Данок на приход

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
А Грујо навреме да го врати ддв-то не би било лошо,ко за почеток во преродбава!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Имам еден интересен предлог... сите од власта да им се додај наставката ПРИМАРИУС... ионака само за ДАЈ се, никако НА....

п.с. Примариус д-р. Никола Гwуевски, ама добро лежи :)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Која е постапката ако фирма од странство уплати на трансакциона сметка на физичко лице во МК?

Конктерно мојов пример треба да добијам прилив од земја во ЕУ на девизна? Треба да ги пријавам парите, да платам данок или се избегнува двојно оданочување пошто тие таму го плакаат данокот? Инаку се работи за услуга за програмирање
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Која е постапката ако фирма од странство уплати на трансакциона сметка на физичко лице во МК?

Конктерно мојов пример треба да добијам прилив од земја во ЕУ на девизна? Треба да ги пријавам парите, да платам данок или се избегнува двојно оданочување пошто тие таму го плакаат данокот? Инаку се работи за услуга за програмирање
Доколку фирмата во странство го плати данокот (што најверојатно ќе се случи) тогаш треба да ти испратат документ за тоа. На крај кога ја поднесуваш даночната пријава го приложуваш и документот. Толку е :)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Доколку фирмата во странство го плати данокот (што најверојатно ќе се случи) тогаш треба да ти испратат документ за тоа. На крај кога ја поднесуваш даночната пријава го приложуваш и документот. Толку е :)
А ако немам документ и незнам дали е платен данокот?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
А ако немам документ и незнам дали е платен данокот?
Е тогаш ти се смета како неплатен... и имаш двојно оданочување. Ќе си платиш данок на приход 10% од сумата која што си ја добил на сметка.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Е тогаш ти се смета како неплатен... и имаш двојно оданочување. Ќе си платиш данок на приход 10% од сумата која што си ја добил на сметка.
Треба УЈП да ми достави даночно решение или како? Пошо имав лани една транскација така ама не е пријавена и ништо не ми е стигнато до сега. Да не си напраам од готово версија за 10%
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Треба УЈП да ми достави даночно решение или како? Пошо имав лани една транскација така ама не е пријавена и ништо не ми е стигнато до сега. Да не си напраам од готово версија за 10%
ти тече камата на тие 10% што не си ги платил првиот па....додека не те уловат, ако те уловат.... :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Која е постапката ако фирма од странство уплати на трансакциона сметка на физичко лице во МК?

Конктерно мојов пример треба да добијам прилив од земја во ЕУ на девизна? Треба да ги пријавам парите, да платам данок или се избегнува двојно оданочување пошто тие таму го плакаат данокот? Инаку се работи за услуга за програмирање
Не смеат и они да плаќаат од фирма на физичко лице без да платат данок. Но преваранти има секаде.Твоја обврска било да го пријавиш приходот,ујп не простува.
Јас од фирма еднаш имам платено на приватна трансакциона,но добив фактура претходно со таа сметка.Иако електронското банкарство кажува дека е тоа приватна сметка,јас се правдам дека не сум знаела и дека ми е извадено фактура,ме наместиле као. Значи не верувам дека некој и горе ќе се замара да плаќа данок за твојата трансакција.
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
а, од физичко лице од странство на физичко тука во банка на девизна, и потенцирано е како GIFT, се плаќа ли, и тоа треба да се пријави или нема проблем така?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
на тие 10%....нормално, ако те фатат , а тоа веќе е политика:) мислам дека е пола промил дневно....
0,03 на ден.

--- надополнето ---

а, од физичко лице од странство на физичко тука во банка на девизна, и потенцирано е како GIFT, се плаќа ли, и тоа треба да се пријави или нема проблем така?
Не се оданочува.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
ти тече камата на тие 10% што не си ги платил првиот па....додека не те уловат, ако те уловат.... :)
ООООООООООО ПРАСТАРИ што ги учиш децава да плаќаат данок ? Објасни им фино лепо како да го избегнат плаќањето на данок.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom