Да го решиме проблемот со името (once for all!!!)

Дали го прифаќате предлогов :


  • Вкупно гласачи
    44
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Сите ние сме презадоволни од препораките на Европската Унија за статусот кандидат што ни чука пред врата. Тоа не е изговор дека сме направиле се и дека сега Европа е таа што ќе ни донесе на послужавник се и сешто...

Кога веќе најболниот предмет во забелешките на ЕК до Македонија е спорот заимето со Република Грција, мислам дека е праведно да реагирам и да го насочам моето внимание кон таа болна точка.

Утре, по некоја случајност, се среќавам со еден човек којшто многу го ценам и којшто има висока кота и влијание во Европарламентарните кругови. Ќе бидеме заедно на една конференција. Му спремив дузина писма со предлози за името и за сите деривати коишто произлегуваат од истото и би сакал да му го доставам со цел еднаш засекогаш да го решиме овој проблем. Ми треба, исто така, мислење од сите вас.

Пред да одговорите на анкетата, би сакал да размислите со ладна глава за тоа што е подобро и во интерес на Република Македонија отколку да си играте пинг-понг со предлозиве и да велите “праведно е“ - “неправедно е“.

Предлозите се следните :

1. Топоним :
Македонска Република
Macedonian Republic
Rјpublique Macјdonienne
Μακεδονική Δημοκρατία

2. Име на јазик
Славо-македонски јазик
Slavic-macedonian language
Langue slavo-macјdonienne
Μακεδονική γλώσσα

3. Име на жители
Македонка, Македонец
Macedonian, Macedonian
Macјdonienne, Macјdonien
Μακεδονικός, Μακεδονικός


Воедно, сакам да нагласам дека за истиов проблем ќе има посветено цела статија во една од книгите на Д-р. Филип Мансел, истакнат англиски историчар којшто ќе биде исто така на таа конференција и којшто изрази желба за интервју со мене за “да сум му разјаснел некои работи“. Ќе пробам да бидам на ниво и да не треснам некое смутче за да не ве разочарам...

Предлогот планирам да го доставам до европарламентарецот чијшто идентитет не би сакал да го откривам јавно за да се избегнат шпекулации како и до повеќе политичко-правни инстанци како :

  • Европската Комисија
  • Комисијата за меѓудржавни спорови на Европскиот Парламент во Стразбург
  • Советот на Обединетите нации
  • Метју Нимиц
  • Жак Ширак
  • Канцеларијата за односи со јавноста на Шпанскиот Крал
  • Собранието на Република Македонија
  • Собранието на Република Грција
  • Владата на Република Македонија
  • Владата на Република Грција
  • Меѓународниот Суд за Човекови права
  • Стејт Департментот на САД
  • Европската комисија за интеграција и проширување во Брисел
Списокот може да се комплетира - кажете ми ако имате нешто на ум :wink:

Искрено, мене ми е доста во Карти за престој да ми пишува “Државјанин на Југославија“ или во Индексот “Роден во Бивша Југословенска Република Македонија“. Југославија не постои и редно време е да се оттргнеме од тоа демонско име коешто не врзува за минатото и не трга настрана од иднината којашто заслужуваме да ни биде напредна...
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Se e toa naklapanje prijatele! Razjasni mu na anglicanecot so toa sto kje mu reces:

1. Republika Makedonja

2. makedonski jazik

3. Makedonci, Makedonki

Se drugo e uspesen obid da ne smenat.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
a koj e ne-slavo-makedonski jazik? albanskiot?

pred da glasam sakam da znam...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Мисирков, капа скидам. Правилно размислување. Инаку, ова нема да се реши во полза на македонецот, обичниот, од страна на оваа болна за власт влада. Повторно ќе се повтори 1913 година. Кога ќе се загуби идентитетот.
 

SeaGull

Walter
Член од
17 мај 2005
Мислења
763
Поени од реакции
9
I jas sakav da prasam, a kade e tuka predlogot Republika Makedonija?

A, Μακεδονική Δημοκρατία Grcite moze da ne vikaat kolku sakaat, mene ne mi smeta voopsto. Ionaka sega ne vikaat Π.Γ.Δ.Μ. - Προην Γιουγοσλαβική Δημοκρατία τισ Μακεδονίασ.

Ne znam kolkumina od vas imaat primeteno, na granicniot premin Dojran-Δοιράνη, vo grckata carinarnica, ima eden ogromen plakat so natpis na nego:
Η Μακεδονία είναι μια, και είναι Ελλινική. (sto vo prevod znaci - Makedonija e edna, i e grcka).
Ovoj natpis e postaven nekade 1991 godina.

Ova poslednoto go napisav cisto zaradi toa da ukazam deka tie imaat problem so imeto, ne nie. I pokraj toa sto grcite imaa mnogu jaka ofanziva vo poslednite 15-tina godini za prezentiranje na imeto Makedonija kako nivno, sepak denes e jasno deka nie poleka, no sigurno ja dobivame vojnata, i ona sto e nase. Taka da, so Grcija sto i da se koristi kako bilateralen dogovor za imeto, mene ne mi smeta voopsto. Neka ostanatiot del od svetot ne priznae pod naseto ustavno ime, za mene rabotata e i poveke od zavrsena.
A, Grcite so tek na vreme ke si "legnat na brasnoto". Veruvajte, imam eden kup prijateli vo Grcija, i toa lugje koi rabotat vo politikata, i ne sum primetil do sega nitu eden od niv da ima nekoj problem so imeto. Duri, naprotiv, i tie sakaat sto pobrzo da se zavrsi celata ovaa "frka".
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Нормално, кога испаѓаат недемократични и мајмуни пред цел свет.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
ABC vi "sugerira" veke 5 godini po forumive deka toa e "glaven" problem koj treba da se reshi "najbezbolno" za Makedoncite.Edinstveno reshenie za toj problem e prekinuvanje na site pregovori za imeto.Nitu edna zemja vo svetot nema avtorsko pravo na ime,zatoa pregovorite treba da se prekinat pod "hitno".
A objasnuvanjata so nekoi relevantni faktori za toa zoshto sme gi prekinale pregovorite mozat da se svedat na nekolku zbora:
-Koja e vashata nacionalna pripadnost gospodine ili gospogo?
-Anglicanec ili Anglicanka!
-Treba da pocneme pregovori za da se "prekrstite".
-Ti si lud?!
-Togash i vie ste ludi shtom go barate toa od mene......
Taka nekako bi se "odvivala" konverzacijata za pregovori okulu imeto na nashata drzava i na nashiot narod so "relevantni" faktori od svetskata politicka scena.
 
Член од
7 ноември 2005
Мислења
44
Поени од реакции
0
Mislam deka vo slednava kniga se e objasneto:
Pandil Kosturski: Diplomatijata i Makedonskoto iselenishtvo

Politikata shto se vodi kaj nas poslednive 15 godini e odamna reshena marshruta. Inaku ne mozham da go protolkuvam odnesuvanjeto na bilo koja Vlada, koga samite nie go drzime kluchot za da se zakluchi ova prashanje.

Jas isto taka ne se protivam da ne vikaat grcite kako tie shto sakaat, no obratno i jas sakam da gi narekuvam kako shto sakam. Moj predlog bi bil "davajgas Republika"!

Angliskiot istorichar ako saka da napishe neshto pravilno neka gi prochita chlenovite za imeto na ON!
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
A da se elaborira na predlozive pred da se bara da se glasa? Zoshto Makedonska Republika bas? Mora da ima objasnuvanje -- mada aj ne se maci. Odgovorot moj e NJET. MOze samo vo bilateralni odnosi so Grcija - na svetsko nivo, nisto pomalku od Republika Makedonija.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
palatica напиша:
Mislam deka vo slednava kniga se e objasneto:
Pandil Kosturski: Diplomatijata i Makedonskoto iselenishtvo

Politikata shto se vodi kaj nas poslednive 15 godini e odamna reshena marshruta. Inaku ne mozham da go protolkuvam odnesuvanjeto na bilo koja Vlada, koga samite nie go drzime kluchot za da se zakluchi ova prashanje.

Jas isto taka ne se protivam da ne vikaat grcite kako tie shto sakaat, no obratno i jas sakam da gi narekuvam kako shto sakam. Moj predlog bi bil "davajgas Republika"!

Angliskiot istorichar ako saka da napishe neshto pravilno neka gi prochita chlenovite za imeto na ON!
Former Turkish Province of J(Y)unanistan!! FTPJ (ili Y)
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
Принципот на самоопределување на народите е фундаментално човеково право. Република Македонија и никако поинаку!
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
macedalien се убаво за идејата сите сакаме да се реши тој проблем па браво и за предлозите што (предпоставувам ти) си ги сковал. ама прво неколку работи... пред да се дава решение на проблем, нели треба да се наведе проблемот. наведи кој е всушност проблемот (со ладна глава) и објасни како дадените предлози го решаваат тој проблем. а после може да се продолжи со конструктивна дискусија :)
 

Homer MakeDonski

*Матриот
Член од
14 јуни 2005
Мислења
823
Поени од реакции
86
зарем и macedalien ќе сменува името и јазикот еднаш за секогаш ?
па од Македонија предлага да се вика ???
а македонскиот јазик да биде ????
зарем и кај него анфинитети на политичко предавство??
:icon_conf
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.365
Поени од реакции
520
Macedalien напиша:
Кога веќе најболниот предмет во забелешките на ЕК до Македонија е спорот заимето со Република Грција, мислам дека е праведно да реагирам и да го насочам моето внимание кон таа болна точка.
Паа не би рекол дека спорот со името е најболниот предмет во забелешките на ЕК:ne:Имено,претставникот на ЕК , на 9.11 кога го искажа позитивното мислење за нашиот статус за кандидат,кога беше запрашан околу спорот со името тој јасно кажа дека тоа е ЧИСТО БИЛАТЕРАЛНО ПРАШАЊЕ помеѓу нас и грците!!!Е сега ќе речеш , да така е, ама Грците имаат право на ВЕТО при евентуалниот наш прием во ЕУ...мое мислење е дека не треба ние да даваме некои нови предлози бидејќи двојната формула е најмногу што Македонија треба да им го дозволи на Грците...а додека да дојде денот за наш прием во ЕУ ќе поминат уште многу години(десетина според мене) а до тогаш работите(Грците) ќе си легнат на брашното а и најголемиот број на земји со кои имаме контакти ќе не признаат под уставното име и сите нивни аргументи ќе им паднат во вода и инаетот е се што ќе им остане:icon_lol:
Затоа гласам ПРОТИВ твојот предлог дефинитивно
 
Член од
11 октомври 2005
Мислења
16
Поени од реакции
0
Јас не гласав ни против ни за само дека милан се шампиони незнам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom