Дали “Бугарија“ е мисловна именка ?

Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Tvojata omraza kam Bulgarite ti precat da precenish istoriceskite fakti trezvo i obektivno.Toa e fakt.Istorijata ne se objasniava s emocii moj covek.

PS inak me maci edno glavobolie dneska.Imame revizia deneska i mi lipsvat nekolko fakturi:smir:
И да е така, и да ја мразам Бугарија, сепак треба да се одговори дали пл. Олимп, Грамос ...., с. Постол се во границите на “Бугарија“, и според кои критериуми и аргументи е тоа така.

Дали е ослободено или окупирано с. Оногур , дали е и тоа Бугарија ?

Ајде одговори, колкава е Бугарија, до каде е Бугарија, што е тоа Бугарија ?
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
70
Поени од реакции
0
Б'лгарија е там де што има Б'лгари.Мизија Тракија и...сам се сешташ нали
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Тоа е модифицирана шовинистичка парола од времето на Милошевиќ, но секако дека не е вистинита. Бугари има и во USA, Австралија, Татарстан, Аргентина ....

Па за тоа ти говорам, “Бугарија“ е мисловна именка, илузија, .... а не нешто реално.
 
Член од
25 мај 2005
Мислења
142
Поени од реакции
0
Дали е ослободено или окупирано с. Оногур , дали е и тоа Бугарија ?
Традициите в Оногур са изцјало запазени.Селото има малко над 40 жители, почти всички от които са татари...Татарите идват в Оногур през 1851 г...
Епа окупатори треба да се татативе!

http://www.dobrichmedia.com/novini/14_05_2007_7.php
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Традициите в Оногур са изцјало запазени.Селото има малко над 40 жители, почти всички от които са татари...Татарите идват в Оногур през 1851 г...
Епа окупатори треба да се татативе!

http://www.dobrichmedia.com/novini/14_05_2007_7.php
Употребената реченица, “Каде што има Бугари таму е Бугарија“ ако се примени во конкретниот случај доагаме до парадокс во кој с. Оногур не е во Бугарија, да ?
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
70
Поени од реакции
0
Ако беше тоа така немаше така да се палите толку по форумите нали разбираш.Ако насочиш тази омраза в друга посока с'с истата логика можеш да стигнеш до с'штија извод за секоја држава и народ.Това е несериозно мој човек.Мрази си б'лгарите колко сакаш тоа е право на слабите.Но ако наистина те влече историјата като наука ти требе малко здрав скептициз'м и само критика.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Ок, уште еднаш...Етимологијата? Anyone?

Јас најдов нешто...

http://www.cs.cmu.edu/afs/cs/user/scotts/ftp/bulgarians/title/title.html

the term bugger comes from Bulgarian because of the (actual or rumored) sexual practices of the Bogomil heretics of the 10th-12th centuries, who were largely stamped out by various orthodox churches, like the related Cathars in southern France, and therefore it is hard to state what their theology included. But it appears that, because they considered it sinful to drag any more sparks of the one light into limiting and limited human incarnations, they advocated either total chastity, or else sex that would not lead to conception.
:pos2:
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
70
Поени од реакции
0
Е зашто за миг си помислих че с тебе може и смислена дискусија да се води.Моја грешка.За това никој не ви зима насериозно и историчарите ви са посмешиште за европа
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Ако беше тоа така немаше така да се палите толку по форумите нали разбираш.Ако насочиш тази омраза в друга посока с'с истата логика можеш да стигнеш до с'штија извод за секоја држава и народ.Това е несериозно мој човек.Мрази си б'лгарите колко сакаш тоа е право на слабите.Но ако наистина те влече историјата като наука ти требе малко здрав скептициз'м и само критика.
Не сум јас доволно стручен да те излечам, да ти помогнам за да ти укажам дека не е се црно и бело, не се светува се на aнтибугарштина и историска вистина Made in Bulgaria.

Тие финти на комунистичка Бугарија во стилот: “Ако не се согласуваш со учењето на БАН, тогаш ја мразиш и работиш против Бугарија и Бугарите“ треба веќе да е минато, нели ?
 
Член од
25 мај 2005
Мислења
142
Поени од реакции
0
Употребената реченица , “ Каде што има Бугари таму е Бугарија “ ако се примени во конкретниот случај доагаме до парадокс во кој с. Оногур не е во Бугарија , да ?
Да ти имам филозофските проблеми, Дунек...
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
3
Trune eto ti veche go napisah no za teb eto go pak http://www.astrohoroscope.info/bulgari.htm. Ne go otbjagvai interesno e. Bulg oznachava nai-verojatno veliki blestjashti i aristokratichni hora a nastavkata -ar e chesto upotrebjavana v imenata na narodite (avar, magyar, hazar i dr.) no procheti celoto za da vidish dokazatelstvata. Interesno e povervai mi i sprete s tezi gluposti za bugari - tatari. Ela Svetovid vo Bulgaria da mi pokajesh nekoi kato tija ot snimkite. Tova moje da go pishe chovek koito ne e bil v Bulgaria. Aide pozdravi i si mrazete dedite kolko shtete! :smir: I da ne zaboravish Svetovid i ti Trun v okoto che vtorata po golemina orda na prabulgarite, na Khan Kuber se e zaselila v teritoriite na Makedonia i che v istoricheski izvori sa narichani bratovchedi na prabulgarite na Khan Asparukh. I sledovatelno v 9 vek vlizat v predelite na First Bulgarian Empire i se chuvstvat gordi bulgari kakto i nie tezi ot Pirin i do dnes se chuvstvame! Aide pozdravi!
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Да ти имам филозофските проблеми, Дунек...
Незнам што има филозофско во реченицата - "Честваме С'единението на Б'лгарија, но сум сигурен дека ако се дефинира поимот “Бугарија“, ќе знаеме каде е, што е, колкава е ...... и дали е.

Сеуште вие бугарестите ја потврдувате тезата дека: “ Именката “Бугарија“ е нешто што нема точно определена дефиниција, нешто без критериум, тоа е едноставно плод на халуцинација.“
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Trune eto ti veche go napisah no za teb eto go pak http://www.astrohoroscope.info/bulgari.htm. Ne go otbjagvai interesno e. Bulg oznachava nai-verojatno veliki blestjashti i aristokratichni hora a nastavkata -ar e chesto upotrebjavana v imenata na narodite (avar, magyar, hazar i dr.) no procheti celoto za da vidish dokazatelstvata. Interesno e povervai mi i sprete s tezi gluposti za bugari - tatari. Ela Svetovid vo Bulgaria da mi pokajesh nekoi kato tija ot snimkite. Tova moje da go pishe chovek koito ne e bil v Bulgaria. Aide pozdravi i si mrazete dedite kolko shtete! :smir: I da ne zaboravish Svetovid i ti Trun v okoto che vtorata po golemina orda na prabulgarite, na Khan Kuber se e zaselila v teritoriite na Makedonia i che v istoricheski izvori sa narichani bratovchedi na prabulgarite na Khan Asparukh. I sledovatelno v 9 vek vlizat v predelite na First Bulgarian Empire i se chuvstvat gordi bulgari kakto i nie tezi ot Pirin i do dnes se chuvstvame! Aide pozdravi!
Во ред , но треба да ми кажеш од кој јазик се тие кратенки “ ар “ .... и зашто инсистираш да не се полемизира за поимот Бугарија ?
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
3
Tova za -ar go pishe tam vo saitot. Zabravih no ako go prochetesh celoto she go namerish. A az nemam nishto protiv da se probvame da razberem ot kude proizliza tova ime no naprimer linka daden ot Trun v okoto beshe chista gavra. Nema nishto obshto s istorijata a samo celi da navreduva ne e li taka? Ta az zatova napisah che imame prekaleno mnogo obshti koreni i kogato se gavrite s prabulgarite vie do izvestna stepen se gavrite s dedite si i sebe si. Pozdravi!
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Tova za -ar go pishe tam vo saitot. Zabravih no ako go prochetesh celoto she go namerish. A az nemam nishto protiv da se probvame da razberem ot kude proizliza tova ime no naprimer linka daden ot Trun v okoto beshe chista gavra. Nema nishto obshto s istorijata a samo celi da navreduva ne e li taka? Ta az zatova napisah che imame prekaleno mnogo obshti koreni i kogato se gavrite s prabulgarite vie do izvestna stepen se gavrite s dedite si i sebe si. Pozdravi!
Па наместо постојано да обвинувате , постојано да се вадите со Живковизми “македонсите мразат Бугарија“, дајте одговори, кажете според кои критериуми тоа татарско село е дел од Бугарија, дали Халкидики е дел од таа Бугарија...

Одвратни сте кога за што е напишано спротивно од теориите на БАН да го дефинирате со “Омраза кон Бугарија“.

Еве јас ќе ти кажам за Македонија, таа не е од таа страна на p. Места, кај Места завршува Македонија. Македонија е георгафски поим ........ бла, бла, бла.

Гледаш дека не боли кога е нешто овоземско, нешто што може да се објасни, да се опише, нешто што има дефиниција, критериум, облик ...

Поимот “Бугарија“ тоа го нема и вие се јадосувате поради моите јавно поставени “дилеми“.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom