Девојка ми сака да го абортира бебето

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Оооо па сега Уставот на РМ е над природните закони? Над биологијата?!
Повели, да не објаснувам нашироко
http://www.abortionaccess.info/fetusperson.htm

Втора работа е што ме тераш да се повторувам

Мајката го задржува правото да одлучи дали ќе го задржи детето или не, а не јас.
Незнам во кој филм си влезен али очигледно неќеш да ја видиш Вистината.
Батали го уставот на РМ и батали го педерот Докинс во кој тој толку многу се клањате еве дури и батали ја религијата...

Еве ти си племенски врач на племето Могебигбу, се викаш Баро-роре-роре-рера ти си Главатарот, а вооедно и Ултимативен судија на племето.
Доаѓа жена од твоето племе кај тебе, ти се жали дека го загубила плодот после удар со тупаница од страна на нејзинот невенчан сопруг(еве нека и биде сопруг) што би направил ТИ, би го казнил оној што ја удрил или би го оставил ?

Сакам да видам како тоа еден вработен во семејство со просечна плата ќе успее да врзе крај со крај со четиричлено семејство.
Јас не сум за абортус ако партнерите ги мрзело да купат кондоми, но сум за абортус кога треба да се бира помеѓу мајчинство на млада возраст и факултет.
Првиот болд.
ЛОЛ која филозофија на размислување, јас мислев дека она што не прави НАС луѓе е тоа што сме способни да го ЖРТВУВАМЕ сопствениот интерес за луѓето кои ги сметаме за ближни.

Вториот болд.
Факултетот не те прави попаметен ниту ти дава повеќе шанси во животот ако не си кадарен.
А научно е докажано дека 99.9% од луѓето се или просек или испод просек.

Јас на пример, сум највероватно трилиони билиони пати посупериорен од сите вас и тоа во секој аспект умствен, емоционален, логички и креативен, а немам факултет и што кур ?

Фетусот до 3 месеци не чувствува болка, нема развиен нервен систем. Според тоа сеуште не се јавува никаков облик на свест. Според тоа, нема право на мислење. Како што нема право ниту овцата што ја колат. Зошто нема свест. Точка.
За овцата ќе се сложам со тебе, ѕверови сме ние луѓето...
Инаку тоа со болката тотално нема везе дури паралелата е толку многу глупа што се срамам што ја прочитав.
Ова ме потсеќа на затворениците осудени на смрт, ги убиваат со стерилизирана инекција и немаат галје ништо не осеќаат.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
...glupa
ne zna sto su prezervativi
pa kada se napumpa
za dicu su joj drugi krivi
(Dzubrivo-citat od tekst na pesnata Vasa cerka)
 
K

Khabs Staadnau

Гостин
Незнам во кој филм си влезен али очигледно неќеш да ја видиш Вистината.
Батали го уставот на РМ и патали го педерот Докинс во кој тој толку многу се клањате еве дури и батали ја религијата...

Еве ти си племенски врач на племето Могебигбу, се викаш Баро-роре-роре-рера ти си Главатарот, а вооедно и Ултимативен судија на племето.
Доаѓа жена од твоето племе кај тебе, ти се жали дека го загубила плодот после удар со тупаница од страна на нејзинот невенчан сопруг(еве нека и биде сопруг) што би направил ТИ, би го казнил оној што ја удрил или би го оставил ?
Почнувам да мислам дека не си сериозен...значи кој дел од
Единствено мајката го задржува правото да одлучи дали ќе го абортира детето или не, а не јас или некој друг.
не го разбираш?
Се разбира дека доколку таа одлучила да го доноси а некој и го ускратил тоа право, истиот ќе биде казнет.Ама ти бегаш, овде не се работи за таков случај.
Девојката има 18 години и самата е свесна дека не е способна да биде мајка, па самостојно одлучува да абортира кај хирург.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Абе на тоа дете му е гајле ти дали имаш 25 а она 18, после абортусот нема да имате ист живот како порано, после 5 год ќе викате е сеа ќерката или синот ќе имаше 5 години градинки воа ноа, а и плус тоа абортусот е штетен, може да се оштети матката и да нема деца после.За мене погрешен избор е тоа...доколку не го сака детето нека го роди и нека го даде на посвојување.;)
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Ај оставете го девојчето само нека си одлучи! Нејзино тело нејзино право што ќе прави со него. И бате штом девојката не сака да ти роди дете, значи треба малце да се замислиш зошто е тоа! Она може да вели дека е мала, но можеби и не те смета за доволно способен да бидеш татко на нејзините деца (па и како да те смета кога не си го извадил на време...) Таа може да си аботрира без ти да знаеш и завршена работа.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Одсекогаш мојот став за оваа работа е дека треба да се напрај муабет и да се постигне договор. Нити девојката сама го направила бебето, нити сама можи да одлучи дека ќе го абортира.

Ама откако се изначитав 1590 глупости, испаѓа дека кој го еби дечкото, девојката има јајца да одлучи и за него.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Одсекогаш мојот став за оваа работа е дека треба да се напрај муабет и да се постигне договор. Нити девојката сама го направила бебето, нити сама можи да одлучи дека ќе го абортира.

Ама откако се изначитав 1590 глупости, испаѓа дека кој го еби дечкото, девојката има јајца да одлучи и за него.
Зошто бре не се договориле кога го направил???? Зошто машкото одлучил да „сврши“ внатре??? Или јбг ГРЕШКА!
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Грешките скапо се плаќаат. ;)
Имам пријатели таа 17 а тој 20 имаат дете од 1 година и мајка и им помага и се е како порано може да си се шетааат и слични работи. И ништо не е тешко да се чува дете а гледам иста возраст како мене е, јас 7 години го чував на брат ми кој ретко е во Македонија, а сега и малото кое е 6 месеци го чувам без проблеми, ај ај ќе се научат како треба малку помош од родителите и ќе порасне :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Зошто бре не се договориле кога го направил???? Зошто машкото одлучил да „сврши“ внатре??? Или јбг ГРЕШКА!
Е шо, сам го напрајл? Женското нема улога во ситуацијата? Се е до мажот? Така му се сакало, така напрајл?

Неможам да ве разберам...
 
Член од
14 август 2010
Мислења
5.507
Поени од реакции
5.818
Мое мислење оклолу темава, не ги прочитав сите коментари, но видов дека го обвинувате дечкото, можеби имале заштитен однос од кај знаете да го осудувате.Сум била во слична (не иста) ситуација како нивната, и знам како им е. И јас бев млада како девојката сакав да продолжам со студирањето, се плашев да, од иднината и од обврските што следат, но во ниеден момент не помислив на абортус зашто до мене имав партнер во кој бев сигурна.
Ако се во сериозна врска ако се сигурни дека се створени еден за друг, мислам дека девојката не треба да го прави тоа, ако се сака се се може, ќе го роди детето а исто така ќе заврши со студирањето. Ако абортира сега може подоцна ќе има последици од тоа, сепак тоа е нејзин живот и нека прави како што мисли дека е најдобро за неа и за сите.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Abortusot e ubistvo ali eve za mene na primer( ja za mene znam za drugi oni si znaat) bolje da me abortirale poso ionaka sum bil nepraniran proizvod na sex od prvo upoznavanje i sluzev za lecenje na nivni kompleksi stvarno bolje da me abortiraa ama ne odlucuvame nie lugeto ima Sudbina!
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Е шо, сам го напрајл? Женското нема улога во ситуацијата? Се е до мажот? Така му се сакало, така напрајл?

Неможам да ве разберам...
На денешно време, со можностите што ги имаме, жално е да се има „несакана бременост“! И да се направи „беља“, има таблети т.н Ден потоа, ако не се користат презервативи, со договор со гинеколог се земаат пилули против бременост. Во оваа ситуација, сигурно не е разговарано за тоа. Па според тоа одговорноста ја сносува дечкото, како постар од девојката и бидејќи тој го оставил семето во неа. И плус ако тој избрал да не го извади на време, како може девојката да му влијае во тек на сексуалниот однос?
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.573
Поени од реакции
34.969
На денешно време, со можностите што ги имаме, жално е да се има „несакана бременост“! И да се направи „беља“, има таблети т.н Ден потоа, ако не се користат презервативи, со договор со гинеколог се земаат пилули против бременост. Во оваа ситуација, сигурно не е разговарано за тоа. Па според тоа одговорноста ја сносува дечкото, како постар од девојката и бидејќи тој го оставил семето во неа. И плус ако тој избрал да не го извади на време, како може девојката да му влијае во тек на сексуалниот однос?
А што се стегна ли па ти, не го вадел, па не го вадел, може кондомот потфрлил:icon_lol:,
ете имало заштита, но се случило, и пак ке кажам, прашањето тука не е кој е повеќе или помалку виновен, затоа што двајцата се подеднакво виновни за таа ситуација, ниту тој можел да го направи сам, ниту пак таа можела да забремени сама, значи двајцата сносат исти последици и прашањето е што и како понатаму.
Лесно е да се суди за други, но тешко е ако тоа се случува на своја кожа,
Лесно е ако и двајцата сакаат, тогаш и покрај сите потешкотии можат да успеат, но во случајов таа не сака, а тоа пак повлекува Х други причини зошто таа не го сака,
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Одсекогаш мојот став за оваа работа е дека треба да се напрај муабет и да се постигне договор. Нити девојката сама го направила бебето, нити сама можи да одлучи дека ќе го абортира.

Ама откако се изначитав 1590 глупости, испаѓа дека кој го еби дечкото, девојката има јајца да одлучи и за него.
Па, така е, а според мене така и треба да биде. Мислам, девојката да го има последниот збор.

Затоа секогаш ми било неверојатен страв да направам некоја глупост од тој тип, зашто јас секогаш сум бил за абортус во таков случај, а имав два случаи кај што девојките инсистираа на тоа дека абортус не доаѓа предвид.

Крајната линија е, ако девојката не сака да го абортира, дечкото не може ништо да напраи околу тоа. Ако сака да го абортира, исто така ништо не може да напраи. На крајот на краиштата, девојката е таа којашто ќе го носи, роди, дои, расте... така што не гледам причина дечкото да има повеќе од 30% удел во носењето одлука.

И нема тука обвинувања, shit happens. На сите може да ни се деси, гарант сите вие со девојките и дечковците што идете по сто години, секој секс со кондом ви е... Не заебаајте.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ние жените сме закон. Се бориме за некои си таканаречени права на жена и сакаме да сме рамноправни со мажот, но не сакаме мажот да е рамноправен со нас. И тие таканаречени права ги користиме само кога нас ни одговара. Во случајот се и двајцата виновни за тоа што се случило, без разлика на тоа дали пукнал кондомот или воопшто не ставиле кондом. Според логикава, машкото е криво што она затруднила, ама пошто он е крив никој него не го прашува што сака. Не иде тоа така. Зашто само жената да одлучува? Се работи и за негов плод! Што ако е во нашето тело, тоа не ги прави жените посупериорни од мажите!
Како што реков и претходно, девојката е млада и го разбирам нејзиното стојалиште, ама не може бе да помине муабетот: мое е телото јас ќе абортирам, а оној чија сперма ја оплодила нејзината вагина никој да не го праша. Кога машко приморува девојка да има абортус, одма е тој сељак, не е арен со паметот, кој е он да ја приморува, а сега во овој случај, он немал право да бара било што... Не се согласувам.
За секс се потребни двајца, за да забремени девојка исто се потребни двајца, така што и одлуката треба да биде заедничка. Да се размисли убаво, да се направи смирен муабет, а потоа да се одлучи. Такви работи на своја рака не се прават, премногу е себично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom