Данок на приход

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ми текна дека некаде кон февруар секој е должен да пријави и да плати данок на приход. Е сега прашањето ми е што се смета за приход?

Пример, имам трансакциона сметка на која што ми стига плата месечно. Таму знам дека данокот го плаќа фирмата кај што работам, така да немам што да пријавам.

Но, имам и друга трансакциона сметка во друга банка каде шт на времето ми идеше стипендијата. Е сега на таа сметка од време на време знаат од дома да ми уплатат пари (пример да купам нешто за некој, во скопје е 2000 денари поевтино од битола)

Знае некој да ми објасни дали тие уплатени пари се оданочуваат како данок на приход? Не се уплатени од фирма, туку се од физичко лице.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Mislam deka na tie pari nemas danok, ama mislam :). Bidejki i jas imav taka smetka za toa so mi bese stignato od firma mi stigna deka ima danok za plakjanje a vaka koa mi ubacuvaat moive pari niso nemalo
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Плаќаш данок само ако правно лице ти префрли пари по било кој основ.Од трансакциона на физичко лице немаш запирачки.Дај твоите и мене нека ми пратат :icon_lol:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Абе јас да си прашам, шо си е сигурно си е сигурно. Да не биди кај прам услуги за ојле - дојлевци па и да плаќам данок...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Немој чичко ти гвујо да прочита и на тоа данок ќе ти залепи.Додуша веќе и што дишеме плаќаме данок,не би ме изненадило и тоа.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Абе јас да си прашам, шо си е сигурно си е сигурно. Да не биди кај прам услуги за ојле - дојлевци па и да плаќам данок...
Нека ти пратат по автобус парите во писмо и ти ќе го пречекаш на автобуска.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
И шоферот веднаш пресметува процент за услуга од сто денара :)))
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Нека ти пратат по автобус парите во писмо и ти ќе го пречекаш на автобуска.
Нити имам време да бркам автобуси, нити пак ми се сигурни. Вака уплати на сметка, ќе си ги извадам од банкомат ко ќе можам и ајт.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Плаќаш данок само ако правно лице ти префрли пари по било кој основ.Од трансакциона на физичко лице немаш запирачки.Дај твоите и мене нека ми пратат :icon_lol:
и тоа кажи колку е данокот... цели ебани 10%... јас фго јадев една година така... на крај есапот испадна дека да си имам фирма и да си плакам данок за прилив на средства е подобро отколку на трансакциона сметка да ми уплаќаат пари по основ на договор за извршување на дело...


леандра... прашање... дали се плака данок и ако некоја фирма ти даде позајмица на трансакциона? видиш ова не сум го проверил а вадев некои пари на тој основ...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
леандра... прашање... дали се плака данок и ако некоја фирма ти даде позајмица на трансакциона? видиш ова не сум го проверил а вадев некои пари на тој основ...
На твојата приватна сметка? Ако ти префрлиле од правно лице на твојата приватна трансакциона сметка ќе си платиш данок.А ако мислиш на позајмица ставена на сметка на фирма можеш да ја вадиш кога сакаш и колку сакаш без данок.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Е за тоа се загрижив. До сега ми имаат префрлено околу 1000 евра. Шо би значело, ако треба да платам треба да искеширам 100 евра за данок на приход. Кај е многу, кај од тие пари сум немал никаква корист.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Од физичко на физичко, нема данок. Од фирма на физичко, ако е по основ на договор на дело 10%.

Мене друго ме интересира. Дали знаете дали оваа година ќе има данок на добивка за фирми, и колку ќе биде (дали ќе биде 10%?).

Ако е така, дај кажете фин начин да се извадат парите од сметка (дали со договори на дело, па да си платиш 10% на тој што му ги уплаќаш, или има начин сам да си префрлам + од платата, нешто како бонус ли, а да има само персонален на тоа?). Пошто 20% е многу ако треба Добивка + Персонален на крај, пошто некако многу трошок доаѓа.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
На твојата приватна сметка? Ако ти префрлиле од правно лице на твојата приватна трансакциона сметка ќе си платиш данок.А ако мислиш на позајмица ставена на сметка на фирма можеш да ја вадиш кога сакаш и колку сакаш без данок.
мислев вака:

твојата фирма ми дава на мене (физичко лице) позајмица... инаку во меѓувреме добив инфо... физичкото лице кое добило позајмица од некоја фрима, не плаќа данок...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
^Незнам за таков случај еве од тебе слушам прв пат.
Колку што разговарав со сметководителот оваа година би требало да имаме ослободување на данок на добивка поради кризата,како антикризна мерка.Ама ништо чудно и да остане сон.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
^Незнам за таков случај еве од тебе слушам прв пат.
Колку што разговарав со сметководителот оваа година би требало да имаме ослободување на данок на добивка поради кризата,како антикризна мерка.Ама ништо чудно и да остане сон.
поише би рекол дека е сон... кај се откажува грујо од гратис народни пари...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom