Дали ќе учествувате во оваа хуманитарна акција со дарување на крв?

Дали ќе учествувате во оваа хуманитарна акција со дарување на крв?


  • Вкупно гласачи
    81
N

NeMiRnA

Гостин
Лелееее...кејфови сум!!!100 и кусур не е мала бројка,половината да дојдат ќе биде одлично!!!Се гледаме во сабота тогаш...:smir:
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Браво за акцијава,ама од здравствени причини не сум во можност да присуствувам,но затоа ќе ги известам сите оние кои можат да дојдат,да даруваат крв и да ја поддржат акцијата.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Зашто бе пак пишувате дека неможете да давате крв?! Читате ли воопшто нешто?!

Иначе 112 е супер бројка. За 4 саати ке биде доволно ли сите да дадеме?
 
С

Спенсер

Гостин
15 годишен сум, хаха а едни другарчиња,врсници ми се,се улетаа ке даваат крв,и немало 2 дена на школо да идат!!!:pos2::pos2:али дознаа дека ако си под 18год, неможе!
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Зашто бе пак пишувате дека неможете да давате крв?! Читате ли воопшто нешто?!

Иначе 112 е супер бројка. За 4 саати ке биде доволно ли сите да дадеме?
112 odlicna brojka, ako dojdat site prijaveni mislam deka 4 casa ke bidat malku za da dadat krv site prijaveni.
 
Член од
13 октомври 2005
Мислења
525
Поени од реакции
47
Не е споменато во насловниот пост, ама сметам дека е важно да се каже: дали смее и што смее да се јаде и пие пред дарувањето крв и ако смее колку време пред дарувањето крв НАЈМНОГУ, може да се јаде и пие? Фала!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Би дал крв сдекако, но несмеам да го правам тоа бидејки кој ке ја прими го наебал:vozbud: имам прелезано золтица
Како бебе имаш прележано, таа детска жолтица или класичен хепатит А?
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
152
Не е споменато во насловниот пост, ама сметам дека е важно да се каже: дали смее и што смее да се јаде и пие пред дарувањето крв и ако смее колку време пред дарувањето крв НАЈМНОГУ, може да се јаде и пие? Фала!
Брат може да си јадеш и пиеш пред да даруваш...сигурно нема свинско да станеш во 10 00 да јадеш или ракија да пиеш :toe: нормален доручек...после земањето крав даваат сендвич,сокче и благо за да се освежиш...затоа немај гајле :smir:
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Ви ја поздравувам идејата, јас исто имам давано крв двапати досега. Би сакал и сега да дадам, но нема да сум во можност, полагам на 7ми :), а башка скоро ми имаат изведено оперативен зафат така што не ни знам дали ќе ми дозволат. Меѓутоа, алал нека им е на оние кои ќе се појават на крводарителската акција, и апелирам до сите да немаат страв од давање крв, и уште еднаш, жал ми е што нема да ви се придружам :( почит за вашата хуманост!
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.204
Поени од реакции
34.441
Не е споменато во насловниот пост, ама сметам дека е важно да се каже: дали смее и што смее да се јаде и пие пред дарувањето крв и ако смее колку време пред дарувањето крв НАЈМНОГУ, може да се јаде и пие? Фала!
Не е релевантно ова.

Кога одиш на систематски можеби е, ама за дарување не е битно...
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Mnogu mi e zal sto na anketava poveke ima sto ne se vo moznost da daruvat krf otkolku onie sto ke daruvaat krf.Uzasno mi e zal bidejki golema zelba mi e da daruvam krf, bidejki tatko mi e porano bese krvodaritel, no poradi zdravstveni pricini ne sum vo moznost da daruvam. I apeliram do site so mozat da ne se mislat.Pred se spasuvaat necij zivot, a i dobro e za samite niv bidejki na toj nacit si go procistuvaat organizmot.

Не е релевантно ова.

Кога одиш на систематски можеби е, ама за дарување не е битно...
Jas mislam deka e bitno. Mislam deka ne treba da pie alkohol toj den kako i prethodniot (mozebi i poveke denovi ) i ne sum sigurna ama mislam deka ne treba da vnesuva previse sekeri (a mislam deka imase uste nesto neznam ).

I neka mi kaze nekoj kako da napravam da ne mi bidat spoeni mislenjata. Fala :)
 
Член од
26 април 2008
Мислења
87
Поени од реакции
2
se se ama ne e vo red vakvi raboti da se organiziraat samo vo skopje dogovorete nesto i vo prilep
 
Член од
21 октомври 2007
Мислења
96
Поени од реакции
13
Дефинитивно ја подржувам акцијата. Веќе имам неколку пати давано крв и за сите оние што се плашат да речам не е ништо страшно. Едноставно не гледај во раката туку во сестрата, а ако е некоја :pipi: нема ни да осетиш кога ќе те боцне :)
За жал не сум од Скопје и на оваа акција не ќе можам да присуствувам и да се дружам со кајганџии но секако ќе дарувам крв во мојот град.
Поздрав за сите кои ќе го направат истото.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.204
Поени од реакции
34.441
se se ama ne e vo red vakvi raboti da se organiziraat samo vo skopje dogovorete nesto i vo prilep
Море прилепец, ти мал да не си да организираш? :)

Уште да испратиме екипа да ти дојде во кревет и да те боцне додека спиеш. Онака, колку да не се мачиш да појдеш до Црвен Крст и да покренеш иницијатива околу организирање на слична акција. После тоа, отвараш тема тука и ја шириш веста по пријатели... Не е тешко.

Се' се' ама нели децата уште од мали треба да се учат дека кога има желба - има и начин? :)


Ете, земи пример од охриѓани и стружани. Минатата акција експресно се организираа околу собирање на облека и нивната акција заврши подеднакво успешна како и таа во Скопје.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Пак 20тина мислења!

Добро, освен мене... знаете ли дека и сите други кои ќе ве прочитаат ги живцирате?!?! Се работи за човечки животи, ало!!!

Како треба да ви се објасни да не пишувате такви постови, постови кои немаат никаква поента? Па уште и некои причини наведувате...
Банални и глупави се причините: страв ми е, зошто не организирате во Битола/Прилеп/Охрид? Или пак имам 18 ама мал сум, не дарувам. Сето тоа е ваше право и е одраз на вашата култура и човечност.

Објаснето ви е во воведниот пост, кој се може да дарува крв и што треба да направи после истиот чин. Објаснето е дека акцијата е во Скопје, но тоа не ве спречува вас да не дарувате крв во вашиот град, постојано има акции во сите градови. За да еден ден, кога некој ќе има потреба од крв, да не се пуштаат апели по медиуми во последен момент и да се ризикуваат животи, добро е секогаш да има залихи на крв во болниците. Ако сте донирале денеска, вие можеби ќе спасите живот на некој учесник во сообраќајна незгода, кој изгубил доста крв... крв, токму од вашата крвна група. Вклучете го малце мозокот.

Страв ми е бе. :nesvest:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom