Девица до прва брачна ноќ

Gravity Grave

Voice of the Voiceless
Член од
27 март 2006
Мислења
774
Поени од реакции
11
Интересни одговори, ме радува што толку работи веќе не се табу тема кај нас.Да ли да се остане девица или не е прашање на кое ГЕНЕРАЛНО никој не може да даде вистински одговор, зашто секоја девојка реагира според своите инстинкти. Се прашувам само зошто толку интимна работа ви е интересна? Јас лично никогаш за такво нешто не сум прашал никого, ниту ме интересира. Зошто е тоа сега поинтересно да се дознае, отколку да ли таа девојка има нешто во себе со што би можела да ти биде соул мејт? Ајде и да претпоставиме дека е невина пред првата брачна ноќ, да ли е тоа гаранција дека нема да се кресне со некого за време на твојот прв службен пат? :pishtoldz
 
Член од
29 јули 2006
Мислења
26
Поени од реакции
0
ABE COVECI SO DA KAZAM SAMO E*BAJTE SE DO DEKA STE MLADI TOGAJ E NAJINTERESNO
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Девица до прва брачна ноќ, сајанс фикшн во 21 век :pos2: :pos2:
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
mnogupati na forumov imam kazano deka za mene nevinosta e nesto sveto,nesto so nikogas ne moze da se sluci povtorno..taa nema vrska so skinatiot himen ili so glupavite komentari deka nevinata devojka e prosta,glupava bla bla!
Ona sto e sveto,treba da se obideme da go zacuvame se do momentot koga ke sme podgotveni da se predademe nekomu ne zaradi toa sto ni e decko ili maz tuku zaradi toa sto taa licnost toa i go zasluzuva,a nie samite poradi toa se custvvame ispolneto i srekno!Ne zboruvam za sreka deka sme imale seks,tuku zboruvam za sreka poradi toa sto za prv pat sme se predale poradi ljubovta,kako sto i treba!

Sepak,koga zboruvame za apstinencija do brak,sekako mora da ja gledame i medicinskata strana zatoa sto seksualnite odnosi voedno znacat i opasnost od zarazuvanje so nekoja seksualno prenosliva bolest,a i NIKADE na zemjava ne mozete da procitte deka kontraceptivnite sretstva se 100% sigurni neli?Koga odlucivame da stapime vo brak so nekoja licnost,toa znaci ideka go poznavame ubavo,ja znaeme negovata medicinska sostojba i bogami i planirame da sozdademe semejstvo so nego!Tokmu zaradi toa smetam deka nevinosta do brak e pravilen zaklucok,tokmu poradi ovie fakti(seksualno prenoslivite bolesti,bremenosta)lugeto vo minatoto zaklucuvale deka sekoja devojka treba da ja cuva svojata nevinost so do brakot.
 

MarthaGraham

Олд Скул
Член од
21 ноември 2005
Мислења
673
Поени од реакции
8
Темава може ќе имала смисла во 19ти век, денес некако не глеам што би можело да се дискутира. Нонсенс. Исто као да отворам сеа тема - дали треба да се покажуваат женските нозе во јавност, т.е. дали треба да се носат миничи или да се забранат. Ептен конзервативно, не сакам да верувам дека во денешно време има некој/а што мисли дека девојката треба да биде девица до прва брачна ноќ.
 
Член од
18 мај 2006
Мислења
60
Поени од реакции
0
Sekoja devojka treba sama za sebe da si odlucuva koga, kade i zosto ke ja izgubi nevinosta.
Spored mene, nevinosta treba da se izgubi so nekoj koj ti znaci i go sakas.Ljubovta :wub: treba da bide pricinata poradi koja ke se resis za takov cekor, a ne brakot. Zar list hartija ke odlucuva za tebe.
 

Mesija

Hardcore Superstar...
Член од
13 ноември 2005
Мислења
212
Поени од реакции
1
Секоја девојка треба сама да си одлучи кога да ја загуби својата света невиност ... На некои повеќе им значи невиноста на некои помалку..Треба самите да си оценат кога е најубаво и кога се чувствуваат подготвени да ја загубат невиноста
 
Член од
30 јули 2006
Мислења
21
Поени од реакции
0
MarthaGraham напиша:
Темава може ќе имала смисла во 19ти век, денес некако не глеам што би можело да се дискутира. Нонсенс. Исто као да отворам сеа тема - дали треба да се покажуваат женските нозе во јавност, т.е. дали треба да се носат миничи или да се забранат. Ептен конзервативно, не сакам да верувам дека во денешно време има некој/а што мисли дека девојката треба да биде девица до прва брачна ноќ.
jas da

i sto?
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
се е тоа личниот избор на личноста ако сака да си се чува нека се чува , али негледам зошто би го направила тоа , а на крај на краева има и религиски заснови кои што бараат и претпочитаат девојката да биде недопрена до првата брачна ноќ. во секој случај your body , your choice
 
Член од
27 јуни 2006
Мислења
16
Поени од реакции
2
Pa na denesnicava mn se retki slucaite da naides na devica na prvata bracna nok,bidejki nema masko so ne i pobaralo na zenskata pred da se zemat,neli?
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
icy girl напиша:
Pa na denesnicava mn se retki slucaite da naides na devica na prvata bracna nok,bidejki nema masko so ne i pobaralo na zenskata pred da se zemat,neli?
Ова од искуство?
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
abe i da ne e nevina ke se "sosie" da ti go naprajt kejfot zato braka(ne sestri) ko ke se ozenite ako vie ste devica :) hahahahahahaha. fer e i od nasa strana da barame od partnerot istoto ama vo sprotivno da si kutime :)
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
1.Девојките-јас нема шанси да се скинам пред да стапам во брак...идеш долго време со дечко ти..се сакате имате сериозна врска и..нема да имаш односи со него затоа што се чуваш за маж ти?!Или ќе си речеш ќе му дадам зашто знам дека тој е мојот иден маж али сепак не излезе баш така како си планирала!
2.Машките-никогаш нема да се оженам со некоја која е скината..на чело тоа не и го пишува..значи имаш врска со неа се вљубуваш али дознаваш дека е скината и ќе и раскинеш?!
Никогаш не се знае што те чека во животот,затоа не им се смеј и не ги потценувај другите,можеби утре ти ќе го праиш она што денес мрчиш дека е идиотски!
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Iskreno mene ne mi smetaat ni ednite ni drugite razmisluvanja.Se soglasuvam deka vo denesno vreme malku se devojkite sto se cuvaat za prvata bracna nok megutoa go pocituvam i nivniot stav.Megutoa vo sekoj slucaj jas ne bi mozel da odam dolgo so nekoja koja ke mi rece deka ne saka sex do brak zasto sepak imam svoi potrebi a ne sum spremen za brak,neli?
 
D

D_NazGUL

Гостин
Воопшто не ми смета ако некој си има такви идеи во глава.
Али до брак!?! :nenene:
Абре ти се молам, кој денеска направил такво нешто кај нас овде?
Подобро ќе беше темава да е: Девица (барем) до 18 години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom