Данок за студентите кои ќе работат во странство?

Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Зошто да им плаќаш 10% персонален данок кога на тие заработени пари веќе е одбиен и платен персонален данок во Германија, платени се и сите придонеси како пензиско и здравствено осигурување, дури плаќавме и некој данок на црква.
Со години одат студенти на работа во Германија/Уса и никој никогаш не е плаќал ваков данок на заработените пари во туѓа држава.
Единствен приход што ќе ти стигне на македонска трансакциска сметка е повратокот на данок од државата каде што си работел(а). Е сега, за да не ти ги одданочат овие пари, ја вадиш таа потврда за резидент и тоа е тоа.


Не се плаќа, затоа и реков “дури и да се плаќа“. Оваа потврда (http://www.ujp.gov.mk/files/attachment/0000/0596/B-PDR.pdf) што се вади служи за да се избегне двојното одданочување (со земји со кои Македонија има склучено ваков договор).
Инаку, овој документ го бараат само во Македонија. Од документи што испратив во финансиската служба во Германија беше само еден завршен платежен лист на којшто ја има напишано мојата заработка за периодот кога престојував таму како и моја трансакциска сметка со ибан/свифт.



Не, ваква потврда се вади од кога ќе се вратиш од Германија и намената на истата веќе ја објаснив во овој пост.
Јас веќе ги испратив документите и добив одговор дека најкасно до крајот на април парите ќе ми бидат испратени во Македонија. Кога ќе пристингат, ако има некакви реакции или дополнителни плаќања од УЈП ќе ве информирам овде :)

Законот е од 1 јануари 2014 и повели поднеси документи за повраток на данок. И не е двојно оданочување, од германија ти ги враќаат сите пари што си гли платил ама ќе мора да платиш тука. Или остај ги парите од данокот на германија или дај ги тука.
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
990
Законот е од 1 јануари 2014 и повели поднеси документи за повраток на данок. И не е двојно оданочување, од германија ти ги враќаат сите пари што си гли платил ама ќе мора да платиш тука. Или остај ги парите од данокот на германија или дај ги тука.
Ако и ги остам на Германија помалку ке се малтретирам?
Мислам кој скренат ке си ги бара назад парите од Германија за да и ги дај на Македонија....
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Законот е од 1 јануари 2014 и повели поднеси документи за повраток на данок. И не е двојно оданочување, од германија ти ги враќаат сите пари што си гли платил ама ќе мора да платиш тука. Или остај ги парите од данокот на германија или дај ги тука.
Не сум запознат со такво нешто. Кога ќе стигнат парите ќе се обратам до УЈП за подетално објаснување. Ако е навистина така, во мојата ситуација ќе испадне да доплатам уште 100 евра (заедно со оние од вратениот данок). 500 евра да и дадам на државата за мои пари што сум ги заработил во туѓа држава работејки 6 дена во неделата по 8-9 часа дневно во период од 3 месеци. И после младите се иселувале...
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Не сум запознат со такво нешто. Кога ќе стигнат парите ќе се обратам до УЈП за подетално објаснување. Ако е навистина така, во мојата ситуација ќе испадне да доплатам уште 100 евра (заедно со оние од вратениот данок). 500 евра да и дадам на државата за мои пари што сум ги заработил во туѓа држава работејки 6 дена во неделата по 8-9 часа дневно во период од 3 месеци. И после младите се иселувале...
Обрати се во Контекст, тие посредуваат за враќање на данокот и информирај се за сигурно, ова го прочитав на фемина форумот каде што од лично искуство имаше мислења на членови кои ја прекинале процедурата за повраток поради тоа. Јас треба да одам ова лето и нема да барам данок од Германија, таму барем ми дале работа, нема да бидам неблагодарен и да грстам споменџии и ајдуци тука.[DOUBLEPOST=1395599888][/DOUBLEPOST]
Ако и ги остам на Германија помалку ке се малтретирам?
Мислам кој скренат ке си ги бара назад парите од Германија за да и ги дај на Македонија....
потполно се сложувам, за заработени 3000 евра таму треба да дадеш 300 тука, за повраток не знам колку ќе имаш од таму ама може ќе испадне да доплаќаш, во секој слуичај не се малтретирај.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Обрати се во Контекст, тие посредуваат за враќање на данокот и информирај се за сигурно, ова го прочитав на фемина форумот каде што од лично искуство имаше мислења на членови кои ја прекинале процедурата за повраток поради тоа. Јас треба да одам ова лето и нема да барам данок од Германија, таму барем ми дале работа, нема да бидам неблагодарен и да грстам споменџии и ајдуци тука.
Немаат ни тие конкретни информации. Прво ми пратија еден меил дека нешто треба да се пријави но не објаснија што како, потоа добив уште еден меил дека прашувале во УЈП и им кажале дека приходи од плата/пензија не се пријавува и не се плаќа данок.
Ќе се информирам подетално деновиве, па ако е стварно така и јас ќе ја прекинам постапката за данок. Тие 400 евра за друго ми беа планирани, ама според тоа колку имам заработено вкупно и ако навистина е така, тогаш не планирам да им ги дадам овде.
Само незнам на која основа ќе ти пресметаат сума за данок затоа што платите (барем во мојот случај) ми стигнуваа на германска сметка, а кон пријавата за резидент не се приложуваат никакви документи што би можеле да влијаат на тоа.
Бај д веј, ако може да ми испратиш линк од таа тема на споменатиот форум, па да ја видам дискусијата и таму. Благодарам однапред :)

ЕДИТ:
Еве извадок од мејлот што ми го пратија
Без разлика на тоа дали ќе го враќате данокот од Германија или не, обврска на секој граѓанин е да поднесе годишна даночна пријава односно да пријави годишни приходи (во земјата и во странство). Според нив, персоналниот данок на доход изнесува 10% на вкупната бруто заработувачка. Значи на пример ако сте заработиле летото 3000 евра (бруто), треба да се платат 300 евра.
Значи нема врска дали ќе го враќаш данокот или не, тие ако се решиле да ти пресметаат данок, ќе го направат тоа. Само незнам на која основа, затоа што и во самиот закон за персонален данок на доход пишува дека истиот не се плаќа за плати/пензии и приходи остварени од земјоделска дејност.

Вториот меил пак беше овој:
Jas deneska se javiv i razgovarav so tvojata koleska vo vrska so informaciite sto gi dobiv od UJP-Kumanovo, eve ja istata brosura sto mi ja dadoa da ne ja slikam, na strana 7 najdolu pisuva:

http://www.ujp.gov.mk/files/attachment/0000/0450/ISBN_978-608-4592-20-4_Brosura_Godisna_danocna_prijava_za_utvrducanje_na_personalen_danok_na_dohod_2014.pdf

Не сте должни да поднесете Годишна даночна пријава, доколку во текот на годината имате остварено само приход од: плата; пензија; земјоделска дејност или самостојна дејност.
So ovaa mi kazaa povekjeto od vrabotenite vo UJP deka ne treba da podnasame danocna prijava, a dokolku sakame da si go povratime danokot vo RM mi kazaa deka treba da popolnime BPDR ( baranje za izdavanje potvrda za drzaven rezident) kako i administrativna taksa od 100 den, fotokopija od licna karta i prevod na dokumentite od germanija so bruto plata i odzemen danok i potoa imalo uste nekoja procedura dodeka da se potpise soodveten organ sto bi trebalo do Maj Juni da go napravat taka mi kazaa.
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Немаат ни тие конкретни информации. Прво ми пратија еден меил дека нешто треба да се пријави но не објаснија што како, потоа добив уште еден меил дека прашувале во УЈП и им кажале дека приходи од плата/пензија не се пријавува и не се плаќа данок.
Ќе се информирам подетално деновиве, па ако е стварно така и јас ќе ја прекинам постапката за данок. Тие 400 евра за друго ми беа планирани, ама според тоа колку имам заработено вкупно и ако навистина е така, тогаш не планирам да им ги дадам овде.
Само незнам на која основа ќе ти пресметаат сума за данок затоа што платите (барем во мојот случај) ми стигнуваа на германска сметка, а кон пријавата за резидент не се приложуваат никакви документи што би можеле да влијаат на тоа.
Бај д веј, ако може да ми испратиш линк од таа тема на споменатиот форум, па да ја видам дискусијата и таму. Благодарам однапред :)
Има некои што работат и им исплаќаат на чекови како ќе им наплатат на тие данок ? :confused:
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Немаат ни тие конкретни информации. Прво ми пратија еден меил дека нешто треба да се пријави но не објаснија што како, потоа добив уште еден меил дека прашувале во УЈП и им кажале дека приходи од плата/пензија не се пријавува и не се плаќа данок.
Ќе се информирам подетално деновиве, па ако е стварно така и јас ќе ја прекинам постапката за данок. Тие 400 евра за друго ми беа планирани, ама според тоа колку имам заработено вкупно и ако навистина е така, тогаш не планирам да им ги дадам овде.
Само незнам на која основа ќе ти пресметаат сума за данок затоа што платите (барем во мојот случај) ми стигнуваа на германска сметка, а кон пријавата за резидент не се приложуваат никакви документи што би можеле да влијаат на тоа.
Бај д веј, ако може да ми испратиш линк од таа тема на споменатиот форум, па да ја видам дискусијата и таму. Благодарам однапред :)

ЕДИТ:
Еве извадок од мејлот што ми го пратија


Значи нема врска дали ќе го враќаш данокот или не, тие ако се решиле да ти пресметаат данок, ќе го направат тоа. Само незнам на која основа, затоа што и во самиот закон за персонален данок на доход пишува дека истиот не се плаќа за плати/пензии и приходи остварени од земјоделска дејност.

Вториот меил пак беше овој:
Еве читај тука јас слабо го разбрав http://www.ujp.gov.mk/files/attachment/0000/0179/Maced._-_Germany-MKD.pdf. И еве ти го линкот од форумот http://forum.femina.mk/baranje-rabota/rabota-vo-germanija-t9194/570.html?sid=e7f0a1acbe436fe6af8952ee463fb611.
 
Член од
27 мај 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, јас би сакал да прашам дали досега некој од студентите има вратено данок од Германија за сезонската работа лето - 2013 и доколку има, дали може да ми каже кој документ треба да се испрати во Германија како потврда за резидент, дали потврдата за резидент што ја издаваат од УЈП (преведена на германски) или документот издаден од Германија (Bescheinigung EU/EWR) приложен во прикачениот документ.
 

Attachments

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Ме избунивте, лом ме направивте.
Да почнам од почеток.

Ако се работи за 300 грама семки добивка што ќе ти остане - целата процедура не се исплати.
Да земеме пример со бројките што ги спомнавте погоре.

Ако Персоналниот данок на доход во Германија (или било која држава) е 10% на 3000 евра данокот ќе биде 300 евра. Тој данок е платен од работодавецот затоа што сте осигурани и тој ги плаќа сите придонеси. Вие со овој данок (и држава) сте чисти.

Идете во Македонија и сакате поврат на тие 300 евра. Во ред, ама целата заработка мора да се оданочи. Тука истиот данок е 10% и кога ке додадеш малтретирање по шалтери, пријави, такси, едно, друго - генерално земено не се исплаќа воопшто и не гледам причина (освен патриотска) да се тргне на овој чекор па сите се откажуваат од враќање на данокот.

Следнава ситуација е поинтересна, а тоа кога данокот во државата на извор на средствата (кај што сте работеле) е повисок од персоналниот данок на доход во Р. Македонија.
Пример: Во Германија персоналниот данок на доход е 20% а во Македонија 10%. Во една од овие две држави мораш да платиш данок. Сами ќе си ја направите математиката дали ви се исплаќа или не. За заработени 3000 евра во Германија вие сте платиле 600 евра според тамошните закони и тамошната даночна стапка, а ако побарате поврат на данокот тука ќе платите 300 евра што е дупло помале + некои незначителни трошоци што ги спомнив горе. Процедурата во пракса не знам како иде, отприлика би била: се пријавува остварен доход во УЈП + данокот на кој бараш поврат. После поднесувањето на пријавата/барањето ваљда УЈП брка дел од работата и го бара данокот од Германија па кога ќе ти стигне ти вкупно имаш 3600 евра и на нив мораш да платиш 10% персонален данок на доход што ти излегува 360 евра т.е. 240 пак си во добивка. Е тука веќе е исплатливо.


Битни работи што не треба да се заборават:
1. Во Македонија е забрането двојното оданочување што значи ако сте оданочени во друга држава во Македонија треба само да го пријавите остварениот доход. Ова ко демек да не бил голем теретот на граѓаните и да се избегнат фиктивни преселувања од државава.
2. Македонија мора да има склучено договор со државата од која се бара поврат на данок. :)


Се надевам бев јасен. :sneaky:
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Ме избунивте, лом ме направивте.
Да почнам од почеток.

Ако се работи за 300 грама семки добивка што ќе ти остане - целата процедура не се исплати.
Да земеме пример со бројките што ги спомнавте погоре.

Ако Персоналниот данок на доход во Германија (или било која држава) е 10% на 3000 евра данокот ќе биде 300 евра. Тој данок е платен од работодавецот затоа што сте осигурани и тој ги плаќа сите придонеси. Вие со овој данок (и држава) сте чисти.

Идете во Македонија и сакате поврат на тие 300 евра. Во ред, ама целата заработка мора да се оданочи. Тука истиот данок е 10% и кога ке додадеш малтретирање по шалтери, пријави, такси, едно, друго - генерално земено не се исплаќа воопшто и не гледам причина (освен патриотска) да се тргне на овој чекор па сите се откажуваат од враќање на данокот.

Следнава ситуација е поинтересна, а тоа кога данокот во државата на извор на средствата (кај што сте работеле) е повисок од персоналниот данок на доход во Р. Македонија.
Пример: Во Германија персоналниот данок на доход е 20% а во Македонија 10%. Во една од овие две држави мораш да платиш данок. Сами ќе си ја направите математиката дали ви се исплаќа или не. За заработени 3000 евра во Германија вие сте платиле 600 евра според тамошните закони и тамошната даночна стапка, а ако побарате поврат на данокот тука ќе платите 300 евра што е дупло помале + некои незначителни трошоци што ги спомнив горе. Процедурата во пракса не знам како иде, отприлика би била: се пријавува остварен доход во УЈП + данокот на кој бараш поврат. После поднесувањето на пријавата/барањето ваљда УЈП брка дел од работата и го бара данокот од Германија па кога ќе ти стигне ти вкупно имаш 3600 евра и на нив мораш да платиш 10% персонален данок на доход што ти излегува 360 евра т.е. 240 пак си во добивка. Е тука веќе е исплатливо.


Битни работи што не треба да се заборават:
1. Во Македонија е забрането двојното оданочување што значи ако сте оданочени во друга држава во Македонија треба само да го пријавите остварениот доход. Ова ко демек да не бил голем теретот на граѓаните и да се избегнат фиктивни преселувања од државава.
2. Македонија мора да има склучено договор со државата од која се бара поврат на данок. :)


Се надевам бев јасен. :sneaky:
Јас работам во Германија летово, и месечно ми одбиваат за даноци 380 евра, 3 месеци, тоа се 1140 евра ако си го побарам данокот од германците, а во МК ќе платам 450 евра, што секако ми се исплаќа.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Јас работам во Германија летово, и месечно ми одбиваат за даноци 380 евра, 3 месеци, тоа се 1140 евра ако си го побарам данокот од германците, а во МК ќе платам 450 евра, што секако ми се исплаќа.
Некако не ми е веродостојна математикава што ја имаш напишано.

За во Македонија да платиш 450 евра, треба да ти се оданочат 4500 евра.
Во Германија да платиш 1140 евра даночната стапка за персонален данок на доход треба да е околу 30% што е претерано многу.

Можеш да си вратиш ПДД и ДДВ (овој вториов зависи од даночното законодавство на Германија, треба да прочиташ сам и да видиш услови и начин за рефундирање, тука јас не можам да ти помогнам пошто германски не знам апсолутно ништо).

За кои даноци посебно мислеше?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Јас работам во Германија летово, и месечно ми одбиваат за даноци 380 евра, 3 месеци, тоа се 1140 евра ако си го побарам данокот од германците, а во МК ќе платам 450 евра, што секако ми се исплаќа.
Грешка си, можеш да го вратиш само Lohnsteuer, сите други давачки остануваат таму. А тој данок ќе ти излезе некаде 300-350 евра максимум.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
[quote="alex-st, post: 6506505, member: 11883"
Само незнам на која основа ќе ти пресметаат сума за данок затоа што платите (барем во мојот случај) ми стигнуваа на германска сметка, а кон пријавата за резидент не се приложуваат никакви документи што би можеле да влијаат на тоа.:
Ако си преку агенција од МК тие ги имаат сите потврди за плата што ти ги имаат исплатено. Им ги праќаат од Германија. А, ако сам сакаш да си го повратиш данокот откако ќе извадиш потврда за резидент, во документите кои треба да ги пратиш во Германија и врз чија основа бараш ти го вратат данокот мора да ги има сите копии од исплатени плати. Така да имаат основа и точно знаат колку пари имаш заработено.[/quote]
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Ако си преку агенција од МК тие ги имаат сите потврди за плата што ти ги имаат исплатено. Им ги праќаат од Германија. А, ако сам сакаш да си го повратиш данокот откако ќе извадиш потврда за резидент, во документите кои треба да ги пратиш во Германија и врз чија основа бараш ти го вратат данокот мора да ги има сите копии од исплатени плати. Така да имаат основа и точно знаат колку пари имаш заработено.
[/quote]
Jas parite gi zemam na cekovi I ne sum preku nikakva agencija ,dali I jas treba da platam danok vo mk,zosto ovde mi odbivaat germancive od plata za danokot?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
За чекови не знам како е работата. А, инаку ако веќе земаат ќе земаат на сите без разлика дали си преку агенција или приватно. Сега како ќе биде регулирана целата работа останува да видиме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom