Дали ја следиме правилно Библијата?

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
Треба (ако не е веќе некаде тоа направено), да се извадат и посочат нештата кои се за „следење“ од новиот завет.
И на „следење“ мислам на практична примена на нештата во однос на себе си и во однос на оние околу тебе, како и во однос на се што постои.

Па потоа да се види дали правилно или неправилно некој следи или практикува било што, по неговото дејствување меѓу луѓето.

Вака, пак се враќаме на тоа дека ни треба толкувачи и некој да ми кажува „што навистина значи“ тој и тој стих или цело погавје.
Никому не му е грижа како јас или било кој ги разбира светите книги.

За свети работи реално, не се крева врева ниту во разговор tete-a-tete (освен на увце :) ), а да не зборувам колку е погрешно влечкањето на свети нешта вака по форуми...
Тоа мислам дека не ви е јасно...
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.611
Поени од реакции
3.724
Кај животните нема слободна волја, тие функционираат според однапред дефинирани правила и по законите на природата. Дабарот не учи факултет, за да знае како да направи брана.

Темава е нели дали правилно ја следиме библијата, која треба да ни биде еден вид упатство (бар ја така сум сфатил). Е сега, како луѓето ко мене, кои не се доволно паметни да ги сфатат алегориите во библијата да ја следиме правилно :toe:
Библијата односно Светото Писмо, ако го читам за првпат и ако дојдам до заклучок дека во Писмото постојат нешта кои ми се или целосна непозаница или стихови кои привидно се противречни на други стихови од Писмото, само по себе ја наметнува потребата од доосознавање и доразјаснување на навидум спорните записи.

Токму тука се јавува потребата од толкувачи на записите во Писмото, а улогата во тоа толкување ја имаат Светите Оци, затоа што само тие ја имаат достигнато духовноста која ја поседувале и самите запишувачи на Книгите во Писмото.

Самото Писмо не е „прирачник„ за влез во Рајот, туку е само основна основа, односно религиозно учење на кое е изградена Црквата Христова. Токму Црквата ги дава вистинските совети и начини за побожно живеење, преку кои верните во Црквата можат да се надеваат на спасение на своите души, оти надвор од Црквата и без Христа Бога, нема спасение...
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.289
Поени од реакции
4.638
Библијата односно Светото Писмо, ако го читам за првпат и ако дојдам до заклучок дека во Писмото постојат нешта кои ми се или целосна непозаница или стихови кои привидно се противречни на други стихови од Писмото, само по себе ја наметнува потребата од доосознавање и доразјаснување на навидум спорните записи.

Токму тука се јавува потребата од толкувачи на записите во Писмото, а улогата во тоа толкување ја имаат Светите Оци, затоа што само тие ја имаат достигнато духовноста која ја поседувале и самите запишувачи на Книгите во Писмото.

Самото Писмо не е „прирачник„ за влез во Рајот, туку е само основна основа, односно религиозно учење на кое е изградена Црквата Христова. Токму Црквата ги дава вистинските совети и начини за побожно живеење, преку кои верните во Црквата можат да се надеваат на спасение на своите души, оти надвор од Црквата и без Христа Бога, нема спасение...
...се читаш ли што пишуваш,убава душо?
...без црквените административци нема спасение на душите?
...само они имаат од Бога полномошно да толкуваат и даваат насоки?
...еден ден,а тој ден не е далеку,ќе останат црквите како убави туристички атракции а свештенството без верници
...само и само поради тоа :)
Автоматски споено мислење:

...Бог живее во срцата на луѓето што го примиле таму,а не во писанијата и толкувањата на свештенството
...зборот слуга Божји некако не им е драг,нели?
 
Последно уредено:

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.488
Поени од реакции
1.061
Па потоа да се види дали правилно или неправилно некој следи или практикува било што, по неговото дејствување меѓу луѓето.
А кој е тој што ќе пресуди дали е правилно или неправилно?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
А кој е тој што ќе пресуди дали е правилно или неправилно?
Оној што го знае законот на кој се повикува оној што „го толкува за други“ и го прифатил истиот тој закон по кој ќе дејствува.

Затоа реков прво мора да се најдат начелата на дејствување кои ги нуди еден закон, една света книга, за да може потоа секој да одлучи за другиот кој што крева врева дека христијанин, дали Е христијанин или не...

Треба (ако не е веќе некаде тоа направено), да се извадат и посочат нештата кои се за „следење“ од новиот завет.
И на „следење“ мислам на практична примена на нештата во однос на себе си и во однос на оние околу тебе, како и во однос на се што постои.


Па потоа да се види дали правилно или неправилно некој следи или практикува било што, по неговото дејствување меѓу луѓето.

Вака, пак се враќаме на тоа дека ни треба толкувачи и некој да ми кажува „што навистина значи“ тој и тој стих или цело погавје.
Никому не му е грижа како јас или било кој ги разбира светите книги.


За свети работи реално, не се крева врева ниту во разговор tete-a-tete (освен на увце :) ), а да не зборувам колку е погрешно влечкањето на свети нешта вака по форуми...
Тоа мислам дека не ви е јасно...
Таму беше запишано и она „по плодовите ќе ги препознаете“, а не пишува „по толкувањето“ ќе знам јас дали некој е христијанин, дали добро го практикува законот и дали воопшто има закон и правила како да се дејствува.



Ќе испадне јас најголем христијанин, уште да ме распнете и voila.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.488
Поени од реакции
1.061
Оној што го знае законот на кој се повикува оној што „го толкува за други“ и го прифатил истиот тој закон по кој ќе дејствува.

Затоа реков прво мора да се најдат начелата на дејствување кои ги нуди еден закон, една света книга, за да може потоа секој да одлучи за другиот кој што крева врева дека христијанин, дали Е христијанин или не...



Таму беше запишано и она „по плодовите ќе ги препознаете“, а не пишува „по толкувањето“ ќе знам јас дали некој е христијанин, дали добро го практикува законот и дали воопшто има закон и правила како да се дејствува.



Ќе испадне јас најголем христијанин, уште да ме распнете и voila.
Се ми се чини дека си ја вртиш водата кон законот на телема , од каде поединец кој го прифатил тој закон и дејствува според истиот, толкувањата на света книга ги прави сам за себе и за истите сам ќе си суди дали се правилни или неправилни, се додека пред себе има патоказ на човечноста пред с'е, преставувајќи пример на однесување и дејствување во општество и би бил пример за другите.

За вакво нешто зборуваш?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
Се ми се чини дека си ја вртиш водата кон законот на телема , од каде поединец кој го прифатил тој закон и дејствува според истиот, толкувањата на света книга ги прави сам за себе и за истите сам ќе си суди дали се правилни или неправилни, се додека пред себе има патоказ на човечноста пред с'е, преставувајќи пример на однесување и дејствување во општество и би бил пример за другите.

За вакво нешто зборуваш?
Не.
Ова со bold не го велам. Не сам да си судиш, туку другите.

Ти прашуваше кој ќе суди дали ти правилно го следиш новиот завет (не можам да кажам библија и да ја репнам во христијанството како екслузивност дека ним им припаѓа)?

Јас ти реков:

Оној што го знае законот на кој се повикува оној што „го толкува за други“ и го прифатил истиот тој закон по кој ќе дејствува.

Затоа реков прво мора да се најдат начелата на дејствување кои ги нуди еден закон, една света книга, за да може потоа секој да одлучи за другиот кој што крева врева дека христијанин, дали Е христијанин или не...

Таму беше запишано и она „по плодовите ќе ги препознаете“, а не пишува „по толкувањето“ ќе знам јас дали некој е христијанин, дали добро го практикува законот и дали воопшто има закон и правила како да се дејствува.

Ќе испадне јас најголем христијанин, уште да ме распнете и voila.
Со ова bold мислев на секој ОНОЈ што го знае законот и што исто така дејствува според истиот. Секој христијанин што го прифатил законот на Исус, секој оној што е заинтересиран за религиите и ги проучува и ги знае нештата што се дадени во тие свети книги - може да каже (но само преку дирекен допир на двата универзума во прашање) да се пресуди. И тоа нема да биде апсолутна вистина. Бидејќи секој со секој друг прави посебни врски и различно се разбираат делата.

Но за тоа прво треба да најдете што следите, што има за следење и што е различно тоа што се следи во другите религии, постари или паралелни на христијаните и нивната света книга.

И дали ова се однесува на секојдневното дејствување меѓу луѓето или за внатрешно патување?

Ако е внатрешно, не може никој да ти го знае патот навнатре! Најмалку пак ти и секој друг треба да расправа на форуми за тоа... претходно реков: некои работи треба да ви бидат свети и да знаете кога да престанете да зборувате!
Но новиот завет содржи многу за тоа како луѓето да се однесуваат едни со други, надворешно. Е тоа може да ти суди некој многу добро...

Бидејќи едно да зборуваш, а друго да правиш или воопшто ништо да не правиш од тоа што е дадено, ако е дадено во новиот завет како патокази за следење, па и да ми толкуваш свети книги со некоја идеја дека си повикан од боговите ти да ја оправиш религијата, оди кон лудило, а од лудости ми е преку фалус
. :)

Многу форумски пророци и просветлени христијани надојдоа низ годините.
Ништо ново во однос на религија која од самиот старт започнала како секта и создава секти постојано.

На истокот секта секако не значи нешто лошо, само одвоено или подетално разработена тема од една поголема целина. Но христијанството мораше да создава непријатели, а по тој урнек и исламот.

П.С. Не ја вртам водата никаде во однос на Телема. Сами се појавувате и сами толкувате сешто, чувствувате дека сте центар на универзум кој што не знаете до каде му се границите (дали и има граници?) и не сакате авторитет за овие нешта, освен вие самите во однос на божественото и напредувањето навнатре. Тоа е Телема и новиот еон. Сами си ја вртите водата но не сакате да прифатите дека има име сето тоа што го правите несвесно :coffee:
 
Последно уредено:

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.488
Поени од реакции
1.061
Не.
Ова со bold не го велам. Не сам да си судиш, туку другите.

Ти прашуваше кој ќе суди дали ти правилно го следиш новиот завет (не можам да кажам библија и да ја репнам во христијанството како екслузивност дека ним им припаѓа)?

Јас ти реков:


Со ова bold мислев на секој ОНОЈ што го знае законот и што исто така дејствува според истиот. Секој христијанин што го прифатил законот на Исус, секој оној што е заинтересиран за религиите и ги проучува и ги знае нештата што се дадени во тие свети книги - може да каже (но само преку дирекен допир на двата универзума во прашање) да се пресуди. И тоа нема да биде апсолутна вистина. Бидејќи секој со секој друг прави посебни врски и различно се разбираат делата.

Но за тоа прво треба да најдете што следите, што има за следење и што е различно тоа што се следи во другите религии, постари или паралелни на христијаните и нивната света книга.

И дали ова се однесува на секојдневното дејствување меѓу луѓето или за внатрешно патување?

Ако е внатрешно, не може никој да ти го знае патот навнатре! Најмалку пак ти и секој друг треба да расправа на форуми за тоа... претходно реков: некои работи треба да ви бидат свети и да знаете кога да престанете да зборувате!
Но новиот завет содржи многу за тоа како луѓето да се однесуваат едни со други, надворешно. Е тоа може да ти суди некој многу добро...
Прво,закон на Исусу не постои.Правилно е да се каже дека она што е напишано во новиот завет за Исус е семе,кое доколку човек чекори по патот кој го одел Исус ,(нели тој е патот за до бога)ќе добие лик негов(во духовна смисла) и посинувње.
Според новиот завет ,нема друг пат освен оној на Исус.
Закон на Исус-НЕМА

Да биде појасно,семето(зборот) е посеан во човек и тој треба да брза за да влезе во така наречено божјо царство и повторно се роди..ОВА Е ОСНОВАТА НА НОВИОТ ЗАВЕТ...Исус покажа како треба.
Тоа треба да се следи,според новиот завет.

Хепта,нека биде некоја проста реченица за пример од стариот завет.

Не пролевај невина крв.

Толкувач треба?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
Прво,закон на Исусу не постои.Правилно е да се каже дека она што е напишано во новиот завет за Исус е семе,кое доколку човек чекори по патот кој го одел Исус ,(нели тој е патот за до бога)ќе добие лик негов(во духовна смисла) и посинувње.
Според новиот завет ,нема друг пат освен оној на Исус.
Закон на Исус-НЕМА

Да биде појасно,семето(зборот) е посеан во човек и тој треба да брза за да влезе во така наречено божјо царство и повторно се роди..ОВА Е ОСНОВАТА НА НОВИОТ ЗАВЕТ...Исус покажа како треба.
Тоа треба да се следи,според новиот завет.

Хепта,нека биде некоја проста реченица за пример од стариот завет.

Не пролевај невина крв.

Толкувач треба?
Ако веруваме дека постоел човекот Исус, евреин, кој што бил Христос и зборувал како што „запишале“ неговите „ученици, тогаш постои неговиот закон, законот на евреите кој што дошол да го исполни и да го докаже итн итн ...
Ако сме го поминале првото, да веруваме - тогаш мора да почнеме да веруваме и се останато поврзано со Христос, но и да ја знаеме историјата на неговото учење и што содржи.

А сето она што ти го толкуваш - е твоја работа, и посинување, и пат одење и сето останато...
Спорд новиот завет нема многу работи, но што да правиме.

Да биде појасно: не треба толкувачи. Треба само како што е запишано во законот на Исус, така да дејствуваат луѓето.
За да го прават тоа, треба да го читале новиот завет, бидејќи нели има и „стар завет“, кој што е света работа за евреите.

На пример, дали свештенството од некоја црква може да најде оправдување во проповедите на Исус и неговиот закон, дека мора да постои црква и хиерархијата?
Бидејќи гледаме дека постои и функционира... и луѓето кои го следат Исус се дел од тоа. Но има ете и такви ко тебе кои сами си разбираат што и како треба и не им треба да се дел од црквата на Исус... кој е во право во однос на она што Исус проповедал и на кому како ќе му се суди?
Бидејќи зборот на Исус е - судење на крајот!

Судење! Ха :)

П.С. Ова со пролевањето на невина крв, е кај евреите или кај законот на Исус? Бидејќи сега христијанинот кој што прифатил дека Исус му ги има измиено гревовите со неговата крв, ќе го следи еврејскиот закон кој што го следат евреите денес или новиот завет?
Не може да се седи на две столчиња и да бираме само она што нам ни одговоара од различни учења за да создадеме „наш пекол во кој ќе владееме“, што би рекол Милтон во Загубениот рај. :coffee:
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.488
Поени од реакции
1.061
Ако веруваме дека постоел човекот Исус, евреин, кој што бил Христос и зборувал како што „запишале“ неговите „ученици, тогаш постои неговиот закон, законот на евреите кој што дошол да го исполни и да го докаже итн итн ...
Ако сме го поминале првото, да веруваме - тогаш мора да почнеме да веруваме и се останато поврзано со Христос, но и да ја знаеме историјата на неговото учење и што содржи.
Постојано кажувам дека стариот и новиот завет се духовни книги и истите добиваат смисла ако се разбираат од духовен агол.
Ако приметуваш постојано ставам појаснувања во заграда дека даденото мислење е од духувено.


А сето она што ти го толкуваш - е твоја работа, и посинување, и пат одење и сето останато...
Спорд новиот завет нема многу работи, но што да правиме.

Да биде појасно: не треба толкувачи. Треба само како што е запишано во законот на Исус, така да дејствуваат луѓето.
За да го прават тоа, треба да го читале новиот завет, бидејќи нели има и „стар завет“, кој што е света работа за евреите.

На пример, дали свештенството од некоја црква може да најде оправдување во проповедите на Исус и неговиот закон, дека мора да постои црква и хиерархијата?
Бидејќи гледаме дека постои и функционира... и луѓето кои го следат Исус се дел од тоа. Но има ете и такви ко тебе кои сами си разбираат што и како треба и не им треба да се дел од црквата на Исус... кој е во право во однос на она што Исус проповедал и на кому како ќе му се суди?
Бидејќи зборот на Исус е - судење на крајот!

Судење! Ха :)

П.С. Ова со пролевањето на невина крв, е кај евреите или кај законот на Исус? Бидејќи сега христијанинот кој што прифатил дека Исус му ги има измиено гревовите со неговата крв, ќе го следи еврејскиот закон кој што го следат евреите денес или новиот завет?
Не може да се седи на две столчиња и да бираме само она што нам ни одговоара од различни учења за да создадеме „наш пекол во кој ќе владееме“, што би рекол Милтон во Загубениот рај. :coffee:
Не се согласувам со тебе дека постои некаков закон на Исус.Тоа е некое твое етиќетирање како што го правиш со евреите за стариот завет.

Додека јас велам и стариот и новиот завет зборат само за човек .Можеме да се согласиме дека мали деца плачат, возрасни грабаат, а старците имаат мудрост, но човек надвор од временските интервали од своето постоење искусуваат само малкумина.Тој човек е оној човек кој се опишува во повеќето свети книги.
Кој ќе раскаже за него или постави филозофија никаква врска нема со земските поделби по народи.. евреи, израелци, македонци или било кој.

Самиот пишувач користи термини од своето општество и тогашен свет.

Хепта, кажав негде погоре ништо не менува човек како нешто ќе следи, ништо поразлично од промена на годишните времиња , постојано во круг и толку.
Дадов и пример кој не го разбра членот кој го реплицирав.

Што чита ,следи или каков закон користи лавот за да биде лав?
Метафорично прашање е.

Што е тоа што човек го прави човек?
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
Ти постојано нешто кажуваш, а кој се грижи како ти си ја разбрал христијанската света книга? Никој. Бидејќи претежно тука се христијани кои се дел од некоја од христијанските цркви и твоето зборување им е погрешно во однос на христијанството и нивната света книга.

Мене лично не ме интересира ти како ги разбираш нештата запишани таму... имаш малку познавања од други учења и верувања за да ти земам за сериозно било што што зборуваш.
Небитно е ти за што се сложуваш. Немаш познавања од нештата и религиите. Ти си се фатил за Исус и си цепаш некоја секташка идеја околу целата таа света книга. Твоја работа е тоа...

Јас те прашав ако знаеш да ми кажеш правилно е да се има цркви и хиерархија и дали тоа го има во новиот завет и Исус? Бидејќи црквите се повикуваат на сето тоа... ќе испадне дека секој што е надвор од црквата дури и да верува во Исус и неговите запишани зборови од други после многу векови, прави грешка и нема ништо од „патот на Исус“ кој што мора да се оди...
Следбеници...

Со ништо не се сложувам со тебе низ годините. Следиш христијанска света книга и се обидуваш да не бидеш христијанин и веќе си досаден со тоа постојано твое коментирање за да бидеш посебна снегулка. Не си посебен. Христијанин си и нема бегање од тоа. Не мора да прифаќаш ниту една христијанска црковна хиерархија и да си дел од нив, но сепак си христијанин.
Ако сакаш читај ја од крајот кон почеток само за да си различен од другите, исто ми е мене.

Значи дејствувај меѓу луѓето и на Земјата според она што е запишано таму и види дали има фајде од сето тоа... само така правилно или не ќе знае човек до кај е со светите книги.
НО дали знаете што да се следи, тоа го прашав многу пати? За да може да се процени дали некој следи било што правилно од новиот завет...


Тоа што ќе ми кажуваш годишни времиња, семето, Исус, посинување - ма фалус ме боли за тоа, твој лавиринт, твој проблем!

Не знам зошто постојано се чувствуваш повикан на мене и на другите да ни објаснуваш за новиот завет и дури и теми да отвараш ко некој пророк : чекај јас да ве упатан во вистинското толкување на нештата, Исус ми кажа така!
Чувај си ги за тебе такви мисли и дејствувај.

Бидејќи неправилно ја следиш библијата по ова што пишуваш. Те понесува идејата да си „крал дури и во пеколот“ само да не си христијанин. Дури и зборуваше на едно место дека новиот завет не е христијанска света книга, а можеби и грешам...
Во оваа проценка ќе се придружат дури и православните христијани од форумов, иако сме „непријатели“ на фронтот наречен Форум :)
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
Остај го alf...небитен лик.

Што е тоа што човек го прави човек?
И те како си „битен лик“ бидејќи насекаде се расфрлаш со толкувања неповикан и постојано погрешно зборуваш за нештата за да не биде како што расправаат „светите отци“ кои не си ги читал, нормално и немаш поима од христијанската идеологија и духовност.

Темата е Дали ја следите библијата правилно... не ми се губи сега од темата. Оди во подфорум Философија и таму со вакви прашања што е што и како со тоа.

Што е тоа што ти го правиш во однос на новиот завет е правилно, што не го прават православните христијани?
Во што се разликувате во однос на книгата? Ова според тебе, сигурно ќе побараме мислење и од христијаните да кажат што е што... па да се најдат промашувањата и дупките кои настануваат помеѓу различното разбирање на нештата...

Кој е повеќе во право, православниот христијанин или ти со твоите толкувања (бидејќи нели, не си христијанин иако веруваш во Исус Христос o_O)?
Или католик и праволавен или ти и католик?
Кој од сите вас најправилно го следи она од новиот завет и законот на Исус?

Сите правилно го следите, нели?
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.488
Поени од реакции
1.061
И те како си „битен лик“ бидејќи насекаде се расфрлаш со толкувања неповикан и постојано погрешно зборуваш за нештата за да не биде како што расправаат „светите отци“ кои не си ги читал, нормално и немаш поима од христијанската идеологија и духовност.

Темата е Дали ја следите библијата правилно... не ми се губи сега од темата. Оди во подфорум Философија и таму со вакви прашања што е што и како со тоа.

Што е тоа што ти го правиш во однос на новиот завет е правилно, што не го прават православните христијани?
Во што се разликувате во однос на книгата? Ова според тебе, сигурно ќе побараме мислење и од христијаните да кажат што е што... па да се најдат промашувањата и дупките кои настануваат помеѓу различното разбирање на нештата...

Кој е повеќе во право, православниот христијанин или ти со твоите толкувања (бидејќи нели, не си христијанин иако веруваш во Исус Христос o_O)?
Или католик и христијанин или ти и католик? Кој од сите вас најправилно го следи она од новиот завет и законот на Исус?
Токму човек е темата во библијата.
Но, помеѓу човек и вас(верници, следбеници, филозофи) една книга поставила правила и закони на однесувања.
Затоа поставив прашање.
Што е тоа што човек го прави човек?

Пробај одговори.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.611
Поени од реакции
3.724
...се читаш ли што пишуваш,убава душо?
...без црквените административци нема спасение на душите?
...само они имаат од Бога полномошно да толкуваат и даваат насоки?
...еден ден,а тој ден не е далеку,ќе останат црквите како убави туристички атракции а свештенството без верници
...само и само поради тоа :)
Да, тоа што го пишувам, тоа го мислам и во тоа верувам.

Светите Оци се ориентир за вистината во Црквата, а надвор од Црквата нема спасение, но затоа има собирачи на салфетки.

За напокајаните грешници да не арчам тастатура...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom