Девојка ми сака да го абортира бебето

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.427
Поени од реакции
6.073
Прво ,добре бе 7 години е помлада од тебе , кај се занесуваате со такви врски ,барем на нејзина возраст.
Второ , гледам и другиве спомнале , се срамиш да купиш презерватив од трафика , продавница и сл. ?
Трето , кога веќе се случиле гореспоменативе работи, најде и на форум тоа да го соопштиш . Кои сме ние да ти судиме . Незнам зошто наместо да разговараш со неа околу тоа ти отвараш тема тука.

ова се паѓа во вода ако си тролче.

И добро бе феминисти,антифеминисти,терористи и останати ,имате теми за абортус ,па таму дискутирајте дали е хуман или не е...
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.618
Поени од реакции
35.113
За пропалица може не е, не знаеме што направила во животот.
Ама дека е неписмена, неписмена е.
Дека попрво ќе абортирам 10 деца, него да останам неписмена, и тоа е вистина.
Дека знам што е заштита, е богами, и тоа е вистина.
Јас не абортирав, а тоа не ме направи неписмена, факултетот го завршив и тоа на време, додека бев бремена јас бев со книгите во раце, и ДА одев бремена на факултет, но тоа не ме правеше понеписмена од останатите.Кога се роди бебето, секој момент кога беше будно, јас го поминував со него, а останатото време јас учев, и го завршив факултетот,
Фактот што имам 10 годишен син на 30 години не ме прави воопшто неписмена, баш напротив ме прави горда меѓу најгордите, затоа што и се описменив и станав човек и станав МАЈКА

ЗАКЛУЧОК,,,,,ако се сака се се може,

Бременоста не е хендикеп, да останеш неписмен и да немаш кариера
баш напротив
 
T

Torchyrus

Гостин
eee пријателе требало на време да се регистираш на кајгана и да читаш љубов и сексање темите и сеа немаше за вакви работи да прашуваш .
Он: Сами одлучете си не дозволувај други да ти ја кројат судбината ;)
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
^^
I lol'd на сите предходни коментари ...

како тоа " нејзино право е дали ќе го роди или не ", она самата го зачнала? тука има улога и таткото, во случајов Shizik'ов ..ако она сака да си го продолжи школувањето, тамн си е.. ќе оди на школо дoдека не почне да и се познава стомакот, или до дека она мисли дека може да издржи, ќе направи 200 изостаноци, и ќе полага класен испит ( тоа време додека е дома, а не е родила уште ќе го користи за учење ) ..

баш во понеделник имавме работилница баш на оваа тема ..е сега, РЕСПКЕТ голем од мене, за твојата одлука што сакаш да го задржи :) ти си 25 така? ти си на баш добра возраст за фамилија, ни рано - ни доцна ..она со нејзините 18 години, не размислува правилно ..ајде, се одлучила за абортус, ама размислува ли дека утре може да остане стерилна "благодарение" на абортусот? а и незнам како ќе живее со фактот дека убила не родено дете .. :confused:

седнете и со твоите, и со нејзините родители, разговарајте ..разубедете ја од нејзината идеа, нека мајкати и мајка и им ја покажат убавата страна на бременоста :) се надевам ќе разбере (y)
 
Член од
9 август 2009
Мислења
104
Поени од реакции
115
Ова е многу дискутабилно, дека е млада да стане мајка, да, дека тој е на супер возраст за да стане татко, може да се каже да. Но има куп фактори што влијаат на крајната одлука а ниту еден не е споменат од батката што ја отвори темава. Дали родителите знаат за ова и дали се нафаќаат да им помогнат безрезервно за девојката да може да продолжи со школување, дали и колку е таа нивна врска стабилна и озбилна, дали тоа дете е моментално единствената причина поради која би основале заедница, дали имаат финансии барем за основните потреби на детето, дали ќе имаат финансии за девојката да продолжи со школување...има уште многу, да не набројувам сега. Имам пријателка која во младоста имаше една врска со фрикнато типче кое што кога намириса дека таа се обидува да се тргне од него, да ја прекине врската, тој фино лепо ја напумпа мислејќи дека така нема каде да му бега. Девојката пак фино лепо си се исчисти но тука не завршија проблемите. Таа замина од државава неколку месеци за да му се олади главата на типчево. Знам дека ова е екстрем и не посочувам ништо, ниту сакам „меѓу редови“ да направам некаква збрка, само сакам да кажам дека има многу различни ситуации кои наведуваат на абортус што не значи дека се сите оправдани или неоправдани. Тука јас не прочитав ништо друго освен дека тој сака дете а таа не...многу е некако црно - бело ... Како и да е, со среќа понатака, што и да решите.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
јас знам дека со сила убавина не бидува, ако она е сега сигурна дека не го сака ова дете, тоа ќе остане така за навек, ќе почне да се мрази себе си дека го има, веројатно ќе те мрази тебе и ќе те окривува тебе, за многу брзо време животот ќе ви се претвори во пекол, ама баш пекол.
Разговарајте долго и длабоко, можеби она тебе не те гледа како животен сопатник, можеби ти не си сигурен во тоа, можеби она сака да абортира само поради тоа што се плаши.
Дека е рано е, но не којзнае колку, замоли ја да ги запише на лист причините поради кои сака да абортира, така ќе се избегнат општи одговори и празни муабети и ќе преминете на конкретна и продуктивна комуникација

СО СРЕЌА
 

Alan Shearer

Newcastle
Член од
6 јули 2011
Мислења
388
Поени од реакции
136
Јас не абортирав, а тоа не ме направи неписмена, факултетот го завршив и тоа на време, додека бев бремена јас бев со книгите во раце, и ДА одев бремена на факултет, но тоа не ме правеше понеписмена од останатите.Кога се роди бебето, секој момент кога беше будно, јас го поминував со него, а останатото време јас учев, и го завршив факултетот,
Фактот што имам 10 годишен син на 30 години не ме прави воопшто неписмена, баш напротив ме прави горда меѓу најгордите, затоа што и се описменив и станав човек и станав МАЈКА

ЗАКЛУЧОК,,,,,ако се сака се се може,

Бременоста не е хендикеп, да останеш неписмен и да немаш кариера
баш напротив
Potpolno se soglasuvam so tebe i mene majka mi me rodila na 20 godini tatko mi bil 26 (razlika kolku deckoto i devojkata) gledam nekoj pisuva godinite bile problem a nema vrska, eve mene nisto ne mi fali imam ubav zivot 22 godini se grizat za mene,ama mislam deka vo slucajov devojkata nesaka nisto so Sizik zatoa i ke abortira fakultetot i e samo izgovor
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
Ама тие дегенерици што викаш живеат така ? Ако не им е мил животот нека си го одземат. Ама не го одземаат. Ете тие биле непосакувани ама не биле абортирани. И сега гледаш нејќат и сега да бидат, сакаат да живеат. Секој треба да добие шанса на живот ама секој. Не често непосакуваните деца се претвараат во исфрустрирани психопати има и доста обратни случаи.
Не збори глупости....како тоа да си го одземат? дали знаеш дека таква варијанта е 100 пати потрагична и болна него парот да се одлучи на абортус...подобро абортус, него да трпи за леб и цел живот во маки да му помине, ако немаш перспектива, или пак не си силна личност, со план за финансиско - општествен напредок во животот, (остварување на основни услови на живот на фамилијата) тогаш не треба да основаш семејство, и точка. Згора на тоа, 21 век сме....постојат многу средства за спречување на вакви непријатни моменти.

Дапз. Зошто ќе родат несакани кучиња кои ќе бидат оставени на улица, дел ќе умрат, и дел ќе бидат возрасни несакани единки, кои подобро е да ги снема уште пред да се родат.
И да, стерилизирани се.
Не се способни да се грижат за своето потомство.
Ниту луѓето, ако не се способни, не треба да имаат деца.
Убава работа е васектомијата.... некој ја заслужува.
Не се замарај да објаснуваш, не вреди.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.436
Јас не абортирав, а тоа не ме направи неписмена, факултетот го завршив и тоа на време, додека бев бремена јас бев со книгите во раце, и ДА одев бремена на факултет, но тоа не ме правеше понеписмена од останатите.Кога се роди бебето, секој момент кога беше будно, јас го поминував со него, а останатото време јас учев, и го завршив факултетот,
Фактот што имам 10 годишен син на 30 години не ме прави воопшто неписмена, баш напротив ме прави горда меѓу најгордите, затоа што и се описменив и станав човек и станав МАЈКА

ЗАКЛУЧОК,,,,,ако се сака се се може,

Бременоста не е хендикеп, да останеш неписмен и да немаш кариера
баш напротив
Јас зборувам за баба му со 4то одделение Дарклејди :)
Мајка ми исто како тебе завршила факултет, до душа она апсолвент била таа година. Не зборувам за тоа ништо, избор е. Ама Чоузен рече за баба му со 4то одделение.
А јас имав прилика да видам во средно како девојчиња со голем потенцијал остануваа бремени... и денес од дома не се излезени, оти деца чуваат.

Сеедно, јас знам за себе :)
--- надополнето: Nov 2, 2011 9:00 AM ---
А инфекцијата не е компликација? Зарем самиот процес не е стрес за организмот? Секој зафат носи ризик. Секоја интервенција носи потенцијална опасност. Зависи како ќе се изврши абортусот и во која недела, но сепак се јавуваат крварења и постабортусен синдром кога матката не се контрахира правилно и во неа останува крв, која може да предизвика инфекции дури и сепса! Појавата и времетрањето на циклусот се пореметуваат, дури и во временски интервали од 5-6 месеци. Од зачнувањето се менува хормоналниот статус и целата биохемија во телото на мајката, после абортусот треба период од 1 месец тој да се среди.
Некои работи не се читаат од википедија, прашај доктор дали е паметно девојче од 18 години да се подложи на абортус, ќе видиш што ќе ти каже. Крај краева, нејзин ризик е. Уствари нивен, нели.

п.с. нема потреба од задебелени букви, лаиците може да веруваат само од еден извор на податоци, оние паметните проверуваат барем од 2-3.
Абе ајде :) :) :)
Ќе ти најдам повеќе извори ;)
Знаеш, многу мајки закачија инфекции при породување, умреа итн...... па ајде сега - луѓе не раѓајте - опасно е!
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ај сеа ручна.

Се регистрира тип под име „Шизик“ кој има 25 години и кажува дека има девојка од 18 години која е трудна и дека сака да абортира, а он не сакал таа да го направи тоа.
Јеа рајт.

Мене ми личи на троЛ со големо Л. ;)
Без разлика, отвори тема која е вредна за дискусија.
Значи никој, апсолутно никој не може да и влијае на одлуката доколку реши да абортира или да го зачува. Така да она се решила на абортус и на дечкото му останува само совет за следен пат да внимава при сексуален однос.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
Tоа дека не изглегле од дома заради чување деца, не мора да биде негативна страна, некои луѓе без трошка двоумење го посветуват животот на своите деца и тоа ги прави по среќни од било кој провод, т.е. излегување...Значи тоа е веќе една сосема друга тематика, и зависи од профилот на човек, т.е. емотивната поврзаност - релативно.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.288
......на дечкото му преостанува да бира со кого ќе споделува љубов и со кого ќе го продолжи животот......
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.804
Поени од реакции
20.137
Што се не прочитав...
Да му забраниш на некого нешто е недозволиво, знам дека за деца требаат и мајка и татко но, ништо не се решава со усилба, и јас станав мајка на 22 години како другарка ми Дарк погоре, но сакавме и двајцата тоа да се случи, а во овој случај девојчето несака, колку мажи има што се молат нивните љубени да абортираат да немораат да влезат во принуден брак од причинско последична работа како што е бременоста? Значи девојчето зазема став дека не сака да го роди, момчето го сака детето, во овој случај јас му препорачувам уште еднаш но со ладни глави (без убиства) да седнат и да поразговараат што ќе биде кој што може да жртвува и што да понуди за возврат, доколку она остане на тој став дека несака, верувај биди и благодарен затоа што е искрена и ги кажува својте чувства, а доколку се согласи да го роди, нека ви е со среќа и понатака многу дечиња! :)
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.618
Поени од реакции
35.113
Се согласувам дека никој нема право да влијае, нити пак може да ме убеди во нешто ако сум решена да го направам тоа.Во случајов девојката сака абортус и секако тоа е нејзино право, ако веќе решила,
Само ме нервираат коментарите од типот "ако имаш бебе ке останеш необразуван, ке останеш дома, нема да излегуваш затоа што ке мора да се грижиш за бебето", како тоа да е препрека да си ги оствариш своите цели во животот.
А тоа дека девојката била премлада, да 18 години се ништо, но тоа воопшто не и пречело кога уживала со својот дечко, тогаш на истите тие 18 не и пречело што не користеле заштита, во тие моменти на задоволување на нејзините страсти воопшто не ни помислувала на можноста наречена бременост, за тоа е доволно возрасна нели?

А за бебе е мала ;)
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Девојка ми сака да го абортира бебето што да правам како да ја убедам јас имам 25 години а таа 18 :( ми вика дека е рано и дека сака да продолжи со учењето и дека нема време за дете. :confused:
Ве молам дајте некој совет да ја убедам оти ми се иде од нервоза да ја убијам :mad:
Дали со нејзина согласност си го направил тоа бебе? Дали кога си „завршил работа“ си и кажал дека сте немале заштита (па да се среди со Норлево :) )? Ако одговорот на сите тие прашања е НЕ, значи сам си одлучил за правење на тоа бебе, па според тоа нема што да бараш продолжување на бременоста. Ти си одлучил за зачетокот, таа одлучува за крајот. Зошто кога си го правел не си размислил дали таа е спремна да биде мајка. Или напрај и бебе па она нека се замара после, и нека носи грижа на совест со абортусот!
п.с Се изнервирав!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom