Дали реално би се осетиле 16GB рам меморија, наспрема 8GB?

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Мид енд, значи крај во средната класа, и почеток на хај енд, хај енд е 3960X + GTX690/7990 + RIVE + 32 GBRAM + Cosmos II + Seasonic Platinum 1KW + 2x SSD 256GB Raid0. Ова е хај енд....значи над тоа, нема подобро, едниствено уште една карта да ставиш, која не нуди добро гејминг исксутво во секој случај.

Кај нас малце се сменети стандардите, затоа што луѓето се лимитирани со буџет, но тоа незначи дека ние според нашите потреби можеме да создавме класификации на хардвер, ако некој игра COD4 за него 5750 би била хај енд карта т.е. повеќе од доволна, но тоа не ја прави таа карта средна/висока класа, него ентри, тоа ми е поентата.

И да, незнам зашто мислиш дека би ставил 8GB на конфигурација со 5750, реков дека 8GB е идеално за помоќни машини, мид енд и напреден гејминг.
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Мид енд, значи крај во средната класа, и почеток на хај енд, хај енд е 3960X + GTX690/7990 + RIVE + 32 GBRAM + Cosmos II + Seasonic Platinum 1KW + 2x SSD 256GB Raid0. Ова е хај енд....значи над тоа, нема подобро, едниствено уште една карта да ставиш, која не нуди добро гејминг исксутво во секој случај.

Кај нас малце се сменети стандардите, затоа што луѓето се лимитирани со буџет, но тоа незначи дека ние според нашите потреби можеме да создавме класификации на хардвер, ако некој игра COD4 за него 5750 би била хај енд карта т.е. повеќе од доволна, но тоа не ја прави таа карта средна/висока класа, него ентри, тоа ми е поентата.

И да, незнам зашто мислиш дека би ставил 8GB на конфигурација со 5750, реков дека 8GB е идеално за помоќни машини, мид енд и напреден гејминг.
Па додека бев на IT сите конфигурации што ги препорачувавте имаа 8 гигабајти рам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Па додека бев на IT сите конфигурации што ги препорачувавте имаа 8 гигабајти рам.
Точно, затоа што во голем дел се работеше за конфигурации кои најверојатно ќе се користат долго време без ништо да се смени, а згора на тоа гага е рамот сега, поентата е дека генерално нема потреба од 8GB за секојднева лајт употреба, но ако е толку ефитин нема зашто да се штеди на таа ситна сума нели, затоа што може за едно година дена да рипнат цените, како што беше со DDR2 кога умираше LGA 775 чипсетот, па посел двојно/тројно да платиш за истата сума.
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Точно, затоа што голем дел од конфигурации кои најверојатно ќе се користат долго време без ништо да се смени, а згора на тоа гага е рамот сега, поентата е дека генерално нема потреба од 8GB за секојднева лајт употреба, но ако е толку ефитин нема зашто да се штеди на таа ситна сума нели, затоа што може за едно година дена да рипнат цените, како што беше со DDR2 кога умираше LGA 775 чипсетот.
Тоа е една голема грешка. За тие 1400 денари (да речеме дека е толку рамот) може да купи многу по асална графичка, па кога ќе му дојдат вишок пари да си докупи рам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Тоа е една голема грешка. За тие 1400 денари (да речеме дека е толку рамот) може да купи многу по асална графичка, па кога ќе му дојдат вишок пари да си докупи рам.
Нема грешки, се зависи колку време планира газдата да го користи пс то без надоградби, а такви се многу јас од тој аспект тргам најчесто.

Шансите да најдеш за 2-3 години многу подобра графичка од таа што ќе ја земеш на буџет конфигурацијата (за пола цена и тоа) после тој период се многу поголеми, него да најдеш рам за иста цена како при купувањето на истата. Пример, ќе си земе 7870 и ќе тера, а за рамот не се знае која цена ќе ја држи, чиповите и тој сегмент од пазарот се подложни на огромни вариации во цената. Како и да е да не идеме офтопик, тоа е мое лично мислење.
 
P

Princ

Гостин
И јас мислам не врши некоја разлика. На мојот PC имав 8GB ама доставив уште 8 ради ефтината цена на DDR3 ама не приметив некоја разлика.
Е сега, разликата помеѓу HDD и SSD е огромна.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Полаички кога би објаснил на што мислев, виндоусот кога работи во рамот му стојат вчитани најчесто користените работи. Ако имате 1 гига рам, тој дел што виндоусот го резервира за себе може да е и 300мб, а се останато ќе во вчитува од дискот како ќе му треба. Кога ќе ставите два гига да речеме, тој дел од виндоусот се зголемува нормално. Со тек на време виндоусот учи колку и како на вас ви треба рамот, за остатокот да си го користи за него. Нормално ова не се фикнси вредности, него се менуваат во од постојано. На компјутери од 8 гига имам видено дека виндоусот зима дури по 5.х гига за негови потреби. Се разбира ова зима, не е дека ни ги зима, него ги зима за нас да ни овозможи подобра и побрза работа.
Епа сега прашањето ми беше дали некој пробал/тестирал/читал, како се понаша со 16 гб рам, дали ќе земе да речеме 6 гига и останатите 10 никогаш нема да ги искористи за негови потреби, или ќе добијам одговор од типот ќе искористи дури 12 гига пример и ќе се убрза машината уште повеќе...

Тоа ми беше целта на дискусијава, немам баш искуство или тестирано, ниту па разговарано со некој на темава, затоа и прашав :)

4 за секојдневна употреба, (просечни компјутери) за мид енд, и хај енд т.е. за напреден гејминг, 8 GB.

8GB се новите 4GB.

Eдит, која конфигурација и кое SSD, и дали ти е твикуван WIN7 за SSD-то?
Не планирам игри да играм воопшто, ниту да правам хајенд конфигурација, напротив ефтина конфигурација составувам со следниве делови.

Матична: ECS LGA1155 Gen.3 VGA H77H2-M (HDMI, DVI) Intel®H77, VGA onboard, Crossfire, 4xDual Ch.DDR3@2600+MHz 16Gb max, 1xPCX@16x (GEN3), 1xPCX@1x, 2xPCI, 2xSATAIII, 4xSATAII, VGA, DVI, 2xUSB 3.0, 6xUSB, GLAN, HDAUDIO w/3 holes jack, ATX, CPU support 95W

А се мислев и помеѓу следнава Z77H2-A3 (DVI) Intel®Z77, VGA onboard, Crossfire, 4xDual Ch.DDR3@2800+MHz 16Gb max, 1xPCX@16x, 4xPCX@1x, 2xPCI, 2xSATAIII, 4xSATAII, VGA, DVI, 2xUSB 3.0, 6xUSB, GLAN, HDAUDIO w/3 holes jack, ATX, CPU support 95W

Мислење која е подобра?

Рам 2 * 4 GB Patriot DDRIII 1333 или ако ми најдат на 1600 ќе биде, али по се изгледа ќе почекам за 1600 ако немаат на лагер.

Процесор CORE I3 DC 3.10GHz 3MB BOX i3 2100 3MB, 2/4 Cores/Threads, IntelHD2000 (65W, Sandy Bridge Core)

За процесоров читав дека има графичка од втора генерација, али по ценовнициве неможам да најдам да е од третата генерација. Всушнсот не ни знам дали има некоја осетна разлика и кај да најдам таков процесор.

И SSD 2.5" 128GB SATA Vertex 4 Series SSD, SATA 3, Best-in-Class Indilinx Controller Technology, EXCELLING IN PERFORMANCE

Одамна не го пратам хардверов, затоа сум може како паднат од марс со новиве технологии. Кажете забелешки ако имате. Компјутеров ќе биде за домашна употреба, 3Д графики и монтирање на видеа не планирам секако да правам. Најмногу би се оптеретувал со алатки како Фотошоп и некои алатки од типот на Dreamveawer, Eclipse, евентуално Visual Studio... Другото не вреди да се спомне како захтевно, едино мозилата која знам да ја користам со по 100-150 таба отворени во исто време, јебига навика ми е тоа се да е ми отворено цело време...

Значи прашањето и генерално темава се однесуваше на самиот виндоус дали нешто ќе се подобри со уште 8 гига рам со оглед на цената. Графичка не планирам да зимам, не ни имам потреба. Со доста поскапани и постари матични плочи, без проблем го пуштав Аватар 1080р на фул хд монитор, преку онборд графичка на вга слот, така да повеќе од тоа не ни ми треба, затоа ставот ми е да не купувам дополнително графичка освен ако не ме разубедите дека навистина е потребно.

Иначе можно е и MacBook Air да си земам, така да ова ќе остане како секундарна конфигурација, али секако сум решен да ги земам деловиве.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Само кажи ми едно, краен буџет за конфигурацијата, другото горе доле не е нешто за кое треба да се секираш, 8GB ќе ти бидат таман.
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Отвори заедно Cinema 4D, After Effects, Vegas Pro, Photoshop I Bojou на 8GB.
И отвори ги истиве програми заедно на 16GB и ќе ја осетиш разликата ;)
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Само кажи ми едно, краен буџет за конфигурацијата, другото горе доле не е нешто за кое треба да се секираш, 8GB ќе ти бидат таман.
Немам строго дефиниран буџет, ќе ти пратам пп за ова.
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Мид енд, значи крај во средната класа, и почеток на хај енд, хај енд е 3960X + GTX690/7990 + RIVE + 32 GBRAM + Cosmos II + Seasonic Platinum 1KW + 2x SSD 256GB Raid0. Ова е хај енд....значи над тоа, нема подобро, едниствено уште една карта да ставиш, која не нуди добро гејминг исксутво во секој случај.

Кај нас малце се сменети стандардите, затоа што луѓето се лимитирани со буџет, но тоа незначи дека ние според нашите потреби можеме да создавме класификации на хардвер, ако некој игра COD4 за него 5750 би била хај енд карта т.е. повеќе од доволна, но тоа не ја прави таа карта средна/висока класа, него ентри, тоа ми е поентата.

И да, незнам зашто мислиш дека би ставил 8GB на конфигурација со 5750, реков дека 8GB е идеално за помоќни машини, мид енд и напреден гејминг.
Ај офтопик отидов ама, за хај енд нешто да пишам.
Nvidia Quadro 4000 ? За видео обработка, рендерирање, мислиш две 690 sli ќе бидат ? Овој хај енд е гејминг, и зашо 2 х SSD у раид ? Шо гром ќе удри ќе прегори едниот или ? Нема никаква потреба од тоа, али ај....
Инаку на многу комплексни задачи во АЕ имаш голема разлика од 8 до 16, и тоа ГОЛЕМА
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ај офтопик отидов ама, за хај енд нешто да пишам.
Nvidia Quadro 4000 ? За видео обработка, рендерирање, мислиш две 690 sli ќе бидат ? Овој хај енд е гејминг, и зашо 2 х SSD у раид ? Шо гром ќе удри ќе прегори едниот или ? Нема никаква потреба од тоа, али ај....
Инаку на многу комплексни задачи во АЕ имаш голема разлика од 8 до 16, и тоа ГОЛЕМА
Искрено, ништо не те разбрав :confused:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom