Дежурна Ординација! #2

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Е тоа е,уместо да ти лупнат еден бан перманентен па да ги умараш на фемина од не знам кој по ред профил отворен,ке си спамаш у здравје на кајгана
За што да ми лупнат бе перманенетен бан, лупнат еден у мозок???
кој те замара тебе, едноставно не ме читај и толку и пиј се што ке ти кажат....ај не ме цитирај, помисли дека не постојам на форумов....:tapp:
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
За што да ми лупнат бе перманенетен бан, лупнат еден у мозок???
кој те замара тебе, едноставно не ме читај и толку и пиј се што ке ти кажат....ај не ме цитирај, помисли дека не постојам на форумов....:tapp:
Да да тетке,никој не знае дека спамаш у здравје за инат дека другата тетка не е модераторка,ич не си глупа ти
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Да да тетке,никој не знае дека спамаш у здравје за инат дека другата тетка не е модераторка,ич не си глупа
Така е, глупа не сум...а за тоа што мислиш дека ова има врска со @Psyside тогаш ти си ретко глупав човек.
Па самиот он има пишано да се внимава со пиење на ефедролот....и што пишав јас лошо за ти да скокаш и се смееш ко скинат??
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Така е, глупа не сум...а за тоа што мислиш дека ова има врска со @Psyside тогаш ти си ретко глупав човек.
Па самиот он има пишано да се внимава со пиење на ефедролот....и што пишав јас лошо за ти да скокаш и се смееш ко скинат??
Така де,ич не си глупа и ја тоа викам
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.820
Иди во играчница и не ометај.
...види, ако си моментално модератор на овој подфорум, тоа не значи дека си одреден така да се однесуваш токму кон докажано медицинско лице, твојата професија не е поврзана со ,,медицина,, затоа што немаш такво образование.

...да му кажеш на медицинско лице во тема ,,здравје,, иди во ,,играчница,, не знам колку ти сечи посебно што членот не е на твое ниво, нит па твоја генерација, а тој премногу културен да ти возврати, па да ти каже тебе со иста мера, ,,ај иди продавај суплементи по други форуми,,, онака цела кошница од све и свешто како што препорачуваш тука да се пие наеднаш све и свашта, а не си медицинско лице, па најмалку лекар, па не е на одмет малку почитување токму во подфорумот каде модерираш, тоа не значи дека имаш појма од медицина туку едноставно те поставија, нека не те удира тоа во глава дека е тоа диплома за знаење, ако си модератор тука.
ефридол (не повеќе од неколку дена)
efridol1.jpg

цитирам:

Предупредувања

Лековите како што е EFRIDOL можат да бидат поврзани со извесно зголемување на ризикот од срцев удар (миокарден инфаркт) или мозочен удар. Секој ризик е поголем при повисоки дози и подолготраен третман. Немојте да ги прекорачите препорачаната доза и препорачаното времетраење на третманот.

Ако имате проблеми со срцето, ако сте имале мозочен удар или ако мислите дека кај Вас постои ризик од вакви состојби (на пр. ако имате висок крвен притисок, дијабетес или висок холестерол или ако пушите) треба за третманот да поразговарате со Вашиот лекар.

Ако за време на третманот добиете тешка алергиска реакција, престанете да го земате EFRIDOL и известете го Вашиот лекар штом се појават исипи по кожата, лезии на меките меките ткива (мукозните мембрани) или било кој знак на алергија.

Веднаш престанете да го земате EFRIDOL ако добиете крварење (црни столици) или улкуси во дигестивниот тракт (кои предизвикуваат болка).

Бидете особено претпазливи со EFRIDOL

Ако за време на третманот со нимесулид добиете симптоми кои сугерираат на оштетување на црниот дроб, веднаш престанете да земате нимесулид и информирајте го Вашиот лекар. Симптоми кои укажуваат на оштетување на црниот дроб се: губење на апетит, гадење, повраќање, абдоминална болка, постојан замор и темна урина.

Ако страдате од пептичен улкус, крварење во желудникот или во цревата или од инфламаторна болест на цревата, како што е улцеративен колитис или Кронова болест, морате за ова да го информирате Вашиот лекар пред да почнете да земате EFRIDOL.

Ако за време на третманот со EFRIDOL се појават треска и/или симптоми на грип (болки по целото тело, чувство на нелагодност, треска), престанете да го земате лекот и информирајте го за ова Вашиот лекар.

Ако имате умерено заболување на срцето, висок крвен притисок, проблеми со бубрезите или со циркулацијата известете го за ова Вашиот лекар пред да почнете да земате EFRIDOL.

Efridol (nimesulide)
Состав
1 еднодозна ќесичка со гранули содржи: нимесулид . . .100 mg
Начин на издавање
Лекот може да се издава само со лекарски рецепт (Р).

...
прашање @Psyside дали ти си лекар што го препорачуваш лекот Efridol, па другите членови што пишуваат свое мислење (само емоекспресија ти поставил) значи да ,,идат во играчница,,? :toe:
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
...види, ако си моментално модератор на овој подфорум, тоа не значи дека си одреден така да се однесуваш токму кон докажано медицинско лице, твојата професија не е поврзана со ,,медицина,, затоа што немаш такво образование.

...да му кажеш на медицинско лице во тема ,,здравје,, иди во ,,играчница,, не знам колку ти сечи посебно што членот не е на твое ниво, нит па твоја генерација, а тој премногу културен да ти возврати, па да ти каже тебе со иста мера, ,,ај иди продавај суплементи по други форуми,,, онака цела кошница од све и свешто како што препорачуваш тука да се пие наеднаш све и свашта, а не си медицинско лице, па најмалку лекар, па не е на одмет малку почитување токму во подфорумот каде модерираш, тоа не значи дека имаш појма од медицина туку едноставно те поставија, нека не те удира тоа во глава дека е тоа диплома за знаење, ако си модератор тука.


Прегледај го приврзокот 336017

цитирам:

Предупредувања

Лековите како што е EFRIDOL можат да бидат поврзани со извесно зголемување на ризикот од срцев удар (миокарден инфаркт) или мозочен удар. Секој ризик е поголем при повисоки дози и подолготраен третман. Немојте да ги прекорачите препорачаната доза и препорачаното времетраење на третманот.

Ако имате проблеми со срцето, ако сте имале мозочен удар или ако мислите дека кај Вас постои ризик од вакви состојби (на пр. ако имате висок крвен притисок, дијабетес или висок холестерол или ако пушите) треба за третманот да поразговарате со Вашиот лекар.

Ако за време на третманот добиете тешка алергиска реакција, престанете да го земате EFRIDOL и известете го Вашиот лекар штом се појават исипи по кожата, лезии на меките меките ткива (мукозните мембрани) или било кој знак на алергија.

Веднаш престанете да го земате EFRIDOL ако добиете крварење (црни столици) или улкуси во дигестивниот тракт (кои предизвикуваат болка).

Бидете особено претпазливи со EFRIDOL

Ако за време на третманот со нимесулид добиете симптоми кои сугерираат на оштетување на црниот дроб, веднаш престанете да земате нимесулид и информирајте го Вашиот лекар. Симптоми кои укажуваат на оштетување на црниот дроб се: губење на апетит, гадење, повраќање, абдоминална болка, постојан замор и темна урина.

Ако страдате од пептичен улкус, крварење во желудникот или во цревата или од инфламаторна болест на цревата, како што е улцеративен колитис или Кронова болест, морате за ова да го информирате Вашиот лекар пред да почнете да земате EFRIDOL.

Ако за време на третманот со EFRIDOL се појават треска и/или симптоми на грип (болки по целото тело, чувство на нелагодност, треска), престанете да го земате лекот и информирајте го за ова Вашиот лекар.

Ако имате умерено заболување на срцето, висок крвен притисок, проблеми со бубрезите или со циркулацијата известете го за ова Вашиот лекар пред да почнете да земате EFRIDOL.

Efridol (nimesulide)
Состав
1 еднодозна ќесичка со гранули содржи: нимесулид . . .100 mg
Начин на издавање
Лекот може да се издава само со лекарски рецепт (Р).

...
прашање @Psyside дали ти си лекар што го препорачуваш лекот Efridol, па другите членови што пишуваат свое мислење (само емоекспресија ти поставил) значи да ,,идат во играчница,,? :toe:
И што? Упатството за употреба од нет копи пејст си го постирала и тоа тебе те прави докторка? Мене ми ги препиша медицинско лице и тоа доктор да ги пијам цела недела поради силни главоболки од вратна спондилоза.Како си ти тоа "докажано мединско лице" освен ако ја одржаш хигиената во собата на сестрите у војна болница со топлата заедно па сматраш дека си медицинско лице
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
,,, dosta so prepukuvanja,,,od ovoa chlenovite nemaat nikakva polza,,, (y)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Прегледај го приврзокот 336031
...благодарам за одговорот, сега да му се извиниш на членот што го отера во играчница, па да продолжиме со медицински совети!
Сфаќаш ли дека без разлика каква титула би имала на форумов, дека ништо нема да смени?

Знам дека се јадеш жива што не си модератор, болна падна, кршиш прсти, огромни постови, ад хоминем и што уште не, воедно постови кои буквално 95% од членовите само ги скролаат или си им на игнор.

Повели сега со некој "медицински" совет, тарот, 10 на слики, а може и да го прашаш членот каков знак е во хороскоп па да му гледаш на кафе после. А сега она што требаше да го направам одамна, на игнор и ти и докторот што лечи пациенти со свинска маст.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.820
И што? Упатството за употреба од нет копи пејст си го постирала и тоа тебе те прави докторка?
... филтрирај кога завземаш став и биди правичен,
јас не бркам членови кога дават свое мислење конкретно на подтемава без разлика што се како се, ако според мене нешто грешат ќе го напишам со аргументи тоа што мислам дека грешат, ако јас нешто грешам нека повелат нека ме исправат со пишани аргументи, а не само сувопарно да напишат „јас знам“ , „така е“ и готово,
а одозгора не се однесувам безобразно „ај иди во фудбал“ или „играчница“ како што се однесува токму дотичниот модератор што погрешно си ја разбира улогата за модератор, да модерира подфорум Здравје е едно, а да знае околу здравјето односно да биде медицинско лице, односно да заврши медицински факултет е сосема друго!

...подфорумов и подтемиве не се за терање сеир, па сега ќе правдаме секакво однесување, ако ти го оправдуваш, тогаш немој да се жалиш кога ќе бараш здравствена помош да се не однесуваат несоодветно со тебе како и што се однесуваат несоодветно и тука, нели? здравјето и тука и таму е исто, ако овде погрешно се пие нешто, лесно се стигнува во реалност и во болница,

... би рекла на ист начин како се надоврзуваш со коментари токму сега неповикан, не те прави тебе адвокат!:toe:
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
У некои земји е забранет,поентата е дека друга е позадината на тетките.Од неколку дена како што беше препораката си го свртеа као тоа значело 5 дена и си почнаа како што знаат,а се тоа зашто не можат да се помират дека бијонс е недозреана за годините и никогаш нема модераторка да биде
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
У некои земји е забранет,поентата е дека друга е позадината на тетките.Од неколку дена како што беше препораката си го свртеа као тоа значело 5 дена и си почнаа како што знаат,а се тоа зашто не можат да се помират дека бијонс е недозреана за годините и никогаш нема модераторка да биде
Доста тропаш бе, Бјонс одби понуда да биде модератор...на моја жалост.
Ај пукни сега.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Доста тропаш бе, Бјонс одби понуда да биде модератор...на моја жалост.
Ај пукни сега.
Зашто да пукнам? Лично мене не би ми пречело да биде модераторка,само сметам дека е несоодветна за модератор и тоа не само на под форум здравје,туку општо на сите форуми поради нејзиното однесување
 

Kajgana Shop

На врв Bottom