Дачиќ: Хрватска, Црна Гора и Македонија ги сакаме исто како и Папуа Нова Гвинеја

Член од
24 март 2010
Мислења
12.778
Поени од реакции
18.489
Во однос на јазикот, намалува или се зголемува влијанието, според тебе ?
Се зголемува (или останува исто, ако земеш во предвид дека сите Македонци разбираат српски), заради труење со српски штунт. И тоа си има политичка позадина. Ама не може сите фронтови да се отворат истовремено.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.854
Поени од реакции
10.731
да не отварам нова тема.. за Србија е
ЗОШТО СРБИЈА РАСПИША ИЗБОРИ?
http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=2E3995448617DE4BAB0D89B8FE123D2D

очигледно Вучиќ ја користи шемата на пастирот од пред некоја година, а му се може, не му бара никој избирачки спискови да прочистува и други работи... држава си е тоа, не протекторат...
 
Член од
15 август 2009
Мислења
1.900
Поени од реакции
4.690
да не отварам нова тема.. за Србија е
ЗОШТО СРБИЈА РАСПИША ИЗБОРИ?
http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=2E3995448617DE4BAB0D89B8FE123D2D

очигледно Вучиќ ја користи шемата на пастирот од пред некоја година, а му се може, не му бара никој избирачки спискови да прочистува и други работи... држава си е тоа, не протекторат...
Прочистување на избирачки список е показател дека земјава е протекторат?
Никогаш не престануваш да ме фасцинираш.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.854
Поени од реакции
10.731
Прочистување на избирачки список е показател дека земјава е протекторат?
Никогаш не престануваш да ме фасцинираш.
Од Србија има 3 милиони привремено иселени поради невозвратена љубов ;) , значи и кај нив треба итекако прочистување на избирачкиот список. А
твојот регулиран медиум Утрински, по наредба од штабот го избриша написот ... не му е прв пат; крај на приказната за фер и демократски медиуми во Македонија
ама не можат да му наредат на Дојче Веле
Избори во Србија: цементирање на моќта
http://www.dw.com/mk/избори-во-србија-цементирање-на-моќта/a-18988626?maca=maz-rss-maz-pol_svet_timemk-4725-xml-mrss
 
Член од
15 август 2009
Мислења
1.900
Поени од реакции
4.690
Од Србија има 3 милиони привремено иселени поради невозвратена љубов ;) , значи и кај нив треба итекако прочистување на избирачкиот список. А
твојот регулиран медиум Утрински, по наредба од штабот го избриша написот ... не му е прв пат; крај на приказната за фер и демократски медиуми во Македонија
ама не можат да му наредат на Дојче Веле
Избори во Србија: цементирање на моќта
http://www.dw.com/mk/избори-во-србија-цементирање-на-моќта/a-18988626?maca=maz-rss-maz-pol_svet_timemk-4725-xml-mrss
И кој црн МОЈ Утрински?
Не менувај тема, те прашав конкретно, ме заболе мене дали Србија ќе чисти или не избирачки список. Ти мислиш дека тоа што некој наложил да се исчисти избирачкиот список ја прави Македонија протекторат. Спред тебе е подобро мртви и иселени да гласаат се додека нивните гласови се за онаа опција што ја преферираш и тоа не треба да се смени? Мислам до кое дно ќе пропаднеш?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.854
Поени од реакции
10.731
И кој црн МОЈ Утрински?
Не менувај тема, те прашав конкретно, ме заболе мене дали Србија ќе чисти или не избирачки список. Ти мислиш дека тоа што некој наложил да се исчисти избирачкиот список ја прави Македонија протекторат. Спред тебе е подобро мртви и иселени да гласаат се додека нивните гласови се за онаа опција што ја преферираш и тоа не треба да се смени? Мислам до кое дно ќе пропаднеш?
не реков дека не треба да се прочистува избирачки список, тоа е редовна работа, а Србија исто закажа на 24 Април и ќе стигне, а поголема држава, со повеќе мртви и иселени, а имаат и од Косово на избирачки список !!
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.000
Поени од реакции
12.193
“Србите не' мразат, само глумат лудило дека не' сакаат“ - лицемерни serviani, да им ебам глата трула, само ѕидовите на касарните ни ги оставија, па уште навиваат некои за Ѕвезда и Партизан

Изјавува Дачиќ дека actually и не не сакаат баш многу - абе глумеа браќа дека ни се, а гледаш викаат сега дека не мразат, мизерни копилиња servianski

Мислам дека македонскиот народ по климата и политичката ориентација се познава

Никако не му чини
 
Член од
6 август 2011
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.336
В Белград прекр'стват ул."Гоце Делчев" на "Маршал Толбухин"

http://www.segabg.com/article.php?id=803908

Цело чудо е што досега имало улица Гоце Делчев в Белград.:)
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
“Србите не' мразат, само глумат лудило дека не' сакаат“ - лицемерни serviani, да им ебам глата трула, само ѕидовите на касарните ни ги оставија, па уште навиваат некои за Ѕвезда и Партизан...
Србите не’ сакаат, можеби најмногу после себе :) Ова што Дачиќ го изјавува е тешка глупавост. ОК е едно да мислиш, не се знае што се кажува.
А тие што навиваат за Звезда и Партиза не можам да ги разберам НИКАКО. Ниту оние за Реал, Барса, Ливерпул, Челзи... Не можам никако да разберам да навиваш за клубови со кои немаш никаква допирна точка, државна, национална, роднинска :)
В Белград прекр'стват ул."Гоце Делчев" на "Маршал Толбухин"
http://www.segabg.com/article.php?id=803908
Цело чудо е што досега имало улица Гоце Делчев в Белград.:)
Имаше улица Г. Делчев, како што и ние имавме населба Сингелич, улици Вук Караџич, итн итн... но сега е друга држава и нема потреба од тоа. Кое е значењето на Делчев за србите?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Кое е значењето на Делчев за србите?
Немат, даже не е во нивен интерес, кога Делчев бил на чело на организациja,што се борела против србската инвазиja во Македониja.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
В Белград прекр'стват ул."Гоце Делчев" на "Маршал Толбухин"

http://www.segabg.com/article.php?id=803908

Цело чудо е што досега имало улица Гоце Делчев в Белград.:)
Toa се комуњарски називи, поставени од Тито и зато ги менуваат како и овде шо менуваат имиња од партизани и немакедонски ликови, инаку Београд си има палата “Албанија“ има и улица “Македонска“ коja e во централниот дел на стариот град и кои се со тие имиња од поодамна тие не ми се верува дека ќе ги менуваат, Гоце Делчев нема никаква улога во Српската историја, тој си е чисто Македонец и се борел за Македонија.
 
M

Moon Child

Гостин
А тие што навиваат за Звезда и Партиза не можам да ги разберам НИКАКО. Ниту оние за Реал, Барса, Ливерпул, Челзи... Не можам никако да разберам да навиваш за клубови со кои немаш никаква допирна точка, државна, национална, роднинска :)
Многу глупости тропаш дете. Еве се воздржувам неколку дена, затоа што веднаш ќе скокнат дека сум пристрастна, а не сум, зашто ме заболе за Србија, ама поголема глупост од ова неможеше да треснеш.
Прво и основно, бевме во заедничка држава многу долго време, и нормално е народите во истата држава во тие години да се мешале, мажеле/женеле, селеле по другите држави. Знаеш ли колку воени лица од Македонија имале прекоманда таму-ваму низ СФРЈ па таму се ожениле и останале, или ја довеле жената кај себе. Еден куп роднински, национални и државни допирни точки имаме со сите екс ју народи, колку и да не ти се допаѓа тоа.
Ти стварно мислиш дека сме изолирани сето ова време на постоење во нашите граници и не сме мрднале никако надвор.
Колку само имало низ историјата мешање со Турци, остај ти Македонска крвава свадба, не биле сите непокорни. Којзнае колку мешани деца се родиле. Колку жените биле силувани тогаш само од тоа тргни.
Ти уште се надеваш на чиста Александрова крв. Жал ми е, реалноста е друга. Сме се мешале и со Турците, и со Србите, и со Хрватите итд.
Еве јас сум по бабина линија мешана, мојата баба е Хрватка од Босна, католик, како дете дојдена во Македонија, за времето на Југославија. По останатата линија сите се Македонци. Моментално живеам во Босна, има и овде Македонци кои се ожениле/омажиле на времето и останале, учествувале и во војната сега имаат и воен додаток и многу од нив добија станови како ратни инвалиди, без разлика што се Македонци. Јас само ти доловувам примери колку многу сме измешани и колку многу имаме допирни точки, не само со Србија која ни е прв сосед, него и со останатите подалечни екс ју држави.
Па сега во поново време колку има само Македонки што се мажат за браќа, и колку невести од Пустец низ Македонија има. Ти се чудиш како некој може за Партизан и Ѕвезда да навива а е од Македонија, а огромен период сме биле една држава, во која луѓето слободно се селеле, работеле, шетале, се женеле и мажеле со кој сакаат.
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
98
Поени од реакции
51
За тоа колку сме омешани културно, етнички ... луѓето на Балканот и колку ни дели политиката, има еден многу добар филм.
Препорачувам секој кој е отворен за вистината да го гледа.
Ова е голем обштобалкански филм.

https://www.youtube.com/watch?v=MLnB4_iygUg
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Многу глупости тропаш дете. Еве се воздржувам неколку дена, затоа што веднаш ќе скокнат дека сум пристрастна, а не сум, зашто ме заболе за Србија, ама поголема глупост од ова неможеше да треснеш.
Прво и основно, бевме во заедничка држава многу долго време, и нормално е народите во истата држава во тие години да се мешале, мажеле/женеле, селеле по другите држави. Знаеш ли колку воени лица од Македонија имале прекоманда таму-ваму низ СФРЈ па таму се ожениле и останале, или ја довеле жената кај себе. Еден куп роднински, национални и државни допирни точки имаме со сите екс ју народи, колку и да не ти се допаѓа тоа.
Ти стварно мислиш дека сме изолирани сето ова време на постоење во нашите граници и не сме мрднале никако надвор.
Колку само имало низ историјата мешање со Турци, остај ти Македонска крвава свадба, не биле сите непокорни. Којзнае колку мешани деца се родиле. Колку жените биле силувани тогаш само од тоа тргни.
Ти уште се надеваш на чиста Александрова крв. Жал ми е, реалноста е друга. Сме се мешале и со Турците, и со Србите, и со Хрватите итд.
Еве јас сум по бабина линија мешана, мојата баба е Хрватка од Босна, католик, како дете дојдена во Македонија, за времето на Југославија. По останатата линија сите се Македонци. Моментално живеам во Босна, има и овде Македонци кои се ожениле/омажиле на времето и останале, учествувале и во војната сега имаат и воен додаток и многу од нив добија станови како ратни инвалиди, без разлика што се Македонци. Јас само ти доловувам примери колку многу сме измешани и колку многу имаме допирни точки, не само со Србија која ни е прв сосед, него и со останатите подалечни екс ју држави.
Па сега во поново време колку има само Македонки што се мажат за браќа, и колку невести од Пустец низ Македонија има. Ти се чудиш како некој може за Партизан и Ѕвезда да навива а е од Македонија, а огромен период сме биле една држава, во која луѓето слободно се селеле, работеле, шетале, се женеле и мажеле со кој сакаат.
Ти си глупава ко „пенис“. Убаво ти е така да ти се обраќам? Ако ти е убаво, да продолжиме со таков начин.
Јас убаво знам за мешаните луѓе, бракови, преселби... Секако дека ако јас отидам да живеам во странство дека нема да си ги заборавам корените и дека ќе навивам за македонските спортски екипи. Ако е некој мешан, преселен... тоа е друг случај. Јас зборувам за Македонци кои навиваат за Звезда, Партизан, Реал, Челзи... Не знам која е таа емоција која ги тера да навиваат за нив. Ќе ти кажам, тоа е малодушност, неценење на своето. Се сеќавам како дете (па и средношколец) кога Звезда ќе дојдеше да игра со Вардар, Тетекс... имаше групи (на пример од Велес, Тетово..) дојдени во Скопје да навиваат за Звезда. Е па тоа не можам да го разберам. Истото го видов кога Звезда играше во Тетово против Тетекс (бев лично, дете), група тетовчани навиваат за Звезда против нивниот Тетекс. Да се крстиш. Тоа е како твое дете да игра против некој друг, а ти да навиваш за другиот, не ми е тоа сватливо.
„На времето“ во СФРЈ бев и јас Звездаш, ама кога играа со Вардар се знае за кој се навива. За нашите, секако.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Т
„На времето“ во СФРЈ бев и јас Звездаш, ама кога играа со Вардар се знае за кој се навива. За нашите, секако.
А на телевизија кога гледаше партизански филм дали беше за комуњарите - партизаните или за “нашите“
 

Kajgana Shop

На врв Bottom