Дежурна Ординација! #2

Член од
5 јануари 2012
Мислења
117
Поени од реакции
75
Па во голем дел, тоа е задача на матичниот лекар. Тоа што најчесто се нестручни и нетрпеливи за давање такви совети е нивна грешка. И едноставно немаат време за превентива кога заради толкава непревентива има толку болести. Тоа е круг.
Точно,огромен број од матичните лекари немаат појма за Нутриционизам и Диететика,мислам дека немаат ни предмет на факултет поврзан со храна и исхрана,а и ако имаат сигурно е некое делче малечко и обработува општи познавања од Протеини,Јагленхидрати,Витамини и Минерали во некој предмет како Биохемија.
Лекар не може да биде секој и тоа е факт,не може човек кој дипломирал со просек 6-7 да има задача да држи живот на обичен човек во фиока и во едно досие и да си игра со некого.
За жал денес а и одсекогаш кај нас ставаме живот во раце на човек кој одкако завршил факултет со просек 6-7 нема прочитано ни едно медицинско списание или нов тек во медицината и слично.
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Наследни се факторите кои би биле протективни или би фаворизирале чир.
Наследна болест е онаа која е запишана во гените и детето се раѓа со симптомите . А во гените нигде не е запишано да се направи дупка во желудникот. Тоа се случува подоцна.
Воопшто не е точно дека "ако во гените не е запишано, тоа се случува подоцна", многу болести кои се запишани во гените се манифестираат во текот на животот, значи ако има некој генетски предиспозиции тоа не значи дека ако не се појави на раѓање не е до гените, ите како е до гените и ако се појави на 30 години, пример е карциномот, може да имаш генетски предиспозиции но во зависност од надворешните влиијанија може да се појави на 30 или 40 или воопшто да не се појави...
 
G

galaxy

Гостин
Воопшто не е точно дека "ако во гените не е запишано, тоа се случува подоцна", многу болести кои се запишани во гените се манифестираат во текот на животот, значи ако има некој генетски предиспозиции тоа не значи дека ако не се појави на раѓање не е до гените, ите како е до гените и ако се појави на 30 години, пример е карциномот, може да имаш генетски предиспозиции но во зависност од надворешните влиијанија може да се појави на 30 или 40 или воопшто да не се појави...
Сфаќам кај ми е грешката, Ама ни твојот пример не е добар, сепак мора да настане мутација за да се појави рак. Пак тоа не е наследна болест.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.647
Поени од реакции
14.498
Веќе 2 дена ми вибрира одвнатре ушното тапанче на десното уво... Што може да е?
--- надополнето: 8 јануари 2012 во 15:40 ---
Веќе 2 дена ми вибрира одвнатре ушното тапанче на десното уво... Што може да е?
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Сфаќам кај ми е грешката, Ама ни твојот пример не е добар, сепак мора да настане мутација за да се појави рак. Пак тоа не е наследна болест.
Мутацијата може да се појави како последица на гените, ракот ите како е наследна болест, само не целосно наследна, значи може да се појави и поради други фактори(радијација, токсини), може цел живот некој здраво да се храни и однесува здраво а да заболи од рак поради генетска предиспонираност
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.714
Поени од реакции
12.135
Дали се штетни оние портите со сензори ако минеш 7-8 пати дневно низ нив? Тоа се оние врати за проверка на метал, оружје...мислам дека ги викаат рентген врати.
 
T

Tetro

Гостин
Дали се штетни оние портите со сензори ако минеш 7-8 пати дневно низ нив? Тоа се оние врати за проверка на метал, оружје...мислам дека ги викаат рентген врати.
Не. Поновите детектори на метал користат VLF технологија со ниско фреквентно поле (магнетно), кое не може да биде штетно по здравјето на човекот.
 

Nikolic

Џентлмен
Член од
8 април 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
68
Znaci vaka,denes polagav so magnetna bubica i sega nemozam da ja izvadam mi stoi vnatre vo uvoto.Kolku moze da bide stetno ako mi stoi vnatre do utre ?
 

Nikolic

Џентлмен
Член од
8 април 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
68
I so ti e sega ova? Ako znaes da pomognes pomogni ako ne ostavi na tie sto mozat
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
117
Поени од реакции
75
Другарче јас не држам некого со пиштол на чело за да не ти помогне.

Мој предлог е под хитно оди во Болница да го извадат тоа и никогаш повеќе не користи било каква слушалка или што и да е за да препишеш на испит.
Оди во болница кај Оторинголаринголог или Уво,Нос и Грло,тамо ќе ти помогнат.Штетно,не штетно не е нормално каков било предмет да ти стои во ушниот канал.
Одма тргнувај.
 

Nikolic

Џентлмен
Член од
8 април 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
68
Problemot e so sum od Strumica a momentalno sum vo Skopje i pregi bev vo bolnica mi pobaraa zdrastvena kniska i upat koi mi se vo Strumica.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
117
Поени од реакции
75
Problemot e so sum od Strumica a momentalno sum vo Skopje i pregi bev vo bolnica mi pobaraa zdrastvena kniska i upat koi mi se vo Strumica.
Е поради ова јас мразам лекари од дно на душа и нивните глупи медицински закони .
Што да ти речам другарче освем оди во Струмица,здравствена в рака и трк во тамошната болница.

И не ти помогнаа ништо иако имаш такво нешто во уво?????
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Problemot e so sum od Strumica a momentalno sum vo Skopje i pregi bev vo bolnica mi pobaraa zdrastvena kniska i upat koi mi se vo Strumica.
Кажи дека е итно и плати колку што ќе ти побараат! Објасни им дека не си од Скопје и немаш ништо кај тебе.
А зашто не можеш да го извадиш??? Нели има тоа уште едно магнетче и пробај нагоре. Јас стварно не ги разбирам луѓево што прават се за да положат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom