Дали религијата ги лаже луѓето?

Дали религијата ги лаже луѓето? ( причитајго првиот пост пред да гласаш )


  • Вкупно гласачи
    88

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Душата на човекот оди во рајот или пеколот! - (Беден религиски обид да ги држи луѓето во страв и контрола)
Како ти успева да останеш надвор од било чија контрола?
Ова прашање го имам миљон пути стаено на форумов па биди првиот мангуп кој ќе одговори...:sneaky:[DOUBLEPOST=1453325897][/DOUBLEPOST]
ооооо нее помооош сатаната иде со гребула во казан да не готви..[DOUBLEPOST=1453244661][/DOUBLEPOST]А и вистината сама по себе е релативна како доброто и злото така да... не постои таква атеистичка виситна бе Мики, вицови кажуваш несакајки... :D:facepalm:
Не кажувам ја‘ вицеви, туку ти си бааги бос и не знаеш да одговориш па си наоѓаш изговори наместо одговори...:icon_lol:[DOUBLEPOST=1453325957][/DOUBLEPOST]
Што е вистина за тебе може да е комедија за мене и обратно, што е добро за тебе може да е слепа улица за мене бе Мики... има капацитет во тебе ама требало на време ова да ти го збореме сега друго ќе беше!!
Да бе, и баба ми да имаше т***и ќе беше дедо ми...
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Како ти успева да останеш надвор од било чија контрола?
Ова прашање го имам миљон пути стаено на форумов па биди првиот мангуп кој ќе одговори...:sneaky:
Интересно прашање, а ми успева. Јас си знам како, ама лесниот пат не го бирам. Може и јас грешам, кој знае, секој има право на незнаење... ама ете, надвор од било каква религиска, политичка или контрола на системот сум. Како да осеќам дека еден ден може ќе се покајам за сето тоа, ама уште сум. :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Интересно прашање, а ми успева. Јас си знам како, ама лесниот пат не го бирам. Може и јас грешам, кој знае, секој има право на незнаење... ама ете, надвор од било каква религиска, политичка или контрола на системот сум. Како да осеќам дека еден ден може ќе се покајам за сето тоа, ама уште сум. :)
Алал да ти е...:sneaky:

Сигурен сум дека немаш извод од „матично„, немаш ЕМБГ, немаш лична карта, немаш пасош, немаш здравствена картичка...
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Како ти успева да останеш надвор од било чија контрола?
Ова прашање го имам миљон пути стаено на форумов па биди првиот мангуп кој ќе одговори...:sneaky:[DOUBLEPOST=1453325897][/DOUBLEPOST]

Не кажувам ја‘ вицеви, туку ти си бааги бос и не знаеш да одговориш па си наоѓаш изговори наместо одговори...:icon_lol:[DOUBLEPOST=1453325957][/DOUBLEPOST]

Да бе, и баба ми да имаше т***и ќе беше дедо ми...
Јас ти одговорив, како ти ќе го сфатиш одговорот е до тебе. Не можам со сила да ти ставам јас во твојата глава, а и да можам, полна е со догми и безмислици и се е џабе. Дваесет души те демантираат човече, со факти еј, ФАКТИ, а ти, освен ТАШАК, ништо!!![DOUBLEPOST=1453326212][/DOUBLEPOST]
Алал да ти е...:sneaky:

Сигурен сум дека немаш извод од „матично„, немаш ЕМБГ, немаш лична карта, немаш пасош, немаш здравствена картичка...
Имам се бе Мики, 21 век сме. Имам и некој осет да сфатам дека е 21 век и дека ова со господ и рајот и пеколот доминирало во 16-19 некаде... после кој сфатил, сфатил, кој не уште ќе му се клања на Владиката, Груевски или Заев во ова ,,демо-христијанско" општество. :D[DOUBLEPOST=1453326404][/DOUBLEPOST]Пред некое време работев во конфекција, неколку денови... газдата ги оставаше прекувремено и јас му велам на еден ,,абе што не се побуниш види што прави овој" и он знаеш што ми вика? Вика ,,Како бе да се побунам, па газдата знае што е најдобро за нас" ... :facepalm: Ова вака некако ќе му дојде... ,,Бог знае што е најдобро за нас" а тоа што од бог б буквата не се случува... нема врска! :D
 
Последно уредено од модератор:
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
За да го спознаеш Исламот, спознај го од неговите извори, а не преку муслиманите и нивните дела. Исламот како религија е совршена, а муслиманите се луѓе, а луѓето се несовршени, а несовршениот извор дава искривена слика за верата.
Ако според ова што го напиша Исламот како религија учи така, тогаш можеш да осудуваш. Ако Куранот вели на бесрамниците да им се каже "мир вам" и да ги погубиш, тогаш можеш да осудуваш. Но такви работи нема да најдеш во Куранот. Но сепак, прочитај ја и ако најдеш нешто одма постирај.

Мир вам.
Ништо не е сменето муслиманите беа исти и кога го освоија Константинопол пред седумсто години,исти беа и кога ја поробија Шпанија Арапите пред 1300 години,исти и во времето на Пророкот кога убиваа секој кој ќе им се спротивставеше.Религија на мирот ако прифатиш,ако одбиеш масакр.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Не само што ги лаже туку и ги напаѓа без срамно, еден Саи Баба следбеник ми ги репортира сите слики на фејсбук дека содржеле насилство оти имам ставано слики од кик бокс на профилот. Боже сачувај, а јас што можев да направам освен да му го споделам линкот каде што Саи Баба е обвинет за секс скандал!!! :)

ТОЈ МЕНЕ ЌЕ МИ КАЖУВА NO VIOLENCE
 

Mason_Petrarka

Servant of Morgoth
Член од
19 декември 2009
Мислења
157
Поени од реакции
23
Мое мислење е дека религијата како филозофија и учење е делумно погрешно пренесена од одредени индивидуи, а индивидуите на кои требало да биде пренесено знаењето и учењето го сфатиле буквално што во случајов може да алудира на погрешно сфаќање. Сум сретнал многу теоретичари кои укажуваат на тоа дека ете никаква виша сила не постои, но сум сретнал и многу кои го тврдат обратното. Мое мислење за религијата, како учење, е дека истата НЕ не лажи. Религиите ги содржат во својата основа етичките норми и правила. Човекот може да лаже и секоја манипулација која подоцна настанала од типот на "ако лажиш/крадиш/убиваш ќе одиш во пеколот" - настанала од човек. Како пример, пред да ја напише Данте Алигиери неговата можеби највлијателна "Божествена Комедија", верниците немале толкав страв од пеколот. (стварно ми е мака да барам записи по интернет сега пошто претходно сум посветил месец дена време на барање материјали за вакви теми). Од друга страна, светите книги ние секогаш ги читаме буквално. Ниедна книга не кажува што и како треба да направиш иако ние така тоа го преведуваме. Како за пример, Божјите заповеди јас ги сфаќам на еден начин како предлог правила кои една индивидуа ако ги следи, ќе има подобар живот. Моето сфаќање за нив е дека настанале како закони заради недоличното однесување на верниците (исто како на пример, казна за возач кој преминал на црвено). Така да, моето мислење е дека модерниот свет може да лаже и преводите кои истиот може да ги претстави пред другите индивидуи може да бидат изопачени и лажни. Затоа не се застанува на една религија или една света книга. Разгледајте малку пошироко и меѓу редовите на текстот па можеби и ќе најдите некој свој начин на сфаќање на работите. Секое останато мислење го почитувам затоа што секој има причина за своето мислење, но мое мислење е дека религијата е многу добро учење (секоја религија, без разлика). Тоа што децата се на некој начин можеби присилени од малечки да попримат една религија, може да се земе како постапка која го повредува нивното право на постоење и слобода, затоа што пред се тоа претставува манипулација. Од друга страна, културните обичаи скоро секогаш се пренесуваат од колено на колено.

Сумарум - На оваа тема можам да издвојувам само спротиставени мислења бидејќи ниедно не можеме да го поткрепеме со факти. Погоре изложив неколку мои сфаќања кои со тек на време преку едукација сум стигнал до нив. Стравот од смртта е можеби основа за поставување на таа виша сила, за која не постојат факти дека истата не постои. Барањето на постанокот на универзумот кое се смета за спротивност на постоењето на вишата сила, е барање на истата виша сила. За жал, секогаш забораваме на најважното нешто - времето.
 

hypoterrian

Young Free Thinker
Член од
12 јуни 2016
Мислења
162
Поени од реакции
49
Вака сега очигледно дека не сакаш разубедување току дискусија.
Ајде да почнеме вака, ако ние во тоа што веруваме не постои во реалниот свет да се запрашаме што е за вас реалниот свет како тој настанал?
Ако се водите според еволуцијата на Дарвин т.е. неговата ТЕОРИЈА( значи дека нема цврсти докази што вие толку ги барате) тогашвие верувате дека човекот настанал на толку неверојатен начин, бидејки веројатноста да се случи такво нешто е како на пример торнадо да помине низ крш од старо железо и да направи мерцедес од тоа железо.
Истото важи и за уноверзумот, многу светски научници ја приваќаат веројатноста дека нешто го создал универзумот бидејќи и мала одстапка да имало во поставеноста на атомите во него тој ќе бил потполно безживотен т.е. дакво нешто случајно не може да се случи.
малку од малку прочитајте нешто а посебно еволуција на видовите од Дарвин а не само да нафрлате нешто за кое и самите не сте сигурни.
Алал да ти е ова сеа што го кажа. Ако нема цврсти докази скокни од балкон плс[DOUBLEPOST=1466166131][/DOUBLEPOST]
Вака сега очигледно дека не сакаш разубедување току дискусија.
Ајде да почнеме вака, ако ние во тоа што веруваме не постои во реалниот свет да се запрашаме што е за вас реалниот свет како тој настанал?
Ако се водите според еволуцијата на Дарвин т.е. неговата ТЕОРИЈА( значи дека нема цврсти докази што вие толку ги барате) тогашвие верувате дека човекот настанал на толку неверојатен начин, бидејки веројатноста да се случи такво нешто е како на пример торнадо да помине низ крш од старо железо и да направи мерцедес од тоа железо.
Истото важи и за уноверзумот, многу светски научници ја приваќаат веројатноста дека нешто го создал универзумот бидејќи и мала одстапка да имало во поставеноста на атомите во него тој ќе бил потполно безживотен т.е. дакво нешто случајно не може да се случи.
малку од малку прочитајте нешто а посебно еволуција на видовите од Дарвин а не само да нафрлате нешто за кое и самите не сте сигурни.
А од каде си ти толку сигурен дека Господ се направи? Прво и прво теорија незнаеш што е а второ бидејќи нешто е комплицирано незначи дека не е точно. Полесно е да кажеш по тебе,, Господ го направи,, од колку да ги кажеш илјадниците тони факти кои ја застапуваат еволуцијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom