Данок за студентите кои ќе работат во странство?

Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Дали постои ваков закон и ако постои од кога е започнат .Пред некој ден другар ми кажа дека секој студент кој ќе работел во странство е должен да поднесе даночна пријава за остварување приход во УЈП од државата во која бил. Има ли некој што одел да работи во странство и е запознаен со ова ? :)
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Како што разбрав за од Германија ако си го бараш данокот германците да ти го вратат ќе мораш тука да платиш данок. Ако не бараш да ти го вратат од Германија не плаќаш тука.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Како што разбрав за од Германија ако си го бараш данокот германците да ти го вратат ќе мораш тука да платиш данок. Ако не бараш да ти го вратат од Германија не плаќаш тука.
И јас така разбрав за Германија , абе кај си студент се мачиш учиш, идеш и работиш се надеваш на нешто и тоа ќе ти го земе државата .
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
990
Е оти се такви гнаси ке и го остам на Германија даноко овде пари не му оставам, ко се идиоти такви, нема јас на чар да бидам ама нема ни оваја лакома власт........
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Како што разбрав за од Германија ако си го бараш данокот германците да ти го вратат ќе мораш тука да платиш данок. Ако не бараш да ти го вратат од Германија не плаќаш тука.
Грешка си разбрал. Баш за вакви случаи се вади потврда за резидент за да се избегне двојното одданочување. За вадење на ваква потврда се поднесува барање до УЈП (кое го има на интернет), ТМ од 50 денари, копија од лична карта како и изјава дека се согласуваш да ги користат твоите податоци (од личната карта).
А дури и да се плаќа данок на данокот, на тоа би платил 10% што и не е некоја којзнае колкава сума ако се земе во предвид дека данокот што се враќа од Германија изнесува 200-300 евра.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
деца ај не лупајте зелени, неможе да ве оданочи држава за пари што не се во промет во истата таа држава. Може некој ако си ги повлекува парите од било каде во Мкд преку сметка да треба да плати придонеси, ама тоа си е редовно нешто што е секаде во светот пракса, без разлика дали си студент или копитар. Две работи мора да се направат, да се умре ида се плати данок, се друго ти е факултативно
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Грешка си разбрал. Баш за вакви случаи се вади потврда за резидент за да се избегне двојното одданочување. За вадење на ваква потврда се поднесува барање до УЈП (кое го има на интернет), ТМ од 50 денари, копија од лична карта како и изјава дека се согласуваш да ги користат твоите податоци (од личната карта).
А дури и да се плаќа данок на данокот, на тоа би платил 10% што и не е некоја којзнае колкава сума ако се земе во предвид дека данокот што се враќа од Германија изнесува 200-300 евра.
Не сфаќам зошто би се плаќал данок на данокот кој ти го враќаат?
И дали оваа потврда(или некоја друга потврда) ти ја бараа во Германија при поврат на данок или во Македонија само?
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Значи ти си бараш повраток на данок на парите од Германија колку и да се, а потоа тука плаќаш 10% на целокупно заработените пари (пример за 2 месеци јас имам 3000 евра) и ќе платам данок на Македонија 300 евра, не знам колку ќе ми вратат од Германија ама таа разлика би била мала, не вредна за малтретирање и затоа ќе го оставам на германците.
 
R

Rigel Kent

Гостин
Секој треба да си процени дали е вредна разликата која би ја заработил од поврат на данок од Германија и плаќање данок тука. За поголеми суми мислам дека е вредно да се преземе овој чекор.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.240
Поени од реакции
78.861
Фала богу, еден данок, некаков барем, да се воведе.
Државава осиромаши, граѓаните се богатат.
Редно е нешто и ние да вратиме во општеството кое се грижи за нас, што не школувало, израснало и не лечи.

(звучи како да е вистина)
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
401
Поени од реакции
307
Грешка си разбрал. Баш за вакви случаи се вади потврда за резидент за да се избегне двојното одданочување. За вадење на ваква потврда се поднесува барање до УЈП (кое го има на интернет), ТМ од 50 денари, копија од лична карта како и изјава дека се согласуваш да ги користат твоите податоци (од личната карта).
А дури и да се плаќа данок на данокот, на тоа би платил 10% што и не е некоја којзнае колкава сума ако се земе во предвид дека данокот што се враќа од Германија изнесува 200-300 евра.
Eве летово ќе одам јас у Немачка. Значи пред да идам ваква потврда да искарам и на германскиот данок што ќе ми го вратат ми одземаат УЈП 10%?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Значи ти си бараш повраток на данок на парите од Германија колку и да се, а потоа тука плаќаш 10% на целокупно заработените пари (пример за 2 месеци јас имам 3000 евра) и ќе платам данок на Македонија 300 евра, не знам колку ќе ми вратат од Германија ама таа разлика би била мала, не вредна за малтретирање и затоа ќе го оставам на германците.
Не сте должни да поднесете Годишна даночна пријава, доколку во текот на годината имате остварено само приход од: плата; пензија; земјоделска дејност или самостојна дејност.
Зошто да им плаќаш 10% персонален данок кога на тие заработени пари веќе е одбиен и платен персонален данок во Германија, платени се и сите придонеси како пензиско и здравствено осигурување, дури плаќавме и некој данок на црква.
Со години одат студенти на работа во Германија/Уса и никој никогаш не е плаќал ваков данок на заработените пари во туѓа држава.
Единствен приход што ќе ти стигне на македонска трансакциска сметка е повратокот на данок од државата каде што си работел(а). Е сега, за да не ти ги одданочат овие пари, ја вадиш таа потврда за резидент и тоа е тоа.

Не сфаќам зошто би се плаќал данок на данокот кој ти го враќаат?
И дали оваа потврда(или некоја друга потврда) ти ја бараа во Германија при поврат на данок или во Македонија само?
Не се плаќа, затоа и реков “дури и да се плаќа“. Оваа потврда (http://www.ujp.gov.mk/files/attachment/0000/0596/B-PDR.pdf) што се вади служи за да се избегне двојното одданочување (со земји со кои Македонија има склучено ваков договор).
Инаку, овој документ го бараат само во Македонија. Од документи што испратив во финансиската служба во Германија беше само еден завршен платежен лист на којшто ја има напишано мојата заработка за периодот кога престојував таму како и моја трансакциска сметка со ибан/свифт.

Eве летово ќе одам јас у Немачка. Значи пред да идам ваква потврда да искарам и на германскиот данок што ќе ми го вратат ми одземаат УЈП 10%?
Не, ваква потврда се вади од кога ќе се вратиш од Германија и намената на истата веќе ја објаснив во овој пост.
Јас веќе ги испратив документите и добив одговор дека најкасно до крајот на април парите ќе ми бидат испратени во Македонија. Кога ќе пристингат, ако има некакви реакции или дополнителни плаќања од УЈП ќе ве информирам овде :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.727
Ал Капон првиот пат кога го уапсиле извадил пемпеле дека на сите негови пари му е платен данок и го пуштија... а подоцна е уапсен ама за друго, извадил пиштол на улица ( намерно, за да го сместат во затвор, да избега од одмаздата на другата банда ... но го ликвидираа и во затвор :D)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom