Дежурна Ординација! #2

Schmetterling ʚїɞ

Ein Leben ohne dich ist wie eine Reise ohne Ziel.
Член од
14 февруари 2024
Мислења
75
Поени од реакции
162
Не зачитав баш детално, може пишува погоре, тироидната како ти е? Многу од состојбите што ги прочитав погоре може да се резултат од неправилна работа на жлездата. Ако немаш направено ехо и хормони, провери си. Прочитав и статини, би ти рекла да не си играш со тоа, терапијата е доживотна, почнеш и толку, затоа барај природни алтернативи за намалување на маснотиите. Многу физичка активност, здрава храна, чаеви за таа намена (Силимарин), здрав сон.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.303
Поени од реакции
6.746
...тој не може со овошје и зеленчук да ослабне, подобро со парче месо без леб, после 17ч ништо јадење, а се друго колку ќе има активност толку да изеде, ако нема активност нема јадење само вода пиење!

...треба и да скрати една доза од лекот, ако најчесто притисокот навечер се покачува тогаш едната доза навечер накај 18ч да се испие, ако притисокот се покачува најчесто насабајле, тогаш една таблета насабајле, а навечер да не се пие, еден период да се види како ќе се одвива!
Vo toa e i fintata!
Kako shto pishav , minerali i vitamini ama bez jaglenhidrati i energija.
So toa ce go natera organizmot da pochni da troshi rezervi . Se razbira se so merka i podednakvo rasporedeni.

A i idejava so shtitnata zhlezda e odlichna i bi mu preporachal vednash da si ja proveri. Nekolku ml krv kaj matichniot lekar i pola saat chekanje na rezultatot.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.451
Поени од реакции
36.009
може да се резултат од неправилна работа на жлездата. Ако немаш направено ехо и хормони, провери си.
...кај мажите многу поретко се јавува проблеми со штитна жлезда за разлика кај жените кај која секоја втора се наоѓа во субклиничка или хипотиреоидна фаза, а кога веќе се јавува најчесто се со хипертиреоза со присутна тахикардија и со напротив слабеење на организмот и колку да јаде, но како предлагаш секоја лабораториска анализа е пожелна.
Прочитав и статини, би ти рекла да не си играш со тоа, терапијата е доживотна, почнеш и толку,
...а зошто би било доживотна? можеби поради здравствената ситуација на пациентот со кардио циркулативен проблем затоа што денес би била единствена оправдана индикација за статини , денес веќе поретко се дава статини или било што за покачен холестерол, ако се добри лекари кои следат најнови сознанија иако низ нашите ординации турбо се препишува и кој тоа го нормализирал холестеролот со статини да ми е знати затоа и од таму ,,доживотно ќе се пие''
(Силимарин)
...магарешкиот трн не би вршел работа како фосфолипидите на Есенцијале форте за јетрените клетки.

П.С.
ова го цитирав твојот коментар да се надоврзам со мое мислење и значи дека не даваш добар предлог.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
776
Поени од реакции
403
Јас за тироидна му пишав и уште на почеток да испита...
А ако ти е толку страв од несакани ефекти за почеток и нема толку потреба од лекови но сепак осеќате дека нешто ви треба
Може да пробате со
PCKS9
Или со ezetimbe кој има многу помалку несакани ефекти за разлика од статини и PCKS9.

Но тоа само содоктор.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.560
Поени од реакции
7.945
Јас за тироидна му пишав и уште на почеток да испита...
А ако ти е толку страв од несакани ефекти за почеток и нема толку потреба од лекови но сепак осеќате дека нешто ви треба
Може да пробате со
PCKS9
Или со ezetimbe кој има многу помалку несакани ефекти за разлика од статини и PCKS9.

Но тоа само содоктор.
Колку кошта PCSK9 инхибитор во МК? Чисто сумљам дека фондот го плаќа.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
776
Поени од реакции
403
Колку кошта PCSK9 инхибитор во МК? Чисто сумљам дека фондот го плаќа.
Ако разбрав добро дечкото живее во Германија....и таму бил на доктор....

Ова му го посочив дека изгледа е преплашен од тие лекови и статини.

Па овие како помалце штетни, ако веќе мора а и ако не е се толку високи мастите може да проба ezetimbe наместо до статини.

Сепак што ке му кажи докторот таму најверојатно тоа е најдобро него.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.560
Поени од реакции
7.945
Ако разбрав добро дечкото живее во Германија....и таму бил на доктор....

Ова му го посочив дека изгледа е преплашен од тие лекови и статини.

Па овие како помалце штетни, ако веќе мора а и ако не е се толку високи мастите може да проба ezetimbe наместо до статини.

Сепак што ке му кажи докторот таму најверојатно тоа е најдобро него.
Не оди така лесно препишувањето на PCSK 9 инхибитор пошто тој така сакал или му кажал некој на форум. Годишна терапија кошта од 10 000 до 15 000 евра.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
776
Поени од реакции
403
Не оди така лесно препишувањето на PCSK 9 инхибитор пошто тој така сакал или му кажал некој на форум. Годишна терапија кошта од 10 000 до 15 000 евра.
Знам дека е дека се скапи...но ето во Германија можда некако се подобри условите па затоа посочив.

Додека Ezetimibe мислам има по прифатлива односно цената е слична како и со другите статини.

Само што ezetimbe најчесто се користи како додаток на статините и добро оди во синергија како помош на статините.

Но бидејќи во неговиот случај има само малку повишен холестерол за кој можда статин би бил премногу можда може да
има полезен ефект баш од ezetimbe.

Инаку ezetimbe е одличен избор за луѓе што не може да ги поднесат негативните ефекти од статините,и тоа му е една од главните предности.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.303
Поени од реакции
6.746
Znachi,
Po sekoja cena tie dve vrejchi cimento da gi simni i da mu olesni pred se na srceto i crniot drob.
Da proveri shtitna zhlezda i
Da pochni zdrav zhivot.

Posle ova definitivno ce ima 120 so 80 pritisok.

Ako mu e mil zhivotot ce zapni i malce, magareshki inaet i pomalce izgovori baranje i za 3-6 meseci ce go zbira vo Farmerki 32 brojka i che bidi mnogu posrejchen od toa shto e sega.
 

Schmetterling ʚїɞ

Ein Leben ohne dich ist wie eine Reise ohne Ziel.
Член од
14 февруари 2024
Мислења
75
Поени од реакции
162
П.С.
ова го цитирав твојот коментар да се надоврзам со мое мислење и значи дека не даваш добар предлог.
Сите овде даваат предлози со цел да му се помогне на дечкото, никој не даде точна дијагноза, зошто баш мојот предлог не е добар? :unsure:
Точно дека тироидната многу поретко заболува кај мажите, но симптомите се исто така и типични за проблеми со истата, па една проверка, не е на одмет.
За статините, си кажувам од лично искуство. Во Германија матичната за минимално покачен холестерол ми ги препиша, па кај специјалист кога отидов, ќе се шлогираше, ми ги прекина веднаш со објаснување дека тоа е доживотна терапија и кај млади се препишува кога сите други алтернативи се исцрпени.
За Силимаринот, чисто како предлог, нека биде и друг препарат, подобра опција од статини во секој случај.

Него, зошто мојот предлог е лош, тоа ме интересира, или само одредени членови имаат ексклузивно право да коментираат на темава? Ние, обичните смртници, не сме паталци или како?!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.451
Поени од реакции
36.009
Сите овде даваат предлози со цел да му се помогне на дечкото, никој не даде точна дијагноза, зошто баш мојот предлог не е добар? :unsure:
Точно дека тироидната многу поретко заболува кај мажите, но симптомите се исто така и типични за проблеми со истата, па една проверка, не е на одмет.
За статините, си кажувам од лично искуство. Во Германија матичната за минимално покачен холестерол ми ги препиша, па кај специјалист кога отидов, ќе се шлогираше, ми ги прекина веднаш со објаснување дека тоа е доживотна терапија и кај млади се препишува кога сите други алтернативи се исцрпени.
За Силимаринот, чисто како предлог, нека биде и друг препарат, подобра опција од статини во секој случај.

Него, зошто мојот предлог е лош, тоа ме интересира, или само одредени членови имаат ексклузивно право да коментираат на темава? Ние, обичните смртници, не сме паталци или како?!
...не напишав добро, пиши бриши за пократко и испадна без веза мојот текст, „тоа не значи дека не даваш добар коментар“ така требаше да биде напишано! извини за недоразбирањето! :backa:
Во Германија матичната за минимално покачен холестерол ми ги препиша, па кај специјалист кога отидов, ќе се шлогираше,
...а дали твојата матична и специјалистот се автохтони или не си приметила!?
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
776
Поени од реакции
403
Искрено во што болници одите во Германија вака по вашиве прашања ситуацијата изгледа полоша него во МК.
Или одите во некој ептен бателени болници
Па таму одма би требало да знаат што како....ем по образовани, ем понапредна опрема.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.303
Поени од реакции
6.746
Искрено во што болници одите во Германија вака по вашиве прашања ситуацијата изгледа полоша него во МК.
Или одите во некој ептен бателени болници
Па таму одма би требало да знаат што како....ем по образовани, ем понапредна опрема.
Ne znam za drugive ama jas kaj shto odam do sega ne napravile ni najmala greshka. I dodeka ne me pretresat do glava do petici ne me pushtale doma.
A da, i opremata sama ne raboti, i vo germanija ima nedostatok na lekari ili vo Prishtin obrazovani
 

Schmetterling ʚїɞ

Ein Leben ohne dich ist wie eine Reise ohne Ziel.
Член од
14 февруари 2024
Мислења
75
Поени од реакции
162
...не напишав добро, пиши бриши за пократко и испадна без веза мојот текст, „тоа не значи дека не даваш добар коментар“ така требаше да биде напишано! извини за недоразбирањето! :backa:
Охх, океј, извинувањето е прифатено :oops::love:

...а дали твојата матична и специјалистот се автохтони или не си приметила!?
Да, се.
Автоматски споено мислење:

Искрено во што болници одите во Германија вака по вашиве прашања ситуацијата изгледа полоша него во МК.
Или одите во некој ептен бателени болници
Па таму одма би требало да знаат што како....ем по образовани, ем понапредна опрема.
Матичните лекари во Германија... зависи на каков ќе налеташ.
На клиниките е друга приказна, потешко се доаѓа таму но кога ќе се дојде од мајчиното млеко па натаму ќе ти испитаат. Општо, освен со матичната која ја избрав во време на Корона колку само за да имам доктор, фала Богу, не сум имала лошо искуство до сега, напротив. За условите, опремата, па и стручноста, од Македонија е светлосни години понапред.
Инаку, моментално сум во Мк, за жал ситуацијата е таква па морав сите клиники да ги прошетам со татко ми последниве неколку недели, очајот и фрустрациите ми се пуштени на најјако, но тоа е што е.
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.560
Поени од реакции
7.945
Искрено во што болници одите во Германија вака по вашиве прашања ситуацијата изгледа полоша него во МК.
Или одите во некој ептен бателени болници
Па таму одма би требало да знаат што како....ем по образовани, ем понапредна опрема.
Што не ти е јасно? Конфузен си.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom