Дежурна Ординација! #2

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
А знаете ли некој добар доктор од болниците во Скопје што би ми го предложиле за истава работа?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Цела недела едвај ги мрдам прстите на рацете и мора најмалку 5 пати во денот да ми прават масажа. Обично овој проблем знам се појавува кај ладни раце и е од слаба циркулација, а мене ми се топли. :cautious:
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.967
Проблем со горниот дел од стапалото. Поточно на сликата делот.



Моја лаичка проценка и по нетов што пребарав, веројатно е истегнување/оптеретување на некој лигамент или тетива. Не е во прашање удар или некакво искривување нагло, мислам дека ми е од последното трчање. Чудно, тој ден истрчав најмалце, вечерта бев ок, болките почнаа да се јавуваат наредниот ден, а денеска се поинтензивни. При обично одење и нагазување се јавува болката и при движење на прстите.
Имал ли некој искуство со ваква повреда или слично? Колку време би требало за да пројде? Драгоцени ми се деновите зашто се спремав за трчање на голема дистанца во Мај, се надевам дека нема да ми ги поремети плановите оваа повреда...
Сега го третирам со ставање мраз само, ако имате сугестии би бил благодарен.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Некој студент по кардиологија / кардиолог да ми каже на прост македонски што значи ова? Докторката само ми кажа „имаш морфолошки подруго срце, но во ред е, не е страшно“. Тоа не ми е доволно :)
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Vo posledno vreme osobeno ovie 2 dena se cuvstvuvam kako da se gusam kako da nemam vozduh i pomalce me stega okolu srceto, da ne znae nekoj od sto mozi da e taka?
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Vo posledno vreme osobeno ovie 2 dena se cuvstvuvam kako da se gusam kako da nemam vozduh i pomalce me stega okolu srceto, da ne znae nekoj od sto mozi da e taka?
Ако немаш проблеми со срцето, може да е од премор, неспиење, анксиозност, стрес пропратен со промена на времето, хипохондрија...
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Vo posledno vreme osobeno ovie 2 dena se cuvstvuvam kako da se gusam kako da nemam vozduh i pomalce me stega okolu srceto, da ne znae nekoj od sto mozi da e taka?
Ti bi trebalo da posetis psihijatar. Ke ti kaze najdobro sto ti e. Nema da komentiram. Previse se plasis od se i sesto. Te bolea crevata,te bolese grloto-gnojna angina... Treba da si ides na doktor ti definitivno si bolna od strav sprema nesto. Tolku ke kazam. A za ova dijagnoza mi lici kako da e od nervoza/stres/strav. Se javuva kako bolka vo gradi.
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Ti bi trebalo da posetis psihijatar. Ke ti kaze najdobro sto ti e. Nema da komentiram. Previse se plasis od se i sesto. Te bolea crevata,te bolese grloto-gnojna angina... Treba da si ides na doktor ti definitivno si bolna od strav sprema nesto. Tolku ke kazam. A za ova dijagnoza mi lici kako da e od nervoza/stres/strav. Se javuva kako bolka vo gradi.
Anginata bese realna ne zosto jas taka velam tuku doktor potvrdi, a za gusenjeto pred nekoj den se greevme na plin i naednas se osetiv kako da snemav vozduh odtogas taka me drzi kako nesto da stoi pod grloto se cuvstvuvam mislam deka mi e od plinot samo nz dali da posetam doktor..
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Anginata bese realna ne zosto jas taka velam tuku doktor potvrdi, a za gusenjeto pred nekoj den se greevme na plin i naednas se osetiv kako da snemav vozduh odtogas taka me drzi kako nesto da stoi pod grloto se cuvstvuvam mislam deka mi e od plinot samo nz dali da posetam doktor..
Epa zosto ne kazuvas detali? Ja ako ti kazam me boli rakata sto moze da e? Ke znaes da mi dades dijagnoza? Da treba da posetis ako ste vdisile.
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
А дали некој знае некаков чАј или храна за прочистување на белите дробови?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
А дали некој знае некаков чАј или храна за прочистување на белите дробови?
Да имаше вакво нешто немаше никој рак да фаќа
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.057
Поени од реакции
6.668
вчераа оперирав колено денес ме отпуштија дома,правена е спинална анестезија,но бидејки не ми се доздрвија нозете јадов и општа.......ги почитував советите на докторите да не мрдам и да лежам на грб до сабајле кога почнав да се исправам........на болница немав проблем но дома имам ужасна главоболка од стоење или седење па само лежам......искуство некое и совет?
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.703
Поени од реакции
19.754
вчераа оперирав колено денес ме отпуштија дома,правена е спинална анестезија,но бидејки не ми се доздрвија нозете јадов и општа.......ги почитував советите на докторите да не мрдам и да лежам на грб до сабајле кога почнав да се исправам........на болница немав проблем но дома имам ужасна главоболка од стоење или седење па само лежам......искуство некое и совет?
Uf, glavobolkata ti e od spinalnata anastezija, zemi kafetin, kafe I ne stanuvaj naglo, mene od sto me bolese so trodon me bockaa I pak boli, ke ti mine za 2-3 dena izdrzi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom