Дали сте атеисти?

Дали сте атеист?

  • Да

    Гласови: 77 36,7%
  • Не

    Гласови: 133 63,3%

  • Вкупно гласачи
    210
Статус
Затворена за нови мислења.

Apash

Od kol na kol, kolot vo gazot!
Член од
10 март 2007
Мислења
567
Поени од реакции
15
Гижо напиша:
значи, ти сакаш да кажеш дека адам бил мајмун...
1.Не тој сака да го каже спротивното...човекот од кал.

2. Појма нема гледаш кажува нешто само бабаму што му има кажано кога бил мал.
 

Samaramon

¤ ξωટ ¤
Член од
17 декември 2005
Мислења
1.081
Поени од реакции
18
liomkd напиша:
Mozda za tebe i za pesimisti ko tebe i taka ke ostane...Koga i naucnici mnogu popametni od tebe miljon pati so svoite presmetuvanja dokazale deka bog postoi,i ke izleze nekoj ko tebe vaka da narecam pesimist i ke mi kazuva sonovi.



miljon pati poubavo zvuci nego da me narekuvaat Sin od majmun ili od prviot majmun....vaka braem znam deka sum nastanal od covek a tebe neka ti se zdravi i zivi majmunite mojs da si gi vidis vo zoloska gradina:vozbud:
Дај доказ од тие научници, увери ме, а не збори џабе.
Песимизмот нема врска со темава и дискусијата. Тебе изгледа ти е тешко и мачно да се потрудиш да истражуваш за потеклото на човекот, па најлесно е да се префрли ,,вината,, на Господ. Тој не создал и крај! А како и зошто, не е битно нели?
Излези малку од тој фанатичарски филм и разгледај наоколу, прочитај и некоја друга книга освен Библијата.

Напишано од IsusHristos
Еве едно прашање????
Ако човекот настанал од мајмун ондак зашто има уште мајмуни?
Се знае нас не создал Бог.
Не е само една врста мајмун. Некоја еволирала, некоја не. Не се случило тоа преку ноќ, одеднаш мајмунот да се разбуди како човек. И пак ме влечеш за јазик, а кој го создал Бог?
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Pa religijata e sozdadena od covekot i so toa bog e sozdaden od covekot.
 

Никола_МКД

Corazón blanco
Член од
18 март 2007
Мислења
1.213
Поени од реакции
22
ne mi se verva deka 77 glasale za da
ne go ocekuvav ova od Makedonija
ne ste normalni
 
Член од
9 февруари 2007
Мислења
441
Поени од реакции
61
Nikola_MKD напиша:
ne mi se verva deka 77 glasale za da
ne go ocekuvav ova od Makedonija
ne ste normalni
iako makedonija e poznata po crkvi i manastiri ne veruvam deka vo idnina ke se gradat uste crkvi i manastiri kako sto i ti kaza 77 glasale deka ne veruvaat vo gospod sto moze da se ocekuva od luge sto nemaat vera
 

Samaramon

¤ ξωટ ¤
Член од
17 декември 2005
Мислења
1.081
Поени од реакции
18
Ало, немојте со лични навреди. Никола, можеш да објасниш според кој критериум не сме нормални, немора само да навредуваш. Михајло, тоа се 77 лица спрема остатокот од Македонија. Јас, незнам за другите, не сум против градење цркви, туку само не верувам дека Господ постои и дека е создавач на се. Тоа е дискусијава, држете се кон неа.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Сето тоа зависи од духовните потреби на Човекот како цивилизирано битие...А религијата како поим треба да се сфати како таква. Јас можам да ставам пред мене една празна конзерва од Аргета и да речам дека ова ми е симбол на севишниот Бог и ако не му принесувам кокошки како жртви, нема да ги исполни моите молитви...Јајцето за мене е свет објект, а како таков, верски закон донесувам да секој што ќе скрши јајце, биде каменуван!!

Ај сега на мене како свештеник и поданик на Богот Дрога-порторож, сите да ми ги баците јајцата! :pos:

Сериозно, комплексноста кај религиите е во учењето...Пеколот де факто не постои бидејќи ако постоеше ќе беше запишан пред 15 век...Одбивноста се состои во тоа што Светото Писмо досега е милијарда и еден пат модифициран, и со сигурност никогаш нема да излезе вистинската приказна во него....Реалноста и привидението се сосема различни работи...

П.С. Не сум атеист, реалист хмм...
 
Член од
9 февруари 2007
Мислења
441
Поени од реакции
61
Samara напиша:
Ало, немојте со лични навреди. Никола, можеш да објасниш според кој критериум не сме нормални, немора само да навредуваш. Михајло, тоа се 77 лица спрема остатокот од Македонија. Јас, незнам за другите, не сум против градење цркви, туку само не верувам дека Господ постои и дека е создавач на се. Тоа е дискусијава, држете се кон неа.
OK tocno deka se 77 lugo ama od 200 taka da toa e ogromen procent sepak sekoj si ima pravo na svoe mislenje inaci jas sakav da kazam ako se prodolzi so ova TEMPO kako sto ide mladinata da ne veruva vo gospod deka nema ni da ima luge vo crkvite pa ne kamoli i da se gradat
p.s.pred soborna crkva ovoj veligden poveketo luge sto bea tamo zboram od mladite bea tamo da se ispijancat a ne da go proslavat denot
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
И што дека ке нема луѓе во црквите, и онака луѓето не ги сфаќаат црквите и религијата ко што треба, уште боље за правите верници
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
zavisi od Nego.
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Коментар мој-гласаат дека се атеисти оти сметаат дека да се биде атеист денес е кул:tapp:
А први се пијанчат на празници и одат по цркви.
Не навредувам никој поединечно со ова.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.103
Поени од реакции
5.811
Razorblade Kiss напиша:
Коментар мој-гласаат дека се атеисти оти сметаат дека да се биде атеист денес е кул:tapp:
А први се пијанчат на празници и одат по цркви.
Не навредувам никој поединечно со ова.
Tuka si greska. Pred nekolku veka bilo kul da se bide ateist, zasto togas gi nemalo mnogu. Sega procentot na ateisti e mnogu pogolem (samata anketa go potvrduva toa) i ne znam zasto toa bi bilo kul koga e sosema normalna rabota.
A, tie sto za praznici se pijancat i odat po crkvi ne se ateistite tuku toa se "vernicite". (Se nadevam deka me razbravte sto sakav da kazam so ova.)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom