Дежурна Ординација! #2

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
Повеќе е техничко прашање, но дали некој знае како оди процедурата со менување на матичен лекар? Значи на неколку места ми кажаа дека на 6 месеци се менува матичен, а на друго место ми рекоа дека е битно да е само два пати годишно, а не дека мора да се поминати 6 месеци. Која е вистината?
Проблемот е што мојот матичен гиниколог го имав формално од 2001, а одев на приватно за се. Во јуни месец мораше да отидам поради упути и на тоа остана. Денес во книшката гледам дека печатот ми е ставен од 13.06.2013 и останав збунета што бутур ми ставала пак печат.
Значи дали во овој случај утре имам право да изберам нов матичен или ќе треба да чекам до декември?
Прашањето е нормално техничко и се што треба е да се поништи(значи може, немора да чекаш) и ќе треба да се потпишеш изјава, понатаму при изборот повторно изјава и тоа не би требало да те чини над 150 денари.

Дечки вчера нешто ми се деси не знам како да објаснам ке почнам од почеток. Бев болен 2 дена од стомачен вирус и пиев Бедоксин Б6 витамин, реглан апчиња, аналгин и Хумана прашак што се раствора во вода. Епа вчера беше 2-риот ден и вечерта нешто се почувствував ко збунет не знаев едноставно што правам, неможев да спијам некоја нервоза ми се ствараше. Бев едноставно како расеан и страв ме фати па реков да пишам овдека пред да ме направет будала надворешно ова да го кажам. Благодарам однапред секое мислење е добредојдено. :(
Сега засега ништо сериозно, има луѓе кои имаат невроза, што да речат тие?:?

Значи не се нервирај а за да не се нервираш моментално не ти требаат лекови претпоставувам немаш деца за хранење и женка за да си ги вадите очите кроз ден па навечер опаа ихаа.

Има чај кој се вика Валеријана микс и ќе го земеш тој, има и кантарион(значи тие кои пијат Асентра и.е сертива т.е серталин несмеат да го пијат чајот порати кантарион) и камилица, маточина што значи е мешан но валеријана има над 50%, всушност тоа е персен само далеку поевтин.

И ако ти е дозволено мед и чоколоадно млеко купи литар чини околу 70 денари и навечер по една чаша чоколадно млеко и Чај но со мед а не бел шеќер.

Стравот кога човек е во таква состојба е нормален но лошо е ако почнеш да паничиш а несмееш бидејќи можеш да издржиш бидејќи за разлика од тоа вирусче мало има луѓе кои патат од колера има некои со свинска тенија долга 5 метра-што да прават тие??

Значи стравф=човек си,нервоза= имаш мозок,постави прашање навреме=доби одговор.

Секое добро и ако дома играш некои игри или пак на Фејсбук си окупиран од болните апликации остави го тоа и прочитај малку за желудникот и за пептиди наместо да се нервираш.

П.С Бедоксин и Б6 е исто и купувај Б6 на алкалоид бидејќи е поквалитетен.
 
Член од
25 август 2011
Мислења
139
Поени од реакции
819
Болки во грлото..... веќе 2-3 недели ме НАБОЛВА грлото само кој ќе се напијам газирано и ладно... значи пијам ладна вода со мраз нема гајле... е сега пример пиво ладно една голтка и малце чуствувам мали болки дур голтам во левиот предел од грлтото ( не е болката точно кај грлтото туку малце како подолу,така нешто незнам како да опишам ).......дали се крајниците дали е грлото...појма немам а и немам ојдено на доктор, од немукает не за друго....некое ваше мислење,како да го излечам? да паузирам од ладно и газирано,некој чајој апчиња??? да одам на болница? и да напоменам исто пред 2-3 месеци ме боелше грлото поќе од 1 недела и матичната ме пушти да проверам крв да не имам некоја бактерија на грлото, немаше ништо,ми помина од септолете.....
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
Болки во грлото..... веќе 2-3 недели ме НАБОЛВА грлото само кој ќе се напијам газирано и ладно... значи пијам ладна вода со мраз нема гајле... е сега пример пиво ладно една голтка и малце чуствувам мали болки дур голтам во левиот предел од грлтото ( не е болката точно кај грлтото туку малце како подолу,така нешто незнам како да опишам ).......дали се крајниците дали е грлото...појма немам а и немам ојдено на доктор, од немукает не за друго....некое ваше мислење,како да го излечам? да паузирам од ладно и газирано,некој чајој апчиња??? да одам на болница? и да напоменам исто пред 2-3 месеци ме боелше грлото поќе од 1 недела и матичната ме пушти да проверам крв да не имам некоја бактерија на грлото, немаше ништо,ми помина од септолете.....
Таман што се обрати и еве ќе бидеш пример за другите како не треба.(да се чека па да мора да се чечи отколку спречи, имено и додека си пиел септолете бомбончиња ехинацеа за имунитер или друг имуномодулатор не би бил на одмет

Што се однесува до твојата состојба-под итно на лекар(и дома провери ги крајниците на допир поосебно левиот) бидејќи е можно воспаление на креајници, понатаму од газираните сокови организмот и е без минерали(само провери штетни последици од кока кола како што се губење на електролити,премногу шеќер кој смета на црн дроб исто и ортофосфорна киселина и секако кофеин), исто така и пивото ќе го намалиш(може едно за лифава ама ТОЛКУ-но ако лекот односно медикаментот кој ти го дадат забранува алкохол тогаш пиши само спортска кладилница и ете ти допамин, серотонин...кокаин;) така влијаат хазардните игри на мозокот шта је ту је ) и пиј минерална вода негазирана и да не биде ладна.

Најсериозно воспаление на крајници не е играчка, друго ме интересира дали барем овие две три недели имаш така интензивна кашлица(може да биде и со крв пропратена) и променлива температура(па поради температурата си пиел ладно), ако е така тие симптоми се на Туберколоза за која мислиме дека ја нема но тука е и и расте бројјот на заразени, доколку нема кашлање и температура(мачнина и гадење има во понапредна фаза откако бактеријата ќе зафати и други органи) но сепак мала е веројатноста за ова но сакам секој да ги има предвид симптомите,

Сега ќе почнеш да пиеш покрај минерална вода и чај од боровница борови иглички кои го чистат грлото и белите дробови.(ова после прегледот).

Но како што напишав најдобро е на лекар а потоа директно веднаш да се направи анализа бидејќи очигледно е дека имаш инфекција на грлото и крајниците( секако подобро е додека нема кашлање и немој никако да земаш антибиотици на своја рака бидејќи ќе ги направиш бактериите/вирусите резистентни а со тоа ризикуваш суперинфекција. )

Совет:

Книшка(е-кард) и правец кај диоктор колку е можно побрзо и не чекај туку веднаш, анализа на крв и мокраќа, стандардно диши-диши и нека ги ѕирне крајниците.
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Од вчера имам пролив и болки во стомакот,а вчера пред спиење добив и температура и треска ама лапнав далерон се препотив и се смирив. Сабјлево сум ок ама пак имам пролив а последното идење во вц имав како слузава бела течна столица помешана со крв малце. Се исплашив од ова..
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.703
Поени од реакции
19.754
Од вчера имам пролив и болки во стомакот,а вчера пред спиење добив и температура и треска ама лапнав далерон се препотив и се смирив. Сабјлево сум ок ама пак имам пролив а последното идење во вц имав како слузава бела течна столица помешана со крв малце. Се исплашив од ова..
Од кога бе далероно го препишвет ко лек против дијареа?? (n)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Имав слузава столица проѕирна помешана со крв


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ако крвта била црвена, не темна, тоа е веројатно резултат на иритација на слузокожата поради инфекцијата (најверојатно вирусна, последниов месец-месец и пол се појави стомачен вирус кај голем број луѓе). Ако било само еднаш и престанало, не е трагично. Сепак, оди на доктор во секој случај нека види дали и што треба да се направи.
 
Член од
25 август 2011
Мислења
139
Поени од реакции
819
Книшка(е-кард) и правец кај диоктор колку е можно побрзо и не чекај туку веднаш, анализа на крв и мокраќа, стандардно диши-диши и нека ги ѕирне крајниците.

Прочитав се, ете моја грешка шо не ојдов на време,бидејќи не сум во мојот град,ќе одам за ден,два на болница... значи немало никакво кашлање и никаква крв,исто немало ни температура,уште помалце гадење...... :) Крв давав пред 2 месеци немав никаква инфекција и бактерија... е сега ко почна да ме боли вака ,осеќав некој болки во вратот ( крајниците ) првиот и вториот ден,ама не обратив внимание ми поминија,е сега остана оваја болката мала,значи 90% се крајниците..... ќе купам чај како шо ми напиша,па за некој ден ќе одам на болница..... поздрав
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Има ли некое решение за мозолките на лицето? Имам 15 год, сакам да сум чист, не да ги имам, и не ги пукам со прстите. Нешто како лосионче?
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
Прочитав се, ете моја грешка шо не ојдов на време,бидејќи не сум во мојот град,ќе одам за ден,два на болница... значи немало никакво кашлање и никаква крв,исто немало ни температура,уште помалце гадење...... :) Крв давав пред 2 месеци немав никаква инфекција и бактерија... е сега ко почна да ме боли вака ,осеќав некој болки во вратот ( крајниците ) првиот и вториот ден,ама не обратив внимание ми поминија,е сега остана оваја болката мала,значи 90% се крајниците..... ќе купам чај како шо ми напиша,па за некој ден ќе одам на болница..... поздрав
Направи така, мило ми е што ги нема тие симптоми.


Крв давав пред 2 месеци
Иста религија сме а;)

Сакам да дадам и коскена срцевина наскоро но здравје.

Има ли некое решение за мозолките на лицето? Имам 15 год, сакам да сум чист, не да ги имам, и не ги пукам со прстите. Нешто како лосионче?

Има, не ги чепкај, јас така правев и за недела две ги снемуваше-не дека имав многу поточно над 3-5 немав за разлика од некои кои имаа мнооогу.

Е сега тоа не е здравствен проблем бидејќи е сосема природно согласно твојата возраст и не треба да се фрустрираш оти ако ти се нервираш и фрустрираш за мозолче тогаш твојата школска со 85кг треба да си испука двоцевката:vozbud:

или пак да потроши стотици евра за да ослабе присилно ако не и штетно за организмот бидејќи брза промена на тежина е стрес за организмот еднаков на политичкиве кризи во државава(подобра компарација нема и затоа нема инвестиции во државава т.е на тие кои се фрустрираат никој не им се пушта.), НО ако сакаш решение и тоа природно, тогаш земи лисја од цреша(само цреша не вишна) и подсобери така повеќе цело ќесе и тоа извриј го барем 2 минути а потоа тргни го од извор на топлина па потоа стави го во шише па трпение една недела, и потоа строго со памук нанесувај малку. на мозолчињата па ќе видиш-ова е ако несакаш да оптоваруваш семеен буџет за нешто за што навистина нема потреба.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Сакам да дадам и коскена срцевина наскоро но здравје.
Коскена срцевина не смее да даваат луѓе кои користеле тешки дроги. Чисто информативно.

Има ли некое решение за мозолките на лицето? Имам 15 год, сакам да сум чист, не да ги имам, и не ги пукам со прстите. Нешто како лосионче?

Ѕирни овде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom