Дали се плашите од смртта, и што мислите за неа?

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Не се плашам од смртта...го сваќам како еден природен процес...низ кој секое човечко суштество мора да помине:wink:
Тоа треба сите да го сватат...

Се плашеле, не се плашеле, за Х време ке не нема. Тоа е реалноста. Така да, не мислам на тоа, неизбежно е, што и да направиме нема да се смени. Затоа живеј го животот најдобро што можеш :)
 
M

Mario Gómez

Гостин
Тоа треба сите да го сватат...

Се плашеле, не се плашеле, за Х време ке не нема. Тоа е реалноста. Така да, не мислам на тоа, неизбежно е, што и да направиме нема да се смени. Затоа живеј го животот најдобро што можеш :)
Ама сепак се надеваш дека нема да биде набргу...Баш ме интересира како би реагирале ако ви речат дека имате уште 24 часа за живот?Дали ќе направите нешто добро или ќе уживате до максимум...Незнам дали има ваква тема инаку би отворил!!!
 

Командантица

Како шТо ќе реЧем Ја!
Член од
15 февруари 2009
Мислења
105
Поени од реакции
1
Не се плашам од смртта, ама не сум самоубиствено настроен тоа сигурно :icon_lol:. Тие два поими се тотално различни и не ги мешај.
не мешај самоубиство,..!..тоа нема врска..
а сигурен ли си дека нема да се плашиш од смртта кога ќе дознаеш дека некој сака да те убие а во тоа време смртта е нештото кое најмалку го посакуваш?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Ама сепак се надеваш дека нема да биде набргу...Баш ме интересира како би реагирале ако ви речат дека имате уште 24 часа за живот?Дали ќе направите нешто добро или ќе уживате до максимум...Незнам дали има ваква тема инаку би отворил!!!
Епа сега се надевам дека ке го одложам до максимум :), ама не се плашам. Тоа што е тоа е, нема мрдање само што покасно, то поубо.

Инаку имаше таква тема во општи муабети за тоа како би ги поминале последните 24 часа од животот. Прочачкај ке ја најдеш.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Тое е тоа што го пишував нанапред и нормално дека имам страв кога размислувам за неа...Но,никој не може да каже дека му е сеедно дека ќе биде жив или мртов.
Сите имаме страв од смртта , кој страв највише се базира на непознатото(ова е мое размислување и се надевам не е детско)
Нормално дека не е сееедно и мене не ми е, ама кога размислувам за смртта како дел од животот немам страв во врска со нејзе.
И ова мислење не ти е детско :icon_lol:.

не мешај самоубиство,..!..тоа нема врска..
а сигурен ли си дека нема да се плашиш од смртта кога ќе дознаеш дека некој сака да те убие а во тоа време смртта е нештото кое најмалку го посакуваш?
Смртта секогаш најмалку ја посакувам, животот го сакам. Сигурен сум дека нема да се плашам од смртта дури и да сака некој да ме убие :icon_lol:.
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Нешто што го стига секој кога тогаш на еден или друг начин. Неможам да сватам само зошто некои злобетини шо не требало воопшто да се родат живеат по 90 години а некои пак супер особи заминуваат уште пред да почнат да живеат.
Имам 22 и нормално дека се плашам од тоа.Али ипак не ми е најголем страв.Има нешто шо ме плаши повеќе иии....би праел трампа (не дај боже да дојде до тоа)
 
Член од
28 јануари 2009
Мислења
238
Поени од реакции
37
Сепак тоа е животна фаза се раѓаме за да умреме сеа тоа е што е секој се плаши само не го признава секој тоа
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Mnogu se plasam od samata pomilsa za smrt a kamoli da mislam za smrt NE SAKAM DA UMRAM:vozbud:, ubav e ovoj zivot i toa mnogu:wink:
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.660
Поени од реакции
9.958
не се плашам......шо ќе праиш сеа...кад-тад сите ќе умрат.....некој порано некој покасно......само се плашам да не иам мачна...болна смрт тоа нејќам
 

rkalo88

Били Талентиран
Член од
26 август 2008
Мислења
33
Поени од реакции
0
неќам да ви внесам страв од смртта ниту од староста или од нешо така ... ама сеа дур сте млади секој ден со другари хаха хихи се смеете мувате дупите пиете пушите ... бла бла и што уште не ... замислете се после 50 години кога ќе ги нема вашите пријатели ни вашата младост ... што ќе имате ? Внуците ќе ви трчаат низ куќа а у ... шема нешо у маало трач партија ... тапа е пер животов ...

Тапааааааа !
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Mozebi smrtta e najubavoto nesto sto moze da ni se sluci!Nikoj ziv ne doznal sto sledi po nea.
 

Fama

Bombin' thru the speakaz
Член од
10 февруари 2009
Мислења
518
Поени од реакции
19
Би излажал ако би рекол дека не се плашам од смртта. Едноставно не ми се напушта светов па и каков да е, али едно е тоа што го сакаме, а друго е тоа што мора да го доживееме..
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Што би рекол Роби Вилијамс во песната Come Undone

"I'm not scared of dying I just dont want to..." :smir:
 

PhantomerX

Несопирлив
Член од
30 октомври 2008
Мислења
623
Поени од реакции
46
Да бе Роби Вилијамс во песна.... блабла :smir:

Инаку од смртта? Се плашам на еден начин, баш од тоа се плашам да не дојде кога најмалку очекувам. Ама според Спиноза, ако умреме само ке поминеме еден стадиум од патот на душата низ универзумот/времето/просторот. Така да, ако умрам понапред ќе сум од вас! на на на. Ќе видам што има во другиот стадиум :pos2: Бај д` веј... НЕ СЕ ПЛАШАМ! Само од овај ripper - от се плашам хехе.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
море.. и мене не ми се умира... убоо ми е...не ни сакам да мислам на смртта :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom