мислење, значи на почеток на април, а демек конечно ти ја одредиле денес 03.07.2019 и тоа „pharyngitis acuta“!?
Здравоо луѓее, после толку многуу испитувања конечно ми дадоа дијагноза pharyngitis acuta па тоа не било страшно за џабе сум се грижел, но сега приметив и друг симптом. Од левата страна на вратот малку под увото ми се појави како топче безболно е и се осеќа само на допир матичната ми кажа да не се грижам за тоа па доколку почне да се зголемува ке сме направеле дополнителни испитувања. Дали треба да бидам загрижен или тоа е само реакција од воспаленото грлоо Молам за одговор
...акутен фарангитис (pharyngitis acuta) секогаш се јавува поради некое воспаление на нос, грло, синуси, усна шуплина и крајници (тоа ти ништо немаш како симптом, ни тогаш ни сега!) при инфективни болести како последица од вируси (adenovirus, rinovirusi) си испитал нешто околу тоа? и бактериска инфекција (streptococcus, pneumococcus) што си укажал дека на брисот ти бил во ред, при акутен фарангитис се има покачена телесна температура (тоа немаш) отечена слузокожа и болки на таа локација, отечени крајници, загноени, обложено грло, јазик со бела скрама, за да се докаже се применува pharyngitis acuta kako orofaingoskopija, rinoskopija, дали тоа ти го направиле?

... дали е тоа реакција од воспалително грло? па ти тоа го имаш уште од април опишувајќи како топче позади увото на врат, а не пак реакција последица на воспалено грло како „акутно“ после колку? од почеток на април до денес, јули? цели три месеци??.... мислам ејјј, „поакутно“ не може да биде и тоа со стерилен брис без присуство на ниедна бактерија??!

Здравоо пред некое време ви пишав дека ми се појавија црвени топчиња на грлото( поточно слузницата) и бев на приватен орл кај Др Мери во тафталиџе, ми откри pharyngitis granularis и ми даде терапија (витамин Ц 1000мг и едно како пастил) но не ми помогна нешо многу Искуство некој да пробам со некоја др терапија?
... ете ти доказ дека предходно ти вопоставија дијагноза, ама не отиде до крај да се види од што е, а јас цел пост ти посветив и ти дадов насоки, ама изгледа те мрзеше дури да одговориш кои следни анализи си направил т.е. кои резултати си добил, да те потсетам КЛИК !



..факт е дека лимфната жлезда каде го опишуваш топчето, се создава како реакција при некоја бактериска или вирусна инфекција, не е бактериска според докажан твој стерилен брис, ама како вирусна не ти ја докажале, така да таа бариера на одбрана на имунолошкиот систем нешто ти го „руши“ а не ти е докажано ШТО !
 
Последно уредено:
Член од
2 април 2019
Мислења
7
Поени од реакции
0
си напишал пост на 21 април 2019 спомнувајќи дека пред две недели од тој датум ти се појавиле вакви симптоми за кои бараш мислење, значи на почеток на април, а демек конечно ти ја одредиле денес 03.07.2019 и тоа „pharyngitis acuta“!?

...акутен фарангитис (pharyngitis acuta) секогаш се јавува поради некое воспаление на нос, грло, синуси, усна шуплина и крајници (тоа ти ништо немаш како симптом, ни тогаш ни сега!) при инфективни болести како последица од вируси (adenovirus, rinovirusi) си испитал нешто околу тоа? и бактериска инфекција (streptococcus, pneumococcus) што си укажал дека на брисот ти бил во ред, при акутен фарангитис се има покачена телесна температура (тоа немаш) отечена слузокожа и болки на таа локација, отечени крајници, загноени, обложено грло, јазик со бела скрама, за да се докаже се применува pharyngitis acuta kako orofaingoskopija, rinoskopija, дали тоа ти го направиле?

... дали е тоа реакција од воспалително грло? па ти тоа го имаш уште од април опишувајќи како топче позади увото на врат, а не пак реакција последица на воспалено грло како „акутно“ после колку? од почеток на април до денес, јули? цели три месеци??.... мислам ејјј, „поакутно“ не може да биде и тоа со стерилен брис без присуство на ниедна бактерија??!


... ете ти доказ дека предходно ти вопоставија дијагноза, ама не отиде до крај да се види од што е, а јас цел пост ти посветив и ти дадов насоки, ама изгледа те мрзеше дури да одговориш кои следни анализи си направил т.е. кои резултати си добил, да те потсетам КЛИК !



..факт е дека лимфната жлезда каде го опишуваш топчето, се создава како реакција при некоја бактериска или вирусна инфекција, не е бактериска според докажан твој стерилен брис, ама како вирусна не ти ја докажале, така да таа бариера на одбрана на имунолошкиот систем нешто ти го „руши“ а не ти е докажано ШТО !
Sega ke pocnam skros od pocetok so nastanite, prvo me bolese grloto, se poglednav na ogledalo i imav mali topcinja na grloto, sledniot den otidov kaj maticnata taa mi kaza deka ne e niso strasno i deka ke pomine. Po cel mesec ne pomina i povtorno otidov napraviv bris brisot bese negativen i povtorno ne mi prepisa nisto,potoa primetiv zledzda pod ademovoto jabolko no podocna mi se izgubi, napraviv krvni analizi se bese vo red i ostavivme taka,potoa otidov kaj meri vo tavtalidze i po izvrsenite pregledi mi dade dijagnoza farinhitis granularis i me ostai so tableti pantenol i vitamin c od 1000 mg, ni od toa nemav podobruvanje tockite si stoea, povtorno bev kaj maticnata so izvestajot od dr meri i me prati vo jane sandanski, otidov tamu mi gi pregledaa sinusite, grloto, usite i nosot i povtorno se beshe vo red osven tockite na sluzicata i mi kaza deka mozebi e od alergija i taka mi napisa na izvestajot" otofarings i orofaingoskopija uredni" pricina alergiska reakcija kontrola po potreba i ne mi dadoa nikakvi lekovi, i pref nekoj den osetiv topce na dopir pod uvoto[DOUBLEPOST=1562171580][/DOUBLEPOST]Da ne zaboravam primeti i deka se sozdava premnogu slajm na grloto i deka toa go iritira grloto i zatoa se sozdavaat topcinjata, malku poteceni krajnici i jazikot od pozadi mi bil so bela boja
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
Sega ke pocnam skros od pocetok so nastanite, prvo me bolese grloto, se poglednav na ogledalo i imav mali topcinja na grloto, sledniot den otidov kaj maticnata taa mi kaza deka ne e niso strasno i deka ke pomine. Po cel mesec ne pomina i povtorno otidov napraviv bris brisot bese negativen i povtorno ne mi prepisa nisto,potoa primetiv zledzda pod ademovoto jabolko no podocna mi se izgubi, napraviv krvni analizi se bese vo red i ostavivme taka,potoa otidov kaj meri vo tavtalidze i po izvrsenite pregledi mi dade dijagnoza farinhitis granularis i me ostai so tableti pantenol i vitamin c od 1000 mg, ni od toa nemav podobruvanje tockite si stoea, povtorno bev kaj maticnata so izvestajot od dr meri i me prati vo jane sandanski, otidov tamu mi gi pregledaa sinusite, grloto, usite i nosot i povtorno se beshe vo red osven tockite na sluzicata i mi kaza deka mozebi e od alergija i taka mi napisa na izvestajot" otofarings i orofaingoskopija uredni" pricina alergiska reakcija kontrola po potreba i ne mi dadoa nikakvi lekovi, i pref nekoj den osetiv topce na dopir pod uvoto Da ne zaboravam primeti i deka se sozdava premnogu slajm na grloto i deka toa go iritira grloto i zatoa se sozdavaat topcinjata, malku poteceni krajnici i jazikot od pozadi mi bil so bela boja
... нормалните јазли се подвижни под кожата, оние кои се фиксни јазли, или се цврсто прицврстени на кожата или на подлабоките ткива често се нешто друго! ... лимфни јазли кои се дел од имунолошкиот систем и функции за борба против болести и инфекции и да речеме клетките и течностите што се борат против инфекцијата се акумулираат, лимфните јазли се зголемуваат до многу пати од нивната нормална големина и се развива лимфаденопатија во некое време ( присутно дури кај сите деца), бидејќи состојбата најчесто се јавува како одговор на инфекција од вирус, како што е инфекција на горниот респираторен систем ( бактериски не е кај тебе ни стрептокок ни стафилокок, а вирусно не си докажал),



доколку лимфните јазли нагло растат треба, нели, да се следат па да се превземат други мерки значи големината има голема улога за да не насочи што се случува, така да по правило зголемени до еден сантиметар не се сметаат за зголемен, туку све што е над 1cm треба со внимание да се следи и би требало истиот да се намали значително во рок од 4-6 недели, а помал уште од 1cm треба да биде во рок од 8-12 недели ( а не како кај тебе цели три месеци, жариште највероватно уште е активно) инаку да спомнеме дека ризични зголемени јазли се оние поголеми од 3 cm ...



кај тебе после три месеци со се уште малку потечени јазли мора „да се види“ диференцијална крвна слика и седиментација (велиш нормални се) точкастите промени се уште ги имаш? понекогаш и посета на стоматолог за преглед на забите не би било лоша идеја доколку ги имаш тие топчиња во близината на вилицата!
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Sega ke pocnam skros od pocetok so nastanite, prvo me bolese grloto, se poglednav na ogledalo i imav mali topcinja na grloto, sledniot den otidov kaj maticnata taa mi kaza deka ne e niso strasno i deka ke pomine. Po cel mesec ne pomina i povtorno otidov napraviv bris brisot bese negativen i povtorno ne mi prepisa nisto,potoa primetiv zledzda pod ademovoto jabolko no podocna mi se izgubi, napraviv krvni analizi se bese vo red i ostavivme taka,potoa otidov kaj meri vo tavtalidze i po izvrsenite pregledi mi dade dijagnoza farinhitis granularis i me ostai so tableti pantenol i vitamin c od 1000 mg, ni od toa nemav podobruvanje tockite si stoea, povtorno bev kaj maticnata so izvestajot od dr meri i me prati vo jane sandanski, otidov tamu mi gi pregledaa sinusite, grloto, usite i nosot i povtorno se beshe vo red osven tockite na sluzicata i mi kaza deka mozebi e od alergija i taka mi napisa na izvestajot" otofarings i orofaingoskopija uredni" pricina alergiska reakcija kontrola po potreba i ne mi dadoa nikakvi lekovi, i pref nekoj den osetiv topce na dopir pod uvoto[DOUBLEPOST=1562171580][/DOUBLEPOST]Da ne zaboravam primeti i deka se sozdava premnogu slajm na grloto i deka toa go iritira grloto i zatoa se sozdavaat topcinjata, malku poteceni krajnici i jazikot od pozadi mi bil so bela boja
Тие бели точки случајно да не е Кандида настаната како резултат на ослабнат имунитет?
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Imam problem so sinusi ,koga lezam na leva strana mi se zatvara leviot kanal i od taa strana ne mozam da disam ,koga ke se svrtam i legnam na desna strana po kratko vreme se otvara leviot kanal i pocnuva da se zatvara desniot kanal od nosot i od taa strana ne mozam da disam i ne mozam da zaspijam i mirno da spijam poradi potesko disenje preku nosot plus imam i bolka pomegu ocite vo predelot na sinusite.
Dali nekoj imal isti simptomi i kako ste go resile ovoj problem kako da se izlecam na koj nacin?
 
Член од
13 декември 2018
Мислења
5
Поени од реакции
3
Еее момци би ве замолил за помош, ова прв пат ми се има случено, иначе досега сум немал сексуална активност(still virgin), после мастурбирање отидов у вц да мојрам, и при мокрење многу ме печеше, еве денеска два пати мокрев откако мастурбирав и два пати ме печечеше, има некој слично искуство или да помогне некој некако?[DOUBLEPOST=1562300124][/DOUBLEPOST]Да напоменам, бев да се туширам после тоа и откако ставив шампон и при бањање ме печеше
 
Последно уредено од модератор:

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Еее момци би ве замолил за помош, ова прв пат ми се има случено, иначе досега сум немал сексуална активност(still virgin), после мастурбирање отидов у вц да мојрам, и при мокрење многу ме печеше, еве денеска два пати мокрев откако мастурбирав и два пати ме печечеше, има некој слично искуство или да помогне некој некако?[DOUBLEPOST=1562300124][/DOUBLEPOST]Да напоменам, бев да се туширам после тоа и откако ставив шампон и при бањање ме печеше
Мокри па мастурбирај а не обратно.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Еее момци би ве замолил за помош, ова прв пат ми се има случено, иначе досега сум немал сексуална активност(still virgin), после мастурбирање отидов у вц да мојрам, и при мокрење многу ме печеше, еве денеска два пати мокрев откако мастурбирав и два пати ме печечеше, има некој слично искуство или да помогне некој некако?

Да напоменам, бев да се туширам после тоа и откако ставив шампон и при бањање ме печеше
Најверојатно е уринарна инфекција, но за да бидеш 100% сигурен однеси утринска урина на лабораториска анализа за да добиеш точна дијагноза.

Доколку лабораториската анализа потврди дека е уринарна инфекција, ќе треба матичниот лекар да ти напише рецепти за антибиотици од типот на Нифуран и слични.

Вообичаено терапијата трае 2 недели, но понекогаш и подолго, а резултатите од истата стануваат видливи веќе првиот или вториот ден.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.943
Поени од реакции
6.117
/\
Moze i caj od Brusnica da pies ili Uvin caj.
 
Член од
13 декември 2018
Мислења
5
Поени од реакции
3
Фала ви момци на позитивно наклонетите одговори, посетив уролог уште сабајле рано, тоа што ме пече да ти било од шампон, ми даде еден гел за мачкање, веќе сум подобар.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
Posle operacija od Fimoza kolku vreme treba da pomine za da moze da se mastrubira ( drka ) :drk: i da se ima odnosi ( sex ) :sekcza: ? ? ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom