Дали реагирате непрашани?

Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Може изгледа едноставно прашањево, ама е бааги осетливо. Дали реагирате кога не сте директно спомнати? Дали се чувствувате повикани да одговорите, иако не ви е директно поставено прашање? Мене ми се случило два-три пати во животот, во различни ситуации. Оттогаш па наваму, никојпат не одговарам без да ме прашаат, или барем без да знам дека од мене се очекува тоа. А вие? Се уфрлате ли така, како што викаат - „ко џокер во покер” ?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ако нешто ме иритира е такво однесување на некои личности. Ме нервира страшно кога некој "се праи поголем католик од папата" или кога изиграва дрвен адвокат, портпарол...
 
Член од
15 јули 2005
Мислења
972
Поени од реакции
16
Mi se slucilo 2-3 pati porano, no sega ne. Mudro si molcam i cekam nekoj da me prasa, i potoa komentiram. A inaku me nerviraat luge koga jas zboram a tie na sred monolog me prekinuvaat:)
 

Zbratko

The Shrink
Член од
3 јануари 2006
Мислења
875
Поени од реакции
17
porano mnogu reagirav i uopste ne bev strpliv .. morav ja da se cujam
A sea bogami .. ima vreme koa ke mi dojde redo ja da si kazam ... dali odam ili posle 5 min ili posle polaa saat ke si kazam ;)
 

Mia

Whisper of an angel
Член од
22 јануари 2006
Мислења
579
Поени од реакции
5
Ми се испуштило да изреагирам непрашана,оти не сум можела да дочекам да ме прашат, ама тоа многу ретко ми се случувало,инаку сум доста парламентарна.
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
Доколку некој намерно ме провоцира.... а не ме спомнува директно.... т.е. ако се идентифицирам дека неговиот "муабет" е уствари насочен кон мене.... тогаш обавезно реагирам.... :pishtoldz
 

Mia

Whisper of an angel
Член од
22 јануари 2006
Мислења
579
Поени од реакции
5
Eko1 напиша:
Доколку некој намерно ме провоцира.... а не ме спомнува директно.... т.е. ако се идентифицирам дека неговиот "муабет" е уствари насочен кон мене.... тогаш обавезно реагирам.... :pishtoldz
Е тоа е нешто што најмногу ми оди на живци, и не можам да премолчам, иако директно не сум прашана .Најмногу ме нервира такво алудирање.Одма реагирам.
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Да да, знае да ми се случи тоа, само многу зависи од ситуацијата и во кое друштво.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Освен ако неможам да се сопрам да одбранам некој близок во некоја расправија не. Исто и како што кажавте неколкумина погоре ... ако се најдам индиректно повикана да одговорам зависи од расположение, ама најчесто се фрлам :icon_lol:
Во нормални туѓи муабети никогаш не се мешам или одговарам неповикана ... тоа е многу некултурно и страшно многу ме нервираат луѓе кои го прават тоа.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Обично не се уфрлам у муабети кога директно не сум спомнат,а и да почувствувам некое индиректно прозивање,се контролирам најчесто,но понекогаш и ми се случило да одговорам.
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Одговарам само кога конкретно прашање ми е поставено мене лично. Знам да прочитам „меѓу редови „ но на такви провокации враќам на истиот начин, индиректно, така да кога мене некој ми „додава топка„ секогаш ја „враќам назад„ без пардон :coffee:
 
N

NeMiRnA

Гостин
Ako na vakov ili takov nacin sum vmesana u toj muabet redovno mi se desava da upadnam so se vika ko dzoker u poker,ne cekam direktno da me prasaat i vmesaat,a so ako ostanam ne prasana,a ponizena ne ide toa taka,si kazuvam so mi lezi na dusa.moze da ostanam nedokazana
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Јас не одговарам ко ќе ме прашет, а камоли кога не сум спомната..:)
 
P

Princ

Гостин
Ако сум спомнат јас негде у муабетот, барам да бидам вклучен во разговорот. Ако не сум, ич не ми чуе.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Kako "gjoker vo poker" sum se ufrlila ednas i nikad vise!!!(ja nauciv lekcijata,a neprijatna e u majcinu)
Inaku,ako se tera rasprava vo koja i ne sum prozvana,znam da isslusam,pa da repliciram,barajki mislenje i konsultacija od sogovornicite.Se razbira ako stanuva zbor za posirok auditorium.
Ako pak se raboti za komunikacija eden na eden,ako ne mi se postavi prasanje,znam da premolcam,no znam i da nasetam koga nekoj sakal a ne mu e prijatno da me prasa,pa odgovaram na nepostavenoto prasanje.So cel da ja olesnam komunikacijata.
Nekolku pati mi se slucilo od najdobra namera da kazam svoe mislenje i da dobijam "po nos" i toa povece ne go pravam,pa ako saka i planetava naopaku da pocne da se vrti.
No,zatoa koga ke me prasaat direktno,odgovaram jasno, koncizno, konkretno i bez vitkanje vo celofan.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom