Дежурна Ординација! #2

Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.698
Поени од реакции
5.742
...не би рекла, напротив ништо не му направија т.е. никаква терапија со никаква дијагноза кога бил во амбулантата на Брза помош, а за термин, ете сам пишал!
Brza Pomosh i urgenten centar se razlicna rabota.
Автоматски споено мислење:

Бев таму и од таму пак ме вратија кај матичниот..сега мора сам дс правам термини за сегде кај што сакам да идам и испитам, некој ми велат да не се зрачам магнетна не верувале дека е нешто со главата.
Pojdi utre vecer i rechi im deka se ti se mati pred oci i deka imash vrtoglavica i treba malce da naprajsh dozhivljaj.
Vo koj grad si ?
 
Член од
22 октомври 2017
Мислења
47
Поени од реакции
10
Brza Pomosh i urgenten centar se razlicna rabota.
Автоматски споено мислење:


Pojdi utre vecer i rechi im deka se ti se mati pred oci i deka imash vrtoglavica i treba malce da naprajsh dozhivljaj.
Vo koj grad si ?
Minhen
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.698
Поени од реакции
5.742
...ееее знаеме де, ами зш не го однеле на ургентен кога чоекот мака имал голема?
E shto da ti recam, pojma nemam zoshto.
Автоматски споено мислење:

Pred se Matichniot lekar neka ti organizira, ili neka te prati na ispituvanje ili Notfall Aufnahme.
Imash lista od site Notfall Aufnahme vo München
 
Член од
22 октомври 2017
Мислења
47
Поени од реакции
10
E shto da ti recam, pojma nemam zoshto.
Автоматски споено мислење:


Pred se Matichniot lekar neka ti organizira, ili neka te prati na ispituvanje ili Notfall Aufnahme.
Imash lista od site Notfall Aufnahme vo München
Таму и бев ме земаја од дома вртев на 112.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.647
Поени од реакции
34.852
@Kadaif, што ќе кажеш за германското здравство сега зш не коментираш за проблемов на членов да помогнеш да го насочиш? :(
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.313
Поени од реакции
7.300
@Kadaif, што ќе кажеш за германското здравство сега зш не коментираш за проблемов на членов да помогнеш да го насочиш? :(
Што не ти е јасно за германското здравство. Тие коментарите ти се типичен пример за first world problems.

Што да се коментира тука?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.647
Поени од реакции
34.852
Што не ти е јасно за германското здравство. Тие коментарите ти се типичен пример за first world problems.
Што да се коментира тука?
...офкорс ис де фирст ворлд проблемс, мене ми е јасно за германското здравство, но ти го правеше идеално за време на пандемијата, па еве сега нема турканици и недостиг на болнички места, каде се вистинските здравствени услуги или само види го пациентот и пушти го дома без никаква терапија, а тој дојден со Брза помош во акутна фаза на некое пореметување, а испитувањата по закажување со термини, нормално ако преживее да дочека и дијагноза!

...што не напиша два три збора на членот што има мака, нели не ти е жал што е во таква ситуација што не напиша твое мислење за негова состојба таква онаква овде, нели си медицинско лица или не си емотивно заинтересиран за нашите во дијаспора?
 
Член од
22 октомври 2017
Мислења
47
Поени од реакции
10
Да си направиш ехо на абдомен и подетално испитување на црниот дроб.
Pravev pred mesec ipol sve okej rekoa, i deka malku mi e zamasten crniot drob valjda od ishranata sto samo mc donalds i suva hrana alkohol cigari ne konzumiram voopsto
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.313
Поени од реакции
7.300
...офкорс ис де фирст ворлд проблемс, мене ми е јасно за германското здравство, но ти го правеше идеално за време на пандемијата, па еве сега нема турканици и недостиг на болнички места, каде се вистинските здравствени услуги или само види го пациентот и пушти го дома без никаква терапија, а тој дојден со Брза помош во акутна фаза на некое пореметување, а испитувањата по закажување со термини, нормално ако преживее да дочека и дијагноза!

...што не напиша два три збора на членот што има мака, нели не ти е жал што е во таква ситуација што не напиша твое мислење за негова состојба таква онаква овде, нели си медицинско лица или не си емотивно заинтересиран за нашите во дијаспора?
Повелете, сркајте.:coffee:
 
Член од
27 февруари 2024
Мислења
2
Поени од реакции
0
Napisano vo vtornik, sega citam.
Ja dvizis dlankata, ispolnuvas celosna pronacija i supinacija? Prstite vo site pravci se dvizat, so normalni rotacii? Dokoku da ,,dobro e,,. Vo sprotivno hitno na klinika!
Plikovi se busat! Imas izgorenica od vtor stepen //definicija ,,vrel zejtin,,//, malku macno no ke pomine.
Kratko objasnuvanje, probusi gi plikovite //so sterilna igla, kupi od apteka igla za spric!// koga ke stanat dovolno ,,zreli,, t.e. meki, potoa vnimatelno obraboti ja kozata t.e. otstrani ja ,,nekroziranata,, i stigni do zdrava //dokolku ,,ne mozes,, da go storis istoto, odi na plastika da obrabotat//. Mackaj na rana ,,zolta mast,, t.e. onaa koja ima kortiko vo sostav. Hidrociklin kako primer. Ne ,,gubi vreme,, so Dermazin i slicni, nema da pomognat vo tvojot slucaj.
Prevrska za po doma ne //neka ,,disi,, ranata//, za nadvor isklucivo labava prevrska so vazelinska gaza. Se sto e zafateno t.e. izgoreno ke se izlupi ,,kako banana,, i ke se regenerira. Dokolku ima nesto nejasno vo procesot na zazdravuvanje, poveli so prasanje.
Докторе ја движам раката уште од кога се изгорев во сите правци, тоа беше првото што ме прашаа во брза помош. Бев кај хирург на преглед и напатсвијата за што да правам беа идентични со Вашите. Ги бушев пликовите и ја тргав кожата секој ден а раните ги мачкав со хидроциклин и хлоранфеникол како каде колку беше длабоко.
Само имам едно прашање за сегашната состојба што е многу добра за разлика како беше. Многу брзо ми се формира нова нежна кожа но сега со што да се мачкам?
Ви испраќам фотографија во прилог
 

Attachments

Член од
28 ноември 2022
Мислења
229
Поени од реакции
339
Бев кај хирург на преглед и напатсвијата за што да правам беа идентични со Вашите. Ги бушев пликовите и ја тргав кожата секој ден а раните ги мачкав со хидроциклин и хлоранфеникол како каде колку беше длабоко.
Toa jas ili sekoj moj kolega istoto kje ti go kaze. Bidejki ,,toa e toa,, vo medicinata. Sega tolku so antibiotski masti //,,ranite,, se gleda deka bile aktivni, no toa sega e minato//.
Докторе ја движам раката уште од кога се изгорев во сите правци, тоа беше првото што ме прашаа во брза помош.
Само имам едно прашање за сегашната состојба што е многу добра за разлика како беше. Многу брзо ми се формира нова нежна кожа но сега со што да се мачкам?
Ви испраќам фотографија во прилог
Nema nisto ,,pominalo,,. Ke se ,,lusti,, uste ,,od okolu,, na ona vekje izlustenoto t.e. se sto bilo okolno i poblago zafateno.
Koristi kremi na baza na pantenol, hrani ja kozata se do celosna regeneracija //nema vremensko ogranicuvanje na nivna upotreba//. Spored slikata nema da ti ostane luzna, opsto gledano ,,odlicno si pominal,,.
Sreka tvoja sto ,,normalno ja dvizis shakata,, celosno funkcionalno. Lice, shaka i stopalo se extremno RIZICNI pri izgorenici od vtor i tret stepen!
Sekoe dobro
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.647
Поени од реакции
34.852
но сега со што да се мачкам?
jekoderm-mast-25g.jpg

... Јекодерм маст содржи рибино масло кое е богато со витамин А неопходен за правилно формирање на епидермот, ги олеснува и забрзува процесите на регенерација на иритирана и кожа оштетена од топлотни и хемиски агенси, на сува перутава кожа ги обезбедува неопходните хранливи материи давајќи мазност и сјај и ја зголемува еластичноста.
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.397
Поени од реакции
21.954
Имам надворешни хемороиди, пред 4 години ми беше големо доктор го пресече и истиска, од тогаш користам Аварикон немав проблеми сега пак се појавува тие два дена. Некоја друга маст да препорача некој од кој што бил задоволен?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom