Дали сме зависници од компјутерите и интернетот?

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Дали сме зависници од компјутерите и интернетот?

Ова прашање би можел да го поделам на два дела и тоа:

1. Дали сме зависни само од компјутерите без обзир на интернетот?

Или пак...

2. Дали сме зависни од интернет?

Знам дека на форумов има луѓе чија професија е поврзана со компјутери и интернет, но знам дека има и обични корисници.

За себе сметам дека сум благ зависник, иако работата ми е целосно поврзана со двете. Но, си сурфам и по други страници кои ми се омилени, подѕирнувам кој има на чет и зависно од ситуацијата останувам кратко или долго.

Сте кризирале за нет? : )
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Би го заокружила второто, дефинитивно зависник од интернет. Сум кризирала кога сум имала слободни денови од работа, или поради некои x причини не сум можела да дојдам, а дома немам интернет ... леле уште тоа ми треба:ne: Работата 100% ми е поврзана со интернет, па мислам дека покрај неа постојано станав зависник:raz: :icon_lol:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Мислев дека не сум, ама се лажев. Богами, станав зависен од интернетот, како што сум зависен и од книгите.
Ужас. Еден куп пари ми одат и на едно и на друго. Ама, и едното и другото се од оние зависности кои се пријатни.
 

Urban_Mover

Madridista
Член од
31 октомври 2005
Мислења
2.160
Поени од реакции
125
Па пред да стаам интернет играв игрици али не бев до толку зависен и бев помалку време на компјутерот!!!Али сеа со интернетов не се мрднав од пред мониторот:pos: па сеа и со форумов па,па,па ......
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Зависен сум ама можам да се скинам. Летово го поминав компјутер фри 2 месеца. Ама сеа сум па на игла.
Зависност од која не можам да се откачам се книгите и филмовите.
Ама све је то друштвено корисно, така да не ствара поголеми проблеми :)
Ипак, 2,3 зависности секој нормален човек има.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
definitvno zavisen od internet, a da ne e toa, def. ke sedam mnogu pomalce na PC,ne deka nema da sedam (sto e nevozmozno), pa poradi ova mozebi i od PC sum zavisen.ne znam!!!
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
jas ke go zaokruzam vtoroto jas sum zavisnik od internet a megu drugoto sea bi go zaokruzil i prvoto u skopje bef i zavisnik samo od igri ne mi trebashe internet igraw wow i dota po cel den ali sea treba internet taka da da nie site sme zavisni od internet i ova e kako nekoj bolest mislam jas taka ja sfakam neznm za vas !!!
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
Лично јас зависна сум од Интернет, од компјутерот како компјутер не толку, ама од Интернетот дефинитивно да...Добро сега не до таа мера да паѓам у кризи ако нема интернет, ама кога нема бескрајно ми недостига интернетот...А и мислам и не е нешто страшно , тешко тој кој не минува барем час дневно на интернет...
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Ја сум зависник од интернет......
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
A Телеком ADSL се најѕлобните дилери. Те навлекуваат па после ти го бапнуваат ако сакаш још. :pos:
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
16
NikolaP напиша:
A Телеком ADSL се најѕлобните дилери. Те навлекуваат па после ти го бапнуваат ако сакаш још. :pos:
Онда да мењаме дилери, се шушка оннет имале добра роба,шо викаш?
 
Член од
15 ноември 2005
Мислења
6
Поени од реакции
0
Не сум зависник од ништо. Благо, кафе, цигари, алкохол и не дај боже :pop: дрога не допира до мене. Интернетот е опасна работа. Сум видел многу луѓе како пропаднале и забегале поради него. Интернет користам само кога имам вистинска потреба или да "поздравам" некои пријателчиња.
Офчар напиша:
уф, навлечен сум триста..
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
MSV(support) напиша:
Онда да мењаме дилери, се шушка оннет имале добра роба,шо викаш?
Ја си имам арен дилер, ама у друга земја :)
Са че двојам доза. Уше двајца се гребат од мене.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom