Дежурна Ординација! #2

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Во упаството за употреба на Б - комплексот од Синерџи што го пиев, пишуваше дека може да предизвика анксиозност или да ја засили. Ги баталив тогаш.
Тоа е, марфи :)
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.042
,,,Marfi nemarfi,,,a shto pishuvalo na sinerdzhi e lichno sogleduvanje,,,,
,,,aj da ne se lazheme a vie da ne gi lazhete chlenovite ,,rabotata stoi vaka,,,
,,,,pri anksiozni sostojbi 100 mg b6 dnevno,,,
,,,bidejki ne e bolest ami sostojba i dijagnoza od nemajkade izmislena od odredeni krugovi,,,pokraj vit b6+ Mg,,,postojat i devet zlatni pravila vo tretmanot na anksioznista koi treba da gi praktikuva sekoj koj umisluva deka neshto losho mu se sluchuva,,,
,,,prostete no za i okolu vakvi medicinski sostojbi potrebno e malku poveke znaenje i edukacija otkolku samonauchen nutricionizam,,,
,, ajt pozz,,,,
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Во упаството за употреба на Б - комплексот од Синерџи што го пиев, пишуваше дека може да предизвика анксиозност или да ја засили. Ги баталив тогаш.


...за да се пушти лек, или пак витамински препарат како безбеден за човекот порано се правеше долгогодишни клинички студии со што бренд името како готов фабрички лек или ОТЦ препарат го гарантираше квалитетот на генеричката активна супстанца на самиот лек ! Познати многу години во поширокиот регион на ЈУ простори, па до денес витамискиот комплекс од Б групата на Крка од Словенија и Галеника од Србија и ништо друго !!!



...во денешно време многу нови изникнати фабрики и фирми за лекови во име на генериката на овие реномирани фабрики за лекови (со долгогодишно клиничко испитување успеале да ги регистрираат таквите лекови или ОТЦ препарати), преку ноќ овие новите фабрики си произведуваат демек со иста генерика лек или ОТЦ препарат (но активната супстанца на пример земена од Бангладеш) без никакви клинички долгогодишни испитувања со што самиот лек или ОТЦ препарат автоматски е многу поевтин од оригиналниот (кој за да излезе на пазарот требало и многу време, труд а богами и финансиски средства) и затоа кога постарите пациенти бараат „оригинали“ знаат за квалитетот на лечење и го чуствуваат бенифитот без разлика што се поскапи,



не би сакала да ги спомнам со име фирмите од кои лично јас не би пиела ниеден витамиски препарат, а не пак лек....



е сега, други фабрики и фирми како споменатиот препарат од Synergy (погледни регистрирани се како природен додаток на храна), како суплименти и витамиски препарати, многуте такви на пазарот што се појавија сега и кај нас, преку ноќ добиваат дозвола за производство како најбезбедни нели тие не се лекови туку „обични додатоци на исхрана“ без клинички испитување базирани на оние погоре што ги спомнав од реномирани фабрики за лекови кои процедурата на излегување на лекот на пазарот само тие знаат колку е тежок...



ДА ! пишува Б комплекс, но прашање од каде е активната супстанца дали воопшто комбинацијата со другите додатни инертни, дополнителни супстанци, коригенси, се во склад на некое клиничко испитување со кое се докажува безбедноста ?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.039


...за да се пушти лек, или пак витамински препарат како безбеден за човекот порано се правеше долгогодишни клинички студии со што бренд името како готов фабрички лек или ОТЦ препарат го гарантираше квалитетот на генеричката активна супстанца на самиот лек ! Познати многу години во поширокиот регион на ЈУ простори, па до денес витамискиот комплекс од Б групата на Крка од Словенија и Галеника од Србија и ништо друго !!!



...во денешно време многу нови изникнати фабрики и фирми за лекови во име на генериката на овие реномирани фабрики за лекови (со долгогодишно клиничко испитување успеале да ги регистрираат таквите лекови или ОТЦ препарати), преку ноќ овие новите фабрики си произведуваат демек со иста генерика лек или ОТЦ препарат (но активната супстанца на пример земена од Бангладеш) без никакви клинички долгогодишни испитувања со што самиот лек или ОТЦ препарат автоматски е многу поевтин од оригиналниот (кој за да излезе на пазарот требало и многу време, труд а богами и финансиски средства) и затоа кога постарите пациенти бараат „оригинали“ знаат за квалитетот на лечење и го чуствуваат бенифитот без разлика што се поскапи,



не би сакала да ги спомнам со име фирмите од кои лично јас не би пиела ниеден витамиски препарат, а не пак лек....



е сега, други фабрики и фирми како споменатиот препарат од Synergy (погледни регистрирани се како природен додаток на храна), како суплименти и витамиски препарати, многуте такви на пазарот што се појавија сега и кај нас, преку ноќ добиваат дозвола за производство како најбезбедни нели тие не се лекови туку „обични додатоци на исхрана“ без клинички испитување базирани на оние погоре што ги спомнав од реномирани фабрики за лекови кои процедурата на излегување на лекот на пазарот само тие знаат колку е тежок...



ДА ! пишува Б комплекс, но прашање од каде е активната супстанца дали воопшто комбинацијата со другите додатни инертни, дополнителни супстанци, коригенси, се во склад на некое клиничко испитување со кое се докажува безбедноста ?


...за да се пушти лек, или пак витамински препарат како безбеден за човекот порано се правеше долгогодишни клинички студии со што бренд името како готов фабрички лек или ОТЦ препарат го гарантираше квалитетот на генеричката активна супстанца на самиот лек ! Познати многу години во поширокиот регион на ЈУ простори, па до денес витамискиот комплекс од Б групата на Крка од Словенија и Галеника од Србија и ништо друго !!!



...во денешно време многу нови изникнати фабрики и фирми за лекови во име на генериката на овие реномирани фабрики за лекови (со долгогодишно клиничко испитување успеале да ги регистрираат таквите лекови или ОТЦ препарати), преку ноќ овие новите фабрики си произведуваат демек со иста генерика лек или ОТЦ препарат (но активната супстанца на пример земена од Бангладеш) без никакви клинички долгогодишни испитувања со што самиот лек или ОТЦ препарат автоматски е многу поевтин од оригиналниот (кој за да излезе на пазарот требало и многу време, труд а богами и финансиски средства) и затоа кога постарите пациенти бараат „оригинали“ знаат за квалитетот на лечење и го чуствуваат бенифитот без разлика што се поскапи,



не би сакала да ги спомнам со име фирмите од кои лично јас не би пиела ниеден витамиски препарат, а не пак лек....



е сега, други фабрики и фирми како споменатиот препарат од Synergy (погледни регистрирани се како природен додаток на храна), како суплименти и витамиски препарати, многуте такви на пазарот што се појавија сега и кај нас, преку ноќ добиваат дозвола за производство како најбезбедни нели тие не се лекови туку „обични додатоци на исхрана“ без клинички испитување базирани на оние погоре што ги спомнав од реномирани фабрики за лекови кои процедурата на излегување на лекот на пазарот само тие знаат колку е тежок...



ДА ! пишува Б комплекс, но прашање од каде е активната супстанца дали воопшто комбинацијата со другите додатни инертни, дополнителни супстанци, коригенси, се во склад на некое клиничко испитување со кое се докажува безбедноста ?
Само за информација, од фармацевтските компании на ниво на бивша Југославија, единствен оригинален лек е сумамед (Азитромицин) на Плива.
Сите останати препарати се генерика.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Дап, b6 никако за анксиозни луѓе, само комплетен б комплекс и тоа со што помала доза на b6, преку еден ден.
Демек за подобра синергија со магнезиум али ништо, за депресија може да е ок за анксиозност не
...ако се дозира Вит Б6- Бедоксин над 100 mg можни се неуролошки проблеми кај некои пациенти поизразено, консултација со медицински лица т.е. и еден биохемичар ќе каже дека со пиење на Бедоксин може да се покачи серумските вредности на AST (SGOT) и снижени концентрации на фолна киселина во серумот и треба да се внимава при лабораториското испитување, како и недозволива примена на Бедоксин при Паркинсон и епилепсија поради намалување на дејството на лекот Леводопа за Паркинсон и Фенобарбитон при епилепсија со што пацинетот ќе добие засилени напади како да не зел воопшто терапија и сето ова кажано важи и за Б комплекс ако се пие, оти содржи Вит Б6 (бедоксин),
Б комплекс може да даде алергиска реакција поради присуство на азо боите tartrazin (E 102), sunset yellow FCF ( E110) black PN ( E 151), внимателно користење на пациенти со шеќерна болест поради содржина на сахароза како дополнителна супстанца на дражеите, или пациенти кои се на терапија со трицилични антидепресиви поради зголемување на нивниот ефект со што ќе се препостави дека пациентот се „ излечил“ и со намлаување или прекинување на пиење на антидепресивите ќе настане бумеранг ефект со уште потешка форма на депресија и за тоа ќе речам не е свеедно што се пие од готови „хемиски“ витамини, препорака за користење витамини од природно потекло од зеленчук, овошје...итн
п.с.
една моја пријателка ми покажува што купила клик ! за нејзиниот дечко што е активен спортист (кошаркар) оти многу го сакала и не сакала да има толку болки? а од што болки? паааа, имал тренинг по подолг период и сега цело тело го болело и таа решила да му помогне, јас само и реков дека тоа ќе трае само 3 дена додека се стабилизира млечната киселина од пренапорниот форсирачки тренинг добил воспаление на мускулите, а од каде знаеш дали тоа нема да му одмогне ?...итн[DOUBLEPOST=1507841168][/DOUBLEPOST]
Само за информација, од фармацевтските компании на ниво на бивша Југославија, единствен оригинален лек е сумамед (Азитромицин) на Плива.
Сите останати препарати се генерика.
...точно! но не мислев на таков конкретен есклузивен бренд во смисол на откривање на формула на активна сусптанца на лекот, туку бренд при регистрирање на својот производ!
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Од вчера по цела кожа ми се појавија огомни пликови кои личат како убод од комарец ама се поголеми.Ги имам по нозете,рацете,дланките и долниот дел од грбот.Ужасно се непријатни.Чешаат,пецкаат и болат.Не знам што да правам,дали да посетам доктор и ако знае некој да ми каже за што може да станува збор?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Од вчера по цела кожа ми се појавија огомни пликови кои личат како убод од комарец ама се поголеми.Ги имам по нозете,рацете,дланките и долниот дел од грбот.Ужасно се непријатни.Чешаат,пецкаат и болат.Не знам што да правам,дали да посетам доктор и ако знае некој да ми каже за што може да станува збор?
Moже да е алергија. Иди на доктор за правилна дијагноза, ама третман нивни не те советувам по секоја цена да прифатиш.
 
Член од
29 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
32
Strasna bolka vo gornata vilica(cela) posebno desnata strana pozadi ... moram da cekam do ponedelnik za zabolekar. Ve molam nekoj da mi kaze kako da ja namalam bolkata oti ke spobudalam a poima nemam od so e ..
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Strasna bolka vo gornata vilica(cela) posebno desnata strana pozadi ... moram da cekam do ponedelnik za zabolekar. Ve molam nekoj da mi kaze kako da ja namalam bolkata oti ke spobudalam a poima nemam od so e ..
Најслиен ефект за болка има кетопрофен. Пробај прво и со друго аналгетици, мада јас би прво со зачини, тумрерик, каранфилче, ѓумбир итн.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.042
Strasna bolka vo gornata vilica(cela) posebno desnata strana pozadi ... moram da cekam do ponedelnik za zabolekar. Ve molam nekoj da mi kaze kako da ja namalam bolkata oti ke spobudalam a poima nemam od so e ..
,,, tableti " Doreta" vo zegin,,,/ ima zoshto tamu/,,,,
,,,, medjutoa daj dopolnitelni simptomi i senzacii shto gi imash pokraj bolkata,,,
,,,, vkochanet vrat propratni bolki na levoto rame,,,, vkochanetst i trnenje na prstite od levata raka???,,,bolkata se dvizhi kon napred na bradata,,,
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Strasna bolka vo gornata vilica(cela) posebno desnata strana pozadi ... moram da cekam do ponedelnik za zabolekar. Ve molam nekoj da mi kaze kako da ja namalam bolkata oti ke spobudalam a poima nemam od so e ..
...дали е пулсирачка болка, дали е нагла силна и постојана или е периодична болка, дали непцата, гингивата ти се отечени, дали образот го осеќаш како отечен, дали сега бргу си пломбирала некој заб на тоа место, дали имаш „џеб“ на некој заб таму што повремено истекува крв?



...како и да е, јас би направила и РТГ снимка, би направила чести испирања со „солена вода“ т.н. физиолошки раствор, и би се напила „Волтарен рапид“(диклофенак) и понеделник прво на стоматолог! оти болката е како последица на некој длабок кариес попратен со апцес што не се гледа на прв поглед, можно некој нетретиран заб па само набрзина пломбиран при што инфекцијата допре до забниот нерв и ете ти болка ![DOUBLEPOST=1508000637][/DOUBLEPOST]
Од вчера по цела кожа ми се појавија огомни пликови кои личат како убод од комарец ама се поголеми.Ги имам по нозете,рацете,дланките и долниот дел од грбот.Ужасно се непријатни.Чешаат,пецкаат и болат.Не знам што да правам,дали да посетам доктор и ако знае некој да ми каже за што може да станува збор?
Erythema multiforme е осип на кожата (обично лесна) која е предизвикана од алергиска реакција на вирусот на херпес симплекс, точките изгледаат како цели, со темноцрвен центар и побогат прстен околу надворешноста,



најпрво, прстите се погодени од рацете или нозете, проследено со екстремитетите, горниот дел од телото и лицето можно проследено со треска, најчесто овие реакции се попратени со болка на местото на црвенило...



Алегија -- Allergies
( можни се уртикарни ракции на кожата поради контакт со антиген од тип на животни(миленици), храна, хемиски сусптанции или антибиотик! и тогаш мора да се пие лекови антихистаминици, дури можно и кортикостероид доколку се има бурна рекација...

п.с
по мое мислење или имаш херпес првиот случај, или имаш алергиска реакција од храна ! зависно како изгледа промената на кожата !
 
Последно уредено:
Член од
29 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
32
...дали е пулсирачка болка, дали е нагла силна и постојана или е периодична болка, дали непцата, гингивата ти се отечени, дали образот го осеќаш како отечен, дали сега бргу си пломбирала некој заб на тоа место, дали имаш „џеб“ на некој заб таму што повремено истекува крв?



...како и да е, јас би направила и РТГ снимка, би направила чести испирања со „солена вода“ т.н. физиолошки раствор, и би се напила „Волтарен рапид“(диклофенак) и понеделник прво на стоматолог! оти болката е како последица на некој длабок кариес попратен со апцес што не се гледа на прв поглед, можно некој нетретиран заб па само набрзина пломбиран при што инфекцијата допре до забниот нерв и ете ти болка ![DOUBLEPOST=1508000637][/DOUBLEPOST]

Erythema multiforme е осип на кожата (обично лесна) која е предизвикана од алергиска реакција на вирусот на херпес симплекс, точките изгледаат како цели, со темноцрвен центар и побогат прстен околу надворешноста,



најпрво, прстите се погодени од рацете или нозете, проследено со екстремитетите, горниот дел од телото и лицето можно проследено со треска, најчесто овие реакции се попратени со болка на местото на црвенило...



Алегија -- Allergies
( можни се уртикарни ракции на кожата поради контакт со антиген од тип на животни(миленици), храна, хемиски сусптанции или антибиотик! и тогаш мора да се пие лекови антихистаминици, дури можно и кортикостероид доколку се има бурна рекација...

п.с
по мое мислење или имаш херпес првиот случај, или имаш алергиска реакција од храна ! зависно како изгледа промената на кожата !
Mu se javiv na mojot stomatolog dojde i sredi 7ca bila vo prasanje mi stavi lek i sega e vo red ne me boli skoro ic. Ist taka mi rastat i umnicite gore najverojatno zaradi toa imav tapa bola vo gornata vilica. Fala vi mnogu
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.042
Mu se javiv na mojot stomatolog dojde i sredi 7ca bila vo prasanje mi stavi lek i sega e vo red ne me boli skoro ic. Ist taka mi rastat i umnicite gore najverojatno zaradi toa imav tapa bola vo gornata vilica. Fala vi mnogu
,,,,aeee znachi tebe ti doadjal umot,,e da:ROFLMAO:,,,toj koa doadja so bolki doadja,,,:pos:,,,
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
@Psyside @shutrak @bijons ова со Б витаминиве ме подзамисливте малку. Во врска со опаѓањето на косата ми дадоа да пијам по две Б-комплекс на ден на Крка, а истото ми го кажаа и на кардиолог. Заедно со нив по едно на ден пијам и Витамин Ц и Магнезиум. Дали тоа што пијам по две Б-комплекс може да ми направи некој здравствен проблем?
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.042
@Psyside @shutrak @bijons ова со Б витаминиве ме подзамисливте малку. Во врска со опаѓањето на косата ми дадоа да пијам по две Б-комплекс на ден на Крка, а истото ми го кажаа и на кардиолог. Заедно со нив по едно на ден пијам и Витамин Ц и Магнезиум. Дали тоа што пијам по две Б-комплекс може да ми направи некој здравствен проблем?
,,,,toa shto te zagrizhuva se nus efektite i kontraindikaciite koga nesmee da se upotrebuva B- comp.,,,,prochitaj pogore i vidi dali imash nekoja od navedenite sostojbi,,,
,,,A pokraj taa terapija ti se prepishuva ushte Edna,,,:D,, da izbroime do 100 k,,,:icon_mrgr:,,,vo igrachnica,, tamu nema ni alergii ni bolki ni zli misli ni isteruvanje inaeti,,,/ ovoa inaku za chlenovite so visoka inteligencija da se peikluchat na vistinskata zabava/,,_:icon_mrgr:,,,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom