Дали сакате конкуренција?

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.366
Поени од реакции
25.096
Не сакам конкуренција. Подобро би владеел сам во царството, отколку да се докажувам со некого. Прилично себично, ама повеќе од пола кои пишаа дека сакаат конкуренција, ај да ги видам ко ќе трчаат по некоја девојка дали ќе сакаат и други истовремено да се на пат да ја освојат или ќе сакаат да се само тие кои ќе трчаат по неа.
Или да аплицираат за работно место, стипендија, шо било.

Секако дека постои и секогаш ќе постои, тоа не го одбивам. Ама не сакам.
 
I

InF3cTeD

Гостин
сакам конкуренција а воедно и не се плашам од тоа...добро е да се има конкуренција :smir:
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Конкуренцијата ми е предизвик и причина да бидам најдобар!
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.665
Поени од реакции
10.995
Сакам конкуренција во она што го работам, ме тера да мислам и да се концентрирам на понатамошниот успех што ме очекува, доколку победам, нормално! А конкуренции во стилот трки за девојки или слично ги сметам за патетика и не им обрнувам внимание.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
сакам за да можам да ги согледувам убавите и неубавите работи мислам ипак кога сме двајца повејќе се бориме
 

pAnDa`

Original..
Член од
5 ноември 2009
Мислења
578
Поени од реакции
34
Да сакам. Затоа што кога ја имам конкуренцијата, имам уште поголема мотивација и причини за да не се откажам. :smir:
 
Член од
7 декември 2009
Мислења
133
Поени од реакции
8
Сакам. Штета што немам. Сите ме гледаат како конкуренција и често сум мета на љубомора, дури и кога навистина нема основа за тоа. Но јас не гледам на никој како конкурент. Едноставно верувам во себе
 

The One

Оној шо ќутит а све знајт
Член од
16 март 2008
Мислења
189
Поени од реакции
39
нејќам конкуренција ама ич
 
S

StereoLove

Гостин
Сакам а и имам конуренција.Едноставно чуството е кул:pipi::vozbud:Ме потикнува да се борам за она што сакам да го добијам.Речиси никогаш не сум била поразена од својата конкуренција.Тогаш имаш поголема мотивација.Воопшто не се плашам што имам.Ништо не е повеке од мене па да се плашам:toe:
 

Mila Mina

❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤
Член од
12 ноември 2011
Мислења
649
Поени од реакции
712
Многу чудна работа е за да имаш конкуренција треба најпрво да се споредуваш со некој друг и да видиш каде е он а каде си ти...Сега не зборам за бизнисот тоа е сосема друго и поразлично е...Зборам за лична конкуренција во некое лично поле од животот..на пример за девојките - убавина, потоа моќ ( важи за сите), статус во некој определен круг во кој се движиш итн.....е за да увидиш деке ти е тебе некој конкуренција ти значи се споредуваш со сите околу себе, правиш елиминација и го избираш најдобриот и потоа си ставаш цел дека треба да го престигнеш и да се бориш за да го надминеш, наместо таа борба да ја насочиш во лична цел и себеостварување а не победа над другиот!....Мене тоа во личен однос,живот ми е лудачко малце и глупаво поради тоа што секој си го живее својот живот како сака и нема тука подобар сум од тебе или не сум....Едноставно добар си онолку колку си за себе добар...Глупо е твојот успех да го мериш со тугиот успех! Мене ми е тоа крајно глупо...Секој си живее за себе остварува некои свои цели во животот има свои визии за нештата..и сулудо е да тие ги ставаме на кантар и мериме со нечии други соништа,цели,визии на некој друг околу нас....
Во лична конкуренција не признавам и немам конкуренција пошто самата не си ја правам! Немам потреба да се споредувам со други за да ја створам! И за работа факс...по мое истото важи самиот се докажуваш за да сам себе исполниш некое барање во животот а не да го надминеш шефот, надредениот итн ....За мене таа постои само во бизнисот....Во ниедно друго лично поле на себеостварување не постои...
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
Многу чудна работа е за да имаш конкуренција треба најпрво да се споредуваш со некој друг и да видиш каде е он а каде си ти...Сега не зборам за бизнисот тоа е сосема друго и поразлично е...Зборам за лична конкуренција во некое лично поле од животот..на пример за девојките - убавина, потоа моќ ( важи за сите), статус во некој определен круг во кој се движиш итн.....е за да увидиш деке ти е тебе некој конкуренција ти значи се споредуваш со сите околу себе, правиш елиминација и го избираш најдобриот и потоа си ставаш цел дека треба да го престигнеш и да се бориш за да го надминеш, наместо таа борба да ја насочиш во лична цел и себеостварување а не победа над другиот!....Мене тоа во личен однос,живот ми е лудачко малце и глупаво поради тоа што секој си го живее својот живот како сака и нема тука подобар сум од тебе или не сум....Едноставно добар си онолку колку си за себе добар...Глупо е твојот успех да го мериш со тугиот успех! Мене ми е тоа крајно глупо...Секој си живее за себе остварува некои свои цели во животот има свои визии за нештата..и сулудо е да тие ги ставаме на кантар и мериме со нечии други соништа,цели,визии на некој друг околу нас....
Во лична конкуренција не признавам и немам конкуренција пошто самата не си ја правам! Немам потреба да се споредувам со други за да ја створам! И за работа факс...по мое истото важи самиот се докажуваш за да сам себе исполниш некое барање во животот а не да го надминеш шефот, надредениот итн ....За мене таа постои само во бизнисот....Во ниедно друго лично поле на себеостварување не постои...
Човекот се стреми кон совршенство.
Ако некој е од тебе подобар, сфаќаш дека е чекор поблиску до совршенството од тебе:)
Многу е логично за цел да си поставиш да бидеш подобар од тој подобриот од тебе, за да бидеш два чекора поблиску до совршенството :)
Конкуренцијата е многу нормална и природна појава. Не е производ на изобличени вредности, туку е начин на кој светот функционира.
Мажјаците кај животните си се меѓусебна конкуренција, секој од нив се стреми да биде подобар и подоминантен од останатите за да биде Алфа-мажјак, ерго, поише женски да има, така? :)
Светот функционира вака since the dawn of time. Еволуција е во прашање. Елиминација. Само најсилните преживуваат :)
Себеостварувањето тука е еднакво со твојата конкуренција. Како што ги победуваш другите, се качуваш една скала повеќе, си помоќен, попаметен, поискусен, помотивиран, поавторитетен etc :) Ако тоа не е себеостварување, што е? :)
 

Mila Mina

❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤
Член од
12 ноември 2011
Мислења
649
Поени од реакции
712
^ Незнам ...тоа беше мое гледиште од мој аспект гледано дека јас не барам ниту доживувам дека имам конкуренција поради тоа што едноставно не ја барам!....Јас не се споредувам во мојот круг на движење со некој друг..во било која област..и затоа таа теза ја кажав..знам дека има некој како мене ...јас сум зборела за ова и знам некои луѓе кои го имаат истото...не чувствуваат потреба да се докажуваат ПОРАДи ДРУГИОТ...Можеби е индивидуално....кај секого различно..тоа е мој принцип на гледање на работите..
А знаеш дека помислив на тоа за животните што кажа..Истото го помислив дека кај нив постои да, за територија освоjување и женка за парање па се борат мегу себе..;) И знам дека истото важи за лугето...Само реков дека јас го немам тоа чувство за надминување на некој ..чудно можеби звучи за останатите али ете...така функционирам цел живот..и знам и други луѓе кои го имаат истото......
Се сложувам со елиманицајата, но врвот јас не го поставувам поради другите околу мене! Него поради моја лична цел! Јас сакам да идам до врвот поради лично остварување и желба од личен внатрешен порив а не од околината(од другите) инсириран мотив за напредок.......се надевам ме разбираш што сакам да кажам....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom