Девојката која немаше партиска книшка

Статус
Затворена за нови мислења.

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Секоја чест за девојката, ама мене цела приказна знаете на што ми личи? -Јас на Кембриџ завршив, шанси за работа имам секаде а не па во Македонија...пфф. После се дешава пресврт во приказнава, во Македонија ако немаш врски не те примаат на работа, па ако сакаш и од Месечина биди слезен. И девојката изненадена и навредена - демек како можат да ме одбијат јас сум од Кембриџ ...и ајде ќе се жалам сега. Тоа на македонски студенти со просек 10 постојано им се случува, никој не ги вработува, образованието не им се исплати, и никој не се жали пошто знаат дека фајде нема. Пред неколку години во весник имаше приказна за македонска студентка која на медицина завршила со просек 10. Сите години! И на крај кажа дека сите само ја тапкаат по рамо викајќи и : браво, браво, а никој не ја вработува. Во ред ли е тоа? Па што требаше да направи тогаш таа?
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.987
Поени од реакции
3.716
Бре бре сите запнале за државни јасли..... Сите сакаат да си го пикнат газето во администрација, универзитети.... Зошто еден не го запне газот и да оди да се докаже во приватен сектор или да работи за себе? Нека го покаже знаењето од дипломата во пракса на приватно. Заврши правен и пучи го газето за во администрација или местенце во суд!- неќе да го запне газето и да се проба во адвокатура и да докаже колку му вреди дипломата, а адвокатурата е отворена за сите. Заврши медицина чекај да те вработат во државна болница!- неќе приватно. Заврши психологија (како предметната девојка) и гледај да бидеш даскал!- неќе приватно. Нека не продава пуфки дека ја заболела путката за нашава држава па ете сакала да придонесе за татковината и затоа се жртвува и доаѓа ваму. Сите нас прво не боли за себе си па после за се друго. Ако дотичната е толкав квалитет ке го продава знаењето во странство и ке си го полни бродот а нема да доаѓа ваму да се бори за да биде асистент за некои бедни 20 000 денари со кои не ке може ниту пристојно да живурка. Такви со странски дипломи и просеци веке ги има на кило и практиката веке покажа дека не се ништо повеке од нашите со дипломи и просеци. Сега е време на капитализам и дипломите и просеците важат толку колку што знаеш да сработиш во практика. Мој предлог: Нека си отвори ординација и нека покаже што знае а не да плаче по новини.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Мене нешто ми штрчи во приказната.
Ако е богата и сама си ги платила студиите во Англија, во Македонија може да си купи работно место.
Ако не е богата, туку снаодлива, и сама си нашла стипендија и се снашла во Англија, многу убаво знае како е овде и не би се вратила, зашто знае што ја чека.
Ми се чини деа таа има(ла) врски, ама не толку јаки и сега плаче по весници, зашто не ја вработиле.
Ако е квалитетна како што вели дека е, треба да е среќна што не е примена, зашто во Макеоднија не сум чула некој да се фали од условите за научна работа.
Таа не е единствена. Колку луѓе со факултет се таксисти, продавачи, растоварачи, без надеж дека некогаш ќе најдат работа за тоа што го завршиле.
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
34
Поени од реакции
27
Далеку од љубомора имам јас према девојкава.За нејзино добро е да седи подалеку од оваа држава,и од овој систем.
Јас уште малце ќе имам две дипломи,за што ќе ми се двете?Неможеш да промениш ништо во државава,ни јас ни ти ни никој поединечно.

Државава има милион и внатрешни и надворешни проблеми.Проблем е и местоположбата.Кажи ми дали некој некогаш живеел убаво во оваа држава? Дали некогаш имало хармонија и подобар живот тука?

Девојкава премногу вреди за во оваа Македонија,секоја чест за обидот и желбата да и помогне,ама едноставно неможе.

Болд-Треба да се решиш,дали ќе останеш или не,пошто во странство сигурно ќе имаш подобар живот.Јас не барам нешто повеќе тука,не барам државава да стане Норвешка.Тука не се цени трудот,не се цени квалитетот(еве ти пример за девојкава).

Како самите сме криви? Образложи ми го тоа.Кажи решение како да се смени тоа.

Да ги подржувам ваквите луѓе?Да гракам на форум? Тоа нема да смени ништо,а јас ја немам таа моќ па да би сменил нешто. И јас сум во дупката како сите што сме!
Зошто си демотивиран толку?
Што студираш? Дали го студираш тоа што го сакаш?

ТИ имаш моќ да ги промениш работите кои не ти одговараат. Не смееш да мислиш дека нема чаре. Зошто да си оди Ана и сите други способни луѓе?
Од друга страна никој не ти забранува да се иселиш. Размисли во која држава се пронаоѓаш и што би можел да работиш. Дали можеш да се асимилираш таму?

Самите сме криви затоа што уште во старт мислиме дека се' е загубено. Еве сега велиш дека девојката треба да си оди, никој немало да ја цени овде. Јас ја ценам. Веќе има еден човек на нејзина страна.
Ако бараш работа, не оди преку партија. Најлошо е да мислиш дека само преку партија може и да му попуштиш на Системот без да пробаш чесно.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Буцио девојката нема ни потреба да бара работа, со референциите што ги има доста е да отвори приватна ординација како Крсте за да се обезбеди финансиски и живее хедонистички.
Видиш на некои луѓе им се поприоритетни други работи во животот од тоа само да направат само пари.
Ќе бидам оф топик, ама тој Крсте многу личен човек. :love:
Нели има снимено и песни?
 
П

Пепси_

Гостин
Мене нешто ми штрчи во приказната.
Ако е богата и сама си ги платила студиите во Англија, во Македонија може да си купи работно место.
Ако не е богата, туку снаодлива, и сама си нашла стипендија и се снашла во Англија, многу убаво знае како е овде и не би се вратила, зашто знае што ја чека.
Ми се чини деа таа има(ла) врски, ама не толку јаки и сега плаче по весници, зашто не ја вработиле.
Ако е квалитетна како што вели дека е, треба да е среќна што не е примена, зашто во Макеоднија не сум чула некој да се фали од условите за научна работа.
Таа не е единствена. Колку луѓе со факултет се таксисти, продавачи, растоварачи, без надеж дека некогаш ќе најдат работа за тоа што го завршиле.

ти шо не заврши на кембриџ ? кај нас имало....хех пола од нив клошари лешпари неписмени говеда се,оти многу ни е јак системот оти вакви ги одбиват да предават и да го подобрат малце и тоа што е усрано.

форсират со сила образование,задолжително средно,морало година за година да ги зема некој,не смеел да го кутне ????? каков е овој систем ?
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Ирелевантен е фактот дека таа е во подобра финансиска ситуација од останатите конкуренти.
Би требало да се цени само трудот на кандидатот, посебно за вакви осетливи позиции.
Се согласувам ако се бара некоја чистачка, секретарка или пак одгледувателка во градинка да се гледа и на тој социјален елемент и предност да имаат да речеме самохрани мајки, луѓе кои немаат сопствено живеалиште и слични социјално погодени семејства, но за нешто што е од заеднички интерес на сите, нема потреба за такви компромиси.
А на кому ќе кажеш тоа? Поскокале еден по еден од пуста љубмора, не да речат шуќур бар еден саглам професор да им предава на нашите деца (кога веќе не можеше на нас) тие- ќе им ја земела работата, зашто не идела на пракса за 5000 ден. или глупа била се вратила назад.

Значи човек кој не мрднал од Македонија не е компетентен да збори што и зашто... иди бе брат, види и ти, поработи па после ќе прајме муабет зашто сака девојката да се врати, а сигурно не за да на девојката од погоре и ја земе работата, у тоа може да бидете сигурни. Ајт...
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
Бре бре сите запнале за државни јасли..... Сите сакаат да си го пикнат газето во администрација, универзитети.... Зошто еден не го запне газот и да оди да се докаже во приватен сектор или да работи за себе? Нека го покаже знаењето од дипломата во пракса на приватно. Заврши правен и пучи го газето за во администрација или местенце во суд!- неќе да го запне газето и да се проба во адвокатура и да докаже колку му вреди дипломата, а адвокатурата е отворена за сите. Заврши медицина чекај да те вработат во државна болница!- неќе приватно. Заврши психологија (како предметната девојка) и гледај да бидеш даскал!- неќе приватно. Нека не продава пуфки дека ја заболела путката за нашава држава па ете сакала да придонесе за татковината и затоа се жртвува и доаѓа ваму. Сите нас прво не боли за себе си па после за се друго. Ако дотичната е толкав квалитет ке го продава знаењето во странство и ке си го полни бродот а нема да доаѓа ваму да се бори за да биде асистент за некои бедни 20 000 денари со кои не ке може ниту пристојно да живурка. Такви со странски дипломи и просеци веке ги има на кило и практиката веке покажа дека не се ништо повеке од нашите со дипломи и просеци. Сега е време на капитализам и дипломите и просеците важат толку колку што знаеш да сработиш во практика. Мој предлог: Нека си отвори ординација и нека покаже што знае а не да плаче по новини.
ne e isplatlivo vo makedonija da si rabotis za sebe
bidejci ke te sokapat so kazni,a kaznite ne se mali
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
ти шо не заврши на кембриџ ? кај нас имало....хех пола од нив клошари лешпари неписмени говеда се,оти многу ни е јак системот оти вакви ги одбиват да предават и да го подобрат малце и тоа што е усрано.

форсират со сила образование,задолжително средно,морало година за година да ги зема некој,не смеел да го кутне ????? каков е овој систем ?
Немав пари, а кога јас бев студентка, немаше интерент и информациите не беа достапни како што се денеска.
Друго нешто?
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Зошто си демотивиран толку?
Што студираш? Дали го студираш тоа што го сакаш?

ТИ имаш моќ да ги промениш работите кои не ти одговараат. Не смееш да мислиш дека нема чаре. Зошто да си оди Ана и сите други способни луѓе?
Од друга страна никој не ти забранува да се иселиш. Размисли во која држава се пронаоѓаш и што би можел да работиш. Дали можеш да се асимилираш таму?

Самите сме криви затоа што уште во старт мислиме дека се' е загубено. Еве сега велиш дека девојката треба да си оди, никој немало да ја цени овде. Јас ја ценам. Веќе има еден човек на нејзина страна.
Ако бараш работа, не оди преку партија. Најлошо е да мислиш дека само преку партија може и да му попуштиш на Системот без да пробаш чесно.
Прво го студирав тоа што го сакав,завршив и во тоа видов дека нема просперитет за секого.Сега сум нешто што не го сакам,ама има добра иднина во тоа и тука и надвор.

Без навреда за болдов,еве и ја ја ценам,ама големи ташаци ако ја цениме јас и ти.

Точно е дека квалитетот не излегува секаде на површина,ама во државава па воопшто не излегува.

Да никој не ми забранува да излезам,ама ете син на голем патриот,внук на човек што има лежено затвори за Македонија,внук на генерал во НВО...чека бугарски пасош.
 
П

Пепси_

Гостин
Немав пари, а кога јас бев студентка, немаше интерент и информациите не беа достапни како што се денеска.
Друго нешто?
не јадите лајна за некој што направил 200 пати повеќе од вас,се враќа да направе нешто а вие го вреѓате. Не знаеме за каков тип на човек станува збор,може сварно се вратила мислејќи дека ќе помогне во образованието и тн,не верувам со такви дипломи и трудови да чека плата од нашата бизарна администрација,кога може 100 пати повеќе пари да земе во др држави.
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
34
Поени од реакции
27
Убаво споредуваш за ситните работи си се пријавила без страв... Ајде да те видам најди работа за своите квалификации без партиска книшка? Или ако најдеш работа биди дрска со шефот и кажиму ова и ова не ми се свиѓа кај тебе притајуваш данок ја штетиш државата.... Ајде за тоа пробај па да видиш како по брза постапка ќе ти најдат замена...

Или појди во партија и пробај преку фер гласање да го избереш прецедателот на месниот комитет или општинскиот... Ќе видиш само таму колку гомнарии се дешаваат а не па на врвот не ме зезај...
--- надополнето: 8 мај 2013 во 20:27 ---
И другите коментари... Што ако завршила на Кембриџ... Епа ајде вие завршете да ве видам... Овие муабети ми ги врти другар што во животот книга не фатил а има убаво работно место од партија... Се смее кога некој ќе спомне факултет... Епа ќе се смее пошто така е тоа кај нас... Ако факултетот не е мерило за способностите тогаш некој нека ми објасни зошто го учиме? Пошто ни е интересно? Пошто ни се фрлаат пари за џабе? Пошто сакаме да не играат професорите? Абе грам мозок да се немало... Грам..
Јас не ни имам барано работа во Македонија. Добро сум платена во Кина.
Никогаш нема да извадам партиска книшка, не се давам.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom