Девојка ми сака да го абортира бебето

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
eeeeeee сакате секс без кондом а нејќете деца е нема во се убаво има и неубаво
Сексот не бил со цел раѓање деца. Зачнувањето се случило по грешка. :toe:
Според тоа, неправедно е некој да биде казнет за цел живот доколку грешката може да се исправи навреме.
Јас сум против абортус, но немам право никому да го наметнувам моето мислење и сфаќање на работите бидејќи се работи за човечки животи (на детето и девојката пред се), а тоа е поважно од се.
Она со кондомите не е баш најинтелигентен одговор и држи само доколку "грешката" се повторува повеќе пати. Тогаш е глупост во прашање.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Аууу не сум знаел таа работа, видиш изгледа само циганките раѓале млади...
Некој погоре спомна батали што ќе ти е дете да чуваш на 25 години, браво друже со таков став за 25 години од сега ќе се раѓаат деца толку многу често што имињата ќе ги добиваат по Халеевата комета.
Многу себичен став...
Не реков ништо за имањето деца млад. Туку штом девојката не сака да биде мајка (без разлика девојката, може и момчето да не сака), изборот треба да се почитува. Секој си има свои планови за животот бе, може на девојката не и се во план деца за блиска иднина, од кај знаеме? Секако дека треба да поразговараат а типов се избацува со „ми иде да ја убијам“ :tapp:

Ако му било него ептен за чување деца млад, што не поразговарал со неа од пред да го зачнат детето?
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.879
Поени од реакции
1.092
Викате кондом да користел дечкото.Па дотичната што се Е.Е без кондом,не ли може да рече не.И нејзино било правото да абортира,а каде е тука правото на детето? И сакате да каже дека ако е трудна или пак после откако ќе роди,дека неможе да студира.Мислам дека стварно некој коментари не се за коментирање.Со среќа и на двајцата засегнати во проблемов,и се надевам на заедничко решение на проблемов.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Сексот не бил со цел раѓање деца. Зачнувањето се случило по грешка. :toe:
Според тоа, неправедно е некој да биде казнет за цел живот доколку грешката може да се исправи навреме.
Јас сум против абортус, но немам право никому да го наметнувам моето мислење и сфаќање на работите бидејќи се работи за човечки животи (на детето и девојката пред се), а тоа е поважно од се.
Она со кондомите не е баш најинтелигентен одговор и држи само доколку "грешката" се повторува повеќе пати. Тогаш е глупост во прашање.
Грешат само не искусните. Не ли осеќа бе тај, не ли знае за крај, ако барем малку се разбирале ќе купиле апчиња оние шо се за 24 часа и се ќе е тамн, а сигурно не се виделе шо се направиле и сега касно. Грешката може да се исправи но може и да оставе последици. Можеби по абортусот никогаш нема да може да има деца.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Не реков ништо за имањето деца млад. Туку штом девојката не сака да биде мајка (без разлика девојката, може и момчето да не сака), изборот треба да се почитува. Секој си има свои планови за животот бе, може на девојката не и се во план деца за блиска иднина, од кај знаеме? Секако дека треба да поразговараат а типов се избацува со „ми иде да ја убијам“ :tapp:

Ако му било него ептен за чување деца млад, што не поразговарал со неа од пред да го зачнат детето?
Плановите на "девојката" ???????????????????????????????????????
А зошто некој не го праша нероденото дете што сака оно да прави со неговиот живот ?
На неговиот гроб треба да пишува "НЕ МЕ ПРАШАА"....
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Дојдовме на моето,како што викам јас:пет минути слатко,цел живот татко,или боље дурекс,него памперс.
Неможеш да ја разубедиш,ако решила пријателе да абортира,и Свети Петар да се симне од горе,нема да ја разубеди.
Затоа.за друг пат,памет во глава,и durex во џеб.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.575
Поени од реакции
34.971
Прашај паталец, а не гаталец
а паталецот во случајов сум јас:)
Јас останав бремена на 20 години, бев на факултет и се наоѓав на една раскрсница што понатаму, дали да го абортирам и да си продолжам со факултетот , па да градам кариера и сл, или да го задржам бебето и наместо да одам по дискотеки јас да менувам пелени, тоа беше основното прашање.
Одлучив да го задржам бебето,
10 години потоа,,,,значи денес јас сум среќна што ја донесов таа одлука, затоа што во меѓувреме го завршив факултетот, кариера каква таква фала богу, но затоа пак ја имам најубавата кариера на светов ЈАС СУМ МАЈКА,таа привилегија да бидам мајка ме направи најсреќната мајка на светов, а тоа е мојот син кој денес има 10 години,
И ден денес кога ќе ја видам неговата насмевка на лицето мене ме гризе совеста како сум можела воопшто да помислам да го абортирам тоа дете,
Е сега, разликата меѓу мене и твојот случај е тоа што ние и двајцата решивме дека го сакаме бебето,,,а во твоојот случај девојка ти не сака,,,мислам дека никого со сила неможес да му наметнеш нешто, посебно не со сила да сака,,,затоа РЕШЕНИЕ;,,само искрен разговор, сите карти на маса и отворено сите опции

СРЕЌНО
 
K

Khabs Staadnau

Гостин
Абортусот е убиство и за тоа се оди во затвор, пробај да удрш во стомак бремена жена и нека го изгуби плодот со сигурност ќе те осудат на најмалце 3 години затвор.
Правиш разлика помеѓу абортус и спонтан абортус? Или мислиш дека абортусот се врши така што викаат боксер кој и влегува на бремената со falcon punch?

Баба ми исчувала четири деца и е со основно одделние пропалица ли е она според твоите мерила?
У кој филм живеете вие луѓе ????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Не прави вакви споредби, во времето кога твојата баба гледала деца не било ни потребно да биде интелектуалец.Поголемиот дел од населението одгледувале своја храна и колку што било непотребно, толку било и невозможно да се стекне со образование.
--- надополнето: Nov 1, 2011 10:59 PM ---
Плановите на "девојката" ???????????????????????????????????????
А зошто некој не го праша нероденото дете што сака оно да прави со неговиот живот ?
На неговиот гроб треба да пишува "НЕ МЕ ПРАШАА"....
Кога фетусот би бил човечко суштество...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Плановите на "девојката" ???????????????????????????????????????
А зошто некој не го праша нероденото дете што сака оно да прави со неговиот живот ?
На неговиот гроб треба да пишува "НЕ МЕ ПРАШАА"....
Ова веќе ти навлагаш во друга тема, те сфаќам и во право си за напишаново, но тука не збориме за тоа дали оправдуваме или не оправдуваме абортус, туку дечково се обрати за помош, иако не знам зошто кога секако дека ние не би можеле да и влијаеме на девојкава.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Пријателе гледај да работиш(10 илјадарки 10 илјадарки кој ти ги дава) пошто без работа никоја не те зима.
Од кога ќе бидат исцрпени сите опции направи асален муабет со татко и.

Правиш разлика помеѓу абортус и спонтан абортус? Или мислиш дека абортусот се врши така што викаат боксер кој и влегува на бремената со falcon punch?

Кога фетусот би бил човечко суштество...
Се читаш ти што пишеш?
Фетусот според Уставот на РМ се третира како живо битие.

Еве пробај, удри бремена жена во стомак и на тој начин предизвикај да го изгуби "фетусот" и ќе те бапнат во затвор без око да им трепне.
Три години ќе те теслачи некој цимер со име БОБ.
И после продавај басми и гачки на некој друг дека фетус != живо битие

Ако не сте планирале бебе (а повеќе од очигледно е дека не сте), тогаш ти немаш право да одлучуваш за нејзиниот живот и судбина.
Таа не е должна да ги трпи последиците од твојата неодговорност, оти ти си бааѓи повозрасен од неа (а си се однесувал како дете).

Таа има неприкосновено право да го продолжи своето образование, да дипломира, да се вработи и да стане човек. Ти можеш ли да го чуваш бебето и во исто време да работиш за да му купиш пелени?
Чекај малце?
Сега ме вреѓаш мене и сите оние што во оваа држава немаме факултет, а такви сме многу што сме ние, нелуѓе?

Факултетот и образованието на "дотичната" вредат колку прдежот мој минатата година кога јадев купус ова време...
Ова што го зборите е чист Сатанизам бе...

Која себична флоскула:
-Живеј си го животот, прчи си го и глеј си за себе...
 
S

Sagan

Гостин
Ако не сте планирале бебе (а повеќе од очигледно е дека не сте), тогаш ти немаш право да одлучуваш за нејзиниот живот и судбина.
Таа не е должна да ги трпи последиците од твојата неодговорност, оти ти си бааѓи повозрасен од неа (а си се однесувал како дете).

Таа има неприкосновено право да го продолжи своето образование, да дипломира, да се вработи и да стане човек. Ти можеш ли да го чуваш бебето и во исто време да работиш за да му купиш пелени?
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.879
Поени од реакции
1.092
Ако не сте планирале бебе (а повеќе од очигледно е дека не сте), тогаш ти немаш право да одлучуваш за нејзиниот живот и судбина.
Таа не е должна да ги трпи последиците од твојата неодговорност, оти ти си бааѓи повозрасен од неа (а си се однесувал како дете).

Таа има неприкосновено право да го продолжи своето образование, да дипломира, да се вработи и да стане човек. Ти можеш ли да го чуваш бебето и во исто време да работиш за да му купиш пелени?
Ова го имам напишано неколку поста погоре.
,,Викате кондом да користел дечкото.Па дотичната што се Е.Е без кондом,не ли може да рече не.И нејзино било правото да абортира,а каде е тука правото на детето? И сакате да каже дека ако е трудна или пак после откако ќе роди,дека неможе да студира.Така да мислам дека е непотребно целата вина да се префрла на дечкото.
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Плановите на "девојката" ???????????????????????????????????????
А зошто некој не го праша нероденото дете што сака оно да прави со неговиот живот ?
На неговиот гроб треба да пишува "НЕ МЕ ПРАШАА"....
:ROFLMAO:

На 18 години не се раѓа дете, особено ако нејќеш така да остај си ја девојката на раат, и онака чим сте напраиле таква глупост нема и некоја светла иднина детето.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Еден почетен пост бомба на тотално контроверзна тема, и пуф! Го снема без ниеден одговор потоа... Башка од лик со име Шизик и со само еден пост?

Можеби грешам ама дали само мене ми се чини дека некој е задоволен од себе си во моментов? (y)
Можно е да е некој од невладиниве, сезона им е.
Инаку... темата си е во ред.
А одговорот јас ќе го дадам.
Останатите имате демократско право да се согласите со мене.

Хиииииииииииу !? победив во овој дуел по незнам кој пат......................................
 
S

Sagan

Гостин
,,Викате кондом да користел дечкото.Па дотичната што се Е.Е без кондом,не ли може да рече не. И нејзино било правото да абортира,а каде е тука правото на детето? И сакате да каже дека ако е трудна или пак после откако ќе роди,дека неможе да студира.Така да мислам дека е непотребно целата вина да се префрла на дечкото.
Кондомот кој требало да го стави на својот полов орган?
Кое дете?
Не, и да студира, не може со ист интензитет и успех.
25 е многу повеќе од 18. Во случајов, годините не значат ништо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom