Дали реално би се осетиле 16GB рам меморија, наспрема 8GB?

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Реално и нема потреба, 8 гига и ССД диск според мене се сосема доволни за компјутерот да си работи фантастично, но со оглед на смешно ефтините цени на рамот, ме интересира дали би осетил некаква разлика во работата на оперативниот систем ако имам уште 8 гига или е тотално непотребно?
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Ако работиш со Adobe After Effects ќе осетиш разлика и те како, но за обична работа повеќе од 4 гигабајти не се потребни.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Ако работиш со Adobe After Effects ќе осетиш разлика и те како, но за обична работа повеќе од 4 гигабајти не се потребни.
Ја не осетив разлика меѓу 8 гига и 16 при користење на овој програм...максимум ми се качи до 4 ипол гига.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
4 за секојдневна употреба, (просечни компјутери) за мид енд, и хај енд т.е. за напреден гејминг, 8 GB.

8GB се новите 4GB.

Eдит, која конфигурација и кое SSD, и дали ти е твикуван WIN7 за SSD-то?
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Не, во Bug правеа споредба и утврдија дека 3гб се сосема доволни за нормална работа, све над тоа е оверкил.Освен ако не си про 3д, фото или вмвер.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Реално и нема потреба, 8 гига и ССД диск според мене се сосема доволни за компјутерот да си работи фантастично, но со оглед на смешно ефтините цени на рамот, ме интересира дали би осетил некаква разлика во работата на оперативниот систем ако имам уште 8 гига или е тотално непотребно?
Зависи која ти е намената на компјутерот. За нормален домашен корисник, 4 гига се доволно. Ама види кој е проблемот кај понапреден корисник (тргнувам од мене): два монитори, два десктопи и дупло поголем работен простор (мене ми е идеално), а од друга страна срка повеќе меморија. Зошто? Најчесто работам на некаков проект (пример отворено Visual Studio), покрај него отворен и SQL менаџер и често ми се дешава да треба да изменам/поправам слика. Палам и Фотошоп... е тука веќе 4 GB е премалце, а неретко ми се дешава дури работам на еден проект, да ми текни дека некој дел од новото веќе ми е напраен во некој постар (завршен) проект, па почнувам да барам кај беше... 8 гига е таман засега.

Мада од друга страна, доста битен момент е и брзината на работа на меморијата. Така да јас побрзо би платил 8 гига на 1600 MHz (таква имам Kingston Hyper X), отколку 16 на 800...


Ја не осетив разлика меѓу 8 гига и 16 при користење на овој програм...максимум ми се качи до 4 ипол гига.
Зависи шо прајш... и колку време си во “науката“. За ситни композиции, АЕ и PR не одземаат многу рам, ама за нешто поголемо... има да ренда 20 сати :) така да рам меморијата (и она погоре шо го пишав со брзината) ите како игра улога.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Не, во Bug правеа споредба и утврдија дека 3гб се сосема доволни за нормална работа, све над тоа е оверкил.Освен ако не си про 3д, фото или вмвер.
Што подразбираат по нормална работа? ако се мисли за сурфање, работи во лесни апликации, Word, Excel, музика, филмови, тогаш да. Друго, не е оверкил се зависи за што ќе го користиш пс-то.
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
4 за секојдневна употреба, (просечни компјутери) за мид енд, и хај енд т.е. за напреден гејминг, 8 GB.

8GB се новите 4GB.

Eдит, која конфигурација и кое SSD, и дали ти е твикуван WIN7 за SSD-то?
Yea right. Како јас никогаш до сега сум немал проблем со рамот (освен кога работам во AE CS6) ?? Во ниту една игра досега рамот не ми претставил проблем? Само на Battlefield 3 сум осетил lack of ram и тоа се случува ПРЕМНОГУ ретко (со ултра сетинзи и х4 msaa)

Ја не осетив разлика меѓу 8 гига и 16 при користење на овој програм...максимум ми се качи до 4 ипол гига.
Проектот ти бил многу мал (едноставен). Нашибај 5-6 композиции со разни ефекти одеднаш и тогаш погледни ram usage.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Што подразбираат по нормална работа? ако се мисли за сурфање, работи во лесни апликации, Word, Excel, музика, филмови, тогаш да. Друго, не е оверкил се зависи за што ќе го користиш пс-то.
Да де, на тоа мислам.Што прави просечен корисник, фејсбук, интернет, ворд, понекогаш зума и тоа е тоа. :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Yea right. Како јас никогаш до сега сум немал проблем со рамот (освен кога работам во AE CS6) ?? Во ниту една игра досега рамот не ми претставил проблем? Само на Battlefield 3 сум осетил lack of ram и тоа се случува ПРЕМНОГУ ретко (со ултра сетинзи и х4 msaa)
Tи немаш мид енд/хај енд конфигурација, и не играш игри со екстремни модови.
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Tи немаш мид енд/хај енд конфигурација, и не играш игри со екстремни модови.
Па кој со мид енд конфигурација игра игри со екстремни модови? Јас ти кажувам за класичен гејминг без модови повеќе од 4 гига нема абсолутно никаква потреба.
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
4 за секојдневна употреба, (просечни компјутери) за мид енд, и хај енд т.е. за напреден гејминг, 8 GB.

8GB се новите 4GB.

Eдит, која конфигурација и кое SSD, и дали ти е твикуван WIN7 за SSD-то?
sto znaci tvikuvan win za ssd?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Класичен гејминг, не спаѓа под мид енд/хај енд конфигурации, затоа спомнав напреден гејминг....мид енд според класификацијата на пазарот е следнава конфигурација: 7970, 3770K, МaximusVG, 8/16GB RAM, SSD, D14/H100, HAF-X, CM 850W...вака нешто, и сега кажи ми искрено, дали ти на оваа конфигурација би ставил 4GB рам?

sto znaci tvikuvan win za ssd?

Да го подесиш SSD-то за да вади максимални перформанси.
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Класичен гејминг, не спаѓа под мид енд/хај енд конфигурации, затоа спомнав напреден гејминг....мид енд според класификацијата на пазарот е следнава конфигурација: 7970, 3770K, МaximusVG, 8/16GB RAM, SSD, D14/H100, HAF-X, CM 850W...вака нешто, и сега кажи ми искрено, дали ти на оваа конфигурација би ставил 4GB рам?
Па не би рекол дека тоа е баш мид енд, ама ајде. И не, не би ставил 4 гига рам на таква конфигурација но ако имам мал недостиг на пари, попрво би жртвувал рам одколку графичка бидејќи секогаш може да се надогради. Но не ми е јасна логиката на 8 гига рам со HD 5750/5770 графичка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom