Дали ја следиме правилно Библијата?

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.289
Поени од реакции
4.636
...да не го чиниме она што не сакаме нас да ни го чинат
...и кога комуницираш со мене не ми давај впечаток дека сум во УДБА на информативен разговор ;)
...и одговорот на прашањето?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.609
Поени од реакции
3.723
...да не го чиниме она што не сакаме нас да ни го чинат
...и кога комуницираш со мене не ми давај впечаток дека сум во УДБА на информативен разговор ;)
...и одговорот на прашањето?
Океј, не комуницисам повеќе со тебе...:(
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.488
Поени од реакции
1.061
Прашањето "Дали ја следиме правилно Библијата?" не одговара со тематиката која е застапена во библијата,а тоа е духовноста!Тоа е како да ве прашаат дали правилно постапуваме за да ја потиснеме зимата за да дојде пролетта?
Од ничии постапки не зависи промената на годишните времиња, како што од ничии постапки не зависи промената од дете во пубертет во човечките промени.Луѓето само се набљудувачи носени/придвижени од промените врз кој не можат да дејствуваат.Едноставно тој(човек) ќе биде тоа што е и ништо повеќе или помалку!(зборувам во духовна смисла).
Бибилијата само сведочи за тие промени каде постои и еден Човек кој се појавува во одредено време.


Затоа и Исус збореше...дека луѓето ги разбираат промените на годишните времиња, кога гранките ќе пуштат лисја-летото е близу,а знаците за духовните промени не ги знаат!А кога за нешто не се запознаени,не постои правилно или погрешно!

Од тука,луѓето само се привлечени од одредени духовни верувања и се движат како што се движат и менуваат годишните времиња!
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.609
Поени од реакции
3.723
Прашањето "Дали ја следиме правилно Библијата?" не одговара со тематиката која е застапена во библијата,а тоа е духовноста!Тоа е како да ве прашаат дали правилно постапуваме за да ја потиснеме зимата за да дојде пролетта?
Од ничии постапки не зависи промената на годишните времиња, како што од ничии постапки не зависи промената од дете во пубертет во човечките промени.Луѓето само се набљудувачи носени/придвижени од промените врз кој не можат да дејствуваат.Едноставно тој(човек) ќе биде тоа што е и ништо повеќе или помалку!(зборувам во духовна смисла).
Бибилијата само сведочи за тие промени каде постои и еден Човек кој се појавува во одредено време.


Затоа и Исус збореше...дека луѓето ги разбираат промените на годишните времиња, кога гранките ќе пуштат лисја-летото е близу,а знаците за духовните промени не ги знаат!А кога за нешто не се запознаени,не постои правилно или погрешно!

Оттука,луѓето само се привлечени од одредени духовни верувања и се движат како што се движат и менуваат годишните времиња!
Кое релативизирање чо‘ек...:facepalm:

А духовноста, како да знам дека е „онаа„ вистинската или лажната, оти човекот не постои на Земјава „од вчера„ па во меѓувреме се натрупаа разно-разни духовност низ Светов, каде секоја поединечно, претендираат да бидат „оние вистинските„.
 
Последно уредено:

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.488
Поени од реакции
1.061
Кое релативизирање чо‘ек...:facepalm:

А духовноста, како да знам дека е „онаа„ вистинската или лажната, оти човекот не постои на Земјава „од вчера„ па во меѓувреме се натрупаа разно-разни духовност низ Светов, каде секоја поединечно, претендираат да бидат „оние вистинските„.
Духовноста е во тебе.Слеп си да ја видиш.
Седиси со своето верување и така ништо повеќе од промените на годишните времиња не приметуваш. :coffee:
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.609
Поени од реакции
3.723
Духовноста е во тебе.Слеп си да ја видиш.
Седиси со своето верување и така ништо повеќе од промените на годишните времиња не приметуваш. :coffee:
Е ми оти така... :(

Еве види како лесно заприметувам годишни времиња; тековно е лето Господово 2022-ро (велат; 7530-то), месец јули, ден 14-ти, саат 13.11.

Така, со леснотија заприметувам постоење на духовност, било лажна, било вистинска...
 
Последно уредено:

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.488
Поени од реакции
1.061
Е ми оти така... :(

Еве види како лесно заприметувам годишни времиња; тековно е лето Господово 2022-ро (велат; 7530-то), месец јули, ден 14-ти, саат 13.11.

Така, со леснотија заприметувам постоење на духовност, било лажна, било вистинска...
Знам, затоа реков дека само промените на времињата ги разликуваш.Друго не!
Духовност нема лажна или вистинска,постои само духовност секоја поделба потоа е од човеково разбирање.
Можеби токму тоа било потик на членот кој ја отворил темата и поставил прашање Дали ја следиме правилно Библијата?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.609
Поени од реакции
3.723
Знам, затоа реков дека само промените на времињата ги разликуваш.Друго не!
Е ми, во мојот допис убо‘ си стои дека не саде времиња, туку и духовности разликувам...Затоа ги има и вистинити и лажни, а има и нешто „помеѓу„...за да биде поинтересно.
 
  • Хаха
Reactions: alf

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.488
Поени од реакции
1.061
Е ми, во мојот допис убо‘ си стои дека не саде времиња, туку и духовности разликувам...Затоа ги има и вистинити и лажни, а има и нешто „помеѓу„...за да биде поинтересно.
Твојот допис. :pos:
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.859
Поени од реакции
7.253
Духовноста е во тебе.Слеп си да ја видиш.
Седиси со своето верување и така ништо повеќе од промените на годишните времиња не приметуваш. :coffee:
Па не е баш така едноставно. Човекот за милион работи пред да ги користи, чита упатсво, но никој од нас не побарал да прочита упатство за човечкото тело, духовноста, законите на природата, односно како да имаме најпродуктивен живот во секоја смисла.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.488
Поени од реакции
1.061
Па не е баш така едноставно. Човекот за милион работи пред да ги користи, чита упатсво, но никој од нас не побарал да прочита упатство за човечкото тело, духовноста, законите на природата, односно како да имаме најпродуктивен живот во секоја смисла.
И лавот не чита туку следи и учи од хиената како се станува лав.
Па кога поминат генерации лавови, тие ќе почнат да се смеат како хиени, мислејќи дека тоа им е природниот крик.

Индиректно, вперувам прст во семејството,општеството и системот кој се темел во оформување на човек од кој зависи животот и неговата смисла.

Како младо од лав станува лав, во права смисла,а не хиена?

Што е тоа што , човек го прави човек?
Ако ова сега/денес не е човек(зборам во општо), како изгледа тој човек?(во духовна смисла)
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.859
Поени од реакции
7.253
И лавот не чита туку следи и учи од хиената како се станува лав.
Па кога поминат генерации лавови, тие ќе почнат да се смеат како хиени, мислејќи дека тоа им е природниот крик.

Индиректно, вперувам прст во семејството,општеството и системот кој се темел во оформување на човек од кој зависи животот и неговата смисла.

Како младо од лав станува лав, во права смисла,а не хиена?

Што е тоа што , човек го прави човек?
Ако ова сега/денес не е човек(зборам во општо), како изгледа тој човек?(во духовна смисла)
Кај животните нема слободна волја, тие функционираат според однапред дефинирани правила и по законите на природата. Дабарот не учи факултет, за да знае како да направи брана.

Темава е нели дали правилно ја следиме библијата, која треба да ни биде еден вид упатство (бар ја така сум сфатил). Е сега, како луѓето ко мене, кои не се доволно паметни да ги сфатат алегориите во библијата да ја следиме правилно :toe:
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.289
Поени од реакции
4.636
...зарем е можно после толку векови постоење на истата да мораме да бараме "упатство за употреба" или да чекаме некој авторитет да ни каже како треба да ја толкуваме Библијата?
...наместо да ја славиме со срцата и да живееме со мудроста во неа,ние бараме само начин да ја изопачиме,да ја изманипулираме,да разделиме наместо да соединуваме,да убиваме наместо да ствараме животи
...едноставно тажно
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.488
Поени од реакции
1.061
Кај животните нема слободна волја, тие функционираат според однапред дефинирани правила и по законите на природата. Дабарот не учи факултет, за да знае како да направи брана.
Човекот е многу повеќе од избор по слободна волја,но за жал изборот е тоа кое ќе го дефинира.Но тоа не е човек, не таков каков што мислат многумина.

Темава е нели дали правилно ја следиме библијата, која треба да ни биде еден вид упатство (бар ја така сум сфатил). Е сега, како луѓето ко мене, кои не се доволно паметни да ги сфатат алегориите во библијата да ја следиме правилно :toe:
Ама одговорот е на последната страна...
"с'е ново создавам". Ново небо и нова земја.
Уште од старт кажав , не зависи од вас ништо, па ниту погрешно ниту правилно ја следите човек библијата, таа само сведочи за еден човек од кого ќе отпочне с'е ново.

А тоа значи дека ќе дојде време кога библијата ќе биде така како што сега е грчка митологија...историја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom